Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Tydzień Bibliotek w Chojnowie

 

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek z hasłem "Biblioteka - świat w jednym miejscu" Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie organizowała  wspólnie z lokalnymi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i edukacyjnymi: Żłobkiem Miejskim „Słoneczko", Przedszkolem nr 1, Przedszkolem nr 3, Szkołą Podstawową nr 3 i Szkołą Podstawową nr 4 oraz Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie.


 

"O chłopcu, który wpadł do książki": 9 maja

Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy zabawami z książką - zajęciami dla przedszkolaków z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 3 w Chojnowie, przeprowadzonymi w Dziale dla Dzieci i Młodzieży.

Po wspólnym przywitaniu piosenką „Wszyscy są, witam was…" czytaliśmy dzieciom opowiadanie Petera Carnavasa „O chłopcu, który wpadł do książki", a potem rozmawialiśmy na temat naszego bohatera. Chłopca, który z każdą stroną książki  dorastał i poznawał życie. Uczył się empatii, pomagania zwierzętom, stawał się samodzielny i opiekuńczy. Na zajęciach dzieci  pokolorowały także własne mini książeczki i słuchały piosenek o książkach i czytaniu. Pływające rybki, tor z maskotkami zawieszonymi na linie, czy slalom pomiędzy książkami to zabawy ruchowe, które wszystkim się spodobały. Dzieci obiecały, że na pewno wrócą do nas, do biblioteki, razem z rodzicami.

 zobacz zdjęcia

 

Chojnowskie Spotkania z Książką Regionalną "Świat pod Kyczerą": 11 maja

Kolejne cykliczne spotkanie z książką regionalną było rozmową o Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Świat pod Kyczerą" - bo to przedsięwzięcie jest tematem albumu "Świat pod Kyczerą", który zdobył tytuł Legnickiej Książki Roku 2020. W publikacji zaprezentowano 23 edycje festiwalu zorganizowane w latach 1996-2020.

Książka uświetniła dwa jubileusze: 25-lecie festiwalu i 30-lecie Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera", a szerzej stowarzyszenia pod tą samą nazwą.

Na spotkaniu o festiwalu, jednym z największych festiwali folklorystycznych w Polsce i Europie, opowiadali autorzy książki "Świat pod Kyczerą" - redaktor Jerzy Starzyński oraz fotograficy Piotr Kuziak i Rafał Wyciszkiewicz.

Muzyka, śpiew i taniec - 25 lat festiwalu to ponad 500 koncertów i 180 zespołów z pięćdziesięciu krajów świata, występy w miastach i wioskach Dolnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia, Opolskiego oraz w przygranicznych miejscowościach w Niemczech i na Słowacji.

Na spotkaniu historię festiwalu omówił jego pomysłodawca i organizator Jerzy Starzyński - legnicki animator kultury, historyk, choreograf, badacz kultury łemkowskiej. Założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera", prezes stowarzyszenia pod tą samą nazwą. Autor licznych  publikacji i wydarzeń poświęconych Łemkom. Jednym słowem człowiek - instytucja z naprawdę dobrą marką. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień,  m.in. nagrodę Fundacji Popierania Niezależnej Kultury Polskiej „Polcul" z Sydney, Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis", Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Nagrodę Miasta Legnicy, „Zasłużony Działacz Kultury Ukrainy".

Nie dziwi zatem fakt, że i festiwal, i zespół "Kyczera" nierozerwalnie związany ze "Światem pod Kyczerą", także zdobywa szerokie uznanie w kraju i na świecie.

Jerzy Starzyński, wspominał początki festiwalu, jego rozwój, istotne zmiany, zabawne, ale i czasem dramatyczne epizody, a także osobiste doświadczenia życiowe związane z łemkowskim pochodzeniem. Przypomniał dzieje Łemków na Dolnym Śląsku.

Jego festiwalową opowieść dopełniły wypowiedzi autorów większości zdjęć zamieszczonych w albumie "Świat pod Kyczerą" - Piotra Kuziaka z Lubina, dokumentującego festiwal od jego pierwszej edycji, i chojnowianina Rafała Wyciszkiewicza, który dołączył nieco później, w 2000 roku. Obydwaj, oprócz fotografowania i rowerowych eskapad, spełniają się też w innych pasjach. Pan Piotr występuje od niedawna w łemkowskim zespole folklorystycznym "Roztoka", a pan Rafał jest muzykiem - uważa, że największy sukces osiągnął w 1990 roku w Jarocinie, zdobywając z zespołem Maria Nefeli nagrodę publiczności.

Ważnym dokonaniem Jerzego Starzyńskiego jest i inna ostatnio napisana książka "Łemkowie Sądeccy i Gorliccy, Rusini Szlachtowscy", ze zdjęciami m.in. Piotra Kuziaka i Rafała Wyciszkiewicza -  jeden z tomów wydawnictwa "Krakowiacy, Lachy, Górale - stroje wsi małopolskiej", które zdobyło w ubiegłym roku Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "Książka o Sądecczyźnie".

Podczas spotkania pokazaliśmy także kilka filmów, w tym z ostatniej XXIV edycji festiwalu autorstwa Rafała Wyciszkiewicza. Natomiast na żywo fascynujący, barwny festiwalowy klimat przybliżył nam występ  Ani i Michała Gorzyńskich z zespołu "Kyczera".

Niedługo, bo na początku lipca, kolejna odsłona "Świata pod Kyczerą". A więc spotkajmy się pod Kyczerą - symboliczną  górą będącą inspiracją dla łemkowskich twórców. Może tam świat będzie dla nas, a my będziemy dla świata.

zobacz zdjęcia
 


 

Bajki pod Słoneczkiem "Opowiem ci, mamo, co robią...": 12 maja

Tym razem - w ramach cyklicznych zajęć czytelniczych "Bajki pod Słoneczkiem" dla dzieci ze Żłobka Miejskiego „Słoneczko" w Chojnowie - zaproponowaliśmy pozycję „Opowiem ci, mamo, co robią konie". Dzieci w tej wyjątkowej książce spotkały konie, kucyki, koniki polskie, a także jednorożce i pegazy. Dzięki pięknym i szczegółowym ilustracjom Ewy Poklewskiej-Koziełło maluchy mogły wyszukać ukryte detale. Wyklejanie łąki konikami, kucykami i kwiatkami sprawiło im wiele radości. Z wielkim entuzjazmem cwałowały po sali tupiąc nóżkami  jak prawdziwe koniki. Zabawy „Koniki" i „Jedzie, jedzie pan…" dostarczyły im wielu emocji.

A na koniec czekała na nas miła niespodzianka - z okazji Tygodnia Bibliotek dzieci wraz z paniami opiekunkami podziękowały nam za współpracę i przekazały życzenia dla wszystkich pracowników biblioteki.

zobacz zdjęcia
 


 

Spotkanie autorskie z Moniką B. Janowską: 12 maja

Drugie spotkanie autorskie, zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek, to także promocja naszych lokalnych twórców.

Monika B. Janowska, mieszkanka Legnicy, jest autorką kilku książek. Zadebiutowała powieścią „Gra o pałac", która została nominowana do Legnickiej Książki Roku 2011. Nominację do Legnickiej Książki Roku otrzymała też powieść „Mało brakowało" wydana w 2019 roku, a „Diabli wzięli święty spokój" została Książką Roku 2021 w kategorii KOMEDIA KRYMINALNA w plebiscycie serwisu Granice.pl.

Rodzinne miasto autorki - Legnica, stanowi tło jej powieści i nawet jeśli jest inaczej, to bohaterki zawsze są z nią związane.

Na spotkaniu Monika B. Janowska opowiadała o swoich literackich początkach i wydanych książkach. Zaczęła pisać mając 10 lat, swoje pierwsze utwory zapisywała w małych  notesikach. Pokazała nam kilka z nich.

Jej pierwsze publikowane opowiadania ukazały się w pismach kobiecych. W końcu zdecydowała się i napisała powieść "Grę o pałac". Nie poszło łatwo, ale jednak sukces - książką zainteresowało się wydawnictwo Zysk i S-ka i  nominacja do Legnickiej Książki Roku.

W następnych latach ukazały się kolejne powieści: „Zawracanie głowy" (2013 r.), „Połknąć żabę" (2017 r.), „Czwarty pokój" i "Mało brakowało" (2019 r.), „Selfie z Toskanią" (2020 r.) „Diabli wzięli święty spokój" (2021) i najnowsza, wydana kilka dni temu - „Selfie z Katalonią".

Monika B. Janowska poprzez swoje książki chce rozśmieszać, rozbawiać. Zapisuje sytuacje z życia wzięte, czerpie również z własnych przeżyć. Jest miłośniczką komedii Woody`ego Allena oraz komedii francuskich. Ceni i lubi spotkania z czytelnikami, wspominała niezapomniane rozmowy na Targach Książek.

Zachęcamy do czytania jej książek - tam naprawdę wiele się dzieje!

zobacz zdjęcia
 


 

Wystawa Marty Kondrackiej "Cztery pory roku na dolnośląskich szlakach Jakubowych": maj

W 2004 roku rozpoczęto w Polsce wytyczanie pierwszych odcinków Drogi św. Jakuba, jako części europejskiej sieci Camino de Santiago. Dziś, w naszym kraju, to już ok. 6000 kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli.

W Galerii Młodych zaprezentowaliśmy wystawę fotograficzną Marty Kondrackiej „Cztery pory roku na dolnośląskich szlakach Jakubowych". Na zdjęciach autorka pokazuje nam swoją Dolnośląską Drogę św. Jakuba - poprzez niezwykle subtelne piękno pobudzające do refleksji. To jej trzecia wystawa w naszej bibliotece, w 2010 roku prezentowała „Dolny Śląsk w obiektywie", a pięć lat później fotograficzne wspomnienia z różnych miejsc - „W drodze..". Obecną wystawę można obejrzeć do końca maja, zapraszamy.

zobacz zdjęcia
 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki