Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 POLECANE   NOWOŚCI  - luty 2023 r.

 

 

Dział dla Dorosłych

 

Książki
 

Joanna Bator  - „Ucieczka niedźwiedzicy”

Wydawnictwo Znak, 2022

Zachwycająca opowieść autorki bestsellerowego Gorzko, gorzko

Ucieczka niedźwiedzicy to wielowarstwowa historia o nierzadko dramatycznym uwalnianiu się z dotychczasowego życia, o poszukiwaniach w mrokach niepamięci wydarzeń – bolesnych i świetlistych – które mogą stać się bramą do wolności, nowym otwarciem. W świecie, który misternie tworzy Joanna Bator, postaci pojawiają się i znikają, kiedy najbardziej ich potrzebujemy, ale i w najmniej spodziewanych momentach.

Kobieta szukająca idealnego domu dla swojej rodziny, anglojęzyczny żółw we wrocławskim ogródku, zapomniane piętro wałbrzyskiego hotelu Sudety, nawiedzające na pozór zwyczajną rodzinę jednookie licho, małżeństwo szukające drogi do siebie na greckiej wyspie, japoński kochanek idealny – gęsta sieć tej niezwykłej opowieści oplątuje czytelnika, on zaś musi znaleźć najważniejszy dla siebie wątek, za którym będzie podążał w tej fascynującej, pełnej pułapek i niespodzianek podróży.


Joanna Bator – laureatka Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej im. Hermana Hessego, Nagrody Literackiej im. Stefana Heima, Nagrody Literackiej Usdomer, szwajcarskiej Spycher Literaturpreis. Autorka bestsellerów tłumaczonych na wiele języków, w tym zekranizowanego Ciemno, prawie noc oraz Gorzko, gorzko, które doceniły rzesze czytelników.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/ucieczka-niedzwiedzicy-bator-joanna-236666

 

Tomáš  Forró – „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu”

Wydawnictwo Czarne, 2022

„Donieck to miasto jak każde inne – pod warunkiem że nie weźmie się pod uwagę wojny na jego przedmieściach, pustek na ulicach i strachu z tyłu głowy”.

Mamuka jako czternastoletni chłopiec brał udział w wojnie w Gruzji, po latach wylądował na froncie w Donbasie, gdzie strzelał do Rosjan z automatu, walczył z nimi wręcz i namierzał ich pozycje przed ostrzałem z moździerzy. Jura to przestępca, który trafił w szeregi prorosyjskich bojowników. Liza żyła na przedmieściach Ługańska. Kiedy wyjechała na kilka tygodni, żeby schronić się przed atakami separatystów, nie podejrzewała, że już tam nie wróci.

Tomáš Forró opowiada o wojnie w Donbasie z samego serca konfliktu. Rozmawia z ludźmi po obu stronach frontu, niejednokrotnie naraża życie i potajemnie jeździ tam, dokąd nie zapuszcza się żaden dziennikarz. Wnikliwie opisuje sytuację polityczną na wschodzie Ukrainy i rosyjską taktykę wojny hybrydowej, w której walka konwencjonalna miesza się z partyzantką, a fakty z propagandą. Jego analizy są nieodłącznie związane z historiami ludzi, dla których wojna i jej skutki są bolesną codziennością.  Wielka polityka przeplata się tutaj z małą, a losy żołnierzy z losami zwykłych rodzin, którym konflikt odebrał wszystko.

Źródło : https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/apartament-w-hotelu-wojna

 

Agnieszka Olszanowska – „Pięć wdów”

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2022

"Pięć wdów" to zabawna historia o miłosnych perypetiach nestora rodziny Nowaków, który, ku rozpaczy swoich bliskich, nie bacząc na wiek, postanawia ponownie się ożenić. W tym celu wykorzystuje znane mu z młodości metody znajdowania potencjalnych kandydatek na żonę. Tworzy listę wdów z najbliższej okolicy i pośród nich cierpliwie poszukuje tej jedynej. Niestety, bez powodzenia.

W końcu odwiedza dom pod lasem, gdzie pięć sióstr wspólnie spędza lato. Każda z nich zdążyła już owdowieć i każdej Franciszek składa propozycję matrymonialną. Początkowo wszystkie są mu niechętne, gdyż wciąż mają w pamięci dawne niemiłe wydarzenia z jego udziałem, ale z czasem, z braku innych kandydatów, nabierają ochoty na małżeństwo z dziarskim  staruszkiem. Niestety, jest ich pięć, a Franciszek tylko jeden…

Jadwiga, Krystyna, Melania, Lucyna, Helena…

Każda z tych kobiet jest inna, różnie pokierowały swoim życiem, inaczej przeżywały miłość do mężów i mają odmienny stosunek do dzieci, wnuków i prawnuków. Łączy je stan wdowieństwa i wspólny rodzinny dom.  Pojawienie się Franciszka Nowaka wywoła nie tylko burzę wspomnień z młodych lat, ale też na nowo obudzi w siostrach potrzebę miłości.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/piec-wdow-olszanowska-agnieszka,p1280774003,ksiazka-p

 

Waldemar Pruss – „Strażak. Życie w ciągłej akcji”

Wydawnictwo Muza, 2022

Bohaterowie codzienności, którzy narażają własne życie, aby ocalić setki innych istnień. Ruszają do akcji, nie wiedząc, czy z niej wrócą. Podejmują szybkie decyzje w chwili zagrożenia. Praca strażaka to poświęcenie, które nie zna granic.

Odgłos wyjącej syreny.

Ogień, brud, duszący dym, sadza, krew, ulatniający się gaz, niezidentyfikowane substancje chemiczne, smród spalenizny, płacz, porozrzucane fragmenty pojazdów, fekalia, cierpienie, śmierć.

Jeden wielki bałagan. Obrazy, których nie da się łatwo wymazać z pamięci.

Praca strażaka to nie tylko walka z ogniem. To również między innymi ratowanie życia ofiar wypadków drogowych czy zabezpieczanie terenu działań ratowniczych. W tym zawodzie najważniejsza jest pasja. Bez niej nie uda się długo wytrzymać. Bo to życie w ciągłej gotowości, w ciągłej akcji. To strażacy, pierwsi na miejscu zdarzenia, dają szansę na nowy początek tym, którzy tego potrzebują.

Waldemar Pruss, strażak z kilkunastoletnim doświadczeniem, opowiada o swojej pasji i drodze, często ciężkiej i wyboistej. Pokazuje zaskakujące i nieznane dotąd kulisy tej pracy. Oddaje najbardziej niebezpiecznie i zatrważające akcje, które wyznaczają rytm życia. Zadaje w końcu pytanie: Czy warto było zostać strażakiem?

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/strazak-zycie-w-ciaglej-akcji-waldemar-pruss-236208

 

Adam Wajrak  – „Na północ. Jak pokochałem Arktykę”

Wydawnictwo Agora, 2022

"Dlaczego pojechałem na Północ? Naczytałem się przygodowych książek o północy, napchałem sobie nimi mózg, wypełniłem duszę i serce. To one mną całkowicie zawładnęły i to one kazały ruszyć w drogę, kiedy tylko zdarzyła się okazja. Musiałem sprawdzić, czy na północy rzeczywiście jest tak fajnie i tak ciekawie, jak piszą. Okazało się, że jest jeszcze ciekawiej i fajniej, niż byłem w stanie sobie to wyobrazić. Zakochałem się w północy, zakochałem się w Arktyce. Zakochałem się w niej, bo choć wydaje się groźna, tak naprawdę jest bogata, przyjazna i - szczególnie dziś - bardzo krucha."
Adam Wajrak

"Na północ. Jak pokochałem Arktykę" otwiera arktyczną trylogię Adama Wajraka, w której ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, zabiera czytelników w podróż nie tylko na północne krańce kuli ziemskiej, ale też osobistą podróż w czasie. Wraca bowiem do swoich pierwszych arktycznych przygód – najpierw w Estonii, potem na Spitsbergenie. Opowiada o świecie, którego dziś już nie ma. Na północ czyta się tak, jakby słuchało się gawędy Adama – są tu i chłopackie przygody, i dużo wiedzy przyrodniczej, emocje, wzruszenia i zwroty akcji, a do tego galeria barwnych postaci. Wszystko to opowiedziane w charakterystycznym Wajrakowym tonie pełnym ciepłego humoru i bezpretensjonalności.

Na północ uzupełniają wspaniałe zdjęcia autorstwa Adama Wajraka.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/na-polnoc-wajrak-adam,p1331708762,ksiazka-p

 

Dział dla Dzieci

 

Książki

 

Dawn Casey – „Baśnie zimowe”

Wydawnictwo Dwukropek, 2022

Baśnie zimowe to skarbnica opowieści sławiących piękno zimy, które rozgrzeją nasze serca podczas długich mroźnych wieczorów. Ta wspaniała książka zawiera wybór zimowych baśni z całego świata – od Ameryki Północnej poprzez Europę, aż po Azję. Poznamy ludowe opowieści między innymi z Syberii, Szkocji, Francji, Rosji, Norwegii, Polski, Meksyku przepięknie zilustrowane przez Zannę Goldhawk. Uczta dla wszystkich pokoleń!

Źródło: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/basnie-zimowe/

 

Dorota Gellner – „Cukiernia pana Pączka”
Wydawnictwo Bajka, 2022

Te „słodkie historyjki” słynącej z przedniego dowcipu Doroty Gellner z pewnością podbiją serca małych i dużych Czytelników. Bo to i humor sytuacyjny (od kolejnych odsłon z pechowym szwarccharakterem Lepką Rączką poczynając), i językowy (ileż tu gier słówek i półsłówek).

A przy tym galeria prześmiesznych postaci łasuchów: od małej Mani do cienkiej damy, przez... dziki, owce, zajączki i łakome stworki. A takiego dzielnego pajączka, oburzonej myszki czy zawiedzionej wrony naprawdę nigdzie indziej nie spotkacie.
Podobnie jak jedynego w swoim rodzaju pana Pączka o złotym sercu, właściciela cukierni pełnej niecodziennych klientów, pachnącej – oczywiście – pączkami, bajaderkami, ptysiami, tortami i rurkami z kremem (lub bez – w wersji dla hydraulików), sernikami, mazurkami, faworkami, makowcami i... absolutnie pyszną zabawą literacką. Apetyt rośnie w miarę czytania! 

A czyta się jak po maśle, bo Dorota Gellner pisze rymową prozą. Humor, rym i rytm palce lizać oraz wyśmienite ilustracje Agnieszki Żelewskiej! Książka rarytas. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/cukiernia-pana-paczka-gellner-dorota,p1321541867,ksiazka-p

 

Rikka Jäntti – „Myszonek chce po swojemu”

Wydawnictwo Frajda, 2022

Myszonek przechodzi wiek buntu i nie zawsze wszystko odbywa się tak, jak życzyłaby sobie tego mama. W wiosenny poranek Myszonek budzi się w świetnym nastroju, ale tak bardzo nie lubi się ubierać! Mama prowadzi Myszonka do przedszkola, a tam czekają już inne dzieci z grupy. Kiedy po południu mama przychodzi go odebrać, Myszonek wcale nie ma ochoty wracać do domu.

Ciepła i humorystyczna seria książek obrazkowych o tym, co robi mała miejska mysz.
Poznajcie pełne realizmu i humoru historie o zadziornym Myszonku i jego Mamie, w których z łatwością odnajdą się dzieci i dorośli.

"Wszystkie dzieci są czasami Myszonkami."
Anna Jankowska, AktywneCzytanie.pl

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/myszonek-chce-po-swojemu-riikka-jaentti,p1313586397,ksiazka-p

 

Małgorzata Strzałkowska – „Harcuj z nami ze słowami albo dawniej czyli drzewiej 2”  
Wydawnictwo Bajka Sp. z o.o, 2022

Czy wiesz, że dawno temu… CZOŁGI miały długie języki, a czasami pazury? Ręka ludzka miała tylko jeden PALEC?! Na PODNIEBIENIACH wisiały PAJĄKI, a jesienią z drzew spadały LISTY!!! Nie wierzysz? To koniecznie przeczytaj drugą część znakomitej książki „Dawniej, czyli drzewiej” Małgorzaty Strzałkowskiej! Bo jak mówi Autorka, skoro słowa pozwalają nam się porozumiewać, to „warto znać ich pochodzenie, historię, przemiany… I bawić się nimi!”. 

HARCUJ Z NAMI ZE SŁOWAMI, a dowiesz się, dlaczego mówimy SAMOCHÓD, a nie samojedź, i skąd przyszły do nas KALOSZE. Jak to możliwe, że kiedyś nie jadano surowych WARZYW, a ludzie bali się POWIETRZA jak ognia?... Zanim jednak otworzysz tę książkę, musimy cię ostrzec! Po pierwsze, wciąga po uszy! Po drugie, mieszka w niej groźne BOBO!!! A po trzecie, na końcu czekają wymagające bujnej wyobraźni najprawdziwsze zagadki praprapradziadka i prapraprababki  ̶  ciekawe, jak sobie z nimi poradzą współcześni czytelnicy?

Nowa książka Małgorzaty Strzałkowskiej – Ambasadora Polszczyzny – zachwyci każdego, kto kocha język polski!  

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/harcuj-z-nami-ze-slowami-strzalkowska-malgorzata-pekalski-adam,p1328264523,

 

Dianne White  –  „Kołysanka zimowa”
Wydawnictwo Amber, 2021

Piękna, łagodna, rymowana książka na dobranoc, cudownie ilustrowana barwami jesieni i zimy przez twórczynię Najpiękniejszego ogródka Borsuka, ukołysze do snu i ukoi każde dziecko.
Nadchodzi zima. Już czas, żeby niedźwiedzie ułożyły się wygodnie do długiego zimowego snu. Ale mały niedźwiadek wcale nie chce spać. Przecież inne zwierzęta jeszcze nie śpią! Dlaczego? I dlaczego on nie może dalej się bawić?
Niedźwiadek idzie z mamą przez las. Ciepłe barwy odchodzącej jesieni powoli przykrywa srebrzysty szron, a potem otula śnieg. Mama cierpliwie – łagodnie i czule odpowiada na pytania synka. Przekonuje, że inne zwierzęta niebawem też ułożą się do snu. I zapewnia go, że potem przyjdzie wymarzona wiosna, pełna jasnych kolorów i nowych przygód.

Ale najpierw trzeba zasnąć i spać!
• Idealna – pełna czułości, spokoju i ciepła – książka na dobranoc na każdą porę roku.
• Liryczny, rytmiczny tekst i nastrojowe ilustracje  uspokoją i zachęcą do snu nawet dzieci mające trudności z zasypianiem i obawiające się, co przyniesie następny dzień.
• Przystępnie wprowadzony temat zmieniających się pór roku oraz informacje o zimowym śnie zwierząt to dodatkowe atuty książki.

Źródło: http://www.wydawnictwoamber.pl/co-wydajemy-strong-amberek-strong/ilustrowane-ksiazki-dla-dzieci/kolysanka-zimowa,p1182177789
 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki