Dział dla Dorosłych
Książki
Lucie Faulerová – „Śmierteńka”
Wydawnictwo Dowody, 2023
To powieść o tym, że najtrudniejsze walki toczymy we własnej głowie.
Marie lubi dotykać nieznajomych. Intencjonalnie. „Kiedy kasjer daje mi resztę – wyznaje – przywieram palcami do jego dłoni, jakbym chciała się do niej przykleić”. Pcha się w kolejkach, siada w ścisku. Staje wśród czekających na metro lub tramwaj. „A kiedy jesteśmy już w środku, opieram się o nich, chwytam poręcz kilka centymetrów od cudzej dłoni, a potem pomału, pomalutku, po-ma-lu-sień-ku przysuwam swoją coraz bliżej i bliżej”.
Obawia się, że chyba nigdy nie była w pełni sobą. „Zawsze tylko pomieszkiwałam w światach innych ludzi. Wprowadzałam się do nich jak do cudzych domów”. Czuje się jak „rama bez obrazu. Szczotka bez szufelki. Półprosta. Nieskończone zda…”.
Środki lokomocji dają jej szansę na bliskość, zaś podróż koleją – możliwość rozmowy z samą sobą. Do wtóru stukotu kół wagonów, przy akompaniamencie rytmicznych dźwięków pociągu Marie snuje opowieść – o sobie, o rodzinie i słodko-gorzkim dzieciństwie, o poszukiwaniu sensu na warsztatach medytacji i kursach reiki, o siostrze, która niespodziewanie odeszła, i pustce, której nie sposób zasypać. O strachu przed nieistnieniem. A także o wszystkich, którzy dobrowolnie zdecydowali się na śmierć.
W myślach Marie wciąż powraca dziewczyna, która na miejsce ostatnich chwil swojego życia wybrała tory praskiego metra.
To konsekwentnie rytmiczna proza jak konsekwentny jest rytm jadącego pociągu. Pisarz Jáchym Topol powiedział, że jest pod wielkim wrażeniem książki – tego rytmu właśnie, jej dialogów i konstrukcji. W 2021 roku Śmierteńka zdobyła Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Czescy krytycy są zgodni: to jedna z najciekawszych czeskich powieści ostatnich lat.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5084840/smiertenka
Artur Górski – „Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata”
Wydawnictwo FILIA, 2023
W czasie wojny w Ukrainie ogromną rolę odgrywają najemnicy z Grupy Wagnera.
I choć istnieją już od wielu lat – to teraz zwrócili na siebie uwagę całego świata.
PMC (Private Military Companies), czyli najemnicy, psy wojny, byli żołnierze elitarnych jednostek.
Ludzie, którzy nie potrafią rozstać się z bronią i są gotowi w każdej chwili wyruszyć na front. Nie z pobudek patriotycznych, czasami nawet nie dla pieniędzy. Po prostu po to, aby wciąż być w akcji, aby robić to, do czego ich zdaniem powołał ich Bóg. Bóg wojny.
Rośnie nie tylko liczba tego typu przedsiębiorstw, ale także ośrodków szkoleniowych, w których najemnicy podnoszą swoje kwalifikacje. Podczas wojny w Ukrainie śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy najemników – to pokazuje, jak wielka jest skala ich zatrudnienia. I mimo tego, że ich praca wiąże się z najwyższym ryzykiem, chętnych do pracy w tego typu firmach nie brakuje.
Psy wojny wciąż żyją i zawsze mogą skoczyć do gardła…
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło : https://www.empik.com/najemnicy-gorski-artur,p1398272668,ksiazka-p
Sulari Gentill – „Kobieta z biblioteki”
Wydawnictwo Mova, 2023
Jaka tajemnica skrywa się między stronami książki?
Cisza panująca w bostońskiej bibliotece zostaje brutalnie przerwana przez krzyk przerażonej kobiety. Ochroniarze od razu wkraczają do akcji, instruując czytelników, by pozostali na swoich miejscach, dopóki niebezpieczeństwo nie zostanie zidentyfikowane i zażegnane.
W oczekiwaniu, aż będzie można opuścić budynek, czworo nieznajomych siedzących przy jednym stoliku nawiązuje rozmowę. Każde z nich ma swój własny powód, by tego ranka przebywać w czytelni.
I akurat tak się składa, że jedno z nich jest mordercą...
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: ophttps://www.empik.com/kobieta-z-biblioteki-sulari-gentill,p1390690406,ksiazka
Milan Kundera – „Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej”
Wydawnictwo GW Foksal, 2023
Milan Kundera stawia trudne pytania o tożsamość Europy Środkowej, miotającej się między Wschodem i Zachodem, przepychanej raz w jedną, raz w drugą stronę – pytania, które mimo upływu wielu lat wciąż niestety wydają się niezwykle aktualne.
Ten opublikowany po raz pierwszy w 1983 w piśmie "Le Débat” esej, który został przełożony na wszystkie europejskie języki, jest jednocześnie apelem i oskarżeniem:
Apelem w obronie Europy Środkowej, która dzięki swojej tradycji kulturalnej od zawsze i w całości należała do Zachodu, lecz którą tenże dostrzegał jedynie przez pryzmat jej ustroju politycznego – co czyniło z niej część bloku wschodniego.
Oskarżeniem, gdyż tragedia tego domu „małych narodów” świadomych swojej kruchości jest w istocie tragedią samej Europy, która nie chciała jej dostrzegać i która nawet nie zauważyła, że „małe narody” zniknęły. Czyż nie było to oznaką jej własnego zniknięcia?
Skromny pod względem liczby stron utwór nie zawdzięcza swojej wyjątkowej wartości jedynie przekonującej argumentacji, lecz również niezwykle osobistemu, żarliwemu i zatrwożonemu głosowi Milana Kundery, jednego z największych pisarzy europejskich.
W książce zamieszczono przemówienie młodego Kundery na Zjeździe Pisarzy Czechosłowackich w roku 1967, w pełni Praskiej Wiosny, poprzedzone wstępem politologa Jacques Rupnika, a także przedmowę historyka Pierre'a Nory.
Źródło: https://www.gwfoksal.pl/zachod-porwany-albo-tragedia-europy-srodkowej-milan-kundera-skua75346929c986e1ebad7.html
Wojciech Lada – „Dwudziestu wspaniałych. Bohaterowie wojny o Niepodległość”
Wydawnictwo Bellona, 2023
To mężczyźni i kobiety, żołnierze i cywile, dowódcy i szeregowcy, ludzie w zaawansowanym wieku i dzieciaki, służby mundurowe i najzwyklejsi obywatele, chłopi i mieszczanie – mieszkańcy wszystkich rejonów Polski objętych wojną. Siłą rzeczy, najwięcej wśród nich żołnierzy. Najważniejsze i najciekawsze jest przedstawienie ich pod kątem wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Piechota, artyleria, czołgiści, lotnicy, wywiad, saperzy, ale też formacje tak dziś egzotyczne, jak pociągi pancerne, pociągi lotnicze, wojska aeronautyczne, czy flotylle rzeczne – wszystko to daje szeroki obraz tej wojny.
W książce są takie postaci, jak np.:
Włodzimierz Bochenek – pułkownik WP, o barwnej przeszłości w Legionach, ale też w armii austriackiej we Włoszech. Brawurowy dowódca, który przekonał dowództwo o potrzebie rozbudowywania wojsk pancernych.
Wiktor Karczewski – jako pilot latał na Froncie Litewsko-Białoruskim, gdzie został zestrzelony. Znajdował się na terytorium wroga. Niewiele myśląc wymontował z samolotu karabin i w pojedynkę, ostrzeliwując się, przekroczył linię frontu i dotarł do wojsk polskich.
Janina Landsberg-Śmieciuszewska – młodziutka, szesnastoletnia wówczas dziewczyna, podczas obrony Płocka pełniła służbę sanitariuszki. Kiedy zobaczyła uciekających bez ładu polskich żołnierzy z Rynku Kanonicznego, sama złapała karabin i dając w ten sposób młodym chłopakom przykład, poprowadziła ich do walki.
Robert Oszek – awanturnik o filmowym życiorysie. W wieku piętnastu lat uciekł ze swojego śląskiego domu rodzinnego i w Hamburgu zaciągnął się na statek wielorybniczy. W odrodzonej zaś Polsce – jako że nie miała jeszcze ani jednego okrętu morskiego – został jednym z dowódców tzw. flotylli pińskiej, wraz z którą stoczył kilka efektownych potyczek z bolszewikami na wodach Dniepru i Prypeci.
Jan Kowalski – specjalista od wywiadu radiowego i kryptoanalityk. Genialny amator, który w połowie 1919 roku złamał pierwsze szyfry Armii Czerwonej.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/wielka-dwunastka-lada-wojciech,p1315716196,ksiazka-p
Jaroslav Rudiš – „Stacja Europa Centralna”
Wydawnictwo Książkowe Klimaty, 2023
Dlaczego najszybsze połączenie kolejowe rzadko jest najpiękniejsze? Kim jest kolejowa bogini? Dlaczego kolejarzy nazywa się „błękitną armią”?
Dziadek Jaroslava Rudiša był zwrotniczym, wujek dyspozytorem, a kuzyn maszynistą. On sam – okularnik pozbawiony możliwości pracy na kolei – jeździ pociągiem tak często, jak to możliwe. W swojej książce niczym bohaterowie jego poprzednich powieści, przemierza Europę w rytmie kolei. Z pasją opowiada o tym, jak po raz pierwszy zobaczył Adriatyk czy zwiedzał lasy w górach Harz kolejką wąskotorową i iloma połączeniami jechał po całych Niemczech w ciągu czterdziestu godzin. Jak nikt uwodzi opowieścią i zachęca do uważnych podróży pociągiem.
Ludzie, którzy pracują na kolei albo się nią zajmują, nie do końca znajdują zrozumienie u swoich rodzin, przyjaciół czy znajomych. Stacja Europa Centralna świetnie wyjaśnia, dlaczego wstający o drugiej nad ranem kolejarze nie przestają kochać swojej pracy, a kolejowi hobbyści najwięcej wolności czują podczas wielogodzinnej podróży lokalnymi pociągami. Książka Jaroslava Rudiša to genialny przewodnik nie tylko po Europie, ale także po duszach Ludzi Kolei.
Karol Trammer, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn”
Źródło: https://sklep.ksiazkoweklimaty.pl/ksiazka/stacja-europa-centralna,9788366505513
Dział dla Dzieci
Książki
Dustin Brady – „Uwięzieni w grze”
Wydawnictwo Muza, 2023
Przyjaciele, którzy niespodziewanie zostali uwięzieni w wirtualnej rzeczywistości gry, muszą szybko poznać jej zasady, żeby przetrwać i nie zostać w niej na zawsze!
Jasse Rigsby nie znosi gier i tego całego wirtualnego świata. Jasne, są w nich plecaki odrzutowe, portale umożliwiające teleportację, poduszkowce, ukryte ostrza oraz nieograniczona liczba żyć. To go jednak nie bawi. Ale gdy pewnego dnia otrzymuje tajemniczo brzmiącego esemesa od swojego najlepszego kumpla Erica, maniaka gier, który totalnie odleciał na punkcie najnowszej produkcji zatytułowanej Pełna Moc, a następnie odkrywa, że Eric gdzieś nieoczekiwanie zniknął, zostawiwszy włączoną grę, postanawia spróbować. Klikając na kontrolerze przycisk potwierdzający chęć rozpoczęcia gry, Jesse nawet sobie nie wyobraża, w jakie tarapaty się wpakował. To, co miało być świetną rozrywką, przemienia się w śmiertelną pułapkę, a Jasse niespodziewanie przenosi się do wnętrza gry. Czy uda mu się odnaleźć w niej Erica? Jakie przygody, ale i niebezpieczeństwa czekają na nich po drugiej stronie ekranu?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/uwiezieni-w-grze-wideo-brady-dustin,p1378726639,ksiazka-p
Kaisa Happonen - „Mru Mru i i leśny wieczór”
Wydawnictwo Widnokrąg, 2023
Fińska literatura dla dzieci w najlepszym wydaniu.
Mru Mru nigdy nie jest sama w lesie. Las żyje w dzień jego mieszkańcy chowają się w swoich norach, dziuplach i na legowiskach, za to wieczorem... Leśne wieczory tętnią życiem. A każdy mieszkaniec lasu ma do opowiedzenia ciekawą historię. Okazuję się, że pod pewnymi względami zwierzęta są całkiem podobne do ludzi. Oto 10 leśnych opowiadań do snu, które dają do myślenia.
Źródło: https://natuli.pl/pl/p/Mru-mru-i-lesny-wieczor/26724
Dorota Suwalska – „Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów”
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2023
Obok nas żyje wiele najróżniejszych stworzeń. Gołębie, wróble, jeże, szczury czy wiewiórki. Jednak w mieście można spotkać także aleksandrettę obrożną, dzika, bielika, prosionka szorstkiego czy wstężyka… Z tej książki dowiecie się, dlaczego gołąb, patrząc na blokowisko, widzi górskie urwiska pełne skalnych półek, a gawronie pióra lśnią wszystkimi kolorami tęczy. Przeczytacie również, czemu widok stada dzikich egzotycznych papug zimą w środku europejskiego miasta nie jest niczym dziwnym, czy można pić, jeść i spać podczas latania oraz dlaczego wróbel to podróżnik. Poza tym w „Zwierzętach miast” znajdziecie również informacje, jak pomagać miejskim zwierzętom i jak im nie szkodzić.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/zwierzeta-miast-czyli-22-portrety-naszych-nieudomowionych-sasiadow-suwalska-dorota,p1374118692,ksiazka-p
Ingrid Uebe – „Hurra, idę do szkoły! Historyjki na początek szkoły”
Wydawnictwo Debit, 2023
Zabawna lektura dla dzieci, które właśnie wybierają się do pierwszej klasy.
Lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiają szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej małej Niny i jej przyjaciół z I a. Książka nie tylko rozśmieszy młodych czytelników, ale także przekaże ważne informacje o funkcjonowaniu szkoły, podpowie jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach i doda otuchy przed zbliżającym się szkolnym debiutem.
Z niej dzieci dowiedzą się między innymi: jak będzie wyglądał pierwszy dzień w szkole, co kryje się w dużych tekturowych tubach wręczanych pierwszoklasistom, czym jest ślubowanie, jak wyglądają lekcje i kim jest wychowawca.
Sympatyczny nastrój książki doskonale budują także wesołe ilustracje i śmieszne grafiki, przypominające stylem rysuneczki na marginesach szkolnych zeszytów.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło : https://www.empik.com/hurra-ide-do-szkoly-uebe-ingrid,p1292790031,ksiazka-p
Martin Widmark, Emilia Dziubak – „Dinks”
Wydawnictwo Mamania, 2023
Martin Widmark i Emilia Dziubak mierzą się z tematem AI – sztucznej inteligencji. Stworzyli humorystyczną opowieść, która kryje w sobie refleksję nad tym, co może się wydarzyć, kiedy władzę nad swoim życiem oddamy technologii.
Bracia Rutger i Walter mieszkają razem i żyją spokojnym życiem. Nieco znużony obowiązkami domowymi Rutger konstruuje największy wynalazek wszech czasów: robota, który gotuje, sprząta, zmywa i zajmuje się wszystkimi nudnymi i czasochłonnymi zajęciami!
Kiedy już wszystko w domu jest zrobione, robot przenosi swoje zainteresowanie na braci. Muszą mniej jeść! Więcej spacerować! Przestać wierzyć w Świętego Mikołaja!
O wiele za późno bracia zdają sobie sprawę, że próbując ułatwić sobie codzienność, w rzeczywistości pozbawili się wszelkiej radości z życia…
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/dinks-widmark-martin-dziubak-emilia,p1388389978,ksiazka-p
Anna Włodarkiewicz– „Chatka w sercu lasu. Gaja z Gajówki”
Wydawnictwo Świetlik, 2023
Poznajcie Gaję, dziewczynkę, która mieszka w samym sercu lasu!
Gaja ma siedem lat i właśnie zaczyna pierwszą klasę. Jej życie bardzo różni się od życia jej rówieśników. Dziewczynka mieszka w leśniczówce i rozpoczęła edukację domową. Nauczycielami Gai są rodzice, którzy wymyślają najlepsze lekcje na świecie! To dzięki nim dziewczynka wie, gdzie jest Skandynawia, kim jest Hans Christian Andersen i jak zbudować karmnik dla ptaków. Taka szkoła może być naprawdę przyjemna! Ale Gaja nade wszystko pragnie mieć przyjaciół, o których nie tak łatwo w oddalonym od miasta lesie.
Dziewczynka czerpie radość z codziennych chwil spędzanych wspólnie z rodzicami w cudownym leśnym zakątku, w którym również nie brakuje przygód! Okazuje się, że nawet w spokojnym lesie niespodziewanie mogą zjawić się złodzieje drzew, leśniczówką może wstrząsnąć potężny orkan, a opuszczony wiejski cmentarzyk może stać się scenerią strasznych historii o duchach!
Choć Gai zdarza się tracić nadzieję na zdobycie prawdziwych przyjaciół, jesienią jej ukochana Gajówka coraz częściej rozbrzmiewa gwarem i śmiechem.
„Gaja z Gajówki” autorstwa Anny Włodarkiewicz („Misiu, wróć”, „Lato Toli”) z ilustracjami Katarzyny Piątek to pełna humoru, urocza opowieść o pewnej piegowatej dziewczynce, która pokaże młodym czytelnikom proste i z pewnością nienudne życie wśród natury, wypełnione miłością i przyjaźnią.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/chatka-w-sercu-lasu-gaja-z-gajowki-tom-1-wlodarkiewicz-anna,p1390996124,ksiazka-p