Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

NOWOŚCI    -  kwiecień  2022 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

 
 

Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek - „A bodajby ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy"

Wydawnictwo Agora, 2021
 

Rozmowa rzeka znanej i lubianej pary Jerzy Bralczyk - Michał Ogórek. Z czego śmieją się Polacy, a co było zabawne dla starożytnych Greków? Autorzy przekomarzają się i dyskutują o humorze specyficznie narodowym, regionalnym, charakterystycznym dla profesorów, aktorów, a nawet dla Pana Boga. Skaczą z epoki do epoki, od polityki do piosenki, od kabaretu do komedii - i z powrotem, cały czas w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co nam daje humor, jakie potrzeby zaspokaja.

 

Bralczyk i Ogórek przedzierają się przez gałęzie humoru szczególnie wybujałe w Polsce, ale też wracają do własnych młodych lat i dzieciństwa, by cytować rozmaite wierszyki, również te edukujące przez makabrę, i wspominać, co śmieszyło kiedyś, a dzisiaj już nie przejdzie. Wszystko to jest okraszone niezwykłą znajomością literatury, filmu i kabaretu, nie tylko zresztą krajowej produkcji. Wyborna lektura.
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/a-bodaj-ci-nozka-spuchla-czyli-co-smieszylo-i-smieszy-bralczyk-jerzy-ogorek-michal,p1265086507,ksiazka-p 


 

Anna Chaber – „Zaproś mnie na pumpkin latte"

Wydawnictwo Czwarta Strona, 2021

Debiutancka powieść laureatki konkursu Jesienny Wieczór!

Modna kawiarnia w centrum miasta zawsze tętni życiem, ale wśród tłumu klientów przystojny barista dostrzega właśnie ją. Dziewczynę, która skrywa sekret.

Paula to perfekcjonistka – całym sercem angażuje się w swoją pracę i liczy na to, że jej starania zostaną docenione, a kariera w korporacji rozkręci się na dobre. Zamiast awansu dostaje jednak zadanie specjalne. Ma zorganizować jesienny event, który będzie sprawdzianem jej kompetencji. Nieco rozżalona, lecz zmotywowana przyjmuje wyzwanie, zagłuszając obawy, jakie budzi w niej wspomnienie z przeszłości.

Greg od dłuższego czasu pracuje w Seaside Cafe, choć tak naprawdę ma już dosyć miejsca, które udaje, że dla wielkich korporacji liczą się nie tylko pieniądze, ale i wyższe idee. Marzenie o otwarciu własnej kawiarni w mieście, które nigdy nie śpi, wydaje mu się jednak nieosiągalne. Mimo obaw mężczyzna wie, że to najwyższy czas, aby ruszyć do przodu. Zwłaszcza wtedy, gdy sprzyjają temu okoliczności… 

Zaproś mnie na pumpkin latte to powieść, która kołysze jak szum wielkiego miasta i smakuje niczym najbardziej aromatyczna kawa. Anna Chaber debiutuje historią o bohaterach takich jak my – ambitnych, dynamicznych i nieustannie szukających własnych ścieżek.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/zapros-mnie-na-pumpkin-latte-chaber-anna,p1275199059,ksiazka


 

Małgorzata Czyńska – „Kobiety z obrazów. Nowe historie"

Wydawnictwo Marginesy, 2020

Ekscentryczna Dora Maar, niezależna Victorine Meurent, tajemnicza Lisa del Giocondo czy twardo stąpająca po ziemi Catherine Bolnes – to tylko niektóre z kobiet kryjących się za dziełami wielkich mistrzów.

Tamara Łempicka w czasach największej biedy za sprzedawane obrazy kupowała diamentowe bransoletki. Frida Kahlo nawet przykuta do wózka inwalidzkiego i dręczona bólem brała udział w manifestacjach politycznych. 
 

Emilie Flöge przez ponad dwadzieścia lat prowadziła zakład krawiecki, ubierając najzamożniejsze wiedenki. Gala Dali twardo kierowała karierą męża, rozkochiwała też w sobie przeróżnych artystów, często doprowadzając ich do szaleństwa. Antoinette de Wateville o względy i miłość Balthusa musiała rywalizować z własnym bratem, a zaledwie siedemnastoletnia Wally Neuzil dla Egona Schielego porzuciła pracę modelki u Gustawa Klimta.

Małgorzata Czyńska udziela im głosu, ukazuje je już nie przez pryzmat ich związków z wielką sztuką, lecz jako osoby z krwi i kości, pełne obaw i emocji, żywe i zaskakująco prawdziwe.

Choć pochodziły z różnych czasów, krajów i sfer, zostały uwiecznione na obrazach, które wywarły trwały wpływ na światową sztukę i przeniknęły do zbiorowej świadomości. Muzy wielkich artystów zachwycały nieprzeciętną urodą, imponowały odwagą, gorszyły bezwstydnością. Często były nie mniej fascynujące od płócien, na których je utrwalono.

Źródło: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133328/kobiety-z-obrazow

 

 

Roman Husarski – „Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej"

Wydawnictwo Czarne, 2021
 

Wpływy Korei Południowej od dłuższego czasu przenikają do masowej świadomości. Zajadamy się kimchi, słuchamy K-popu, zgłębiamy koreańskie praktyki kosmetyczne i zapartym tchem oglądamy kolejne oscarowe produkcje. Pod tą maską, którą sami Koreańczycy chcą pokazywać światu, znajdziemy jednak trudną historię i jeszcze trudniejszą współczesność. 

Roman Husarski porzuca stereotypy i uproszczenia i podróżując po Korei, szuka informacji u źródeł. Opowieści, które słyszy, okazują się dużo ciekawsze niż misternie kreowany wizerunek. To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie. Husarski barwnie opowiada o meandrach koreańskiej polityki, skomplikowanych relacjach z Japonią i Koreą Północną, ale przede wszystkim rozmawia z ludźmi, którzy zmagają się z odpowiedzią na pytanie, czym jest dla nich koreańskość i jak połączyć wieloletnią tradycję ze współczesną moralnością. Z tych opowieści wyłania się wielowymiarowa, niejednoznaczna i niezwykle fascynująca Korea.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/kraj-niespokojnego-poranka-pamiec-i-bunt-w-korei-poludniowej-husarski-roman,p1273010882,ksiazka-

 

 

Bartłomiej Jurecki – „Twardy jak skała, silna jak halny"

Wydawnictwo SQN, 2021

Charakterystyczny góralski typ urody o wyrazistych rysach jest coraz rzadszy. Coraz mniej jest kobiet w tradycyjnych podhalańskich strojach, coraz mniej mężczyzn nosi długie wąsy i brodę, które kiedyś były tak typowe dla mieszkańców gór.

Bartłomiej Jurecki odszukał i sfotografował ostatnich najbardziej charakterystycznych górali i góralki, którzy swym urokiem tworzą legendę południowej Polski.

To nie tylko twarze, na których widać upływ czasu i wpływ surowego klimatu miejsca w którym żyją, ale także opowieści ich życia. Pozornie proste i nieskomplikowane życiorysy składają się na obraz świata który przemija niezauważony, po cichu, w tle kolorowego, folkloru.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/twardy-jak-skala-silna-jak-halny-portrety-polskich-gorali-jurecki-bartlomiej,p1277662382,ksiazka-p


 

Dział dla Dzieci

 

Książki

 

Agnieszka Dąbrowska – „Za duży na bajki"

Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2022

Zabawna historia o dorastaniu, wielkiej pasji i sile przyjaźni. A przy tym inspirująca opowieść o tym, co w życiu najważniejsze!
 

Waldek ma swoje PRIORYTETY: turniej gamingowy, kasa i psychofanki. Ma też szczęście, bo jego mama doskonale to rozumie. Wprawdzie jest trochę nadopiekuńcza, ale mniejsza o to. Jego świat staje jednak na głowie, gdy mama musi nagle pójść do szpitala, a chłopcem ma się zająć szalona ciotka Mariolka. Wprowadza w jego życie nieznaną mu dotąd dyscyplinę, zmienia dietę na zdrową i zmusza do uprawiania sportów, których Waldek nie znosi. Jakby tego było mało, team Waldka się sypie, a wyjazd na wymarzony turniej wisi na włosku… Nie ma rady, Waldek będzie musiał stawić czoła wyzwaniom. Tylko czy potrafi?

"W dobrych opowieściach możemy przejrzeć się jak w lustrze. A potem spojrzeć na swoje życie na nowo. Podobnie jak Waldek, każdy z nas potrzebuje czasami kogoś życzliwego, kto w odpowiednim momencie doda nam wiary w siebie i odwagi. Czytajcie, ta książka doda Wam mocy!"

Karolina Gruszka, aktorka
 

“Agnieszka Dąbrowska nie tworzy nierealnych światów zamieszkanych przez wymyślone postacie. Zaprasza za to młodych czytelników i czytelniczki na spotkanie z ich rówieśnikami, którzy mogliby być ich kumplami z klasy czy podwórka. Radości i smutki, rodzące się i wystawiane na próbę uczucia, a do tego chwile grozy i zadziwiające wydarzenia, z turniejem gamingowym w tle… Ta książka to idealna propozycja dla wielbicieli przygód, nieoczekiwanych zwrotów akcji i wyrazistych bohaterów. A charakteru postaciom Waldka i jego przyjaciół, ciotki Mariolki, mamy i dziadka swoimi ilustracjami dodała Marta Krzywicka.”
 

Książkę polecają: WP.pl, Czas Dzieci.pl, Radio Złote Przeboje

Film „Za duży na bajki" w reżyserii Kristoffera Rusa, zrealizowany na podstawie scenariusza Agnieszki Dąbrowskiej, z doskonałymi rolami dziecięcych aktorów oraz Doroty Kolak, Karoliny Gruszki i Andrzeja Grabowskiego, w kinach od 18 marca!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy

Źródło: https://www.empik.com/za-duzy-na-bajki-dabrowska-agnieszka,p1290866808,ksiazka-p

 


 

Doris Eisenburger – „Mały, czerwony autobus w moim mieście "

Wydawnictwo WAM, 2021

Piękna, bogato ilustrowana opowieść o pewnej rodzinie i o niezwykłym, małym autobusie.

Czerwony minibus to bardzo wyjątkowy pojazd, potrafi jeździć, ale również latać i pływać jak łódka. Jego właścicielką a zarazem kierowcą jest niezwykła ciocia Pola, która wraz z gromadką zwierząt oraz dziećmi: Lizą, Emmą, Łukaszem i Benkiem zwiedza miasto, ukazując je z zupełnie innej niż zwykle perspektywy. Jest wiele do odkrycia, wszystkie odwiedzane  przez dzieci miejsca łączy jednak coś specjalne: postać smoka!

Doskonała zachęta do poszukiwania i spełniania marzeń

Źródło: https://wydawnictwowam.pl/prod.maly-czerwony-autobus-w-moim-miescie.27484.htm?sku=87979

 
 

Dawn Huebner – „Stało się coś złego. Jak sobie poradzić ze złymi wiadomościami "

Wydawnictwo Czarna Owca, 2022

Dzieci często mimowolnie dowiadują się o czymś złym, co się wydarzyło, i starają się zrozumieć to na swój sposób. Czasami sami jesteśmy zmuszeni do przekazania im złych informacji.

Jakich słów użyć? Jak pomóc im zrozumieć trudny przekaz? Jak sprawić, żeby spojrzały na swoje obawy z innej perspektywy?

Oto przewodnik dla dzieci i ich rodziców, opiekunów czy nauczycieli, którzy muszą zmierzyć się z rozmowami o ludzkich tragediach, poważnych światowych wydarzeniach czy zagrożeniach środowiska. Książka pozwala zachować kontrolę nad tym, o których wydarzeniach należy rozmawiać i ile informacji przekazać. Jednocześnie uczy umiejętności radzenia sobie z zamartwianiem się, strachem czy smutkiem oraz zachowania poczucia bezpieczeństwa, optymizmu i siły.
 

Poradnik napisany przez psycholożkę i autorkę bestsellerowych książek, między innymi Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami.

Źródło:  https://www.czarnaowca.pl/kategorie/bez_kategorii/stalo-sie-cos-zlego,p1756426403

 

 

Anna James  – „Pages i spółka. Tilly i Książkowi Wędrowcy"

Wydawnictwo Zygzaki, 2022

Marzysz o tym, by porozmawiać z Anią z Zielonego Wzgórza? A może wolisz spotkać się z Alicją w Krainie Czarów?

Jedenastoletnia Tilly spędza dużo czasu w należącej do jej babci i dziadka księgarni Pages i Spółka. Dziewczynka nigdy nie poznała swojej mamy, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach tuż po jej narodzinach. Tilly, jak wszyscy w rodzinie, uwielbia przenosić się do świata ukochanych książek, gdzie znajduje pocieszenie i radość.

Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia w drzwiach księgarni stają jej ulubieni bohaterowie literaccy. Ku zdziwieniu Tilly postacie znane jej z książek potrafią nie tylko wędrować po ich stronicach, ale również przenosić się do świata ludzi.

Czy Książkowi Wędrowcy pomogą Tilly rozwikłać tajemnicę zniknięcia mamy?

Ułóż się wygodnie na kanapie i wyrusz w magiczną, pełną przygód podróż z Tilly i Książkowymi Wędrowcami!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy

Źródło : https://www.empik.com/tilly-i-ksiazkowi-wedrowcy-james-anna,p1288575505,ksiazka-p

 
 

Emily MacKenzie – „Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek"

Wydawnictwo Jedność, 2021

Nie tak dawno temu i całkiem niedaleko stąd (może nawet na sąsiedniej ulicy) wydarzyła się rzecz niesłychana, rzecz niesamowita. Ach, powiedzmy to sobie szczerze, wydarzyła się rzecz straszna! Mały chłopiec odkrywa, że z jego pokoju… znikają książki. Co za koszmar! Kto śmie je wykradać? Sprawę trzeba jak najszybciej zgłosić na policję, przecież wszyscy wiedzą, że miejsce książek jest w biblioteczce! 
 

Kto zdoła powstrzymać tajemniczego rabusia? I czy książki wrócą na półki?  

Pełna humoru i fantazji opowiastka, która uczy dzieci poszanowania dla książek. 

Ta wesoła historia z pewnością spodoba się dzieciom, rodzicom i… książkom. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/poszukiwany-tajemniczy-zlodziej-ksiazek-mackenzie-emily,p1277123467,ksiazka

 

 

Miguel Tanco – „Możesz na mnie liczyć"

Wydawnictwo Zygzaki, 2021

Każdy ma jakąś pasję. Dla jednych to sztuka, dla innych gotowanie. A bohaterka książki „Możesz na mnie liczyć" kocha matematykę. Widzi ją wszędzie: w liściach drzew, na placu zabaw, podczas wakacji nad jeziorem. Matematyka to dla niej wspaniała zabawa i prawdziwa przygoda.

Ta pięknie ilustrowana książka to doskonała lektura dla dzieci i dorosłych – zarówno dla tych, których fascynują figury geometryczne i fraktale, jak i dla tych, których kąty i wzory onieśmielają.

Istnieje tyle sposobów, by poznawać świat, a matematyka może być jednym z nich!

„To książka, która się liczy".
Julie Danielson, Kirkus Reviews

„Oto książka, która docenia różnorodne sposoby przyglądania się światu. To tytuł, który powinien znaleźć się w każdej szkolnej i domowej bibliotece".
School Library Journal
 

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/mozesz-na-mnie-liczyc-miguel-tanco-208199


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki