Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 POLECANE   NOWOŚCI  - styczeń  2023 r.

 

 

Dział dla Dorosłych

 

Książki
 

Ryszard Abraham  - „Himilsbach. Ja to chętnie napiłbym się kawy”
Wydawnictwo Mando, 2022

Ikona PRL-u. Genialny naturszczyk. Oryginał
 

Miał ochrypły głos i cięty dowcip. Powtarzał, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi. Włóczył się po Polsce, a potem po Nowym Świecie. Chwytał się różnych zawodów: był kamieniarzem, grabarzem, aktorem. Tym ostatnim na dłużej. Zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in. w absolutnie kultowych Rejsie i Wniebowziętych.
 

Jan Himilsbach. Dziś powiedzielibyśmy, że żył życiem celebryty, lubił towarzystwo, bawił się, udzielał setek wywiadów. Ile jednak z tego, co sam o sobie mówił, wydarzyło się naprawdę? Czy może jego życie było barwniejsze, niż sobie wyobrażamy?
Anegdoty o „nieokrzesanym skandaliście”, jakim był Himilsbach, zebrał znany z fanpejdżu "Anegdoty teatralne, filmowe i muzyczne" Ryszard Abraham (aktor znakomicie poinformowany o życiu artystów). Wśród nich są te, które zbudowały jego legendę, ale i takie, które bohater książki najchętniej zabrałby z sobą do grobu. Ile był winien Piotrowi Fronczewskiemu? O jaką przysługę poprosił Tadeusza Konwickiego? Skąd kazał wypier*ć Gustawowi Holoubkowi?
 

Z tej oryginalnej jak sam Himilsbach opowieści wyłania się także obraz PRL-u i ówczesnego środowiska artystycznego.
"Pewna aktorka starszego pokolenia zwróciła się kiedyś do niego: „Panie Janku, a co Pan robi, kiedy jest Pan trzeźwy?”. Janek, patrząc jej w oczy, najspokojniej w świecie odpowiedział swoim charakterystycznym, zachrypniętym głosem: „Wie Pani, kiedy jestem trzeźwy, to myślę, k*a, co zrobić, kiedy będę pijany”. Nie było już dalszej rozmowy. Janka trzeba było przyjmować takim, jaki był, z jego naturalnym ciepłem, rubasznością i głęboką wrażliwością. Był jedną z najbarwniejszych postaci tamtych lat."
Anna Nehrebecka
 

"Legendy mają to do siebie, że nie da się o nich opowiedzieć wszystkiego. Dlatego – tak jak Jan Himilsbach – są legendami."
Artur Barciś
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 
 

Źródło: https://www.empik.com/himilsbach-ryszard-abraham,p1323159156,ksiazka-p

 

Mariana Leky – „Sen o okapi”
Wydawnictwo Otwarte, 2022
 

Za każdym razem gdy Selmie śni się okapi, na mieszkańców jej wioski pada blady strach. Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze. Kto i w jakich okolicznościach pozostaje niewyjaśnione. Każdy próbuje przygotować się na to, co ma nadejść. Dziesięcioletnia Luiza opowiada o śnie Selmy swojemu przyjacielowi. Optyk zbiera się, by w końcu wyznać Selmie miłość. Matka Luizy rozważa, czy odejść od męża, a on sam marzy o wielkim świecie. To, co się wydarzy, na zawsze zmieni ich wszystkich…
 

"Arcyzabawna i czuła opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni, miłości i śmierci."
Joanna Bator
 

"W ciemności ludzkich losów Mariana Leky odnajduje światło. Piękna opowieść!"
Ignacy Karpowicz
 

"Pełna humoru i empatii książka o sile przyjaźni, o lęku i stracie, i o pułapkach codzienności. W historii o mieszkańcach małej wioski Mariana Leky w intrygujący sposób miesza świat realny z tym, co magiczne, wyobrażone, ze snu..."
Michał Nogaś, "Gazeta Wyborcza", "Książki. Magazyn do czytania"
 

"W pewnej wiosce, która mogłaby być wszędzie, żyje niewielka społeczność bliższa sobie niż niejedna rodzina. Ludzie znają się na wylot, a mimo to pozostają dla siebie największymi zagadkami i wciąż są siebie ciekawi. Marianie Leky udało się stworzyć współczesną baśń o wspólnocie, w której zdarzają się złe rzeczy, ale nikt nie zostaje ze swoim cierpieniem sam. Nie jest to utopijna kraina szczęśliwości, ale myślę, że tak mogłoby wyglądać wystarczająco dobre życie."
Katarzyna Kazimierowska, "Pismo. Magazyn opinii"
 

"Po kilkudziesięciu stronach pomyślałam: oho, do zakochania jeden krok. Gdy kończyłam czytać, byłam już po uszy zakochana w bohaterach i klimacie tej książki. Ta opowieść otula ciepłem."
Agnieszka Kalus, prowadzi blog "Czytam, bo lubię"
 

"Bullerbyn dla dorosłych."
Claudia Voigt, "Literatur Spiegel"
 

"Arcydzieło!"
Ariane Heimbach, "Brigitte Woman"
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/sen-o-okapi-leky-mariana,p1257270615,ksiazka-p

 

Jan Miodek – „Polszczyzna. 200 felietonów o języku”
Wydawnictwo Znak, 2022
 

O wyższości kartofla nad ziemniakiem, o tym, kim są milenialsi ze Zbawixa,
i jak to w końcu jest z tymi psycholożkami. O kryzysie wołacza, odwrocie celownika i innych językowych rozkminach. Przede wszystkim zaś o stanie współczesnej polszczyzny
i o tym, jak Profesor to wszystko ogarnia.
 

Profesor Jan Miodek, ulubiony językoznawca pokoleń Polek i Polaków, od lat niestrudzenie uczy, że poprawna polszczyzna jest dla każdego. W felietonach, zebranych w tomie "Polszczyzna. 200 felietonów o języku", z właściwymi sobie lekkością i erudycją prowadzi czytelniczki i czytelników po meandrach języka polskiego.
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/polszczyzna-200-felietonow-o-jezyku-miodek-jan,p1329352667

 

Walter Mosley – „Ostatnie dni Ptolemeusza Greya”
Wydawnictwo Replika, 2022
 

Niezwykła, poruszająca powieść o sile wspomnień i rodzinnych wartościach autorstwa jednej ze współczesnych ikon literatury.
 

W wieku dziewięćdziesięciu jeden lat Ptolemeusz Grey jest człowiekiem zapomnianym przez świat – przyjaciół, rodzinę, a nawet przez siebie samego. Zamknięty w czterech ścianach mieszkania pogrąża się samotnie w demencji.
Pewnego dnia na pogrzebie siostrzeńca spotyka siedemnastoletnią Robyn i doświadcza znaczącej odmiany – w głowie, w sercu i w życiu.
 

Robyn jest inna niż wszyscy. Zabrania Ptolemeuszowi żyć w zapomnieniu, wśród dręczących go wspomnień, i całkowicie odmienia jego egzystencję. Z jej pomocą, a także za sprawą eksperymentalnej terapii, Ptolemeusz wynurza się z izolacji. Znów doświadcza radości życia, a jego blaknący umysł odzyskuje klarowność i wigor, co pozwala odkryć niedostępne od dekad tajemnice.
 

"Majstersztyk. Opowiadana intymnym szeptem książka wbija nas głęboko w umysł wiekowego człowieka, który zachował resztki wspomnień i poszukuje klucza do rozwiązania starej zagadki."
“The New York Times Book Review”
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/ostatnie-dni-ptolemeusza-greya-mosley-walter,p1297584550,ksiazka

 

Julian Sancton  – „Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej nocy”
Wydawnictwo Media Rodzina, 2022 
 

Niezwykle wstrząsająca, prawdziwa historia walki o przetrwanie jednej z wczesnych ekspedycji polarnych, której losy bardzo się skomplikowały, gdy w 1897 roku lód uwięził statek Belgica wraz z załogą na całą antarktyczną, pozbawioną słońca zimę. Czerpiąc z dzienników i pamiętników członków wyprawy oraz korzystając z dostępu do dziennika pokładowego Belgiki, autor stworzył fascynującą opowieść o ludziach zmuszonych poznać swoje granice, tak wyjątkową, że nawet dziś NASA posiłkuje się nią, prowadząc badania nad wpływem izolacji na uczestników przyszłych misji na Marsa. Obłęd na krańcu świata to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i gotycki horror, zapewniający niezapomnianą podróż w otchłań grozy.
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/obled-na-krancu-swiata-sancton-julian,p1296477101,ksiazka-p

 

Ziemowit Szczerek – „Wymyślone miasto Lwów”
Wydawnictwo Czarne, 2022
 

Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki… To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa.

Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się u siebie. Pisze o jego historii, bolączkach, zmianach, bohaterach pierwszego, drugiego i trzeciego planu. Patrzy mu prosto w twarz – zarówno wtedy, kiedy Lwów nakłada przykrywający wszystko makijaż sceniczny, jak i wtedy, kiedy miasto nad ranem z trudem dochodzi do siebie po nocnej hulance.
 

Czasem nam się wydaje, że wiemy już wszystko o Lwowie, tyle książek wydano w ostatnich dekadach. A tu Ziemowit Szczerek pokazuje nam miasto i jego mieszkańców z mało znanej strony, jego bolesną historię, bogatą, różnojęzyczną kulturę, ale też bujne życie w biednych dzielnicach. Wspaniała książka, którą gorąco polecam.
Martin Pollack
 

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/wymyslone-miasto-lwow-ziemowit-szczerek-237131


Dział dla Dzieci

 

Książki 
 

Aleksandra Charęzińska, Olga Majewska – „Wierszyki masażyki i inne zabawy sensoryczne”
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2022
 

Wspieraj rozwój dziecka poprzez zabawę!
 

Zabawna i rymowana książka wypełniona pięknymi ilustracjami dostosowanymi do najmłodszego odbiorcy. Każda strona zawiera tematyczne wierszyki, które stanowią formę ćwiczeń opartych na zmyśle dotyku.
Prosta i rytmiczna rymowanka urozmaicona delikatnym masażem dziecka pomoże pogłębić więź rodzica z maluchem.
Atuty:
• Zabawne, rymowane teksty
• Połączenie wierszyków z instrukcją prostego masażu
• Bardzo przyjazne ilustracje, dostosowane do najmłodszego odbiorcy
• Dzięki zabawom sensorycznym wspieramy rozwój mózg.
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/wierszyki-masazyki-charezinska-aleksandra-olga-majewska,p1321268344,ksiazka-p

 

Evelina Daciute – „Szczęście to lis”
Wydawnictwo Adamada, 2022
 

W pewnym wielkim mieście żył sobie chłopiec – Paweł. Miał mamę, tatę i domek na drzewie. Aż tu nagle w życiu Pawła pojawił się lis. A kiedy w twoim życiu pojawia się lis, wszystko może się zdarzyć. Ta pełna czułości historia opowiada o niezwykłej przyjaźni chłopca i lisa, o hojności, smutku po stracie i radości z odnalezienia. O tym, co ważne dla nas wszystkich – dużych i małych. O szczęściu.
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/szczescie-to-lis-evelina-daciute,p1313632669,ksiazka-p

 

Gregoire Mabire, Jessica Martinello – „Nawet potwory sprzątają”
Wydawnictwo Esteri, 2021 
 

Nawet potwory sprzątają!
Nie wierzysz?
Przeczytaj tę książkę, a dowiesz się, co się przydarzyło małemu potworowi – bałaganiarzowi…
A nigdy więcej nie zostawisz swoich zabawek na podłodze!
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/nawet-potwory-sprzataja-mabire-gregoire-martinello-jessica,p1265066266,ksiazka-p

 

Łucja  Malec-Kornajew – „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce”  
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2022
 

Bezbłędnie namierza ukryte skarby. Łamie najtrudniejsze szyfry. Raz-dwa tropi największych fałszerzy i złodziei bezcennych dzieł. Jest naprawdę niezła w te klocki! Gdy wsiada na swój zdezelowany rower i zarzuca na ramię wielką torbę specjalistycznego sprzętu (dziurawe sito w sam raz jej się przyda!), nie ma na nią mocnych!
 

Poznajcie Fishkę, najsłynniejszą detektywkę tajemnic sztuki w Polsce, a kto wie… może i na świecie?
• Co się stało z wypełnionym złotem pociągiem, który wjechał do tunelu i zniknął bez śladu?
• Jakie tropy doprowadziły naukowców do odkrycia na dnie Wisły szczątków zatopionego wieki temu pałacu króla Polski?
• Jak to się stało, że niemiecki gubernator Hans Frank zawiesił wart fortunę obraz Dama z gronostajem w swoim pokoju tuż nad kaloryferem?
• Skąd w Środzie Śląskiej tyle skarbów, że kopiąc w ziemi, ludzie co rusz wykopują garnki ze złotem?
Czy masz w sobie żyłkę tropiciela i łowcy skarbów? Wyrusz z Fishką i odkryj tajemnice polskich dzieł sztuki!
 

Śledztwa detektywki Fishki:
• 1. Bursztynowa Komnata, czyli jak zgubić… duży pokój
• 2. Lista Grundmanna, czyli strategia wiewiórki
• 3. Złoty pociąg
• 4. Kradzież obrazu Lorenza Lotta
• 5. Co mówi Cecylia?
• 6. Skandaliczna kradzież ołtarza (w dodatku mariackiego!)
• 7. Delfinek w Wiśle
• 8. Kradzież Rafaela. Gdzie jest As?
• 9. Złoty sen, czyli o skarbach w Środzie Śląskiej
• 10. Figliki, czyli o grzebaniu w jaskiniach
• 11. Kazania świętokrzyskie, czyli o zasadach kreatywnego recyklingu
• 12. Nikifory-fałszywki
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/zloty-pociag-i-inne-najwieksze-zagadki-historii-sztuki-w-polsce-malec-kornajew-lucja,p1293982958,ksiazka-p

 

Jordi Palet  –  „O wilku, który nie zjadł nikogo”
Wydawnictwo Jedność, 2021
 

Takiej książki jeszcze nie było!

Zawsze mówiono dzieciom, że złe wilki pożerają świnki, babcie lub dziewczynki w czerwonych kapturkach, ale wcale tak nie musi być, bo zdarzają się wilki, które nikogo nie zjadają, są nieporadne i wciąż chodzą głodne. Na stronach tej książki ukryły się takie właśnie historie, w których nic nie jest tym, czym się wydaje być.
Ale to jeszcze nie koniec!
Książka ta dzięki darmowej aplikacji wykorzystującej technologię rozszerzonej rzeczywistości otwiera przed czytelnikami świat dźwięków i ruchomych obrazów, dzięki którym każda jej strona staje się niezapomnianą przygodą! 
To interaktywna publikacja do czytania, słuchania, oglądania, rysowania, wycinania, przyklejania, wyobrażania sobie i marzenia…

Zaprasza wszystkie dzieci do świata, w którym może wydarzyć się wszystko, a nawet jeszcze więcej…

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/o-wilku-ktory-nie-zjadl-nikogo-iordi-palet,p1241006620,ksiazka-p?fromSearchQuery=o+wilku%2C+kt%C3%B3ry+nie+zjad%C5%82+nikogo

 

Krzysztof Zapotoczny – „Kot Marian i odwiedzacze”
Wydawnictwo Dwukropek, 2022 
 

Życie Baltazara Synala, dwunastoletniego chłopca z Wrocławia ulega nagłej przemianie, gdy okazuje się, że jego własny kot potrafi mówić, co więcej – jest jednym z wielu kotów, zajmujących się ochroną ludzi przed potworami z innych wymiarów. Kot Łatek, który sam każe tytułować się Marianem i ma wyjątkowo wredne usposobienie, uświadamia Baltazarowi, że koty i niektórzy ludzie mogą podróżować między światami oraz posiadać niezwykłe zdolności o tajemniczej nazwie „moc Przed”, które jednym pozwalają dokonywać czynów spektakularnych, a innym… Cóż, tych mniej widowiskowych…
Chłopiec szybko orientuje się, że życie wśród odwiedzaczy, czyli osób potrafiących odsyłać potwory z powrotem do ich świata, wiąże się także z ogromnym niebezpieczeństwem.
 

Świat widziany z perspektywy inteligentnego, acz złośliwego kota, wisielczy humor, wartkie dialogi, zaskakujące zwroty akcji, nietuzinkowi bohaterowie i zapowiedź epickiej przygody fantasy w rodzimych klimatach czynią z tej wciągającej powieści prawdziwy majstersztyk.

Źródło: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/kot-marian-i-odwiedzacze/

 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki