Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Krajowa Wystawa Filatelistyczna Chojnów 2013

20 - 23 czerwca 2013

 

 

          Filatelistyka to pasja, którą trzeba tylko odkryć, poznać, a daje ona bardzo szerokie możliwości zdobycia wiadomości we wszelkich dziedzinach. Zbierać znaczki może każdy - i starszy, i młodszy znajdzie coś dla siebie.

          Początek zorganizowanej filatelistyki w Chojnowie to 1 marca 2006 roku. Wtedy to zostało zarejestrowane koło młodzieżowe i koło dla dorosłych - Koło Miejskie nr 3 Polskiego Związku Filatelistów. Na spotkaniach pogłębiamy swą wiedzę poprzez korzystanie z literatury fachowej, a także informacje z wystaw i działaniach innych kół z rejonu tj. Legnicy, Głogowa, Lubina i Polkowic. Artykuły o naszej działalności ukazują się w prasie lokalnej  i regionalnej.

 

          W 2012 r., wśród członków chojnowskiego koła, Kolega Hans Joachim Kuhnert, były chojnowianin obecnie mieszkający w Kamiennej Górze, działacz  tamtejszego koła PZF, zasugerował zorganizowanie w Chojnowie Krajowej Wystawy Filatelistycznej w 2013 r.  Byłoby to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego grodu. A okazja była nie lada, bo 680. rocznica nadania mu praw miejskich. Postanowiliśmy, wspólnie z Urzędem Miejskim, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum Regionalnym w Chojnowie, zmierzyć się z tym wyzwaniem.                                          

 

Organizacja wystawy trwała ponad pół roku. Mnóstwo pracy, ale - w dużym stopniu dzięki fachowości, doświadczeniu i zaangażowaniu Kolegi Kuhnerta - sfinalizowaliśmy nasze plany.

 

W styczniu ogłosiliśmy konkurs plastyczny, towarzyszący Wystawie, na wykonanie projektu znaczka i kartki pocztowej „Chojnów na przestrzeni wieków". Wzięły w nim udział dzieci i młodzież z Ziemi Chojnowskiej oraz uczestnicy miejscowego Środowiskowego Domu Pomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nagrodę Główną jury przyznało Dawidowi Szczoczarzowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie, a wernisaż pokonkursowej wystawy odbył się 13 czerwca w miejskiej bibliotece.                                                       

 

Kilka dni później, 20 czerwca w Muzeum Regionalnym, nastąpiło uroczyste, oficjalne otwarcie Krajowej Wystawy Filatelistycznej Chojnów 2013. Na Wystawie zaprezentowało się 66 wystawców z 38. miejscowości z Polski, w następujących klasach:  tradycyjnej, historycznej, całostek pocztowych, eksponatów jednoekranowych, tematycznej i młodzieżowej A,B,C. Ogółem, w trakcie trwania Wystawy od 20 do 23 czerwca, w salach muzeum i biblioteki pokazano 3712 kart wystawienniczych, w tym młodzież przedstawiła swoje eksponaty na 960. kartach - znalazły się wśród nich również zbiory młodych chojnowskich filatelistów: Kacpra Kołodziejskiego, Eweliny Zatwarnickiej i Patryka Zatwarnickiego.

 

Oceniający eksponaty Sąd Konkursowy KWF Chojnów 2013 przyznał:

 

GRAND PRIX WYSTAWY  za najlepszy eksponat w klasach konkursowych - Antoniemu Lewandowskiemu za eksponat pt:,,Chińska Republika Ludowa 1949-1968"

 

NAGRODY SPECJALNE WYSTAWY:

- w Klasie Historii Poczty - Karolowi Miczy za eksponat pt:,,Zanim nadeszła niepodległość"

- w Klasie Eksponatów Jednoekranowych - Krzysztofowi Lachowiczowi za eksponat pt:,,Ikonografia Kościuszkowska",

- w Klasie Tematycznej - Marianowi Wawrzynkowskiemu za eksponat pt: ,Polskie losy 1939-1945"

- w Klasie Młodzieżowej - Konradowi Andraczkowi za eksponat pt:,,Uroki polskiej motoryzacji"

 

GRATULACJE JURY i WYRÓŻNIENIE za najlepszy eksponat regionalny - Hansowi Joachimowi Kuhnertowi za eksponat pt.:,,Wędkarstwo"

 

oraz wyróżnienia w poszczególnych klasach konkursowych.

 

Na Krajowej Wystawie, oprócz cennych i interesujących zbiorów, miłośnicy filatelistyki mogli także obejrzeć pokonkursową ekspozycję projektów kartek i znaczków pocztowych „Chojnów na przestrzeni wieków" oraz odwiedzić stoisko Poczty Polskiej. Dostępne na nim były m.in. specjalnie wydane z okazji Wystawy 2 okolicznościowe datowniki oraz zestawy 5. kartek pocztowych bez nominałowych. W muzeum i bibliotece można było natomiast nabyć pamiątkowy medal upamiętniający Krajową Wystawę Filatelistyczną Chojnów 2013 i 680. lecie nadania praw miejskich.

 

Ponadto, czasie trwania Wystawy, zorganizowane zostało w naszym mieście szkolenie dla 40. sędziów filatelistycznych  wszystkich klas z całej Polski.

 

          Wyjątkową promocję Krajowej Wystawy Filatelistycznej i Chojnowa zapewniła plenerowa, amatorska stacja krótkofalowców z Kamiennej Góry. Pracując na terenie chojnowskiej biblioteki - w dniach od 15 do 24 czerwca - nawiązała 765 łączności z 64. krajami na czterech kontynentach, np. z Japonią, Rosją, Ukrainą, Włochami, Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Wietnamem i Mongolią.                                                                         Oprócz miejscowych pasjonatów filatelistyki, naszą Wystawę zwiedziło wiele osób spoza Chojnowa i regionu, m.in. przyjechały do nas wycieczki z Koszalina, Gostynia i Górnego Śląska. Dużo miłych spotkań i wrażeń, po prostu wielkie filatelistyczne święto w Chojnowie.

 

          Za życzliwą pomoc w jego przygotowaniu bardzo dziękujemy Panu Janowi Serkiesowi, Burmistrzowi Chojnowa, Komitetowi Honorowemu, Współorganizatorom i Sponsorom. Szczególne podziękowania składamy Dyrektorom Muzeum Regionalnego i Miejskiej Biblioteki Publicznej za udostępnienie sal wystawowych.

    

           Mamy nadzieję, że dzięki zorganizowaniu Krajowej Wystawy Filatelistycznej Chojnów 2013 udało nam się rozbudzić w mieszkańcach naszego miasta zainteresowanie filatelistyką, tym naprawdę pięknym hobby.

 

zobacz więcej: zdjęcia z KWF Chojnów 2013

 

zobacz więcej: zdjęcia z wernisażu pokonkursowej wystawy "Chojnów na przestrzeni wieków"

 

                                                                                              Artur Reichert

                                                             Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KWF 2013

 

W powyższej informacji zostało wykorzystane „Sprawozdanie Komisarza Krajowej Wystawy Filatelistycznej Chojnów 2013 stopnia II Chojnów 20- 23 czerwca 2013 r." napisane przez Hansa Joachima Kuhnerta.


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki