Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


  NOWOŚCI - październik 2023 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

Grzegorz Gajek– „Bolko”

Wydawnictwo SQN, 2022

Na słowiańskich ziemiach rozbrzmiewa szczęk broni i chrzęst końskich kopyt. Starzy bogowie powoli odchodzą w niepamięć, ale jeszcze walczą. Na Połabiu plemiona Wieletów wzniecają powstanie, aby wyrwać się spod wpływu Cesarstwa, podczas gdy panowie Rzeszy szarpią się ze sobą o wpływy. A pośród całej tej zawieruchy pewien chłopiec wraca do domu z dalekiej Północy, aby się ożenić i zostać kniaziem, aby się nauczyć, co to miłość i okrucieństwo, co to polityka i wojna. Jego imię brzmi Bolko Mieszkowic. Potomni nazwą go Chrobrym... *** Wciąga w meandry historii, czyniąc ją nie mniej fantastyczną niż najlepsze fantasy. Daniel Muniowski Strefa Czytacza Świat pełny barwnych historycznych szczegółów, nieoczywistych postaci i wydarzeń, których nie opisano w kronikach. Michał Cetnarowski BIOGRAM Życie dla Grega Gajka zaczyna się latem 1987 roku. I jest proste. Co warto? Warto czasem wypalić fajkę na balkonie, warto napić się wina z przyjaciółmi, warto poopowiadać głupoty przy ognisku, warto wleźć na jakąś górę i zgubić się w lesie, i pętać po uliczkach w obcym mieście. Warto też mieć książki. Czytać je, pisać, tłumaczyć. Tym właśnie Greg zajmuje się od ponad dziesięciu lat. Pisze horrory (Szaleństwo przychodzi nocą, Malowidło, Ziemia nieświęta) i powieści słowiańskie (Biała wieża, Miecz Lelka). Tłumaczy m.in. reportaże i opowiadania dla „Nowej Fantastyki”. Czyta wszystko, co mu wpadnie w ręce. W 2021 roku nakładem Wydawnictwa SQN wyszła powieść Piast, która zawładnęła sercami miłośników książki historycznej.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/bolko-grzegorz-gajek-234487

 

Agnieszka Klessa-Shin – „Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga”

Wydawnictwo Znak Literanova, 2023

Czy 10 lat wystarczy, by zrozumieć Koreę Południową?

Agnieszka Klessa-Shin przyleciała do Seulu jako studentka koreanistyki, uzbrojona w wiedzę teoretyczną i znajomość języka. Na miejscu okazało się jednak, że wylądowała na obcej planecie, pełnej sprzeczności, kontrastów i absurdów, ale też zaskakująco pięknej i fascynującej.
Nie przypuszczała, że zostanie tam na stałe, poślubi Koreańczyka, a jej filmy o Kraju Spokojnego Poranka będą chciały oglądać setki tysięcy fanów.
Dlaczego Koreańczycy z Południa nie boją się sąsiadów z Północy, ale w filmach zawsze cenzurują noże? Czy jedzą psy i słuchają K-popu? Dokąd ciągle się spieszą? Czemu dostają dłuższy urlop z powodu śmierci rodziców niż na wakacje? Dlaczego panna młoda nigdy nie założy sukni ślubnej po mamie? I skąd się bierze han, smutek łączący wszystkich Koreańczyków?
Opowieść o życiu w Korei przeplata się tutaj z praktycznymi wskazówkami dla tych, którzy chcieliby odwiedzić ten kraj, poznać jego kulturę oraz skosztować lokalnej kuchni (a przy tym nie spłonąć).

Agnieszka Klessa-Shin – znana w Internecie jako Pyra w Korei, to twórczyni popularnego kanału na YouTubie, na którym publikuje filmy o życiu codziennym w Korei. Pochodzi z Poznania, gdzie ukończyła koreanistykę, a od 2013 roku mieszka w Korei – to właśnie w Seulu poznała swojego męża Taejina. Wydała ebooka kulinarnego Koreańska kuchnia na polskim stole, który był bestsellerem w 2021 roku.

Źródło : https://www.znak.com.pl/ksiazka/polka-w-korei-jak-sie-zyje-w-kraju-k-popu-kimchi-i-samsunga-klessa-shin-agnieszka-255757

 

Andrew Morton – „Królowa”

Wydawnictwo Marginesy, 2023

Kompletna biografia Elżbiety II, napisana przez najbardziej znanego na świecie królewskiego biografa

Po śmierci królowej we wrześniu 2022 roku tłumy Brytyjczyków wyszły na ulice, by oddać cześć panującej przez siedem dekad matce narodu. Ten wylew uczuć był równie wzruszający co niezwykły.

Przez całe swoje życie, odkąd została następczynią tronu, Elżbieta dbała o zachowanie kulturowego, społecznego i politycznego znaczenia monarchii. Największe wyzwania, przed którymi stanęła, miały swoje źródło w jej własnej rodzinie: plotki o niewierności męża, rozpad małżeństwa siostry, tragiczna śmierć księżnej Diany, odejście księcia Harry’ego i księżnej Meghan z dworu.

Andrew Morton dogłębnie przygląda się życiu najdłużej panującej brytyjskiej monarchini i bada wpływ, jaki miała ona na Wielką Brytanię i resztę świata. Przedstawia losy Elżbiety: od jej wstąpienia na tron w wieku dwudziestu pięciu lat, przez lata odbudowy kraju po drugiej wojnie światowej, rządy, w czasie których współpracowała z piętnastoma premierami, zawirowania życiowe i tragedie rodzinne, pandemię koronawirusa, podczas której stała się symbolem nadziei i optymizmu, aż po uroczystości platynowego jubileuszu.

Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133776/krolowa

 

Adrianna Ratajczak – „Nuvole bianche. Białe chmury”

Wydawnictwo Gorzka Czekolada, 2023

Romans historyczny dla fanek powieści Diany Gabaldon, Julii Quinn i Jane Austen.

Aimil była niczym szkocki wiatr — gwałtowna, porywista i równie nieuchwytna.

Zdecydowanym krokiem przemierzała życie, dokładnie wiedząc, czego oczekuje. Były to m.in. posiadłość na własność, możliwość kształcenia się oraz wykonywanie zawodu zastrzeżonego dla mężczyzn. Ambitne plany dziewczyny krzyżuje jej ojciec, nieoczekiwanie wysyłając do krewnych w Londynie. Ciotka jest zdeterminowana, by znaleźć dla niej odpowiedniego męża. Aimil natomiast uczyni wszystko, by udowodnić, że Anglia to nie miejsce dla niej.

Alistair był niczym angielska mgła — spokojny, tajemniczy oraz flegmatyczny.

Po powrocie z ogarniętego wojną kontynentu odziedziczył po ojcu nie tylko tytuł diuka i majątek, ale przede wszystkim obowiązki. Pragnąc zapomnieć o przeżytym koszmarze, mężczyzna w pełni angażuje się w sprawy finansowe rodziny. Na prośbę zmartwionej i wciąż pogrążonej w żałobie matki, dżentelmen wybiera się na londyńskie salony, gdzie szybko staje się obiektem zainteresowania panien na wydaniu. Alistair zrobi wszystko, by je do siebie zniechęcić, w końcu nie ma pośród nich odpowiedniej kandydatki na jego duchessę.

Bezpośredniość i szczerość Aimil nadszarpują reputację zarówno jej samej, jak i kuzynki.

Paradoksalnie to, co tak bardzo zniechęca londyńską socjetę do młodej panny, wzbudza zainteresowanie Alistaira. Jednak czy przeszłość diuka pozwoli mu na szczęśliwą przyszłość?

Co stanie się, gdy wiatr napotka na swej drodze mgłę?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/nuvole-bianche-biale-chmury-adrianna-ratajczak,p1397052313,ksiazka-p

 

Stanley Tucci – „Smak: życie  i jedzenie”

Wydawnictwo Marginesy, 2023 

Bestseller „New York Timesa” i „The Washington Post”

Stanley Tucci, uznany aktor i maniak kulinarny, przedstawia czarujący, osobisty pamiętnik swojego życia w kuchni i poza nią.
Zanim Tucci zdobył sławę dzięki rolom w Diabeł ubiera się u Prady czy Igrzyskach śmierci oraz internetowemu tutorialowi, w którym uczy, jak przyrządzić negroni, wychowywał się w amerykańskiej rodzinie o włoskich korzeniach i co wieczór siadał do rodzinnej kolacji. Magią tych posiłków podzielił się z czytelnikami w dwóch książkach kulinarnych, a teraz postanowił opowiedzieć historie, które kryją się za jego ulubionymi przepisami. Tucci snuje więc opowieści o dorastaniu w miasteczku w stanie Nowy Jork, o kręceniu poświęconych jedzeniu filmów Wielkie otwarcie oraz Julie i Julia, o zakochaniu przy obiedzie i o gotowaniu dla licznej rodziny. Smakowity jest każdy kąsek tej gastronomicznej podróży przez dobre i złe czasy, wspaniałe kolacje i przypalone dania.
Książka, napisana z typowym dla Tucciego cierpkim poczuciem humoru, spodoba się każdemu, kto docenia moc posiłku ugotowanego w domu.

"Stanley Tucci dzieli się prywatnym życiem i uwielbieniem dla jedzenia, opowiadając o rodzinie oraz najróżniejszych smakach. Pisze o kanapkach z masłem orzechowym i homarach z Maine, o idealnym negroni i pieczonych ziemniakach po brytyjsku – i zaprasza nas do stołu. Siadajcie, jeśli macie ochotę na coś do zjedzenia, na drinka, na plotki i dobrą zabawę. Tylko niech wam nie przyjdzie do głowy kroić spaghetti."

Yotam Ottolenghi

"Smak Stanleya Tucciego od razu trafi do kanonu. Ta książka jest jak najlepsze włoskie jedzenie – przyciąga, uwodzi i ciągle chcesz więcej. Weź ją do czytania w łóżku, a będziesz śnić o Włochach. A w kuchni będziesz jej używać równie często jak rondla i obieraczki do warzyw."

Stephen Fry

"Tucci to nie tylko wszechstronny aktor i utalentowany pisarz – jego pasja gotowania, podróżowania i życia jest zaraźliwa."

Edith G. Tolchin, „New York Journal of Books”

"Zabawna, wzruszająca, fascynująca, osobista i pięknie napisana."

Kate Mosse

"Gatunek ludzki ukształtowała relacja z ogniem i pożywieniem, która w wyjątkowy sposób łączy nas też z nami samymi, naszymi bliskimi i piękną planetą, na której mieszkamy. Smak to wspaniała historia opowiedziana przez wspaniałego człowieka, przywołującego wspomnienia związane z jedzeniem. Jest smakowita, wciągająca, zabawna i skłania do refleksji. Odłożycie ją tylko po to, żeby wykorzystać któryś z przepisów i ugotować coś dobrego."

Heston Blumenthal

"Nie da się czytać tej książki bez napadów wilczego głodu!"

Nigella Lawson

"Pyszna opowieść o apetycie, rodzinie i makaronie. I jeszcze o makaronie. W tych świetnie napisanych wspomnieniach Stanley Tucci, nigdy nie tracąc poczucia smaku, zaprasza nas do stołu i podaje same dobre rzeczy."

Jay Rayner

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/smak-moje-zycie-i-jedzenie-tucci-stanley,p1377208473,ksiazka-p

 

Dział dla Dzieci

Książki 

Clive Gifford, Gosia Herba – „Wynalazki roślin : poznaj drzewa, kwiaty i inne rośliny, które inspirują ludzi”

Wydawnictwo Harperkids, 2023

Czy wiesz, że rzepy w butach zawdzięczasz łopianowi; oddychasz dzięki glonom, a twój kask stworzono na wzór owocu pomelo?  

Rośliny ewoluowały przez miliony lat. Miały sporo czasu, by opracować skuteczne sposoby radzenia sobie z problemami. Nauczyły się wytwarzać materiały i struktury o niesamowitych właściwościach, leczyć choroby i produkować czystą energię.

Ludzie mogliby się od roślin sporo nauczyć! Nic dziwnego, że naukowcy się na nich wzorują, opracowując nowoczesne roboty, bezpieczne budowle, skuteczne lekarstwa czy ekologiczne materiały. 
W książce „Wynalazki roślin” poznasz okazy, które zainspirowały ludzi do ważnych odkryć i dowiesz się, co i ty zawdzięczasz drzewom, krzewom i kwiatom! 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/wynalazki-roslin-gifford-clive-herba-gosia,p1360109785,ksiazka-p?fromSearchQuery=wynalazki+ro%C5%9Blin

Eoin McLaughlin - „Wrr, wrr, wrr”

Wydawnictwo Mamania, 2023 

Żółw nie ma najlepszego dnia. Upadł na plecy i nie może się podnieść. Nie chce się przytulać, niczego nie chce, zezłościł się i jest mu smutno. Jeż próbuje wczuć się w jego sytuację i wreszcie mu się to udaje. Leżą obok siebie, rozmawiają i śmieją się razem.
Potrzeba było tylko trochę czasu i empatii…
Wspaniała książka o radzeniu sobie ze złością i nauce empatii, napisana przez Eoina McLaughlina i zilustrowana przez Polly Dunbar, którzy stworzyli również „Czy mogę się przytulić?”, „Kiedy nie możemy się przytulić” oraz „Tak bardzo czekam, żeby cię przytulić”.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/wrr-mclaughlin-eoin,p1382096304,ksiazka-p

Stepanka Sekaninova – „Ze smokiem, o rety, ucz się etykiety”

Wydawnictwo Jupi Jo!2023

Zakochany królewicz poprosił Kopciuszka o rękę! Dziewczyna jest szczęśliwa i rozpoczyna przygotowania do ślubu. Niestety szybko się okazuje, że Kopciuszek nie dba o schludny strój, mlaska i siorbie podczas posiłków, nie umie korzystać ze sztućców i przepycha się w autobusie. W dodatku, o nie, dłubie przy wszystkich w nosie. „Ach, katastrofa. Kto pomoże bidulce?”. Na szczęście sytuację uratował dobrze wychowany smok, który cierpliwie i krok po kroku wytłumaczył narzeczonej królewicza, jak powinna zachowywać się przy stole i w towarzystwie. Jednym słowem, nauczył ją dobrych manier. Jeśli chcecie dołączyć do Kopciuszka i smoka, poznać zasady etykiety towarzyskiej i stać się młodymi damami lub młodymi dżentelmenami, koniecznie zajrzyjcie do tej kolorowej, pełnej humoru książki. Ta barwna, kartonowa książka w przyjazny sposób podpowiada dzieciom (wiek 3+), jak zachowywać się kulturalnie. Z pomocą zabawnych ilustracji i sympatycznego tekstu uczy dobrych manier.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/ze-smokiem-o-rety-ucz-sie-etykiety-stepanka-sekaninov-249303

Barbar Supeł – „Szeptanka o krasnoludkach co wylazły z norek na jare gody, a potem po dożynkach wlazły z powrotem”

Wydawnictwo Zielona Sowa, 2023

Czymże jest szeptanka? Historią przekazywaną z ust do ust, z pokolenia na pokolenie… posłuchajcie i wy!

„Szeptanka o krasnoludkach” to inspirowana słowiańską tradycją, swobodnie nawiązująca do baśni Marii Konopnickiej, ciepła opowieść o mieszkających w podziemnych norkach krasnoludkach.

Opowieść ta toczy się zgodnie z rytmem natury i podzielona jest na cztery opowieści: Zima, Wiosna, Lato, Jesień. W każdej z nich poznajemy słowiańskie zwyczaje i ludowe święta, które obchodzili nasi pradziadowie.

Razem z krasnoludkami poznamy obyczaje związane ze świętowaniem przesilenia zimowego, czyli Szczodrych Godów; utopieniem Marzanny będziemy świętować zakończenie zimy (czyli Jare Gody); będziemy cieszyć się z nadejścia lata i obchodzić Zielone Świątki, a jesienią pleść dożynkowe wieńce.

Piękne, magiczne ilustracje Agnieszki Sozańskiej pozwolą dzieciom przenieść się do tego magicznego świata.

Źródło : https://www.zielonasowa.pl/szeptanka-o-krasnoludkach-18096.html

Monika Utnik– „Czas, czyli wszystko płynie”

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2023

Co to jest czas? Dlaczego raz płynie szybciej, a raz wolniej? Kim są złodzieje czasu? Czy dzień i rok na innych planetach trwa tyle samo, ile na Ziemi? Poza odpowiedziami na te pytania będzie można przeczytać w książce o strefach czasowych, slow life, najdłużej żyjących ludziach, pierwszych zegarach, punktualnych i spóźnialskich, pracy zegarmistrza, podróżach w czasie, tykających wieżach, a nawet o futurologii oraz wielu innych tematach związanych z czasem.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/czas-czyli-wszystko-plynie-monika-utnik,p1379914569,ksiazka-p

 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki