Dział dla Dorosłych
Książki
Wiktor Bołba - „Szpieg olimpijski. Jerzy Pawłowski : od PRL-owskiego celebryty do wroga państwa numer 1”
Wydawnictwo Fronda, 2022
Przez lata wizerunek Jerzego Pawłowskiego był oparty na legendzie o wielkim sportowcu – „szermierzu wszech czasów”. PRL-owska propaganda zrobiła z niego romantyka wychowanego w kulcie Wołodyjowskiego . Liczba medali olimpijskich, udział w wielu mistrzostwach świata i Europy uczyniły go postacią, do której należało odnosić się
z szacunkiem.
Biografia ukazuje historię upadku jednego z największych autorytetów polskiego sportu. Kto mógł się spodziewać, że oficer WP, kawaler najwyższych odznaczeń państwowych zdecyduje się na współpracę z obcym wywiadem. I kto mógł się spodziewać - co wyszło po latach - że współpraca Pawłowskiego z tajnymi służbami, tym razem komunistycznymi, ma znacznie dłuższe korzenie, że przyszły amerykański szpieg rozpoczynał karierę od raportów dla SB, nawet na swoich bliskich?
Czy godząc się na współpracę z wywiadem USA, dążył do upadku ustroju komunistycznego? Czy wynikało to z politycznych przekonań, czy z cynicznego wyrachowania? Kiedy nachylimy się nad jego powikłaną biografią, ukaże się nam nietuzinkowy gracz używający całej swojej zręczności do pokonania znienawidzonego ustroju komunistycznego. Ale czy aby tylko jako Wallenroda powinniśmy go zapamiętać?
Źródło: https://www.wydawnictwofronda.pl/ksiazki/szpieg-olimpijski
Anna Cima – „Obudzę się na Shibui”
Wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2022
Dziewczyna o imieniu Jana – najpierw nastolatka, a potem studentka – kocha się platonicznie w aktorach Kurosawy, czyta Murakamiego i powoli uzależnia się od Japonii. Niestety, podróż szesnastolatki do Tokio i wypowiedziane lekkomyślnie życzenie („Chcę tu zostać, nie chcę wracać do Czech”) stają się początkiem jej uwięzienia w tokijskiej dzielnicy – Shibuya. Wydaje się, że z labiryntu zdarzeń, kultury i języka nie ma wyjścia.
Obudzę się na Shibui to także historia nieco już starszej Jany, studentki japonistyki, która natrafia w uczelnianej bibliotece na tekst Kawashity, zapomnianego pisarza epoki Taishō, i krok po kroku odkrywa tragiczne losy autora, a my poznajemy jego dzieło sprzed stu lat.
Powieść Anny Cimy skomponowana jest jako splot trzech linii narracyjnych: opowieści o uwięzionej licealistce, przypadku literackiego śledztwa oraz tekstów Kawashity tłumaczonych przez Janę i jej przyjaciela. Wszystkie trzy wątki łączą się ze sobą i uzupełniają w intrygujący sposób, każdy z nich musi zostać dopowiedziany, aby pozostałe nabrały sensu.
Obudzę się na Shibui to świetnie opowiedziana fabuła, rozgrywająca się równolegle w Japonii i w Pradze, napisana kilkoma językami: rozpoczyna się od nieporadnych zapisków nastolatki, a kończy stylizowaną na japońską powieścią sprzed wieku.
To debiut Anny Cimy, za który otrzymała w 2019 roku trzy najważniejsze czeskie nagrody literackie: Magnesia Litera w kategorii Odkrycie roku, Nagrodę Jiříego Ortena przyznawaną autorom do trzydziestego roku życia oraz Nagrodę Česká kniha.
Źródło : https://dowody.com/ksiazka/obudze-sie-na-shibui/
S. C. Gwynne – „Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów”
Wydawnictwo Czarne, 2020
Choć w kulturze popularnej większą sławę zdobyli Apacze, Siuksowie czy Szejeni, to Komancze, znakomici jeźdźcy i genialni wojownicy, stworzyli najpotężniejsze indiańskie imperium w Ameryce Północnej, powstrzymali hiszpański napór z Meksyku i francuską ekspansję z Luizjany. Przez kilkadziesiąt lat prowadzili wojnę z białymi Amerykanami, opierając się ich kolonizacji. Historia zapamiętała Komanczów przede wszystkim jako okrutnych najeźdźców i łupieżców, jednak Gwynne rysuje bardziej złożony i bogaty obraz tego ludu.
Imperium księżyca w pełni to nie tylko porywający opis dziejów Komanczów; to także szereg znacznie bardziej intymnych historii – Ranalda Slidella Mackenziego, wybitnego przywódcy wojskowego, najbardziej bezwzględnego i skutecznego przeciwnika Indian, Cynthii Ann Parker, słynnej „białej squaw”, która porwana w dzieciństwie przez Indian, zakochała się potem w jednym z nich, urodziła mu dzieci i nigdy nie pogodziła się z tym, że zmuszono ją do powrotu do świata białego człowieka, a wreszcie Quanaha Parkera, jej syna, wojownika, przywódcy, biznesmena, zręcznego polityka i rzecznika swego ludu, być może najbardziej fascynującego człowieka, który kiedykolwiek przemierzał Wielkie Równiny.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/imperium-ksiezyca-w-pelni-wzlot-i-upadek-komanczow-gwynne-s-c,p1266880690,ksiazka-p
Agnieszka Krzemińska – „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”
Wydawnictwo Literackie, 2022
Na taką książkę miłośnicy zagadek i sekretów z przeszłości czekali od lat.
Drzemie w was gen odkrywcy?
Chcielibyście wyruszyć w podróż w czasie i dowiedzieć się:
• Czy można ustalić DNA Piastów?
• Gdzie w Polsce mamy święte jeziora?
• O czym mówią „gadatliwe” kości i odcięte głowy?
• Dlaczego smród starych odchodów to dobry znak?
• Po co najdawniejsi rolnicy wznosili megality?
• Czy archeolodzy wpadli na trop włosa Kopernika?
Na ziemiach polskich nie ma spektakularnych piramid, ale nie brakuje tajemnic ukrytych w ziemi. Oto fascynujący przegląd najnowszych teorii i odkryć archeologicznych. Rozbudzająca wyobraźnię i głód wiedzy opowieść o naszych praprzodkach, ich duchowości i przedsiębiorczości, przybyszach z dalekich stron i relacjach z sąsiadami, żmudnych wykopaliskach i przypadkowych znaleziskach, nietypowych pochówkach łączonych z lękiem przed wampirami, poszukiwaniu (i rozkradaniu) skarbów, archeologii podwodnej i autostradowej oraz lotniczym skanowaniu lasów. Ta przygoda nie ma końca…
Oparte na imponującym materiale źródłowym kompendium Agnieszki Krzemińskiej, archeolożki i popularyzatorki nauki, w brawurowy sposób wypełnia lukę w publikacjach na temat naszej historii
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/grody-garnki-i-uczeni-o-archeologicznych-tajemnicach-ziem-polskich-krzeminska-agnieszka,p1292737713,ksiazka-p
Pavol Rankov – „Legenda o języku”
Wydawnictwo Książkowe Klimaty, 2020
Czechosłowacja na początku lat siedemdziesiątych. Smutna i szara, tuż po wkroczeniu do kraju wojsk Układu Warszawskiego i stłumieniu Praskiej Wiosny. Główny bohater, Tomáš, z pochodzenia Słowak, właśnie zaczyna studiować historię na Uniwersytecie Karola w Pradze. Opiekunem pierwszego roku jest młody komunistyczny karierowicz, adiunkt Šindelář. Bohaterem jego zajęć zostaje Jan Nepomucen, którego charakterystyczny pomnik wyróżnia się na praskim moście Karola.
Tomáš wraz z trójką nowo poznanych dziewiętnastoletnich studentów – Tánią, Martinem i Klárą – zaczynają zgłębiać kwestię legendy o języku Jana Nepomucena oraz poznawać inne wydarzenia i postaci sprzed wieków. Nie są świadomi, że ich aktywnością zainteresowała się czechosłowacka Służba Bezpieczeństwa.
Rankov w swojej powieści pokazuje, że mroczne czasy średniowiecza i komunizmu mają ze sobą o wiele więcej wspólnego niż to się wydaje.
„Czwórka studentów Uniwersytetu Karola stara się wnieść w zatęchłą szarzyznę komunistycznych realiów siłę i świeżość młodości. Jak potoczą się ich losy? Wartka, wciągająca opowieść. Rankov jakiego do tej pory nie znaliście!”
Hubert Klimko-Dobrzaniecki
„Interesująca próba powieści uniwersyteckiej, czyli gatunku, który w Europie Środkowej z trudem zapuszcza korzenie.”
Petr A. Bílek, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Karola
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/legenda-o-jezyku-rankov-pavol,p1260760525,ksiazka-p
Elżbieta Sieradzka – „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”
Wydawnictwo Marginesy, 2022
Jedna z najsłynniejszych himalaistek świata. Pierwsza Polka i Europejka na Evereście, pierwsza kobieta, która zdobyła K2. Wanda Rutkiewicz.
Postać wybitna, i kłopotliwa. Budziła skrajne emocje: uwielbienie i nienawiść, podziw i niechęć, zazdrość i troskę, fascynację i rozczarowanie. Uparta, ambitna i ekstremalnie wymagająca wobec siebie i innych. Szła konsekwentnie przez życie, które wypełniały na przemian euforia i tragedie, sukcesy i porażki, sława i pomówienia. Za swoją obsesyjną miłość do gór zapłaciła cenę najwyższą: samotnością wśród ludzi za życia i pozostaniem w ukochanych Himalajach na zawsze. W jej życiu blask wtapiał się w mrok, a z mroku zawsze wyłaniał się kolejny szczyt. Jeszcze jeden.
Elżbieta Sieradzińska wykonała tytaniczną pracę: przeprowadziła dziesiątki rozmów z alpinistami, sięgnęła do wielu źródeł – także tych nieznanych, jak zachowane fragmenty niewydanych wspomnień matki himalaistki, Marii Błaszkiewicz. Przytacza także niepublikowane dotąd fragmenty relacji uczestników holenderskiej wyprawy, którzy wsparli Wandę w tragicznych dla niej wydarzeniach na Broad Peak w 1991 roku. Wydarzeniach, które być może zaważyły na kondycji psychicznej Wandy Rutkiewicz i na podejmowanych przez nią decyzjach w ostatnich latach życia.
Obszernie udokumentowana, dobrze i ciekawie napisana książka o niezwykłej i ciagle fascynującej Wandzie Rutkiewicz. - Janusz Onyszkiewicz
To kolejna książka poświęcona Wandzie Rutkiewicz. Tym razem o samej Wandzie najwięcej mówi sama Wanda. Świetne uzupełnienie wiedzy o Niej i Jej osiągnięciach, bo Wanda mimo tylu publikacji, sztuk teatralnych i filmów wciąż pozostaje tajemnicą i legendą. Serdecznie polecam - Leszek Cichy
Dociekliwość autorki i ciężka praca dała efekt w postaci nietuzinkowej autobiografii Polki, która wpisała się w historię himalaizmu, przede wszystkim kobiecego stając się przykładem dla następnych pokoleń. Góry nie zabijają , w górach giną ludzie. W górach czują się zwycięzcami lub przegranymi. Góry fascynują. Jak widać warte największych poświęceń. Czego przykładem jest bohaterka opowieści Elżbiety Sieradzińskiej- Wanda Rutkiewicz. – Marian Sajnog
Zostanie zapamiętana jako jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii.
Elizabeth Hawley
Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133179/wanda-rutkiewicz
Dział dla Dzieci
Książki
Axel Scheffler – „Dobry przyjazny świat”
Wydawnictwo Amberek, 2022
Inspirująca książka o dobroci, wydana w 20 krajach!
Wyobraź sobie świat, w którym wszyscy są dobrzy, mili i życzliwi. Niosą innym pomoc, wsparcie i nadzieję. To piękne, prawda? Ale możliwe!
Jeszcze nigdy w jednej książce nie spotkało się tylu największych ilustratorów z całego świata, by nieść nadzieję i pokazać, jak choćby drobne codzienne uczynki każdego z nas, mogą sprawić, że nasz świat stanie się lepszy.
Od czego najlepiej zacząć? Po prostu uśmiechnijmy się do kogoś, upewnijmy się, że nikt nie zostaje sam, kiedy się bawimy i podzielmy się zabawkami. Każdy z nas jest dobry w czymś innym, więc dajmy szansę wszystkim zabłysnąć. Każdy ma swoją wartość i wszyscy mamy coś, czym możemy się podzielić.
Ilustratorzy kultowych i bestsellerowych książek (m.in. "Gruffalo", "Odwagi, zajączku", "Jak schować Lwa", "Żyrafy nie umieją tańczyć") zachwycają feerią barw, stylów, technik i wrażliwości. Inspirują zaś jednym wspólnym przesłaniem: BĄDŹMY DOBRZY!
Ta wyjątkowa, piękna książka pokazuje najprostsze, codzienne sposoby okazywania życzliwości, pomocy, grzeczności, uprzejmości.
Uczy tolerancji, akceptacji i empatii.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/dobry-przyjazny-swiat-scheffler-axel,p1284373200,ksiazka-p
Kasia Keller, Maciej Keller – „Wróżki ratują święta”
Wydawnictwo Skrzat, 2022
Trzy opowiadania osnute wokół najpiękniejszych chwil związanych z Bożym Narodzeniem. Wróżki ratują z tarapatów świętego Mikołaja, mały chłopiec marzy o prezencie, który wydaje się być nierealny, a księżycowy kamień zaprasza do baśniowej krainy. Choinka i prezenty, dziecięce marzenia i moc wzruszeń; baśniowy świat, który ubogaca dziecięcą wyobraźnię i subtelnie akcentuje wartość przyjaźni, wzajemnej pomocy i rodzinnego ciepła. Pogodna lektura na długie zimowe wieczory.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/wrozki-ratuja-swieta-keller-katarzyna-keller-maciej-156085
Katarzyna Berenika Miszczuk – „Tajemnica domu w Bielinach”
Wydawnictwo Wilga, 2022
Katarzyna Berenika Miszczuk, autorka kilkunastu bestsellerowych książek, zaprasza do magiczno-słowiańskiego świata Bielin w pierwszym tomie serii dla dzieci „Klub kwiatu paproci”. To będzie niezwykła przygoda dla całej rodziny!
„Tajemnica domu w Bielinach to mądra opowieść dla całej rodziny i magiczna przygoda pełna słowiańskich legend, która mnie oczarowała.”
Brandon Mull, autor serii „Baśniobór” i „Smocza Straż”
W życie rodzeństwa Lipowskich – Bogusi, Leszka, Tosi i Dąbrówki – bez zaproszenia wkracza ZMIANA. Muszą zostawić rodzinną Warszawę i przeprowadzić się do Bielin. Rodzice wywrócili ich życie do góry nogami, kiedy podjęli decyzję o ROZWODZIE. Zmianom nie ma końca, bo zamieszkują w wielkim domu ciotki Mirki, w młodości szeptuchy, teraz schorowanej staruszki, która w dodatku z każdym dniem wydaje się tracić coraz bardziej kontakt z rzeczywistością, a w cichych rozmowach pojawia się słowo ALZHEIMER.
Wychowane w stolicy dzieci na wsi poznają inny świat – starych wierzeń, szeptuch, bóstw i demonów. Czy to tylko SŁOWIAŃSKIE LEGENDY, czy może na własnej skórze młodzi Lipowscy przekonają się, że to nie zapomniane zabobony, ale prawda.
Ciepła, zabawna, pełna magii i empatii historia, która wciągnie Wasze dzieciaki w świat słowiańskich mitów i zawładnie ich wyobraźnią. To historia, do której zechcą wracać i która będzie ich bawić i uczyć. A jeśli znacie i kochacie serię „Kwiat paproci”, to „Tajemnica domu w Bielinach” będzie również dla Was idealnym uzupełnieniem fantastycznego świata Katarzyny Bereniki Miszczuk.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/tajemnica-domu-w-bielinach-klub-kwiatu-paproci-miszczuk-katarzyna-berenika,p1284654707,ksiazka-p
Renata Piątkowska – „Biszkopt, pingwin i reszta”
Wydawnictwo BIS, 2021
Zbiór opowiadań o zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, niekiedy zupełnie nieprawdopodobnych. Bo czy komuś przyjdzie do głowy, że bocianica zaprzyjaźni się z człowiekiem tak, że będzie z nim oglądać telewizję? Albo że wilczyca przyjdzie do leśniczego na śniadanie? Albo że tajną bronią w czasie wojny będą mewy? Dowcipne i wzruszające opowiadania pokazują, jak niezmierzone możliwości drzemią w zwierzętach – zarówno w tych dzikich, jak i w domowych pupilach.
Dla dzieci w wieku 5-12 lat.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło : https://www.empik.com/biszkopt-pingwin-i-reszta-piatkowska-renata,p1284242159,ksiazka-p
Ewa Stadtmuller – „Najpiękniejsze opowieści pod choinkę”
Wydawnictwo Skrzat, 2022
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Jest bowiem coś niezwykłego w przygotowywaniu wigilijnych potraw, wieszaniu na choince własnoręcznie zrobionych ozdób, czekaniu na pierwszą gwiazdkę i wymarzone prezenty. W tym dniu zdarzają się też rzeczy nadzwyczajne. Piesek i papużka znajdują nowy dom, a dwie małe dziewczynki zasypiają szczęśliwe w piętrowym łóżku, którego do tej pory nie miały.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/najpiekniejsze-opowiesci-pod-choinke-stadtmuller-ewa,p1122768935,ksiazka-p