Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

  NOWOŚCI  - kwiecień  2023 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

Liliana Fabisińska Maria Fabisińska – „Warto poczekać”
Wydawnictwo Silver, 2022

Książki opatrzone są logiem DUŻY WYGODNY DRUK.

Dorota musi coś zmienić w swoim życiu. Świeczek na torcie jest stanowczo za dużo. Kilka tygodni wcześniej straciła pracę i nie ma widoków na nową. Synowa wyraźnie próbuje coś przed nią ukryć. Syn podejmuje zaskakujące decyzje – Dorota i Wojtek inaczej go wychowali… W dodatku Wojtek zachowuje się tak, jakby nigdy nie przeszedł udaru i nie musiał troszczyć się o swoje zdrowie. Na szczęście są Jagoda i Hanka – przyjaciółki Doroty, na które może ona liczyć zawsze i wszędzie. To one pomagają jej znaleźć nowy cel w życiu i są przy niej, gdy nadciągają kolejne, niespodziewane kłopoty. Jest też pewne miejsce… W najdalszym zakątku ogrodu… Zapomniane i zaniedbane…
To właśnie tam los szykuje dla Doroty wspaniałą niespodziankę. Warto na nią poczekać.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/warto-poczekac-fabisinska-liliana-fabisinska-maria,p1236997805,ksiazka-p

 

Liliana Fabisińska, Maria Fabisińska – „Jeszcze chwilę”
Wydawnictwo Silver, 2021

„Jeszcze chwilę” to kontynuacja znakomicie przyjętej przez czytelniczki „Warto poczekać” autorstwa Liliany Fabisińskiej i Marii Fabisińskiej. Jagoda żyje w wiecznym biegu i stresie. Jej firma budowlana ma coraz więcej klientów. Matka przenosi się do domu seniora co, zamiast wyciszyć, zaognia jeszcze ich niełatwe kontakty. W dodatku telefon nie przestaje brzęczeć − to Natasza, córka Jagody, dzwoni z drugiego końca Europy z codzienną porcją pretensji. Co gorsza, nie waha się też ograniczyć Jagodzie kontakt z wnuczką Milenką. A przecież każda babcia chce być ważna dla swoich wnuków, prawda?
Jakby tego było mało, jeden nieostrożny krok otwiera puszkę Pandory z kłopotami zdrowotnymi.
Na szczęście Jagoda zawsze może liczyć na swojego spokojnego, pogodnego męża Miszę oraz na przyjaciółki. Bo Jagoda, Dorota i Hanka stanowią zgrane trio od wielu, wielu lat. I wspólnie potrafią stawić czoło największym kłopotom.
Warto poczekać. Jeszcze chwilę. Bo kolejny dzień może zmienić wszystko. Książkę wyróżnia duży, wygodny druk.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/jeszcze-chwile-fabisinska-liliana-fabisinska-maria,p1248898950,ksiazka-

 

Sanaka Hiiragi – „Fotograf utraconych wspomnień”
Wydawnictwo Relacja, 2023

Witajcie w zaświatach! Jak tam jest? Może właśnie tak…

Gdzieś między światami znajduje się studio fotograficzne, do którego ludzie trafiają po śmierci.
Zanim jednak odejdą w dalszą drogę, czeka ich ostatnie zadanie. Otrzymują stos zdjęć, po jednym z każdego dnia życia, i z nich muszą wybrać po jednym z każdego przeżytego roku. Mogą też cofnąć się w czasie, aby sfotografować jeden szczególny dla nich moment. Gdy zdjęcia są już wybrane, Hirasaka przygotowuje specjalny pokaz, podczas którego każda osoba ogląda swoje życie, zanim w spokoju odejdzie do wieczności.
Poznajemy trzech gości tego wyjątkowego zakładu fotograficznego. Starsza kobieta chce wrócić do ruin powojennego Tokio. Mężczyzna w średnim wieku, członek jakuzy, wraca do momentu, w którym czuł radość i wdzięczność. Z kilkuletnią dziewczynką Hirasaka chce spędzić dzień na beztroskiej zabawie. Ale nie można bezkarnie ingerować w przyszłe losy…
"Fotograf utraconych wspomnień" to kojąca i podnosząca na duchu opowieść o życiu, nadziei i przeplataniu się ludzkich losów.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https: https://www.empik.com/fotograf-utraconych-wspomnien-sanaki-hiiragi,p1362585615,ksiazka-p

 

Katarina Kucbelová – „Czepiec”
Wydawnictwo Ha!art, 2022

"Czepiec" to powieść reportażowa uznanej słowackiej poetki i menedżerki kultury Kataríny Kucbelovej, stanowiąca jej prozatorski debiut. Autorka przez dwa lata jeździła do regionu u podnóża Kráľovej Hoľi w Niżnych Tatrach. Chciała nauczyć się szyć czepiec, część tradycyjnego stroju ludowego, którym mężatki zakrywają włosy. Przy okazji dowiedziała się o życiu w odległej górskiej wsi położonej w stopniowo wyludniającej się okolicy, ale też o sobie, o kulturze ludowej nadużywanej przez każdą słowacką władzę, o współżyciu z Romami, o stereotypach. Nie robiła zdjęć, nie kręciła filmu, nie nagrywała dźwięku. Słuchała, patrzyła, wyszywała i zapisywała. Wraz ze swoją nauczycielką pogrążała się w pamięci, łączyła strzępy przeszłości z detalami teraźniejszości, a wszystko to na skraju wsi sąsiadującej z romską osadą.
Książka nominowana do nagrody Anasoft Litera, nagrody im. Jána Johanidesa, nagrody René, i ankiety „Książka roku” miesięcznika Knížna Revue . Zwyciężczyni ankiety "Książka roku 2019" dziennika Pravda, nagrody Akademii Literackiej Pantha Rei Awards, nagrody fundacji Tatra Banki w kategorii literatura.

Źródło: https://www.sklep.ha.art.pl/pl/p/Czepiec-Katarina-Kucbelova/574

 

Nikoletta Kula, Marcin Winkiel – „Polska z widokiem”
Wydawnictwo Bezdroża, 2023 

Mieszkamy w kraju zróżnicowanym krajobrazowo – ale trzeba wiedzieć, skąd patrzeć!

Przedstawiamy nowatorski przewodnik po miejscach ze wspaniałymi widokami na… Polskę. Publikację napisało dwoje przewodników górskich, więc dominują w niej spektakularne lokalizacje w Karpatach i Sudetach, ale zabieramy Was także do miast, wsi, na wybrzeże Bałtyku i w krainę mazurskich jezior. Podpowiadamy, gdzie można wjechać na górę kolejką. Wciągniemy Was na wieże kościelne i ratuszowe, stalowe, drewniane i kamienne, na chłodnię kominową, dach biblioteki, wieżę ciśnień i najwyższą na świecie latarnię morską z cegły. Zaprosimy na mury twierdzy, do ruin klasztoru i zamków, na prasłowiański kopiec, zaporę wodną i skocznię narciarską. Wszędzie tam, gdzie jedynym ograniczeniem dla naszych spojrzeń będzie odległy horyzont.
• widokowe szczyty
• wieże i platformy widokowe
• zabytki i inne budynki „z widokiem”
• kody QR z trasami dojścia

Źródło: https://bezdroza.pl/ksiazki/polska-z-widokiem-przewodnik-dla-lowcow-panoram-104-wieze-szczyty-i-inne-punkty-widokowe-nikoletta-kula-marcin-winkiel,bepolw.htm#format/d


Dział dla Dzieci

Książki 

Kelly Barnhill  – „Ogrzyca i dzieci”
Wydawnictwo Literackie, 2022

Słuchacie? Nadstawcie uszu! To będzie baśń o przebiegłej naturze zła, które potrafi manipulować i niszczyć, a ulec może jedynie czystemu dobru. Przepełniona magią piękna przypowieść pióra Kelly Barnhill, autorki ukochanej przez czytelników na całym świecie "Dziewczynki, która wypiła księżyc".
Wdoligłaźno. To było urokliwe miasteczko, aż do pożaru… Wybuchł pewnej straszliwej nocy i pochłonął Bibliotekę. Od tamtej pory miasto zaczęło chylić się ku upadkowi. Kolejne pożogi strawiły Szkołę, domy i sklepy. Wdoligłaźno na przemian nękały susze i powodzie. Mieszkańcy zamknęli swoje domy dla sąsiadów i serca dla potrzebujących. Coraz częściej myśleli: Lepiej pilnować własnego nosa.
Wiarę i nadzieję pokładali tylko w Burmistrzu, przystojnym PRZESŁAWNYM W ŚWIECIE POGROMCY SMOKÓW, jak o sobie mawiał (fakt, nikt w jego obecności nie widział smoka!) o olśniewającym uśmiechu, który pojawił się znikąd i zapewniał, że jest lekiem na całe zło. Ale tak naprawdę tylko podopieczni miejscowego Sierocińca wierzyli, że Wdoligłaźno może znowu stać się urokliwym i życzliwym miejscem. Aż pewnego dnia jedna z sierot zniknęła…
Kto mógł dopuścić się takiej zbrodni?
Pewnie Ogrzyca, jak przekonuje Burmistrz (wszak to odrażające istoty!), która zamieszkała w krzywej chacie na obrzeżach Wdoligłaźna.
Czy aby na pewno?
A może prawdziwa bestia czai się o wiele bliżej i ma przyjazne oblicze?
To zagadka, którą rozwikłać mogą tylko podopieczni Sierocińca.
Czy dzieci podołają temu wyznaniu? Czy sprawią, że smutek opuści Wdoligłaźno, zło zostanie ukarane, a dobro nagrodzone?
"Zdobywczyni Medalu Newbery’ego łączy starożytne przypowieści, język wron i historię smoczego rodzaju w ambitną, fantastyczną alegorię społeczno-polityczną, która zadaje dotkliwe pytania o naturę czasu, znaczenie opieki społecznej i to, co czyni z nas sąsiadów."
"Publishers Weekly”
"Tyle wykwintna, co poruszająca."
"Kirkus Reviews”
"Świetna powieść fantasy… Niezależnie od tego, czy liczyłeś miesiące, tygodnie i dni do premiery, czy jesteś nowicjuszem w ostrej, doskonałej prozie Barnhill i klasycznej, ale świeżej opowieści, z pewnością ją pokochasz."
"BookPage", "Przegląd 2022: najbardziej oczekiwane książki dla dzieci”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/ogrzyca-i-dzieci-barnhill-kelly,p1327297375,ksiazka-p

 

Brandon Sanderson - „Alcatraz kontra Bibliotekarze. Piasek Raszida”
Wydawnictwo IUVI, 2019 

Co to w ogóle za pomysł na książkę? Bohater z wyjątkowym talentem do… bycia wyjątkową ofiarą losu?
Misja na śmierć i życie, by uratować woreczek piasku? Śmiertelne zagrożenie ze strony… Bibliotekarzy?
Tak, to jest świetny pomysł na książkę!

Alcatraz Smedry, wychowywany przez rodziców zastępczych, nie wydaje się przeznaczony do niczego poza katastrofami. Na trzynaste urodziny otrzymuje przesyłkę ze spadkiem po nieżyjących rodzicach – a w niej zwykły woreczek ze zwykłym piaskiem. Zostaje on jednak niemal natychmiast skradziony przez tajemniczą organizację Bibliotekarzy. To wywołuje łańcuch wydarzeń, które uświadomią Alcatrazowi, że jego rodzina jest częścią grupy bojowników sprzeciwiających się Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida ma pozwolić Bibliotekarzom przejąć pełną władzę nad światem. Alcatraz musi ich powstrzymać… uzbrojony wyłącznie w okulary i wyjątkowy talentem do bycia wyjątkową ofiarą losu…

BRANDON SANDERSON to pseudonim literacki Alcatraza Smedry’ego. Wydawca zmusił go do używania pseudonimu i wydania wspomnień jako fikcji literackiej. Alcatraz zna jednak człowieka, który nazywa się Brandon Sanderson. Lecz ten mężczyzna jest autorem fantasy, ma zatem skłonność do urojeń pod postacią literatury. Alcatraz wie z pewnych źródeł, że Brandon Sanderson jest tak naprawdę analfabetą i dyktuje swoje ciężkie, przydługie tomiszcza fantasy swojej roślinie doniczkowej, zwanej Hrabią Duku. Jest oczywiste, że Sanderson oszalał już wiele lat temu, ale tylko nieliczni to zauważają, bo jego proza od zawsze była bardzo dziwna…
Siedemnaście razy odbierano mu kartę biblioteczną.

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/alcatraz-kontra-bibliotekarze-czesc-1-piasek-raszida-brandon-sanderson-74087

 

Joanna Olech – „Miziolki wracają, czyli Kaszydło rządzi!”  
Wydawnictwo Literatura, 2022
Rodzina Miziołków istnieje naprawdę. Od pierwszego wydania książki upłynął szmat czasu. Jej bohaterom przybyło lat, a książce kolejnych dodruków. W międzyczasie Dynastia Miziołków była nagradzana, tłumaczona, a nawet weszła do podręczników, co wprawiło w osłupienie całą rodzinę. Autorkę wielokrotnie pytano: Kiedy dalszy ciąg Dynastii? Wymigiwała się od odpowiedzi, zajęta innymi projektami. Aż przyszedł dzień, kiedy zabrakło jej wykrętów i w głowie pojawił się pomysł na kontynuację – tym razem z pomocą Kaszydła, siostry Miziołka.
I oto oni: Miziołek-maturzysta, Kaszydło-nastolatka i Mały Potwór-dziewięcioletni umysł ostry jak brzytwa. 
Wszelkie podobieństwo osób, nazwisk i zdarzeń zamieszczonych w książce, do prawdziwych, jest NIEPRZYPADKOWE
Pozdrawiam serdecznie!
Mamiszon

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/miziolki-wracaja-czyli-kaszydlo-rzadzi

 

Marcin Przewoźniak, Kamil Pruszyński – „Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce”
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2023

Kopernik superbohaterem swoich czasów. Wszystkie dokonania geniusza, który wstrzymał Słońce.
„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię…”.  – Dziś fakt, że Mikołaj Kopernik był astronomem, który bez teleskopu odkrył, że to Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie odwrotnie, zna każdy. Ale ten uczony dokonał znacznie więcej! Opracował nowoczesny kalendarz, podróżował po Europie i skutecznie leczył ludzi. Co jeszcze? Poznaj wszystkie tajemnice superbohatera swoich czasów.
Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce to książka, która w zabawny, lekki i bardzo przystępny sposób opowiada o życiu, dokonaniach i czasach jednego z najwybitniejszych Polaków. Niezwykłe ilustracje przenoszą czytelnika w świat astronoma, pozwalając choć przez chwilę poczuć klimat tamtych czasów. Książka dla młodych ciekawskich spragnionych wiedzy.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/mikolaj-kopernik-geniusz-ktory-wstrzymal-slonce-przewozniak-marcin,p1360140162,ksiazka-p

 


 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki