Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

            POLECANE   NOWOŚCI    -  maj  2021 r. 


 

Dział dla Dorosłych

Książki

 

 „Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci" pod redakcją Anity Wincencjusz-Patyny

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2020

100 haseł, 230 artystów, 900 ilustracji. Monumentalny album prezentujący 100 lat historii polskiej ilustracji dziecięcej.

Efektowna księga złożona z bogato ilustrowanych, alfabetycznie ułożonych haseł prezentujących przekrojowy obraz dorobku polskiej ilustracji od roku 1918 do dziś. Opisują one obszary tematyczne i motywy pojawiające się na ilustracjach, techniki artystyczne, tendencje stylistyczne, najznamienitszych ilustratorów książek dla dzieci i najbardziej znaczące serie wydawnicze. Teksty opracowane zostały przez jedenaścioro specjalistów zajmujących się teorią i praktycznym wymiarem ilustracji książkowej, grafiką projektową czy książką dla dzieci. Ich różnorodne specjalizacje i obszary zainteresowań nadały książce urozmaicony, kolażowy charakter.

Esencją książki są ilustracje – zgromadzono tu ponad 900 prac autorstwa ponad 200 polskich ilustratorów. Są wśród nich zarówno uznani mistrzowie ilustracji (m.in. Bohdan Butenko, Adam Kilian, Zbigniew Rychlicki, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson), jak i współcześnie tworzący artyści różnych pokoleń (m.in. Edgar Bąk, Jan Bajtlik, Emilia Dziubak, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Grażka Lange, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak).

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/admiralowie-wyobrazni-100-lat-polskiej-ilustracji-w-ksiazkach-dla-dzieci-opracowanie-zbiorowe,p1249552259,ksiazka-p

 

Tomasz Duszyński – „Glatz"

Wydawnictwo SQN, 2019

Kłodzko, wiosna 1920 roku. Profesor miejscowego liceum znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na ruchliwej ulicy zostaje zastrzelony wysoki rangą oficer. Czy morderstwa coś łączy? Czy mieszkańcy Glatzu mogą się spodziewać kolejnych ofiar? I dlaczego do rozwiązania obu spraw sprowadzono z Berlina kapitana Wilhelma Kleina, wojskowego śledczego, którego przeszłość wydaje się równie zagadkowa jak popełnione zbrodnie?

Klein, przy wsparciu niepokornego wachmistrza Koschelli i asystenta policyjnego Jürgena Rotha, rozpoczyna dochodzenie. Wie, że na drodze staną mu zarówno miejscowi notable, jak i własne słabości. Nie przypuszcza natomiast, że sam otrzyma zaproszenie do niebezpiecznej gry.

Mistrzowsko skonstruowany kryminał Tomasza Duszyńskiego trzyma w napięciu do ostatniej strony. Jego szczególnym bohaterem jest Glatz – dolnośląskie miasteczko, w którym wciąż pobrzmiewają echa niedawno minionej wojny. W cieniu kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic.

"Elektryzujące! Książkę Tomka Duszyńskiego czyta się z wypiekami na twarzy od pierwszej do ostatniej strony."

Jarosław Rybski

"Rasowy męski kryminał osadzony w ciekawych czasach i dobrze oddający ducha epoki."

Adam Wieczorek, Interia.pl

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/glatz-duszynski-tomasz,p1224829820,ksiazka-p


 

„Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX i XXI wieku" pod redakcją naukową Lidii Karasełło 

Wydawnictwo PIW, 2019

We wstępie do niniejszej Antologii profesor Lidia Kasarełło posłużyła się metaforą owoców, często o gorzkim i cierpkim smaku, które „zazwyczaj lśnią jak wypolerowane lustra, odbijając refleksy otaczającego świata, choć nie brak wśród nich matowych i groteskowych form". Ten doskonały obraz oddaje zarówno złożoność rzeczywistości chińskiej XX i XXI wieku – z całym ogromem i gwałtownością zachodzących w niej przemian ? jak i charakteru prezentowanych tu utworów. 

Pastoralna liryczność sąsiaduje tu z niestroniącą od wulgaryzmów ironią, konwencjonalna nowela z surrealistycznym obrazem, wzruszenie z oskarżeniem, przesycone czułością wspomnienia z brutalną wizją psychicznego okaleczenia.

Mierząc się z trudnością zbudowania poprawnej reprezentacji całego bogactwa chińskiej literatury tego okresu wybraliśmy autorów cenionych i nagradzanych, choć w różnym stopniu znanych. Całość rozdzieliliśmy na utwory prozy narracyjnej, poezję i dramat, choć tych pierwszych jest najwięcej – od form krótkich po bardzo długie, mogące uchodzić za minipowieści. Każde z tych luster odbija inny obraz, a wszystkie – chcemy czy nie  na długo zapadają w pamięć i zostają pod powiekami.

Autorzy: Shen Congwen, Qian Zhongshu, Mu Shiying, Shi Tiesheng, Wang Xiaobo, Yu Hua, Su Tong, Yan Ge, Han Shaogong, Can Xue, Zhang Chengzhi, Oser, Xu Zhimo, Wen Yiduo, Gu Cheng, Zhou Lunyou, Xi Chuan, Yi Sha, Sun Wenbo, Ge Mai, Meng Jinghui

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/kamien-w-lustrze-antologia-literatury-chinskiej-xx-i-xxi-wieku--149148

 

Marek Łuszczyna – „Nocni myśliwi. Jak Polacy zorganizowali najsłynniejszą ucieczkę z nazistowskiego obozu"

Wydawnictwo Znak Horyzonty, 2021

Polscy lotnicy. Niemiecki obóz. Spektakularna międzynarodowa ucieczka. Dla nazistów była ona kompromitacją. Brytyjczycy chwalą się nią do dziś. O Polakach nie pamięta nikt.

Najlepsi lotnicy bombowi RAF-u. Bezlitośni łowcy wypatrujący pod osłoną nocy swoich celów – niemieckich miast i fabryk napędzających nazistowską machinę wojenną. W końcu zestrzeleni i schwytani trafiają do obozu jenieckiego – Stalagu Luft III.

Od pierwszej chwili realizują swój główny cel – ucieczkę. Jak zamkniętym w obozie żołnierzom udaje się pod czujnym okiem nazistów wybudować trzy długie tunele? W jaki sposób podrabiają dokumenty, kreślą dokładne mapy? Jakim cudem szyją skrojone na miarę niemieckie mundury? A wreszcie – jak ponad 70 osobom udaje się wydostać z niewoli, dokonując rzeczy niemożliwej – największej ucieczki z nazistowskiego obozu w dziejach?

Jaką rolę w tej ucieczce odegrali Polacy? Jakie były losy uciekinierów? I dlaczego Polacy zostali w tej historii zapomniani?

Najbardziej spektakularna akcja drugiej wojny światowej, w której kluczową rolę odegrali nasi rodacy. Historia najsłynniejszej ucieczki opowiedziana po raz pierwszy z polskiego punktu widzenia.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

Źródło : https://www.empik.com/nocni-mysliwi-wielka-ucieczka-lotnikow-z-nazistowskiego-obozu-luszczyna-marek,p1260403000,ksiazka-p


 

Haruki Murakami – „Podziemie. Największy zamach w Tokio"

Wydawnictwo Czarne, 2021

20 marca 1995 roku sekta Aum rozpyliła w tokijskim metrze trujący sarin. W wyniku zamachu, który w zamyśle miał być pierwszym krokiem do zbawczej apokalipsy, zginęło dwanaście osób, a co najmniej kilka tysięcy zostało rannych. Kilkaset trwale ucierpiało na zdrowiu.

Haruki Murakami próbuje zrozumieć motywację zamachowców i często zaskakujące zachowanie ofiar – wielu pasażerów nieśpiesznie opuściło pociągi, udało się do pracy i dopiero po paru godzinach zgłosiło się do szpitala. Wybitny pisarz rozmawia z poszkodowanymi, świadkami i członkami sekty, by przedstawić nam ich relacje, a następnie zadaje pytania bez łatwych odpowiedzi. Czy atak był przypadkowym incydentem, czy wydarzeniem, które ujawniło mroczne oblicze Japonii? Czy to możliwe, że przemilczane potrzeby duchowe Japończyków zostały tak dalece wyparte, że powróciły w tej spotworniałej formie?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/podziemie-najwiekszy-zamach-w-tokio-murakami-haruki,p1262198120,ksiazka-p


 

Maria Stiepanowa „Pamięci, pamięci"

Wydawnictwo Prószyński Media, 2020

"Umarła moja ciocia, siostra taty" - zaczyna Stiepanowa i zdanie to staje się punktem wyjścia do próby napisania historii rodziny. Ale choć autorka szuka śladów własnych prababć, dziadków i rodziców, to nie oni są głównym tematem tej książki. Jest nim mechanizm pamięci.

Czy zapomniane przedmioty, karteluszki, zasłyszane fakty zachowują pamięć o przeszłości? Jak zapamiętać wiek XX, który rozerwał łańcuch pamięci? Jak wielka historia może odbijać się w osobistej pamięci współczesnego człowieka? Stiepanowa szuka odpowiedzi w historii swojej rodziny oraz we wspaniałych esejach, m.in. o W.H. Sebaldzie, Charlotcie Salomon, Josephe Cornellu czy Osipie Mandelsztamie.

To napisana niezwykle pięknym językiem intymna, a zarazem głęboko poruszająca wielka rozprawa na temat pamięci. Najbliżej jej do eseju, choć sama autorka nazwała ją "romansem" - romansem z pamięcią, z historią własnej rodziny zachowaną w przedmiotach.

W Rosji książka ukazała się w grudniu 2017 roku i prawie natychmiast została okrzyknięta przez krytyków najważniejszą rosyjską książką ostatniego dziesięciolecia. Zdobyła też jedną z najważniejszych rosyjskich nagród literackich.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4969794/pamieci-pamieci


 

Dział dla Dzieci

 

Książki 

 

Iwona Czarkowska  – „Pan Kudłaty i Cztery Łapy"

Wydawnictwo Papilion, 2020

III nagroda w V Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii do 6 lat

Rodzina Stokrotków mieszka w małym zielonym domku z werandą. Pan Paweł swoją żółtą taksówką wozi ludzi, gdzie tylko zechcą. Pani Klara w małym pokoju na poddaszu szyje kostiumy teatralne. Ich dzieci – Kasia, Kacper i Maja – pomagają rodzicom w opiece nad przygarniętymi zwierzętami, bo Stokrotkowie prowadzą też przytulisko Cztery Łapy. To tutaj Kundel Sznurek, jamniczka Skarpetka, mopsik Kalosz, kotka Sobota i dachowiec Piątek znajdują prawdziwy dom. Pewnej wiosny, tuż za płotem zaczyna się budowa ogromnej willi. Kto w niej zamieszka? I co wspólnego będzie miał z bohaterem bajki, którą Pani Klara czyta swoim dzieciom?

W Czterech Łapach zaskakują nie tylko zwierzaki i dzieciaki, ale i pewien… troll, Kudłaty… Opowieść o tym, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje.

Źródło: https://calapolskaczytadzieciom.pl/ksiazka/pan-kudlaty-i-cztery-lapy/


 

Paul Gallico – „O chłopcu, który był kotem"

Wydawnictwo Kropka, 2020

Wspaniała, pełna przygód opowieść o przyjaźni, wytrwałości i marzeniach.

Peter Brown jest samotnym chłopcem, którego rodziców nigdy nie ma w domu. Od lat marzy o tym, żeby mieć do towarzystwa chociaż kota, niestety ani rodzice, ani jego niania nie chcą o tym słyszeć. Pewnego dnia Peter widzi pręgatego kociaka w parku, nieostrożnie wybiega za nim na ulicę i…wpada pod koła samochodu. Kiedy otwiera oczy, wszystko wydaje mu się inne. Zszokowany orientuje się, że ciało porasta mu futro, ma długie wąsy i pazurki! Peter stał się kotem.

Rodzina, która nie rozpoznaje chłopca w nowej postaci, wyrzuca go na ziąb i pastwę losu, a on szybko przekonuje się, że Londyn jest równie nieprzyjazny dla małych chłopców, co dla czworonogów. Na szczęście zagubionemu na ulicach miasta Peterowi przychodzi z pomocą Jennie – kuta na cztery łapy kotka, dla której Londyn, nawet ten nocny, nie ma żadnych tajemnic. Nowa przyjaciółka szkoli młodziaka w sztuce ulicznych walk – o teren, pożywienie, kąt odpowiedni do snu, tłumaczy koci świat i uczy, czym jest prawdziwa przyjaźń.

Jennie i Peter muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami i niebezpieczeństwami, które czyhają na koty na każdym kroku, w poszukiwaniu swojego miejsca wyprawią się nawet statkiem do Glasgow!

Wszystko po to, żeby znaleźć prawdziwy dom. Czy im się to uda?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/o-chlopcu-ktory-byl-kotem-gallico-paul,p1247571737,ksiazka-p

 

Eva Eland – „Gdzie zaczyna się szczęście"

Wydawnictwo Mamania, 2021

Szukasz szczęścia? Czasami może się wydawać, że jest naprawdę daleko, a czasami jest go tyle, że można się nim dzielić. Nawet jeśli myślisz, że na chwilę zniknęło, zawsze będzie w pobliżu. Rozpocznij swoją podróż ze szczęściem... kto wie, dokąd może Cię to zaprowadzić?

„Gdzie zaczyna się Szczęście" to druga po „Kiedy nadchodzi Smutek" książka Evy Eland, która pomaga małym dzieciom radzić sobie z dużymi emocjami.

„Zabawna, przejmująca i cudownie uspokajająca książka dla dzieci, które napotykają pełne emocji wzgórza i doliny". KIRKUS

Źródło:  https://www.swiatksiazki.pl/gdzie-zaczyna-sie-szczescie-6733032-ksiazka.html

 

Eva Eland – „Kiedy nadchodzi smutek"

Wydawnictwo Mamania , 2019

Jak dziecko może poradzić sobie z trudnymi emocjami, które przeżywa? Jak pokazać mu, że ciężki dzień nie będzie trwał wiecznie, a największy nawet smutek kiedyś przeminie? Wspaniały debiut autorki i ilustratorki Evy Eland to książka pomagająca oswajać dzieci ze smutkiem, który czasem niespodziewanie pojawia się na progu.

Źródło : https://www.swiatksiazki.pl/kiedy-nadchodzi-smutek-6618878-ksiazka.html


 

Hanna Łupińska – „Jestem. Filozoficzne pytania, które zadają sobie dzieci"

 Wydawnictwo Znak Emotikon, 2021

• Co widzę, gdy zamknę oczy?

• Dlaczego ja to nie ty?

• Skąd mam pewność, że jawa to nie sen?

• Czy trudniej jest być dzieckiem, czy dorosłym?

Dzieci słusznie uważane są za największych filozofów świata. Zadają pytania, które wielkim myślicielom spędzają sen z powiek. Potrafią widzieć więcej, czuć lepiej i być bardziej. Poznają świat poprzez pytania i wątpliwości.

Poszukiwanie odpowiedzi to podróż do świata wyobraźni. Podróż najważniejsza w życiu – bo to wyobraźnia rozwija samodzielne, twórcze myślenie. Uczy rozwiązywać problemy, pozwala uodpornić się na manipulację. Otwiera na różnorodność.

Tę książkę stworzy z tobą twoje dziecko. Wspólnie wybierzecie się do krainy pytań, na które nie ma jednej odpowiedzi. Pytań tak nieprzewidywalnych i trudnych, że mogą je zadać tylko dzieci. Lub filozofowie.

Od Autorki:

„Zachęcam do czytania Jestem razem z dzieckiem. Poprzez wspólne rozważania i szukanie odpowiedzi pomagamy najmłodszym opanować sztukę prowadzenia dyskusji, argumentowania, słuchania rozmówcy i szacunku dla cudzych poglądów. Dla Ciebie natomiast lektura może się okazać świetną gimnastyką umysłu. Jestem pewna, że Twoje dziecko stanie się wspaniałym przewodnikiem po świecie fantazji i pomoże Ci rozwinąć uważność, wrażliwość i ciekawość".

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/jestem-filozoficzne-pytania-ktore-zadaja-sobie-dzieci-lupinska-hanna,p1261621597,ksiazka-p

 

Małgorzata Swędrowska – „777 pomysłów na zabawy z książką"

Wydawnictwo Mamania, 2021

Czytanie książek rozwija wyobraźnię, bogate słownictwo, wspiera równowagę emocjonalną i ułatwia naukę w szkole.

Nic dziwnego, że rodzicom, bibliotekarzom i nauczycielom zależy, aby dzieci już od najmłodszych lat zakochały się w książkach, a później samodzielnie po nie sięgały. Ale jak to osiągnąć?

Małgorzata Swędrowska, ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa i twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, dzieli się sposobami na:

- wprowadzenie książek do codziennego życia dziecka,

- odkrywanie wielowymiarowości tekstu i ilustracji,

- niezliczone zabawy (również ruchowe!) z książką,

- aktywności związane z literaturą,

- rozwój kompetencji potrzebnych do nauki czytania,

- przebrnięcie przez szkolne lektury.

„777 pomysłów na zabawy z książką" pomoże rodzicom i nauczycielom w wychowaniu dzieci, które pokochają czytanie. Zapraszamy do zabawy, która uczy!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/777-pomyslow-na-zabawy-z-ksiazka-swedrowska-malgorzata,p1264060973,ksiazka-p?

 

Paweł Wakuła – „Kosmiczne przygody Bruma i Gruma"

Wydawnictwo Literatura, 2021

Rok 2021 to Rok Stanisława Lema, ogłoszony z okazji 100-lecia urodzin tego znakomitego pisarza gatunku literatury science fiction, wizjonera i filozofa. Dla uczczenia tej rocznicy powstała w Wydawnictwie Literatura seria 100LEM. Znakomici Autorzy puszczą wodze fantazji! Czekają Was wędrówki w czasie, spotkania z obcą cywilizacją i sztuczną inteligencją. Poznacie też zagrożenia, jakie mogą z tych spotkań wyniknąć (a mogą!). Ale – jak znakomity patron serii, Stanisław Lem – okraszą te opowieści humorem, bo potrzebny nam dystans do siebie i wszechświata. Wszak dla obcych cywilizacji, to my jesteśmy KOSMITAMI!!

Brum i Grum znudzeni życiem na małej planecie wyruszają w Kosmos, aby „zabłądzić" i trochę urozmaicić nudną codzienność. Domowym sposobem sklecona rakieta zabierze ich na kosmiczne rubieże, gdzie od problemów aż się roi. Śpiąca królewna, kucharz, robot-generał, poeta, malarz, szalony pirat, mikro i makro ludzie czekają na pomoc. A planeta Małego Księcia na porządne sprzątanie!  Brum i Grum z dobroci serca naprawią co się da, a przede wszystkim zrozumieją, że wszędzie dobrze, ale w domu – z paprotką w doniczce – najlepiej!

Posłuchaj, co dzieci mówią o książce:) --> https://www.wopisie.pl/1_3_89_kosmiczne-przygody-bruma-i-gruma.html

Napotkani mieszkańcy kolejnych planet mają swoje problemy. Każdemu czegoś brak. Kosmici „zaczepiają" o takie problemy jak: akceptacja samego siebie, niedostrzeganie wokół siebie innych, potrzebę bycia przydatnym, egocentryzm, zaślepienie, zamartwianie się zbędnymi sprawami. Pokazują również, aby ostrożnie wypowiadać życzenia, które mogą się spełnić. A to nie zawsze skutkuje sukcesem.

Agnieszka Hałubiec

(...) Co istotne, perypetie Bruma i Gruma będą budzić zainteresowanie młodych czytelników, nawet jeśli nie znają oni tych wszystkich utworów, do których odwołuje się Paweł Wakuła. Warto też podkreślić, że przygody pary kosmitów są naprawdę zabawne, a sporo humoru wnoszą też czarno-białe ilustracje Artura Nowickiego. Wszystko to sprawia, że „Kosmiczne przygody Bruma i Gruma" pomagają nam naładować baterie pozytywną energią, a także zachęcają dzieci do sięgnięcia po inne fantastyczne powieści.

fragment recenzji portalu Esensja.pl

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/kosmiczne-przygody-bruma-i-gruma


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki