Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


  POLECANE   NOWOŚCI    -  lipiec  2021 r. 

 

Dział dla Dorosłych

Książki

 

Mariola Borecka -  „Karkonosze i Góry Izerskie" 

Wydawnictwo Bezdroża, 2021

Wędrówka do imponujących Śnieżnych Kotłów, wycieczka do szumiących wodospadów Szklarskiej Poręby, wjazd kolejką na Stóg Izerski i wspinaczka na Królową Sudetów – Śnieżkę. Odwiedziny w kultowych schroniskach: Samotni i Chatce Górzystów. Wspaniały gwiezdny spektakl w Izerskim Parku Ciemnego Nieba.

Rejon Karkonoszy i Gór Izerskich to także ciekawe zabytki przybliżające historię tych terenów: malownicze ruiny zamku Chojnik, eleganckie pałace Kotliny Jeleniogórskiej, oryginalny kościół Wang czy tajemnicze kopalnie uranu w Kowarach.

trek&travel to przewodnik, dzięki któremu poznasz najpiękniejsze górskie trasy oraz odkryjesz najciekawsze atrakcje regionu. Mapy, profile wysokości, panoramy i szczegółowe informacje pomogą odpowiednio przygotować się do wędrówki, a bogate opisy krajoznawcze oraz propozycje miejsc wartych odwiedzenia przybliżą historię, kulturę i zabytki odwiedzanego obszaru. Niezależnie od tego, czy planujesz samotną wyprawę, czy wakacje z dziećmi, w przewodniku trek&travel znajdziesz wszystko, co potrzeba, aby wyjazd w góry był udany i pełen atrakcji.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/karkonosze-i-gory-izerskie-borecka-mariola,p1269116161

 

Zyta Czechowska, Mikołaj Marcel – „Jak nie zgubić dziecka w sieci? Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie"

Wydawnictwo Muza, 2021

Czy zabraniać dziecku grać w gry komputerowe? Czy ograniczać czas ekranowy? Jakie pułapki czyhają na dziecko w internecie? Na czym polega współczesne cyfrowe dzieciństwo i czym jest cyfrowe rodzicielstwo? Jak nowe technolo­gie zmieniają nas samych i świat wokół nas? Jak wpływa­ją na sposób, w jaki się uczymy? I przede wszystkim: jak nie zgubić swojego dziecka w sieci?

Książka Zyty Czechowskiej, Nauczycielki Roku 2019, oraz Mikołaja Marceli, eksperta w dziedzinie nauczania, udzieli odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dostarczy wiedzy o zaletach i wadach nowych technologii oraz praktycznych rozwiązań, dzięki którym ograniczycie zagrożenia związane z internetem i uczynicie cyfrowy świat sprzymierzeńcem w procesie efektywnej edukacji i rozwoju swoich dzieci. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/jak-nie-zgubic-dziecka-w-sieci-rozwoj-edukacja-i-bezpieczenstwo-w-cyfrowym-swiecie-marcela-mikolaj-czechowska-zyta,p1265164896,ksiazka

 

Tomasz Duszyński - „Glatz. Kraj Pana Boga"

Wydawnictwo SQN, 2020

Powieść otrzymała Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru w roku 2021.

1921 rok. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zaginiona w 1916 roku Sabine Hunfeld, córka znanego importera cygar. Sprawę przejmuje kłodzka policja w osobie Franza Koschelli, szefa nowo utworzonego Wydziału Kryminalnego.

Koschella mozolnie odkrywa okoliczności zaginięcia dziewczyny. Przez pięć lat ktoś skutecznie zacierał ślady. Wkrótce dochodzenie przybiera nieoczekiwany obrót, a Franz zostaje okrzyknięty Mścicielem z Kłodzka. Czy zasłużył na ten przydomek?

Do miasta przybywa kapitan Wilhelm Klein. Wojskowy śledczy ma niewiele czasu by pomóc... lub przeszkodzić wachmistrzowi Koschelli w jego szaleńczych planach.

Kto stał za porwaniem Sabine? Jak głęboko sięga sieć wzajemnych powiązań w strukturach kłodzkiego hrabstwa? Ile jeszcze tajemnic kryje Kraj Pana Boga?

Znakomity kryminał i porywająca opowieść o ambicji, lojalności i ciemnej stronie lat 20.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/kraj-pana-boga-duszynski-tomasz,p1240006863,ksiazka-p

  

Tomasz Duszyński  – „Glatz. Zamieć"

Wydawnictwo SQN, 2021

Dokąd prowadzą ślady w śniegu?

Hrabstwo Kłodzkie kilka lat po wojnie. Kraina Pana Boga stoi u progu kryzysu, który dotyka Republikę Weimarską. Mroźna zima skuła lodem malownicze okolice Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej i Lądka Zdroju. Malownicze krajobrazy stają się scenerią brutalnych zbrodni. To zapowiedź ciężkich czasów dla społeczności hrabstwa. Klucz do rozwiązania zagadki morderstw tkwi w przeszłości, może mieć jednak decydujący wpływ na przyszłość i losy wielu ludzi. Wraz z roztopami nadchodzi nowa rzeczywistości dla mieszkańców Glatz.

Śnieżnik, zima 1923 roku. Miejscowy przewodnik odnajduje na szczycie Wieży Wilhelma zwłoki turysty okaleczone w okrutny i przemyślny sposób. Tego samego dnia zostaje zamordowany ceniony naukowiec. Zabójca w pozostawionej wiadomości przedstawia się jako bohater lokalnych legend, Duch Gór, Rübezhal.

Do prowadzenia sprawy zostaje wyznaczony szef Kłodzkiego Wydziału Kryminalnego nadwachmistrz Franz Koschella. Szybko staje się jasne, że Rübezahl wybiera ofiary nieprzypadkowo, a tropy prowadzą do podberlińskiego szpitala w Beelitz.

Na drodze kłodzkiego policjanta staje dawny znajomy, wojskowy śledczy, kapitan Wilhelm Klein. Koschella jest pewien, że klucz do ujęcia sprawcy tkwi w jego przeszłości. Wie, że konfrontacja z Kleinem jest nieunikniona, a prawda, którą dzięki niej odkryje, okaże się brzemienna w skutki.

"Przejmuje chłodnym dreszczem od pierwszej do ostatniej strony. Powieść Tomasza   Duszyńskiego   to   stylowy   kryminał   retro,   w   którym   okrutne zbrodnie mają nie tylko tło, ale też swoje przyczyny, w okrutnym świecie wielkiej polityki. To galeria pełnokrwistych postaci    unurzanych  w zło, niezależnie czy w imię walki o sprawiedliwość, czy w imię zemsty. W „Zamieci" górska lawina potrafi porwać i ofiarę, i mordercę, i detektywa.  góry, zimni ludzie i zimne trupy — oto „Zamieć"."

Marcin Wroński

"Każda książka z serii Glatz to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników retro kryminałów, ale także wszystkich fanów inteligentnych powieści z dreszczykiem. Glatz. Zamieć tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu."

Rafał Bielski, Redaktor naczelny, Magazynu literacko-kryminalny POCISK

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/glatz-zamiec-duszynski-tomasz,p1265075024,ksiazka-p

 

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska – „Rodziny himalaistów"

Wydawnictwo W.A.B, 2020

Czy himalaiście wolno mieć dzieci? A męża? Żonę? Czy realizacja marzeń o najwyższych górach jest przejawem egoizmu wspinaczy, czy ich prawem do życia na własnych zasadach? O tym, jak wielka miłość do wysokich gór wpływa na ich życie, opowiadają najbliżsi wybitnych polskich himalaistów.

Jerzy Kołakowski pamięta, jak jego matka odebrała telefon z wiadomością o śmierci ojca. Miał dwa lata, za mało na wspomnienia, jednak on zapamiętał wstrząs, który wtedy przeżył. Ryszard Kołakowski zginął na Makalu. Jerzy rozumie dlaczego ojciec kochał góry, sam idzie jego śladami, żyje wspinaniem. Nie chce mieć dzieci, bo nie chce, żeby cokolwiek przeszkadzało mu w pokonywaniu skał.

Tomasz Jankowski, historyk, pierwszy raz wszedł na Rysy, kiedy miał trzy lata. Zaprowadził go na górę, a potem z niej zniósł jego tata, himalaista i inżynier odpowiedzialny za łączność na wielu wyprawach, Bogdan Jankowski.

Marcin Latałło, reżyser, syn operatora filmowego Stanisława Latałły, dorastał bez ojca, który zginął na Lhotse w 1974 r. Nie był himalaistą, pojechał na tę wyprawę jako filmowiec. Syn nakręcił film, którym próbował zmierzyć się z traumą po śmierci ojca.

Joanna Kondracka, psycholog, chroni dwójkę swoich dzieci przed tym, co media piszą o ich tacie i jej byłym mężu, Tomku „Czapkinsie" Mackiewiczu, który zginął, spełniając swoje marzenie o zdobyciu Nanga Parbat. Jak powiedział jeden z bohaterów – to książka o skutkach ubocznych himalaizmu dla rodziny. O tym, jak wielka pasja dziecka, partnera albo rodzica kształtuje życie ich najbliższych.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/rodziny-himalaistow-skrzydlowska-kalukin-katarzyna-sokolinska-joanna-182688

 

Marcin Winkiel – „Ziemia Kłodzka"

Wydawnictwo Bezdroża, 2021

Ziemia Kłodzka to kraina pełna różnorodnych atrakcji. W pamięci na długo zostaną zachwycające widoki ze Szczelińca i Śnieżnika oraz wędrówki po bajkowym labiryncie Błędnych Skał, fantazyjnym lesie Skalnych Grzybów czy czeskich Skalnych Miastach w Adršpachu i Teplicach. Ciekawe zabytki, jak twierdza srebrnogórska, barokowa bazylika w Wambierzycach, kopalnia złota w Złotym Stoku i tajemniczy kompleks podziemi w Górach Sowich, przybliżą historię regionu. Siły zregenerować można w licznych uzdrowiskach.

trek&travel to przewodnik, dzięki któremu poznasz najpiękniejsze górskie trasy oraz odkryjesz najciekawsze atrakcje regionu. Mapy, profile wysokości, panoramy i szczegółowe informacje pomogą odpowiednio przygotować się do wędrówki, a bogate opisy krajoznawcze oraz propozycje miejsc wartych odwiedzenia przybliżą historię, kulturę i zabytki odwiedzanego obszaru. Niezależnie od tego, czy planujesz samotną wyprawę, czy wakacje z dziećmi, w przewodniku trek&travel znajdziesz wszystko, co potrzeba, aby wyjazd w góry był udany i pełen atrakcji.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/ziemia-klodzka-winkiel-marcin,p1269104528,ksiazka-p

 

Dział dla Dzieci 

Książki 

  

Gosia Herba, Mikołaj Pasiński  – „Van Dog"

Wydawnictwo HarperCollins Polska, 2021 

Nowy dzień to nowa okazja, aby coś zmalować! Van Dog, psi malarz, wczesnym rankiem wyrusza w plener. Podczas gdy artysta rozstawia sztalugi i miesza farby, łąka budzi się do życia, a jej mieszkańcy ruszają do swoich stałych zadań: jaszczura decyduje się wyruszyć w podróż do Tokio, orkiestra koncertuje, pracowite mrówki pracują w pocie czoła. Jakie dzieło powstanie w tych warunkach? Przekonaj się z książką „Van Dog"!

„Van Dog" to pełna uroku i humoru książka obrazkowa o sztuce przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Elementy wyszukiwanki zapewnią najmłodszym czytelnikom dużo zabawy i sprawią, że oglądanie pełnych szczegółów ilustracji wciągnie dzieci bez reszty. Niewielka ilość tekstu będzie doskonałą okazją do pierwszych prób czytania!

W książce „Van Dog" znajdziesz:

● zabawną, prostą historię dostosowaną do możliwości przedszkolaków;

● bogate, pełne humoru ilustracje, które mogą posłużyć do zabaw w wyszukiwanie;

● sympatycznych bohaterów;

● temat sztuki i tworzenia przedstawiony w lekkiej, zrozumiałej dla najmłodszych formie.

Źródło: https://egmont.pl/Van-Dog,52696085,p.html

 

Grzegorz Kasdepke – „Mrucznado na trzy rodziny i jedną kamienicę"

Wydawnictwo Literatura, 2021

Kot Dzbanek tak naprawdę ma na imię zupełnie inaczej, to jedynie jego pseudonim artystyczny (z angielska „ Jug", z francuska „la Cruche", z niemiecka „die Kanne" – jak widać Dzbanek jest przygotowany na międzynarodową karierę).

Pan Grzegorz to naprawdę pan Grzegorz. Niektóre osoby występujące w książce są prawdziwe, inne nie – podobnie jak opisane tu sytuacje. Kamienica kota Dzbanka nie różni się jakoś szczególnie od innych sasko-kępskich kamienic, więc nie ma co jej szukać. Gdyby jednak ktoś się uparł, można ją rozpoznać po dwóch pająkach mieszkających w piwnicy.

Autor

Kot Dzbanek to niezły hultaj, ale doskonale wie, co w życiu ważne: pogawędki i drzemka! Całe szczęście, że stał się futrzaną muzą niejakiego Grzegorza Kasdepke, bajkopisarza z drugiego piętra.

Dzięki temu spod pióra tego autora wyszła cudowna i zabawna historia o mieszkańcach starej, warszawskiej kamienicy.

Moja kotka Laura i ja nie mogłyśmy się przestać śmiać. Z wami będzie tak samo, zapewniam.

Agata Romaniuk - reporterka, pisarka

Źródło:  https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/mruczando-na-trzy-rodziny-i-jedna-kamienice

 

Nikola Kucharska – „Jak to działa? Książki"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2021

Klara fascynuje się światem wokół. Chciałaby zrozumieć, skąd biorą się książki, a w przyszłości zostać bibliotekarką albo pisarką. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Czy za pomocą sznurka i węzełków można „zapisać" opowieść? Czym różni się papirus od pergaminu? Na czym polegała praca w średniowiecznym skryptorium? Po co książce skład i layout? Z czego dawniej robiło się papier, a co dziś potrzebne jest do jego produkcji? Skąd wzięło się powiedzenie „czytać od deski do deski"? Czym zajmuje się agent literacki? Co to jest antykwa, szeryf czy kursywa?

Duży format, wypełnione szczegółami ilustracje, edukacja połączona z zabawą i humorem to tylko niektóre z zalet tej niezwykłej książki o książkach.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/jak-to-dziala-ksiazki-kucharska-nikola,p1264728262,ksiazka-p

 

Anna Onichimowska – „Wędrówka"

Wydawnictwo Literatura , 2021

Nie ma nic przyjemniejszego od wędrówki, chyba że powroty. Wspaniale jest wyruszać i cudownie wracać. A w podróży nie ma być łatwo, tylko ciekawie! Przekonują się o tym nie tylko Uszko z Futerkiem, ale również Słoń, Dyzio i Księżniczka.

Wyobraź sobie, że wrzucasz do jednego worka kota, psa, słonia, zegar z kukułką, księżniczkę, żeglarza, pęczek łobuzów, frytkownicę, kucyka, radiowóz i delfina. Potrząsasz, w oczekiwaniu na efekt grasz na saksofonie i – trach! – książka gotowa. Fajna książka. Trochę postrzelona, trochę śmieszna.

Ania Onichimowska nie zna lęku – miesza wszystko ze wszystkim i – ku zaskoczeniu publiczności – wychodzi z tego… tort z wisienką (wisienkę dołożył ilustrator – Maciej Szymanowicz).

Częstujcie się, smacznego czytania!

Ja po lekturze wylizałam talerzyk.

Joanna Olech

Źródło : https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/wedrowka

 

Maria Isabel Sanchez Vegara  – cykl Mali Wielcy „Karol Darwin", „Stephen Hawking", „Aghata Christie", „John Lennon" 

Wydawnictwo Smart Books, 2020, 2021

„Mali WIELCY" to bestsellerowa seria uznana przez krytyków i uwielbiana przez czytelników na całym świecie!

Galeria inspirujących postaci i setki książek, książeczek i gier sprzedawanych w milionach egzemplarzy - teraz w języku polskim! Poznaj niezwykłe historie wybitnych osób - od malarek, muzyków, projektantek po naukowców, polityków, sportowców i odkrywczynie! Wszyscy zapisali się w dziejach świata, a każde z nich było kiedyś dzieckiem, które miało marzenia.

Wyjątkowa seria, która zainspiruje dziecko w każdym wieku - od najmłodszego do wczesnoszkolnego. Niezwykłe historie pisane przystępnym językiem pozwolą dziecku utożsamić się z wielkimi postaciami i czerpać z nich wzorce, jak pasja, wytrwałość i odwaga w dążeniu do celu, niezbędne, by osiągnąć w przyszłości spełnienie i życiowy sukces! Na końcu każdej książki znajduje się biografia wraz z datami, faktami, ciekawostkami i autentycznymi zdjęciami bohatera opowieści zapewniająca wartościowy element edukacyjny. 

Prosty, wciągający przekaz, piękna kolorowa grafika i duża czcionka czynią z serii „Mali WIELCY" idealną lekturę zarówno do wspólnego czytania z dzieckiem, jak i do nauki samodzielnego czytania. Twarda i szyta oprawa zapewniają doskonałą trwałość.

Stwórzmy nowe pokolenie wielkich ludzi, którzy zmienią świat: teraz Mali – wkrótce Wielcy!

Źródło: https://bonito.pl/k-104710507-mali-wielcy-agatha-christie


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki