Balladowo i romantycznie:
o Narodowym Czytaniu 2022 w Chojnowie
W Roku Romantyzmu Polskiego na lekturę Narodowego Czytania wybrano „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - zbiór poezji wydany 200 lat temu w Wilnie, który zapoczątkował w literaturze polskiej okres romantyzmu. Autor tych nowatorskich i oryginalnych wierszy, na tle nastrojowej przyrody, wykreował fascynujący świat pełen uczuć, fantazji i ludowej moralności. Świat, który musi być sprawiedliwy, w którym dobro jest nagrodzone, a zło ukarane.
W Chojnowie obchody Narodowego Czytanie 2022 rozpoczęliśmy 7 września spotkaniem „Pani Twardowska" w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie.
W pierwszej części spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4 oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie obejrzeli film animowany „Pani Twardowska" w reżyserii Lechosława Marszałka. Film został zrealizowany w 1955 roku, w setną rocznicę śmierci Adama Mickiewicza.
W drugiej części spotkania - pod kierunkiem Karoliny Rosockiej, animatora kultury i instruktora teatralnego - przeprowadzone zostały warsztaty kolażu, w których uczestniczyli uczniowie z SP nr 3: Zuzanna Barnowska, Oliwia Białousz, Natalia Błaszczyk, Klaudia Czatrowska, Amanda Gołdy, Maja Guściora, Hanna Kądziołka, Kacper Kozołup, Kamil Skiba, Nadia Szapował, Kinga Zapała oraz SP nr 4: Kinga Adamska, Julia Gałecka, Julia Germanowicz, Agata Giersok, Michał Jankowski, Oliwia Kitlińska, Marcel Songajło, Marika Stefanicka, Alicja Szczepańska. Warsztatowym zadaniem było wykonanie prac słowno-graficznych z powycinanych fragmentów gazet. Nie było określonego tematu, młodzież miała kierować się intuicją i emocjami, tak jak romantycy. Dać się uwieść słowom, nic nie planować. Wyklejanki okazały się tak wspaniałą zabawą, że niektórzy wykleili nawet po kilka kolaży.
Następnego dnia, 8 września, czytano „Ballady i romanse" we wszystkich miejscowych szkołach: Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 4 oraz Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. O tym, jak przebiegała ta akcja można dowiedzieć się m.in. zaglądając na strony internetowe szkół: sp3.chojnow.eu (Aktualności - 8.09.2022), sp4.chojnow.eu (Aktualności - 09.09.2022), pzs-chojnow.pl (Aktualności - 11.09.2022). Czytanie narodowej lektury w szkołach, jak też uczestnictwo uczniów w innych działaniach miejskich obchodów Narodowego Czytania koordynowali nauczyciele bibliotekarze - Ewa Więcek i Ewa Wołoszyn z SP nr 3, Dorota Kamińska z SP nr 4, Renata Hermanowicz i Jadwiga Matys z PZS - i realizowali we współpracy z innymi nauczycielami.
Ale nie tylko w szkołach czytano Mickiewicza, fantastycznie czytali również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie - można zobaczyć i posłuchać na Facebooku tej placówki - pl-pl.facebook.com/wtzchojnow/ (Aktualności - 08.09.2022).
Po południu zaprosiliśmy chojnowian na spotkanie finałowe Narodowe Czytanie 2022 - Adam Mickiewicz „Ballady i romanse". Miało się odbyć tradycyjnie w Rynku, ale niestety pogodowa aura zmieniła nasze plany i spotkaliśmy się w Domu Schrama. Dekoracja sceny, stroje niektórych uczestników nawiązujące do tekstów ballad, wystawa warsztatowych kolaży ze spotkania „Pani Twardowska" oraz nieco romantycznej grozy natury za oknem stworzyły wyjątkowy klimat, kameralnego tym razem, finału Narodowego Czytania.
Po odczytaniu przesłania okolicznościowego Prezydenta RP Andrzeja Dudy uzasadniającego wybór tegorocznej lektury Narodowego Czytania rozpoczęliśmy nasze czytanie „Ballad i romansów".
Wybraliśmy pięć utworów o bardzo różnorodnej tematyce.
Trzy z nich przeczytali uczniowie: „Panią Twardowską" - Zofia Budakiewicz, Maja Siwka, Dominika Wieczorek (SP nr 3), „Powrót taty" - Hanna Barszczyk, Anna Bogacz-Bielińska, Filip Piotrowski (SP nr 4) i „Romantyczność" - Natalia Fijał, Anna Gorzyńska, Paweł Pawlus (PZS).
Natomiast dorośli, osoby aktywne w naszym środowisku, ludzie z pasją, a właściwie z wieloma pasjami, przeczytali dwie ballady, panowie „Rękawiczkę", a panie, które śmiało można uznać za kobiece twarze chojnowskiego Narodowego Czytania, bo uczestniczyły w nim chętnie niejednokrotnie - „Świteziankę". W prezentacjach czytelniczych wystąpili kolejno: Tadeusz Rybczyński - założyciel amatorskiego Klubu Psich Zaprzęgów „Sfora Chojnów", Andrzej Świdurski - dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie, Lucyna Setla-Bar - dyrektor Żłobka Miejskiego „Słoneczko" w Chojnowie, Barbara Karasek - nauczyciel i Krystyna Czapska - radna Rady Miejskiej Chojnowa.
Po wzruszających czytelniczych występach Sekretarz Miasta Brygida Mytkowska specjalnie podziękowała lektorom oraz koordynatorom szkolnym Narodowego Czytania i wręczyła im książkowe upominki.
W następnej części imprezy o spotkaniu „Pani Twardowska", o seansie i warsztatach, które odbyły się poprzedniego dnia opowiedziała Paulina Wrzeszcz, dyrektor MOKSiR-u. Pokazała także, przygotowany przez siebie, filmik dokumentujący to przedsięwzięcie.
Na zakończenie spotkanie finałowe uświetnił koncert Kuby Michalskiego „Balladowo i romantycznie". Artysta zaśpiewał utwory Adama Mickiewicza, do których skomponował muzykę. Usłyszeliśmy m.in. „Lilije", „Powrót taty", „To lubię", „Alpuhara", „Trzech Budrysów". Nie obyło się też, na prośbę organizatorów, bez akcentu cohenowskiego i wykonania słynnej pieśni „Alleluja". Wszak Kuba Michalski w duecie z Justyną Bacz wygrał swego czasu Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie.
Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu w Chojnowie.
Narodowe Czytanie przygotowali wspólnie:
Organizatorzy - Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie, Urząd Miejski w Chojnowie
Partnerzy - Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie