Dział dla Dorosłych
Książki
Iwona Banach – „Świąteczne duchobranie”
Wydawnictwo Skarpa Warszawska, 2023
Iwona Banach kolejny raz rozbawi czytelników do łez!
Dwie grupy łowców duchów dostają zlecenie certyfikacji ducha w hotelu Astoria w Borkowie Pokutnym. Duch od jakiegoś czasu tam się ujawnia i właściciel ma do wyboru: albo się go bać, albo, co go kusi najbardziej... na tym duchu zarobić. Bo najlepszy hotel, to nawiedzony hotel. Certyfikowany duch byłby niezłym magnesem, gdy w okolicy nie ma nic i ludzie nie mają po co przyjeżdżać. Każda z grup inaczej podchodzi do sprawy. Jedni chcą dzięki temu wepchnąć się na celebryckie ścianki, drudzy chcą naukowo udowodnić istnienie zaświatów... Duchy bywają pomocne, można je nieźle wykorzystać. No chyba, że istnieją naprawdę…
Źródło: https://www.skarpawarszawska.pl/shop/kryminal/swiateczne-duchobranie.html
Sławomir Koper – „Mistrzowie polskiego kabaretu”
Wydawnictwo Fronda PL, 2023
Kiedy przyciśnie nas bieda, kryzys i ból istnienia, na przekór wszystkiemu uciekamy w świat żartu i beztroski. Ruszamy do kabaretu by zobaczyć jak artyści kpią w żywe oczy z tych którzy zgotowali nam kłopoty. W kabarecie jest wszystko; piosenka, poezja i pieprzny dowcip. Nie dziwota, „kabaret” to przecież nazwa zestawu naczyń z przyprawami - sól z pieprzem, coś dla smaku. Dla każdego coś miłego.
Polski kabaret mocno się zmienił przez ponad stulecie swojego istnienia. Zaczęło się od krakowskiego „Zielonego balonika” wzorującego się na paryskich kabaretach z Montmartre’u.
W Polsce międzywojennej kabaret przybrał formę teatrzyku, oscylującego między rewią a klasycznym kabaretem. Podstawą były: literackie teksty najwyższej próby, gwiazdorskie aktorstwo i mistrzowska konferansjerka.
Z kolei po drugiej wojnie światowej kabaret przejął rolę politycznego odgromnika – zarówno montowanego przez niepokornych twórców jak i przez władze polityczne. Na scenach kabaretowych występowała śmietanka aktorska, a cięte, złośliwe i pełne aluzyjnych treści teksty pisali znani autorzy.
Zielony Balonik. Królewskie miasto Kraków i frywolne żarciki.
Qui pro quo. Julian Tuwim, Marian Hemar i legendarna konferansjerka Fryderyka Járosy’ego
Perskie i Morskie Oko. Eugeniusz Bodo robi z siebie małpę
Starsi Panowie. Klasa i subtelny dowcip w szarzyźnie PRL-u
Salon Niezależnych. Wieczni protestanci
Kabaret Dudek. Rzeczpospolita najlepszych aktorów i błyskotliwych tekściarzy
Pod Egidą. „Więcej powietrza!” Ilu kolegów z garderoby donosiło po spektaklu na Pana Janka?
Tey. Legendarny duet Smolenia i Laskowika
Po odzyskaniu wolności można było mówić już wszystko i o wszystkich. Część kabareciarzy poszła do polityki a niektórzy znani, lubiani a niepokorni dorobili się literek TW przed nazwiskiem.
Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Mistrzowie-polskiego-kabaretu,1000641626,p.html
Michael Morys – Twarowski – „Barbarica. Tysiąc lat zapomnianej historii ziem polskich”
Wydawnictwo Znak Horyzont, 2023
Brakujący rozdział naszej historii
Najdawniejsze dzieje ziem polskich wciąż rozbudzają dyskusje wśród historyków i archeologów. Niemcy mają starożytnych Germanów i Arminiusza, który pokonał Rzymian w Lesie Teutoburskim. Francuzi, szukając swoich korzeni, wskazują na dzielnych Galów. Historia Anglii zaczyna się nie od bitwy pod Hastings, ale od podań o Brytach i królowej Boudice.
Jak daleko w przeszłość możemy sięgnąć, by odtworzyć dzieje ziem, na których dzisiaj żyjemy?
Jakie plemiona zamieszkiwały dziki obszar między Odrą a Bugiem, zanim na tych terenach pojawiło się chrześcijaństwo?
Skąd Rzymianie czerpali informacje o terenach leżących na południowy wschód od limesów imperium?
Z kim prowadzili wojny i zawierali przymierza Lugiowie?
Czy Krak był tylko bohaterem stworzonym przez wyobraźnię mistrza Wincentego i ile ukrytej prawdy jest w legendzie o wawelskim smoku?
Wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. Mimo to Michael Morys-Twarowski podejmuje się trudu ułożenia niezwykłej mozaiki. Sięga do rzymskich źródeł i ustaleń archeologów, by dopisać brakujący rozdział polskiej historii.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/barbarica-tysiac-lat-zapomnianej-historii-ziem-polskich-morys-twarowski-michael-252438
Anne-Marie O`Connor – „Złota dama. Gustaw Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mony Lisy”
Wydawnictwo Znak, 2023
ANNE-MARIE O’CONNOR OPOWIADA BURZLIWĄ HISTORIĘ XX WIEKU POPRZEZ LOSY UKOCHANEJ MUZY KLIMTA.
Był rok 1898 i wydawało się, że w Wiedniu tańczy sam diabeł. Jedna z najwspanialszych stolic Europy była miastem bohemy, sztuki i artystów, ale jednocześnie wkraczała w nowy wiek z największą liczbą samobójców. Nadchodził czas zmian, paradoksów i pogoni za nowoczesnością.
Właśnie wtedy ekscentryczny malarz postanowił ubrać modernistyczny Wiedeń w bizantyjskie złoto.
Gustaw Klimt spotkał Adelę Bloch-Bauer i zakochał się w jej zmysłowych ustach, półprzymkniętych oczach oraz intelekcie. Uwieczniając ją na jednym ze swoich najsłynniejszych obrazów, dał jej wszystko, czego pragnęła – podziw i nieśmiertelność.
Złota dama olśniła Wiedeń. Portret Żydówki uwiódł nawet Adolfa Hitlera. Był jednym z najcenniejszych skarbów Austrii, również wtedy, gdy krajem rządzili naziści, którzy bezlitośnie wymordowali rodzinę i przyjaciół Adeli.
Jakie tajemnice kryje arcydzieło Klimta?
Czy modelka była tylko muzą malarza, czy także jego kochanką?
Co widziały smutne oczy z obrazu, gdy podczas wojny dewastowano piękny Wiedeń Adeli?
I jak to się stało, że Złotą damę możemy dziś podziwiać w odległym Nowym Jorku?
"Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" - książka O'Connor
ZA HISTORIĄ WIEDEŃSKIEJ MONA LISY KRYJE SIĘ HISTORIA EPOKI
„Fascynująca, ambitna, przenikliwa... Niezwykła opowieść o sztuce i czasach Holokaustu”. The Washington Post
"Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy"" to historia miłości, malarstwa i brutalności czasów, które niejednokrotnie składały hołd estetyce. Anne-Marie O’Connor zabiera nas w wir burzliwych przeżyć Adeli Bloch-Bauer, żydowskiej arystokratki, której egzystencja zaczęła się kruszyć w momencie, gdy do władzy doszli naziści. Klimt - jej miłość, przyjaciel i artysta - był już wtedy tylko wspomnieniem, a obraz, który uwieczniał jej klasyczną urodę, wciąż przyciągał wzrok wielu.
O'Connor śledzi losy tego arcydzieła, które w obliczu wojny stało się monetyzacją estetyki i wykwintnego smaku. Obraz, będący symbolem związku między Klimtem a Adelą, stał się celem pożądania Adolfa Hitlera i skarbem Austrii. Ale co działo się z nim po wojnie? Jakie tajemnice krył w swoim złocie i bogato zdobionych detalach? Czy Adela została tylko muzą, czy była czymś więcej dla ekstrawaganckiego artysty?
Tęsknota w oczach Adeli na obrazie zdaje się mówić więcej, niż mogłoby się wydawać. O’Connor odkrywa przed nami tajemnicę, jak to się stało, że ""Złota dama"", wciąż pachnąca Wiedniem, znalazła ostatecznie swoje miejsce na ścianach galerii w Nowym Jorku.
Książka jest nie tylko opowieścią o sztuce i Holokauście. To przede wszystkim historia epoki, która mimo swojej brutalności, była w stanie wykreować takie arcydzieło. Fascynujące, pełne detali i nieszablonowe spojrzenie na znane postacie historyczne sprawia, że ""Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy"" jest lekturą godną polecenia.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/zlota-dama-gustav-klimt-i-tajemnica-wiedenskiej-mona-lisy-oconnor-anne-marie-247746
Zbigniew Rokita – „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”
Wydawnictwo Znak, 2023
Nowa książka Zbigniewa Rokity, laureata Nagrody Literackiej „Nike” 2021
Włóczęgowski poemat reporterski autora Kajś.
To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę.
Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic.
I dlatego ja, kundel „Ziem Odzyskanych”, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po „Odzyskanych”, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy.
„Zbigniew Rokita jest prawdziwym odkrywcą Odrzanii – krainy, o której miałem nikłą wiedzę, mimo że wielokrotnie w niej byłem. Ta książka to fascynująca podróż w czasie i przestrzeni po ziemiach przyłączonych do Polski po 1945 roku. Pomysł, język, humor i w końcu absolutna miłość autora do Odrzanii sprawiły, że ja – rodowity Wiślanin – nie mogłem się oderwać od lektury. Niezwykle ważna książka, która może pomóc zrozumieć współczesną Polskę”.
- Jan Holoubek
“Niby znaliśmy to wszystko z lekcji historii – Ziemie Odzyskane, Uzyskane, Stracone – a jednak Rokita tak opowiada o powojennych losach polskich granic, że mam ochotę wołać: ach, Polska, cóż to za kraj? Kraj, do którego przyzwyczailiśmy się aż za bardzo, dlatego raz na jakiś czas ktoś musi nam go opowiedzieć na nowo. Rokita zadaje pytania, interpretuje i wątpi w taki sposób, że historiozofia staje się thrillerem i kryminałem, dramatem i komedią.
Znakomita książka, i zawadiacka, i frasobliwa, i roztropna”.
- Małgorzata Rejmer
„Po II wojnie światowej Polska wchłonęła potężną część Niemiec. Rozpoczął się jeden z największych eksperymentów demograficznych w Europie XX wieku. Odrzania to wyznanie miłości Zbigniewa Rokity do ziemi i ludzi, którzy byli i ciągle są obiektem tego eksperymentu, fascynująca wyprawa w głąb świata odzyskanego, który pozostaje zagadką”.
- Dariusz Rosiak
„Zbiorowa pamięć i tożsamość to dynamiczne i różnorodne wymiary życia, pełne sprzeczności, paradoksów, konfliktów i cierpienia. Żeby je w tym całym powikłaniu i skomplikowaniu opisać – zwłaszcza dzisiaj, kiedy do doraźnych politycznych celów chętnie posługują się nimi różnej barwy populiści – potrzeba dużej wrażliwości i talentu. Zbigniew Rokita ma i jedno, i drugie. A co najważniejsze, ma także odwagę, żeby mierzyć się z najtrudniejszymi aspektami polskiej – i nie tylko polskiej – historii. Bardzo polecam”.
- Tomasz Stawiszyński
O autorze:
Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, dziennikarz i redaktor. Jego książkowy debiut Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (2018) został przełożony na język ukraiński i doczekał się adaptacji teatralnej wystawionej przez Teatr Nowy w Zabrzu. Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (2020) wyróżniono Nagrodą Literacką „Nike” 2021 (zarówno przez jury, jak i w plebiscycie czytelników) oraz nominowano do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Jest również autorem sztuk teatralnych Nikaj (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk) i Weltmajstry (Teatr Korez, reż. Robert Talarczyk). W swoich tekstach Rokita przypomina, że historia nigdy nie jest tak oczywista jak w szkolnych podręcznikach. Opowiada o pamięci, tworzeniu mitów i przemilczeniach. O tym, co dziadkowie często woleliby zapomnieć, a wnukowie chętnie rozgrzebują.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/odrzania-podroz-po-ziemiach-odzyskanych-rokita-zbigniew-257651
Natalia Sońska – „Świąteczna piosenka”
Wydawnictwo Czwarta Strona, 2023
Przy dźwiękach świątecznej piosenki dzieją się cuda. Czy i Ty w nie uwierzysz?
Eliza to niepoprawna, nieco roztrzepana optymistka. Kocha ludzi i śpiew, choć o jej pasji wie niewielu. Swój wolny czas poświęca starszym i samotnym, którym w okresie świąt jeszcze bardziej brakuje bliskości drugiego człowieka. Dziewczyna dorabia w kawiarni, ale bycie kelnerką nie jest jej powołaniem. Trudno jej przetrwać dzień bez wylanej kawy czy zbitej szklanki.
Jacek to perfekcjonista, który całkowicie poświęcił się pracy. Boże Narodzenie to dla niego dwa dodatkowe dni wolne, a co za tym idzie opóźnienia w realizacji projektów. I jeszcze konieczność zorganizowania świątecznego spotkania dla wszystkich pracowników! Grudzień zdecydowanie nie należy do jego ulubionych miesięcy w roku.
Czy zadziała magia zimowego czasu i zaczaruje tych dwoje? Czy mimo tak wielu różnic znajdą swoją świąteczną melodię?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/swiateczna-piosenka-sonska-natalia,p1406057061,ksiazka-p
Aleksander Wilanowski – „Nordic walking dla każdego”
Wydawnictwo NordWalk, 2023
Poradnik “Nordic walking dla każdego “ to przez wielu uznany za pierwszy tak kompleksowy poradnik o technice nordic walkingowej w Polsce.
Autor książki, pasjonat i popularyzator nordic walkingu przekonuje w swoim pierwszym poradniku, że marsze z kijami to nie tylko moda i nowy pomysł na niedzielny spacer, ale skuteczny i niedrogi sposób na poprawę sprawności fizycznej, a w konsekwencji jakości życia. Nordic walking to według niego najlepsze lekarstwo na choroby cywilizacyjne, aktywność fizyczna dla każdego i w każdym wieku, sport, który można uprawiać o każdej porze roku, samodzielnie i w miłym towarzystwie, a co najważniejsze – w naturze i na świeżym powietrzu.
W przystępnie i atrakcyjnie opracowanym kompendium Aleksander Wilanowski dzieli się całą swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdy element techniczny i każde ćwiczenie zostały opisane i sfotografowane. Całość tworzy atrakcyjny poradnik, który niezdecydowanych zachęci do rozpoczęcia marszów z kijami, a tym, którzy już poznali zalety nordic walkingu, pomoże trenować z największą korzyścią dla zdrowia, zgrabnej sylwetki i pozytywnego nastroju.
W książce znajdziesz:
• opis prawidłowej techniki marszu z kijami
• informacje o dobrym i właściwie dopasowanym sprzęcie
• 150 urozmaiconych ćwiczeń: rozgrzewających, wzmacniających i rozciągających
• ponad 300 zdjęć
• kody QR kierujące do filmów z pokazem wybranych elementów technicznych i ćwiczeń
• listę polecanych tras, instruktorów i grup treningowych.
Aleksander Wilanowski to jeden z pierwszych instruktorów nordic walkingu w Polsce, absolwent Wydziału Fizjoterapii AWF we Wrocławiu, gdzie obronił pierwszą polską pracę magisterską dotyczącą nordic walkingu. Swoją przygodę z kijami rozpoczął w 2003 roku i od tamtej pory nie rozstaje się z nimi ani na krok. Kije wykorzystał najpierw do tego, by ruszyć z foteli rodzinę i przyjaciół. Od lat prowadzi sklep i szkołę Nord Walk, którą ukończyło już ponad 1200 instruktorów. Wielki entuzjasta sportu i aktywności ruchowej mieszka na obrzeżach Wrocławia, by mieć jak najszybszy dostęp do terenów zielonych. Człowiek, któremu udało się ze swojej pasji uczynić sposób na życie.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/nordic-walking-dla-kazdego-wilanowski-aleksander,p1440044122,ksiazka-p
Aleksander Wilanowski – „Nordic walking razem”
Wydawnictwo NordWalk, 2023
„Nordic walking jest dla mnie fundamentem zdrowia i sprawności.
To podstawowa forma ruchu, która utrzymuje moje ciało i umysł w stale dobrej kondycji. Dzięki systematycznym treningom z kijami jestem przygotowany do tego, by wędrować po górach, biegać, jeździć na rowerze, szusować po stokach i uprawiać wiele innych aktywności, które wymagają solidnej podstawy.
To nie jest aktywność spektakularna i widowiskowa, nie znajdziesz w niej adrenaliny, zawrotnych prędkości czy imponujących ewolucji. Tym samym raczej nie błyśniesz w towarzystwie. Jednak w świecie, który pędzi do przodu i w którym tak wiele rzeczy jest na pokaz, warto robić coś w swoim tempie i tylko dla siebie. Warto trenować nordic walking.”
Aleksander Wilanowski
“Nordic walking razem” - książka o sportowej sile, inspiracji i motywacji, która jest w każdym z nas. O tym, jak utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji, o przyjemności bycia aktywnym, o kontakcie z przyrodą, o życiu które zmienia się na lepsze, a niektórym wręcz je ratuje.
“Nordic walking razem”, autorstwa Aleksandra Wilanowskiego to praktyczny poradnik z dokładnym opisem ćwiczeń nauczających i doskonalących technikę efektywnych marszów z kijami i z gotowymi propozycjami treningów wzmacniających i kondycyjnych. Ten przewodnik to jednak nie tylko sucha teoria. To pięknie wydana przygoda, do której zaprasza nas jeden z pierwszych instruktorów nordic walkingu w Polsce. To spotkania z ludźmi, to inspirujące historie, to porady żywieniowe, wskazówki psychologa sportowego i zdjęcia pięknej przyrody.
Książka “Nordic walking razem” zawiera propozycje gotowych treningów technicznych, kondycyjnych oraz uzupełniające zestawy ćwiczeń siłowych i rozciągających do wykonania w domu. Oprócz tego czytelnik może znaleźć tam porady żywieniowe, dziennik treningowy i 12-miesięczny program wyzwań. Książka jest również uzupełniona kodami QR kierującymi do nowych filmów, w których autor obrazowo przedstawił wybrane elementy techniki i zaprezentował ćwiczenia do wykonania na treningach. Dodatkowo poradnik został wzbogacony o nagrania audio, dzięki czemu podczas treningu czytelnik może skorzystać z porad “audio-trenera”. To nowy wymiar literatury sportowej, który może służyć za przykład tego typu poradników.
„Cieszę się, że już za chwilę będziemy trenować razem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości , to teraz jest ostatni moment, by się wycofać. Jeszcze możesz zrezygnować, bo gdy przewrócisz stronę, będzie za późno – porwie Cię wir aktywności fizycznej, który pochłania kolejne osoby i mnoży szczęśliwych, zdrowych, silnych oraz aktywnych nordic Walkerów w Polsce i na całym świecie.
Zapraszam. Aleksander Wilanowski.”
Aleksander Wilanowski to jeden z pierwszych instruktorów nordic walkingu w Polsce. Autor pierwszej w kraju pracy dyplomowej udowadniającej zdrowotne właściwości marszu z kijami. Fizjoterapeuta, który pracę przy stole do masażu porzucił na rzecz promocji marszów z kijami oraz zdrowego i aktywnego stylu życia. Przez 20 lat działalności wyszkolił ponad 2500 instruktorów, przeprowadził setki warsztatów i niezliczone ilości treningów. Swoich kursantów i czytelników motywuje nie tylko do efektywnych ćwiczeń, ale również do odnalezienia sportowej przyjemności, która jest podstawą systematycznych treningów.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/nordic-walking-razem-wilanowski-aleksander,p1440044061,ksiazka-p
Dział dla Dzieci
Książki
Mac Barnett - „Tajemnica świętego Mikołaja”
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2023
Każdy wie, że Święty Mikołaj wchodzi do domów przez komin. Ale jak on to robi? Jeśli chcesz się dowiedzieć, poproś go o tę książkę!
Czy Święty Mikołaj wchodzi do komina głową w dół? Czy nogami? A co, jeśli utknie? Albo jeśli ktoś nie ma komina? Czy wślizguje się przez szparę pod drzwiami? A może przeciska się przez rury i wylatuje z kranu? I co robi, kiedy już jest w środku?
Mistrzowski duet Barnett–Klassen (znany m.in. z książki Sam i Dave kopią dół) z właściwym sobie humorem próbuje znaleźć odpowiedź na pytania dręczące dzieci od pokoleń. I sprawia, że znów – niezależnie od wieku – zaczynamy wierzyć, że Święty Mikołaj jest tuż-tuż
Źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/tajemnica-swietego-mikolaja.html
Lena Hesse - „Świąteczne szczęście Leosia”
Wydawnictwo Esprit, 2022
Zimowa porą miś Leoś zakrada się do wioski i z zachwytem przypatruje się przedświątecznym przygotowaniom.
Również pragnie przeżyć wspaniałe Święta.
Gdy jego choinkę rozjaśniają światełka, prezenty są gotowe, a w powietrzu unosi się pyszna woń kompotu ze śliwek, misiowi przychodzi do głowy, że o czymś zapomniał:
brakuje gości! Szybko rusza do lasu.
Już wkrótce w jego gawrze zrobi się naprawdę tłoczno!
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/swiateczne-szczescie-leosia-hesse-lena-237008
Peter H. Reynolds – „Wspólny stół”
Wydawnictwo Mamania, 2022
Książkę poleca Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne
Wzruszająca i bardzo aktualna w wymowie książka o tym, jak wspólnie spędzone chwile jednoczą rodziny.
Violet tęskni za czasami, kiedy cała rodzina spotykała się przy wspólnym stole. Jedli, rozmawiali, żartowali i cieszyli się swoim towarzystwem. Teraz każdy pędzi do swoich zajęć, rozrywek, telefonów i komputerów. A ich stół, nikomu już niepotrzebny, staje się coraz mniejszy i mniejszy, aż w końcu znika… Czy dziewczynce uda się go odbudować dzięki ponownemu zgromadzeniu rodziny?
„Wspólny stół” to hołd złożony podtrzymywaniu rodzinnych więzi.
Peter H. Reynolds – kanadyjski pisarz i ilustrator książek dla dzieci, twórca m.in. bestsellerowej „Kropki”, „Kiedyś” i współautor „Ja, miłość”, „Ja, spokój”, „Ja, joga”.
Źródło: https://mamania.pl/product-pol-948-Wspolny-stol.html
Monika Utnik – „Idą święta ! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2022
Nowe, rozszerzone wydanie książki o tradycjach bożonarodzeniowych i noworocznych.
Czy można wyobrazić sobie zimę bez Bożego Narodzenia, pełnego zapachów, smaków i niezapomnianych tradycji? Nie! Ale czy rzeczywiście wszystkie je znacie i czy są takie same na całym świecie? Przekonajcie się! Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił pierwsze szklane bombki? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki? Poza tym przeczytacie tu również o świątecznych roślinach, pierwszej gwiazdce, a nawet o Ebenezerze Scrooge’u i Dziadku do Orzechów. Nowe wydanie zostało uzupełnione między innymi o teksty najbardziej znanych kolęd, a także rozdziały o Chanuce, bożonarodzeniowych hitach filmowych i muzycznych, niezwykłym przemarszu z pochodniami, koncercie noworocznym i chińskim Nowym Roku!
Lektura obowiązkowa na długie zimowe wieczory – nie tylko pod choinką!
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/ida-swieta-o-bozym-narodzeniu-mikolaju-i-tradycjach-swiatecznych-na-swiecie-utnik-strugala-monika,p1251054307,ksiazka-p
Joanna Wachowiak – „Projekt Bitoven”
Wydawnictwo Literatura, 2021
Wspólny projekt szkolny łączy ze sobą niespodziewanie dwie skrajne postacie – wyciszonego Mateusza, uczącego się gry na fortepianie, oraz przystojnego, popularnego wśród dziewczyn hip-hopowca Dawida.
Czy da się rapować do Beethovena? I to tak, żeby nie było obciachu?
Mateusz, dotąd wycofany, postrzegany jako „ten dziwak od muzyki klasycznej” – dzięki Projektowi Bitoven ma szansę na nowo zaistnieć w szkole, a nawet zaprzyjaźnić się z kilkoma osobami, których dotąd nie dostrzegał.
Ćwicząc do występu, odkrywa, że nie trzeba słyszeć, żeby słuchać muzyki.
Świat ludzi niesłyszących jest dla nas trochę obcy i niełatwo się do niego dostać. Bohaterowi książki Joanny Wachowiak udało się to dzięki muzyce, dziedzinie z pozoru tylko obcej osobom głuchym.
Dorota Combrzyńska-Nogala
surdopedagog
Źródło https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/projekt-bitoven