Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

Projekt „Młodzieżowe inicjatywy dla dobrego klimatu”

                                                                                                                                                                   zobacz zdjęcia

 

                     Wiosną Miejska Biblioteka Publiczna z Chojnowską Inicjatywą Młodzieżową „Eko- Radą” skupiającą osoby z Młodzieżowej Rady Miasta Chojnowa oraz z wybranymi uczniami chojnowskich szkól podstawowych przystąpiła do projektu „Młodzieżowe inicjatywy dla dobrego klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Koordynatorem projektu była Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” z Legnicy. W projekcie zaplanowano kilka przedsięwzięć realizowanych przez uczestników z dolnośląskich miejscowości, m.in. z Chojnowa. 

W ramach chojnowskiego działania mieliśmy do wykonania kilka zadań, lecz głównym celem było założenie rabaty miododajnej w ogrodzie należącym do biblioteki.

    W pierwszym etapie, na początku kwietnia, młodzież  spotkała się z  bibliotece i wysłuchała prelekcji na temat postępujących zmian klimatycznych  na naszej  Ziemi. Po wykładzie udaliśmy się na spacer badawczy, aby m. in. określić rodzaj gleby i nasłonecznienie terenu. Dokonaliśmy także wyboru miejsca powstania ogrodu. Uczestnikami  spaceru była także projektantka ogrodu - Joanna Żygańska, prezes Fundacji „Zielona Akcja” - Irena Krukowska i nasza koordynatorka z fundacji „Zielona Akcja” - Małgorzata Bochyńska.

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na projekt ogrodu miododajnego. Na początku czerwca otrzymaliśmy wiadomość, że już jest gotowy i można sadzić rośliny.

      I tak w słoneczny poniedziałek, 19 czerwca, uczniowie z chojnowskich szkół wraz ze szkolnymi koordynatorami Bernardą Mormul            i Elizą Gindą-Polańską, pod czujnym nadzorem naszej projektantki, podjęli się niełatwego zadania rozplantowania ziemi na wydzielonych rabatach i obsadzenia ich roślinami. Młodzież ochoczo przystąpiła do pracy. Po trzech godzinach intensywnego wysiłku ogród był gotowy.  Na naszej rabacie znalazły się m. in. takie rośliny: werbena patagońska, krwawnik pospolity, rudbekia, liliowiec ogrodowy, bodziszek kantabryjski, przymiotno i przetacznik. Podczas pracy młodzi ogrodnicy wysłuchali także pogadanki na temat owadów zapylających i o tym, jak ważne zadanie mają one do spełnienia.   

      Dwa dni później, 21 czerwca, odbyła się w bibliotece debata „Zielone płuca Chojnowa”, w której uczestniczyli młodzi i starsi mieszkańcy miasta. Rano spotkała się młodzież, która pod przewodnictwem Ireny Krukowskiej zastanawiała się co można zrobić, aby skutki zmian klimatu nie były tak uciążliwe dla Chojnowa. To samo zadanie wykonali dorośli, którzy debatowali w godzinach popołudniowych.  Oto niektóre ich pomysły:
- więcej roślin w centrum miasta,
- zaprzestanie lub ograniczenie koszenia trawy przy rzece i na innych dzikich chojnowskich łąkach,
- stworzenie „zielonej ściany” w pobliżu muzeum, domu kultury oraz na ścianie budynku biblioteki,
- więcej zieleni przy blokach mieszkalnych,
- zainstalowanie pojemników na deszczówkę, wszędzie gdzie jest to możliwe,
- zagospodarowanie stawu miejskiego i uczynienie z niego sfery wypoczynku,
-  skuteczna ochrona terenów zielonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (określanie minimalnej powierzchni biologicznej czynnej),
- zakrzewianie parkingów.

To była bardzo ważna debata. Spotkanie pokazało nie tylko wrażliwość młodzieży i dorosłych na otaczającą przyrodę, ale i to, że każdy z nas może podjąć starania, aby zmiany klimatyczne nie były takie dokuczliwe.
Na tym nasz udział w projekcie się zakończył.  Podsumowanie całego projektu odbędzie w  2024 roku, a wybrani  przez szkolnych koordynatorów uczniowie wyjadą na przyrodniczy obóz młodzieżowy.

Ostatnio, poza projektem, biblioteka otrzymała z Fundacji „Zielona Akcja” pojemnik na deszczówkę.

     I choć teraz za oknem możemy czasem podziwiać długo niewidziany śnieg, to pamiętajmy że zima jest zapowiedzią nadchodzącej wiosny i dlatego już teraz zapraszamy do naszego miododajnego bibliotecznego ogródka – na wiosnę!
 

Anna Kopyra
Lider grupy
MBP  w Chojnowie
 

 

 

 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki