Republika ludzi kochających czytać, czyli 15- lecie DKK w Chojnowie
Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce zaczęły powstawać w 2007 roku z inicjatywy Instytutu Książki w Krakowie.
Pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się 23 kwietnia 2007 roku, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wkrótce, we współpracy z nauczycielami pełniącymi rolę koordynatorów, powstał Młodzieżowy DKK dla uczniów z chojnowskich szkół.
Członkowie klubów spotykają się przeważnie raz w miesiącu, aby porozmawiać o przeczytanych lekturach. Starają się poznać książki zarówno autorów polskich, jak i zagranicznych, nagradzanych, ale i debiutantów oraz przypomnieć sobie lub poznać klasyków znanych i tych mniej znanych. Nie skupiają się na jednym gatunku literackim, czytają od eseju po powieść postapokaliptyczną.
Klubowicze uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę, są także współtwórcami swoich imprez.
W kalendarium MBP na stałe zagościły takie wydarzenia, jak Światowy Dzień Czytania Tolkiena czy Łgarska Noc Świętojańska.
Jubileusz DKK w postanowiliśmy uczcić, jak przystało na wielbicieli literatury, spotkaniem autorskim z Romanem Husarskim - absolwentem filmoznawstwa i studiów dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim , analitykiem Instytutu Boyma i doktorantem w Instytucie Religioznawstwa UJ, członkiem Polskiego Towarzystwa Koreanistycznego. Przez dwa lata uczył się języka koreańskiego na uczelniach Hankuk i Jeonbuk w Korei Południowej, odwiedził również Koreę Północną. W 2021 roku opublikował książkę „Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej".
Wybór pisarza nie był przypadkowy, bowiem w listopadzie ubiegłego roku klub dla dorosłych dyskutował o reportażu Barbary Demick „Światu nie mamy czego zazdrościć". Jest to wstrząsające świadectwo uciekinierów z Korei Północnej, którzy zamieszkali m. in. w Korei Południowej.
I tak 22 kwietnia, niemal dokładnie w 15-tą rocznicę utworzenia chojnowskiego DKK, powitaliśmy w naszej bibliotece Romana Husarskiego. Podczas swojej opowieści o „niemożliwym kraju", połączonej z prezentacją multimedialną, przybliżył historię tego odległego państwa, jak i czasy współczesne. Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem nie tylko wiedzy autora, ale i wspaniałej umiejętności jej przekazywania.
Było wiele pytań do naszego gościa, m.in. o stosunki panujące między Koreą Południową a Północną, o przemysł filmowy, koreański etos pracy i o bardzo mocnym pędzie do sukcesu. Kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat tego „azjatyckiego tygrysa" może zajrzeć na bloga autora - „Włóczykij".
Roman Husarski zdradził nam też, że za dwa lata ukaże się jego reportaż o Korei Północnej. Może przyjedzie z nim do Chojnowa.
Na zakończenie jubileuszowego spotkania podziękowaliśmy wszystkim klubowiczom i koordynatorom szkolnym za twórczą współpracę z biblioteką.
Mam nadzieję, że przed nami kolejne jubileusze DKK. A osoby, które chciałyby dołączyć do nas, republiki ludzi kochających czytać, zachęcam cytatem zaczerpniętym z naszej zakładki:
„Dyskusyjny Klub Książki to miejsce, w którym rozmawia się o książkach, wymienia poglądy i konfrontuje gusta bo rozmowa jest przedłużeniem przyjemności lektury".
Anna Kopyra
moderator DKK Łgarz i MDKK
przy MBP w Chojnowie