Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

  POLECANE   NOWOŚCI    -  czerwiec  2021 r. 

 

Dział dla Dorosłych

 

Książki

 

Leszek  Adamczewski -  „Blask ukrytego złota" 

Wydawnictwo Replika, 2021

Blask ukrytego złota nieustannie rozpala wyobraźnię i wabi poszukiwaczy.

Dolny Śląsk, jak długi i szeroki, od 1945 roku penetrują eksploratorzy. Historycy zaś namiętnie przeglądają archiwalne dokumenty i studiują wiekowe gazety. Wszyscy liczą, że to właśnie im uda się wyjaśnić tajemnicę "złota Wrocławia" czy innych skarbów, które Niemcy mieli ukryć w tej prowincji Trzeciej Rzeszy.

Poszukiwacze zapuszczają się w mroki poniemieckich sztolni, do rozpadających się ze starości fabryk, zawalonych kopalń, w ruiny dolnośląskich pałaców i do zamków, chcąc zgłębić zagadki ich konstrukcji i przeznaczenia. 

Leszek Adamczewski podąża w ślad za nimi. Opisuje niezwykłe miejsca i tajemnicze zdarzenia, jakie miały miejsce na Dolnym Śląsku podczas wojny i po jej zakończeniu. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/blask-ukrytego-zlota-dolnoslaskie-tajemnice-wojenne-adamczewski-leszek,p1260087246,ksiazka-p


 

Kazuo Ishiguro – „Klara i słońce"

Wydawnictwo Albatros, 2021

Wydarzenie literackie!  Pierwsza po Noblu powieść Kazuo Ishigury!

Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 roku!

Opowieść o sztucznej inteligencji i zupełnie ludzkich uczuciach.

Futurystyczna powieść, której fabuła odnosi się bezpośrednio do znanego nam „tu i teraz".

Klara, sztuczna przyjaciółka o wybitnych zdolnościach obserwacyjnych, ze swojego miejsca w sklepie bacznie śledzi zachowanie tych, którzy mijają jego witrynę, i tych, którzy decydują się wejść do środka. Ma nadzieję, że któryś z klientów wkrótce wybierze właśnie ją. Ale kiedy wydaje się, że jej los nareszcie się odmieni, Klara otrzymuje ostrzeżenie, by nie ufać zbytnio ludzkim obietnicom…

Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, znany m.in. z takich powieści, jak „Okruchy dnia" i „Nie opuszczaj mnie", jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2017 rok. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że nagroda należy się Ishigurze, „który w swych powieściach o wielkiej emocjonalnej sile odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem". W krótkim wywiadzie udzielonym tuż po ogłoszeniu wyników stała sekretarz Akademii, Sara Danius, powiedziała, że proza Ishiguro to „połączenie pisarstwa Jane Austen i Franza Kafki z domieszką stylu Marcela Prousta".

 „Klara i słońce" to ekscytująca książka, która przedstawia spojrzenie na nasz zmieniający się świat oczami niezapomnianej narratorki i która stara się odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co to znaczy kochać?

Jordan Pavlin, The Knopf Doubleday Publishing Group

„Klara i słońce" to powieść o wielkiej sile emocjonalnej. Jak zawsze w przypadku pisarstwa Ishigury, ta książka jest porywająco świeża i zaskakująca, a jednocześnie spójna z całym jego dorobkiem.

Angus Cargill, Faber & Faber

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/klara-i-slonce-ishiguro-kazuo,p1259724837,ksiazka-p


 

Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk - „Ostatnie lata polskich Kresów"

Wydawnictwo Fronda, 2020

Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że Polska może istnieć bez Kresów, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji. 

Po rynkowym sukcesie „Ostatnich lat polskiego Lwowa" i „Ostatnich lat polskiego Wilna" oddajemy do Państwa rąk tom poświęcony mniejszym ośrodkom kresowym. Znajdą tu Państwo egzotykę, wielkie miłości, skandale, celebrytów, a nawet walkę wywiadów.

Znani popularyzatorzy historii Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk udowadniają po raz kolejny, że magię miejsc, urodę przyrody, słynną otwartość mieszkańców i legendę Kresów można przełożyć na język zrozumiały dla współczesnego pokolenia.

  • Bandyci, którzy zostali premierami. Wielki napad na pociąg w Bezdanach 
  • Polski Teksas. Borysław i gorączka naftowa 
  • Młodość marszałka Śmigłego w Brzeżanach 
  • Ciche Grodno nie znosi skandalistki Elizy Orzeszkowej
  • Polska Amazonia. Bajeczne rozlewiska Polesia 
  • Kresowa Reduta Juliusza Osterwy 
  • Co robił rezydent angielskiego wywiadu Carton de Viart w dawidgródeckiej Ordynacji 
  • Druskienniki i Truskawiec – najsłynniejsze uzdrowiska Rzeczpospolitej 
  • Kresowa kraina Półksiężyca. W świecie Karaimów i Tatarów 
  • Pani na Hruszowej – niezwykłe losy Marii Rodziewiczównej
  • Polski ryż i pomarańcze. Tropiki nad Dniestrem. Zaleszczyki
  • Kuty. Zachwycająca stolica polskich Ormian.
  • Marszałek i piękna lekarka. Piłsudski i Eugenia Lewicka.  
  • Nie tylko dla grubasów. Lecznica doktora Tarnawskiego
  • Czarna karta pogranicznej krainy. Bereza Kartuska 
  • Kresowa bandera wojenna. Z dziejów flotylli pińskiej 
  • Nie chciał doczekać „Szewców". Ostatnie dni Stanisława Ignacego Witkiewicza.
  • Bohaterska obrona Grodna w 1939 r. 
  • Odyseja Korpusu Ochrony Pogranicza
  • Ostatnia szansa Września. Przedmoście rumuńskie 
  • Kres Kresów – zmiany granic wschodnich Polski w latach 1944 – 1951.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/ostatnie-lata-polskich-kresow-koper-slawomir-stanczyk-tomasz,p1250128720,ksiazka-p


 

Wojciech Orliński – „Lem. Życie nie z tej ziemi"

Wydawnictwo Czarne, 2021

Koedycja z wydawnictwem Agora.

Lem. Życie nie z tej ziemi to pierwsza w Polsce biografia autora Cyberiady. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm?  Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku?  Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje Fiaska, Głosu Pana i Kataru od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa", wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?

Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Źródło : https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/lem


 

Janusz Leon Wiśniewski, Ewelina Wojdyło – „Nowa Zelandia. Podróż przedślubna"

Wydawnictwo Wielkie Litery, 2021

Nowa Zelandia – jedno z najbardziej przyjaznych mieszkańcom państw świata. Premierką została tu kobieta po trzydziestce, tutaj kręcono Hobbita, tylko tu mieszka ptak kiwi, a na jednego człowieka przypada sześć owiec. Para podróżników – zakochani w sobie sceptyczny naukowiec (doktor habilitowany chemii), a przy tym poczytny pisarz, i humanistka chłonąca świat wszystkimi zmysłami, pasjonatka życia. Gdy ona opowiada o zapierających dech w piersiach odcieniach krajobrazu, jego fascynuje skład chemiczny basenów błotnych. Są niczym ogień i woda, niebo i ziemia. Ale łączy ich wspólne patrzenie w tym samym kierunku. Ta książka wypełniona jest maoryskimi legendami oraz opowieściami o przyrodzie i kulturze, o tradycyjnym maoryskim tańcu haka i tatuażach mako, o rybach lucjanach oraz o najpiękniejszych szczytach gór, które kąpią się w chmurach.

To książka o korzystaniu z życia pełną piersią. O doznawaniu i smakowaniu. O parzeniu sobie stóp gorącą ziemią, ogłuszającym huku wodospadu i niespotykanych nigdzie indziej odcieniach błękitu i zieleni. O nieznajomych dzielących się swoimi fascynującymi życiorysami i tubylcach zachwalających lokalne atrakcje. O łapaniu chwili. Tym cenniejszej, kiedy ma się u boku ukochaną osobę. I o matematyce związku: szczęściu, które się mnoży, i kłopotach, które się dzieli.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/nowa-zelandia-podroz-przedslubna-wisniewski-janusz-l-wojdylo-ewelina,p1266809419,ksiazka-p



 

Audiobooki

 

Anna Kamińska -  „Wanda opowieść o sile życia i śmierci: historia Wandy Rutkiewicz"

Wydawnictwo Literackie, 2019

Biografia Wandy Rutkiewicz w interpretacji Danuty Stenki!

"Zginę w górach" — mówiła. Dotrzymała słowa — według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę... Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze żmudzkiego uporu. Szybko musiała dorosnąć, by wesprzeć matkę w domowych obowiązkach. Ojcu chciała z kolei zastąpić pierworodnego syna, który zginął śmiercią tragiczną. Najpierw dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej, później sprawy na dole zawsze pozostawiała na drugim planie. Żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Najważniejsza była dla niej wolność. Jej prawdziwą miłością były góry. Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześniej fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę. Po olbrzymim sukcesie książki "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/wanda-opowiesc-o-sile-zycia-i-smierci-historia-wandy-rutkiewicz-kaminska-anna,p1144704355,ksiazka-p


 

Dział dla Dzieci
 

Książki 

 

Stuart Atkinson  – „Przewodnik kotki po nocnym niebie"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2021

Kiedy podnosisz głowę i patrzysz nocą w niebo, cały wszechświat odwzajemnia ci się spojrzeniem. Czy chcesz zawrzeć bliższą znajomość z mgławicami i zorzą polarną? Umieć rozpoznawać konstelacje? Przeniknąć tajemnice Drogi Mlecznej? W takim razie pozwól, że ci przedstawię Felicity – kotkę, która jest zakochana w nocnym niebie i chętnie zostanie twoją przewodniczką. Koty i gwiazdy mają ze sobą bardzo wiele wspólnego!

Ta pięknie ilustrowana książka, napisana zrozumiałym dla dziecka językiem, dowodzi, że astronomia nie jest trudna… i że nigdy nie jest za wcześnie na przygodę w kosmosie!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/przewodnik-kotki-po-nocnym-niebie-atkinson-stuart,p1268432053,ksiazka-p


 

Jose Jorge Letria – „Gdybym była książką"

Wydawnictwo Format AB, 2021

Książka to coś więcej niż tylko zadrukowane strony poukładane i zszyte w odpowiednim porządku. To magiczny przedmiot mieszczący w sobie wiele światów. Potrafi zmienić nasze życie, sprawić, że pójdziemy inną ścieżką niż planowaliśmy, zobaczymy coś, czego wcześniej nie wiedzieliśmy. Może nawet zatrzymać czas, kiedy my wędrujemy po wyimaginowanych krainach.

Za sprawą dwojga znanych portugalskich twórców – ojca i syna – książka staje się szczytem góry ze spektakularnym widokiem, niekończącymi się schodami wyobraźni, lampką oświetlającą ciemną ścieżkę – to tylko niektóre z metafor, jakie stworzyli autorzy. „Gdybym była książką" to hołd złożony książce i czytaniu, rzecz ponadczasowa, która powinna znaleźć się na każdym książkowym regale – zarówno w dopiero powstającej, świeżej biblioteczce młodego czytelnika, jak i w pokaźnych zbiorach doświadczonego bibliofila.

Książka została obsypana międzynarodowymi nagrodami (m.in. w USA, Portugalii, Korei i Katalonii), i przetłumaczona na czternaście języków.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/gdybym-byla-ksiazka-jorge-letria-jose-letria-andre,p1268442166,ksiazka-p



 

Katarzyna Majgier – „Abrakadabra… mamy problem!"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2021

Książka wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Lampa Aladyna na osiedlowym śmietniku równa się KŁOPOTY. I to jakie! Kamilowi, Patrykowi i Antkowi nauczyciele przestają stawiać (zasłużone) jedynki, oczywiście ku niezadowoleniu całej klasy. Mała Misia dostaje od dżina cudzego pieska. Tata Misi dostaje dziesięć milionów na konto... oraz wezwanie na policję. Wygląda na to, że tylko Daria, która ma w szkole opinię szarej myszki, wie, jak uratować sytuację... a także antykwariat i pewnego smutnego chłopca.

Źródło:  https://nk.com.pl/abrakadabra----mamy-problem/p2888.html


 

 Helene Rajcak, Damien Laverdunt – „Mieszkańcy prehistorycznego świata"

Wydawnictwo Polarny Lis , 2021

Czym są „kamienie wężowe"? Czy owiraptor kradł jaja dinozaurów, a praprzodkowie koni naprawdę wywoływali burzę? Tego i wielu innych rzeczy dowiedzą się czytelnicy książki Mieszkańcy prehistorycznego świata. Zaprezentowane w niej portrety 24 wymarłych zwierząt: od amonitów przez Tiktaalika aż do dinozaurów i pierwszych ssaków, wspaniale zrekonstruowane przez Hélène Rajcak i Damiena Laverdunta, przybliżają fascynującą historię odkryć paleontologicznych. Prezentacja każdego prehistorycznego stworzenia składa się z ilustrowanej planszy informacyjnej oraz komiksowej opowieści o odkryciu jego skamieniałości.

Opowiadając o dawno wymarłych zwierzętach, autorzy dotykają również bardzo aktualnego dziś tematu masowego wymierania gatunków i uwrażliwiają na fakt, że w historii naszej planety zdarzały się już wielkie katastrofy, prowadzące do unicestwienia zamieszkujących ją stworzeń.

Hélène Rajcak i Damien Laverdunt są we Francji uznanymi i nagradzanymi autorami książek popularnonaukowych dla dzieci. Oprócz talentów i pasji artystycznych autorów połączyło też zainteresowanie nauką. Wspólnie i zawsze pod kierunkiem najlepszych francuskich naukowców ten znakomity duet tworzy książki popularyzujące wiedzę o mniej znanych mieszkańcach naszej planety. Ich książki wyróżnia dbałość o naukową dokładność, przystępność tekstu oraz wyjątkowe ilustracje. Przy książce Mieszkańcy prehistorycznego świata autorzy współpracowali z Cécile Fromont-Colin z paryskiego Muzeum Historii Naturalnej.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/mieszkancy-prehistorycznego-swiata-opracowanie-zbiorowe,p1268869008,ksiazka-p

Rafał  Witek – „Jestem dużym tatą, ale czasami udaję kota" 

Wydawnictwo Literatura, 2021

Mała i jej tata wybierają się na wakacje na wyspę Bornholm. Co im się przydarza? Zwykłe rzeczy: rejs w czasie sztormu, spacer plażą o północy, spotkanie z chłopcem o rybim ogonie, wyprawa rowerem wodnym na pełne morze... Dołączcie do nich i spędźcie tydzień na Bornholmie – wśród jaskółek, morskich fal i zabawnie snutych opowieści.

Ta kameralna, prosto opowiedziana historia spodoba się miłośnikom „Dzieci z Bullerbyn".  Obydwie książki łączy spora dawka uśmiechu i trafne opisy drobnych, codziennych sytuacji, z których wynikają całkiem niebłahe pytania.

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/jestem-duzym-tata-ale-czasami-udaje-kota


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki