Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

  POLECANE   NOWOŚCI    -  sierpień  2021 r. 

 

Dział dla Dorosłych

Książki

 

Anna Augustyn-Potas -  „Beata Tyszkiewicz: portret damy"

Wydawnictwo Słowne, 2021

Jaka ona jest? Pamiętam, jak pytałam o to przypadkowe osoby. Zawsze pojawiał się zachwyt – że piękna, że z klasą i że ma cudowne poczucie humoru. Zdumiewało mnie, jak żywe reakcje i jaką czułość wywołuje w innych kobietach.

Ale prawdziwie zaskakujące okazały się rozmowy z jej znajomymi. Powszechnie znany portret wielkiej damy nabrał dodatkowego kolorytu. Postać z niego okazała się nadspodziewanie barwna. Nieszablonowa. A do tego jej fascynujące życie stać by się mogło kanwą filmowego scenariusza.

Ta książka to nie jest typowy biograficzny zapis faktów z życia słynnej aktorki. To opowieść rozpisana na głosy. Nieznane dotąd fakty przytaczają między innymi Daniel Olbrychski, Juliusz Machulski, Hanna Bakuła czy Iwona Pavlović. Przypominają zdarzenia, obrazy i słowa, które rzucają nowe światło na tę niezwykłą postać i na jej czasy. Kobietę, która dostała od losu urodę i talent. Ale – proszę mi wierzyć – nie tylko to.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/beata-tyszkiewicz-portret-damy-augustyn-protas-anna,p1247660466,

 

 

Janet Skeslien Charles – „Bibliotekarka z Paryża"

Wydawnictwo Mando, 2021

Bestseller „New York Timesa".

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej.

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie.

Odile dostaje wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Jej rodzice nie są zachwyceni. Woleliby, aby dziewczyna skupiła się na poszukiwaniu męża. Tym bardziej że pojawia się odpowiedni kandydat… Wkrótce jednak wybucha II wojna światowa, nad miastem przelatują samoloty wroga, a tłoczne do tej pory ulice pustoszeją. Dziewczyna obawia się, że może stracić bliskich i ukochaną bibliotekę. Decyduje się zatem dołączyć do Ruchu Oporu z najlepszą bronią, jaką ma: z książkami. 

Lily jest nastolatką dorastającą w małym miasteczku w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. Jej zainteresowanie wzbudza intrygująca starsza kobieta, która zachowuje się zupełnie inaczej niż wszyscy. Smutne wydarzenia w życiu Lily sprawiają, że zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką i odkrywa jej tajemniczą przeszłość.

Powieść oparta na prawdziwej historii paryskich bibliotekarzy, którzy ryzykowali życiem podczas II wojny światowej. Pokazuje, że odwagę można znaleźć nawet między regałami książek i za grubymi kotarami bibliotecznych okien. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/bibliotekarka-z-paryza-janet-skeslien-charles,p1267979450,ksiazka

 

Krystyna Gucewicz - „Wakacje gwiazd w PRL"

Wydawnictwo Muza S. A., 2021

W Polskę jedziemy! Elitarny Sopot, szokujące nagością Chałupy, malowniczy Kazimierz, zwariowane Zakopane, roztańczony Ciechocinek. Jak w kalejdoskopie pojawiają się modne miejscowości, znane twarze, wielkie nazwiska. Dokąd jeździli i gdzie się bawili artyści ze świata kina: Janusz Majewski, Andrzej Łapicki, Bogumił Kobiela, literaci: Stefania Grodzieńska, Stefan Kisielewski, a wreszcie muzycy, satyrycy oraz ikony świata mody: Maria Koterbska, Eryk Lipiński i Barbara Hoff?

Dlaczego w Rabce rodziły się najlepsze pomysły na książki? Czym kusiły artystów Bieszczady, a czym pociągały Mazury? Co oferowała wczasowiczom polska Palm Beach? Co myślała o tym wszystkim córka Stefana Żeromskiego, a co Kalina Jędrusik? Jak wyglądał ślub Zbyszka Cybulskiego i czy Leopold Tyrmand naprawdę nosił czerwone skarpetki? Dlaczego Tym wie lepiej? I skąd ten pomysł, że Osiecka lubiła krokodyle?

Książka Krystyny Gucewicz to nie tylko fascynująca podróż do miejsc, w których czas wolny spędzała śmietanka towarzyska PRL-u, to przede wszystkim pretekst do snucia barwnych i humorystycznych opowieści o ludziach i ich stylu życia w tych mało artystycznych czasach.

To gęsty od zdarzeń, anegdot i faktów patchworkowy reportaż z pamięci. I… PRL w pigułce.

"Gucewicz ma oko na Polskę Ludową. Czyta się tę książkę jak dobrze zmrożoną wódkę."

Jerzy Iwaszkiewicz

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

Źródło:  https://www.empik.com/wakacje-gwiazd-w-prl-caly-ten-szpan-gucewicz-krystyna,p1267661506,ksiazka

 

Mariusz Szylak – „Sekrety Dolnego Śląska Cz. 1"

Wydawnictwo Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2021

Od zawsze chodziło o skarby. Wśród zawiłych korytarzy i utajnionych części wznoszącego się nad Kwisą zamku Czocha skradają się rabusie. Nie wiedzą, że gdyby nawet wywieźli wszystko i tak zostanie dużo więcej… Seria wybuchów budzi ze snu „Olbrzyma". Tam, gdzie jego korytarze zalane są wodą, naziści chowają swoje skarby. Twierdza Kłodzko nie zazna ciszy. Drżą tam codziennie, w obawie przed złupieniem, złote i srebrne precjoza, porcelana i królewskie regalia. Noc także nie przynosi spokoju. Precyzyjni złodzieje wycinają płótna z ram w Auli Leopoldina i rozmywają się w ciemnościach. Czterej pancernymi w labiryncie mrocznych korytarzy kłodzkiego bastionu szukają ukrytego ładunku i zapalnika. Tylko w Miedziance cisza… wszystkie skarby zostały zdobyte. 

Po Wrocławiu wędruje zawadiacki Wojaczek. Zainteresowanych zaprowadzi na seans w kinie Dworcowym i dla rozrywki powiesi na szelkach szatniarza Klubu Związków Twórczych. Takiej awantury nie powstydzą się nawet Kargul z Pawlakiem, niezmiennie królujący w Dobrzykowicach.

Na kolejnych stronach wiatr hula nawet do 250 km/h. Może dlatego na Śnieżce latają talerze? Nie przekona się o tym Wanda Rutkiewicz, wybierając spokojny nocleg na strychu „Szwajcarki". Jak w każdej historii o skarbach i w tej są ofiary. Do schroniska nigdy nie wrócą turyści wędrujący Białym Jarem, a na Zakręcie Śmierci mgła znowu przysłoni drogę…

Nie zwlekaj! Już teraz rozpocznij poszukiwanie skarbów z Sekretami Dolnego Śląska!

Źródło : https://www.km.com.pl/ksiazka-551-sekrety_dolnego_slaska.html

 

Szymon Wrzesiński – „Dolny Śląsk kryminalny, podziemny i niezwyczajny"

Wydawnictwo Agencja Wydawnicza CB, 2021

Autor dolnośląskich bestsellerów S. Wrzesiński zabierze Was tym razem do kilku miejsc, gdzie w okresie Polski Ludowej działy się niezwykłe historie... Jedne kojarzą się z uczuciem radości, wywołują uśmiech i wypieki na twarzy, inne zaś są smutne, ponieważ przypominają największe ludzkie dramaty. Niektóre opowieści budzą nostalgię, wzruszają i są bardziej sentymentalne. Autor m.in. przypomina bohaterów walki ze skutkami katastrofalnej powodzi w 1977 roku, ludzi odważnych, z poświęceniem niosących pomoc ofiarom żywiołu. Czytelnik dowiaduje się także o aferach, tajemniczych zgonach i kradzieżach, śledzi wysiłki milicjantów, którzy przed laty usiłowali rozwiązać zagadki kryminalne bulwersujące lokalną społeczność.

Książkę podzielono na poniższe rozdziały: Bimber i pierwsza władza; Nocna akcja Werwolfu nad Kwisą i wyrok za niemieckie radia; Poszukiwacze skarbów pod Wleniem, Gryfowem Śl. i Mirskiem; Filmowe miasteczko w Lwówku Śląskim i afery z 1950 roku; Powojenne wycieczki od warszawiaków po Karola Wojtyłę; Zaginiony cmentarz żydowski i zabawy między macewami; Kiedyś było jakoś fajniej nad zaporą i Jeziorem Pilchowickim; O koreańskich sierotach wychowywanych w Płakowicach; Polska imitacja wojska w Zamku Płakowice; Rzekome objawienie się Matki Boskiej w ruinach zamku Gryf; Zapomniana strzelnica i zawody pod Kawalerskimi Skałkami; Największe polskie gwiazdy i wspaniałe dancingi w „Rycerskiej"; Wrocławski proces za nielegalny obrót skarbami z Mirska; Tajemnicze samobójstwa w hotelu „Europa" w Jeleniej Górze; Krwawe ślady prowadzą śledczych z Mirska do Wrocławia; Ludzkie dramaty podczas wielkiej powodzi w 1977 roku; Katastrofy kolejowe pod Lwówkiem Śląskim i Wleniem; Opóźnione otwarcie pierwszej Tysiąclatki na Dolnym Śląsku; Podziemne wyprawy do tunelu, jaskiń i kopalni uranu; Jeden pisze na księdza, a drugi na szkolnych podpalaczy…; Przesłuchania i donosy po zabójczej zabawie pistoletem; Oryginalne pomysły na imprezy z okazji Dnia Kobiet.

Książka ilustrowana jest 251 zdjęciami, w większości dotąd niepublikowanymi.

Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Dolny-Slask-kryminalny-podziemny-i-niezwyczajny,791544055,p.html 

 

 

Dział dla Dzieci

Książki 

 

Emilia Dziubak  – „Co budują zwierzęta"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2020

Zwierzęta to prawdziwi mistrzowie architektury! Emilia Dziubak w swym niezwykłym atlasie przedstawia ich najciekawsze dokonania: budowle naziemne i podziemne, domy na wodzie i pod wodą, domy jednorodzinne i kawalerki, osiedla, domy przenośne i tymczasowe. Wśród licznych przykładów znalazły się między innymi: gniazdo uszyte przez krawczyka, gniazda ze śliny, jedna z największych ptasich budowli, czyli kopiec lęgowy nogala zmiennego, spiżarnia dzięciura żołędziowego, ogromna konstrukcja tkaczy towarzyskich, altanka ogrodnika brunatnego, papierowe gniazdo osy pospolitej, gniazdo pszczół i innych owadów, kopce mrówek, ale również mosty i tratwy mrówek legionistek, termitiery, pułapki pająków, kawalerki larw chruścików, rozbudowane nory golców piaskowych, żeremia bobrów, krecie tunele i wiele innych.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/co-buduja-zwierzeta-dziubak-emilia,p1251013072,ksiazka-p

 

Artur Guzicki – „Podróże misia Wojtka"

Wydawnictwo Biały Kruk, 2020

Lubicie misie? Jeśli tak, to poznajcie misia Wojtka. Nie jest to zwykły niedźwiadek. Żył dawno temu, ale był tak sławny, że dzisiaj ma swój pomnik. Pomnik ten stoi w centrum miasta, miś może więc z niego obserwować ludzi. Ale nie tylko tych, którzy codziennie obok niego przechodzą. Oj, nie! Miś Wojtek umie bowiem przenosić się w czasie i odkrywać przeszłość!

Jego życie było bardzo ciekawe. Jako maluch został przygarnięty przez polskich żołnierzy. Było to daleko od naszego kraju, w czasach, kiedy Polacy walczyli o swoją Ojczyznę na różnych kontynentach. Z żołnierzami szybko się zaprzyjaźnił, towarzyszył im każdego dnia. Odwdzięczał się im jak mógł za opiekę, którą go otoczyli. Pomagał nosić ciężkie skrzynie z armatnimi pociskami, a w wolnych chwilach rozweselał. Dzięki niemu ciężki los żołnierzy tęskniących za swoimi rodzinnymi domami wydawał się lżejszy do zniesienia. W czasie swej wojskowej służby nasłuchał się Wojtek wielu opowieści o Polsce, której nie znał, bo urodził się daleko od niej. Poznał też historie ojców swoich żołnierzy, którzy walczyli o Polskę i marzyli o tym, że kiedyś wszyscy razem wrócą do swoich domów w Ojczyźnie.

„Podróże Misia Wojtka" opowiadają właśnie o bohaterskim okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości! Wojtek wysiada ze swego wehikułu czasu i wraz z gen. Hallerem i Błękitną Armią jedzie z Francji do odradzającej się Polski. Bierze udział w zaślubinach naszego kraju z morzem. Poznaje wielkich małych Bohaterów, których świat zapamięta jako Orlęta Lwowskie. U boku Ignacego Paderewskiego staje się świadkiem boju o wolność w Wielkopolsce, a po bitwie warszawskiej w 1920 r. poznaje nawet samego Józefa Piłsudskiego! Jak widzicie, Wojtek żyje w niezwykłym czasie i poznaje niezwykłych ludzi – prawdziwych bohaterów. Chwyćcie więc Wojtka za łapkę i razem z nim poznajcie polską historię!

Źródło:  https://ksiegarnia.pwn.pl/Podroze-Misia-Wojtka,837960721,p.html

 

Katarzyna Kołodziej – „Opowiem ci, mamo, co robią myszy"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2021

Poznaj rodzinę Wąsików – Freda i Melę oraz ich liczne potomstwo. Odwiedź z nimi pracownię plastyczną, spiżarnię, mysią szkołę, a także wesołe myszeczko! Weź udział w wyścigu, spędź miło czas na koncercie i odpocznij przy ognisku. Może nawet uda ci się wyruszyć na wyprawę w kosmos i posprzątać jezioro? Przy okazji sprawdzisz swoją spostrzegawczość, wyszukując ukryte szczegóły i rozwiązując zagadki.

Seria "Opowiem ci, mamo" to książki do czytania i oglądania dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat (a nawet starszych!).

 Sztywne kartki, poręczny format, a przede wszystkim piękne i zabawne, pełne detali ilustracje to jej znak rozpoznawczy. Książki pomagają ćwiczyć spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, pobudzają zainteresowanie światem, ale przede wszystkim są fantastyczną zabawą oraz sposobem na miłe i twórcze spędzenie czasu.

Źródło:  https://nk.com.pl/opowiem-ci--mamo--co-robia-myszy/p2891.html

 

Nikola Kucharska – „Jak to działa? Książka"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia , 2021

Klara fascynuje się światem wokół. Chciałaby zrozumieć, skąd biorą się książki, a w przyszłości zostać bibliotekarką albo pisarką. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Czy za pomocą sznurka i węzełków można „zapisać" opowieść? Czym różni się papirus od pergaminu? Na czym polegała praca w średniowiecznym skryptorium? Po co książce skład i layout? Z czego dawniej robiło się papier, a co dziś potrzebne jest do jego produkcji? Skąd wzięło się powiedzenie „czytać od deski do deski"? Czym zajmuje się agent literacki? Co to jest antykwa, szeryf czy kursywa?

Duży format, wypełnione szczegółami ilustracje, edukacja połączona z zabawą i humorem to tylko niektóre z zalet tej niezwykłej książki o książkach.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/jak-to-dziala-ksiazki-kucharska-nikola,p1264728262,ksiazka-p

 

Beata Ostrowicka – „Miś z długim ogonkiem"

 Wydawnictwo Literatura, 2021

Hania nie lubi przytulanek i w ogóle się nimi nie bawi – do dnia, w którym znajduje Teofilka, starą zabawkę mamy. Okazuje się, że razem o wiele łatwiej rozmawia się z groźną sąsiadką, świetnie się biwakuje i bez strachu wskakuje do kąpieli. Ale, ale… po myciu Teofilek bardzo się zmienił… Czy Hania rozpozna w nim swojego przyjaciela?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/mis-z-dlugim-ogonkiem-ostrowicka-beata,p1262686616,ksiazka-p

 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki