Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Tolkienowskie Biuro Podróży w Chojnowie
 

                                                                                              zobacz zdjęcia

 

Witajcie moi przyjaciele: mae govannen i mellyn nin!

  The Tolkien Society ustanowiło Światowy Dzień Czytania Tolkiena na 25 marca i corocznie podaje motto towarzyszące tym obchodom. W 2023 roku to – Przygoda i Podróże.

A o podróżach napisano i powiedziano już bardzo dużo. Można podróżować na wiele sposobów, m. in. z punktu A do punktu B, dookoła Ziemi lub podróżować wyobraźnią po krainach Nigdziebądź. Tolkienowski świat może być dla nas literackim biurem podróży, w którym paszportem jest wyobraźnia, a bagażem podręcznym odwaga i ciekawość. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie wraz z Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Książki „Książkociastkożercy” już po raz siódmy przyłączyła się do tej akcji. Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4 i MBP w Chojnowie.

 31 marca, na jeden dzień, biblioteka zamieniła się w Zaczarowany Las Toma Bombadila, w którym niezapomniane chwile przeżyło sześć grup z klas piątych chojnowskich szkół podstawowych. Ale zanim uczestnicy wyruszyli na pełną przygód i nieprzewidzianych zasadzek wyprawę, wysłuchali fragmentu książki „Hobbit”, czytanego przez elfy z MDKK. Potem elfy zostały uroczyście pasowane na Strażnika i Strażniczkę Ksiąg Ardy, a nie jest łatwo to miano otrzymać. Trzeba spełnić wiele różnorodnych warunków m. in. należeć do Młodzieżowego DKK.

      Po tej podniosłej ceremonii uczniowskie grupy przystąpiły do konkursu „W Zaczarowanym Lesie Toma Bombadila”. Drogą losowania zmieniły się w  Drużyny Entów, Elfów, Krasnoludów, Hobbitów, Ludzi i Beorningów. Zadaniem każdego z zespołów było odnalezienie pięciu miejsc, gdzie czekały na nich próby sprawdzające ich umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości i zapamiętywania. Lecz  grupy nie wyruszały same, każda miała swego elfa – przewodnika, który czuwał nad ich bezpieczeństwem. Z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem  uczniowie przystąpili do konkursu. Kiedy już wszystkie zadania zostały rozwiązane, a zagadki odnalezione i rozwikłane, nastąpił czas wyłonienia Drużyny Pierścienia. Powoli zapełniały się rubryki punktacji poszczególnych ekip.

 Napięcie rosło. Wydawało się już, że nastąpi dogrywka pomiędzy Elfami a Entami. Niespodziewanie, zaledwie jednym punktem, wygrali Beorningowie, czyli klasa V a ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie i to im przypadło zaszczytne miano Drużyny Pierścienia. Wszyscy uczestnicy tolkienowskich zmagań otrzymali nagrody, oczywiście tolkienowskie. 

Na zakończenie naszej imprezy udaliśmy się do Urzędu Miejskiego, aby wręczyć Burmistrzowi Miasta – Panu Janowi Serkiesowi zakładkę upamiętniającą chojnowski Dzień Czytania Tolkiena.

Z elfickim pozdrowieniem: Nai elen siluva lvenna. Tenna' ento lye omenta! (Niech gwiazda oświetla Wasze drogi) 

Do następnego spotkania!

Anna Idreneth Kopyra
moderator DKK i MDKK
przy MBP w Chojnowie
 

 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki