Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

        POLECANE   NOWOŚCI    -   marzec 2021 r. 
 

Dział dla Dorosłych

 

Książki

 

Sebastian Frąckiewicz  – „Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji"

Wydawnictwo  Czarne,  2020

Co łączy projekty postaci do gry Wiedźmin, koszulkę Slayera, przewodnik po Szczecinie dla dzieci i Księgę dżungli? Za każdym projektem stoi człowiek – ilustrator.

Polska ilustracja od lat 60. jest światowym fenomenem – ceniona, dostrzegana i nagradzana, ale zawieszona między światem sztuk wizualnych, projektowaniem graficznym a literaturą nieczęsto staje się tematem książek innych niż naukowe. W jakiej kondycji jest polska ilustracja dziś? Co inspiruje twórców? Czym się zajmują poza pracą? I jak szeroko rozumiana ilustracja radzi sobie na wolnym rynku, nie tylko w przypadku projektów artystycznych, ale także działań usługowych i komercyjnych?

Sebastian Frąckiewicz rozmawia z jedenastoma przedstawicielami tej profesji – zarówno bardzo młodymi twórcami, jak i klasykami, na których pracach się wychowaliśmy. Każdy z rozmówców trochę inaczej traktuje swój zawód, inaczej też rozumie rolę ilustracji, a niektórzy nawet nie lubią używać tego pojęcia.

To książka o inspirujących, barwnych ludziach, dla których obraz jest pierwszym językiem.

O pracy ilustratora opowiadają: Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko, Iwona Chmielewska, Emilia Dziubak, Bartłomiej Gaweł, Anna Halarewicz, Jan Kallwejt, Piotr Socha, Rafał Wechterowicz i Józef Wilkoń.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ten-lokiec-zle-sie-zgina?

 

 

 „Polska nieznana. 150 miejsc, o których prawdopodobnie nie słyszałeś "

Wydawnictwo  Pascal,  2020

Album pełen nieznanych i urokliwych miejsc, które możesz odwiedzić na stronach publikacji, a zainspirowany – wybrać się w podróż, by zobaczyć je na żywo!

Polska nieznana, niezwykła i fascynująca, której piękno uchwycone w opublikowanych tu zdjęciach ułatwi ci wybór tego, co warto zobaczyć. Masz ochotę na relaksujący spacer po lasach, w których biją niebieskie źródła? Przejście łosiostradą czy odpoczynek w ogrodach i zjawiskowych parkach? A może wolisz podziwiać wygasłe wulkany lub ukryte z dala od głównych tras zamki i pałace? Wybierz się w klimatyczną wyprawę do miasteczek i wsi, w których zatrzymał się czas. Odzyskaj nad nim kontrolę.

  • Gdzie są największe konwaliowiska?
  • Skąd wylatywały czarownice na Łysą Górę?
  • Którędy na plażę polskiego Dubaju?
  • Czym jest „wędrujący rezerwat"?
  • Gdzie jest promieniujący most?
  • Jak dojechać do opuszczonego miasta?
  • W którym mieście stoi krzywa wieża?
  • Czy rzeki mogą się krzyżować i nie mieszać?

Zobacz, jak wiele zostało do odkrycia!

Źródło: https://ksiegarnia-podroznika.pl/product-pol-52390-Polska-nieznana-150-miejsc-o-ktorych-prawdopodobnie-nie-slyszales-Przewodnik-turystyczny.html

 

 

Halina Poświatowska  – „Opowieść dla przyjaciela"

Wydawnictwo  Literackie, 2020

Jedna z najpopularniejszych polskich poetek i jej wyznanie

Od Opowieści dla przyjaciela powinni zacząć lekturę ci, którzy Poświatowskiej dotąd nie czytali albo nie zdążyli polubić jej poezji.

Opowieść została napisana w formie wyznania do konkretnej osoby, ale jest właściwie listem do czytelników, w którym Poświatowska opowiada o kolejach swojego losu. Choroba, cierpienie, pobyty w sanatoriach, nadzieja i miłość…

To delikatna i intymna spowiedź, utwór autobiograficzny, absolutnie wyjątkowy w dorobku poetki.

Źródło:  https://www.swiatksiazki.pl/opowiesc-dla-przyjaciela-6707905-ksiazka.html

 

 

Beata Sabała-Zielińska  -  „Pięć stawów. Dom bez adresu"

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2020

Kochasz polskie góry? A może bywałeś na tatrzańskich szlakach? Być może jak na razie tylko czytasz o górach? Jeśli ta tematyka z jakiegoś powodu jest Ci bliska, sięgnij po książkę autorstwa Beaty Sabały-Zielińskiej pt. Pięć Stawów. Dom bez adresu.

Tytułowy dom w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Autorka książki przybliża historię niezwykłego domu – najwyżej położonego schroniska w polskich Tatrach, legendarnej już „Piątki". Zna je każdy, kto kiedykolwiek znalazł się na szlaku do Pięciu Stawów Polskich. Schronisko od ponad wieku prowadzi słynny ród Krzeptowskich. Jak wygląda ich codzienność? Z jakimi problemami muszą się mierzyć? Tego wszystkiego dowiesz się z książki Pięć Stawów. Dom bez adresu.

Pozycja ta jest zapisem opowieści snutej przez Marychnę i Martę, a także Marię Krzeptowską, do której udało się dotrzeć Beacie Sabale-Zielińskiej. Warto zauważyć, że autorka jest rodowitą góralką, co ma znaczenie dla wiarygodności tego, co opisała w książce.

Opowieść o miłości do gór

Historia schroniska w wysokich Tatrach przeniesie Cię na szlaki, które być może już kiedyś przemierzałeś. Jeśli nie, to po lekturze tej pozycji pewnie zapragniesz to zrobić. To historia o domu, który ma własnego ducha, i o ludziach, którym nie brakuje pasji do gór. Podzielasz ją?

Źródło: https://www.empik.com/piec-stawow-dom-bez-adresu-sabala-zielinska-beata,p1251952559,ksiazka

 

 

Dział dla Dzieci

 

Książki 

 

Corinne  Averiss  – „Miłość"

Wydawnictwo Zielona Sowa, 2020

"Miłość" to zabawna, poruszająca i podnosząca książka obrazkowa o miłości, bliskości i rozłące, pomagająca dzieciom zrozumieć ich emocje. Stworzyły ją wspólnie pisarka  Corinne Averiss oraz ilustratorka Kirsti Beautyman. Wspólnie wykreowały niezwykle intymną historię o trwałych związkach, jakie tworzy tytułowa miłość. Autorki subtelnie poruszają również trudne tematy śmierci, żalu, rozstań i przezwyciężania niepokoju. Dzięki odpowiednim proporcjom powagi i humoru, wspaniałym bohaterom i przykuwającym wzrokom czytanie tej niepozornej książki to czysta rozkosz od początku do końca.

Dom Tosi jest przepełniony miłością. Kiedy główna bohatera rozpoczyna naukę w przedszkolu, zaczyna się jednak martwić, że miłość może nie sięgać tak daleko. Mama tłumaczy jej, że to najważniejsze na świecie uczucie jest niczym sznurek, który łączy ludzi, nawet, gdy są daleko. W przedszkolu Tosia zauważa, że wszystkie dzieci mają sznurki. Niektóre są nowe, niektóre stare, niektóre rozciągają się bardzo daleko, sięgając nawet nieba. Co się jednak stanie, jeśli sznurek zostanie przerwany?

"Miłość" to niezawodna porcja otuchy dla małych czytelników. Autorki zadbały o piękne ilustracje, proste, uniwersalne i inspirujące przesłanie oraz zwartą, spójną opowieść o radzeniu sobie ze stresem powodowanym rozłąką z najbliższymi i zmartwieniach związanych z nowymi sytuacjami.

Książka Corrinne Averiss i Kirsti Beautyman w uroczy, zajmujący uwagę sposób przypomina dzieciom, że miłość rodziców będzie z nimi wszędzie, zawsze, niezależnie od okoliczności. W tej prostej metaforze kryje się najprawdziwsza prawda o uczuciach, zaufaniu, wzajemnej sympatii. Historia stworzona przez Averiss oparta jest na uniwersalnej, przemawiającej do wyobraźni dzieci alegorii. Z kolei ilustracje Beautyman wypełniają całe strony pięknie wydanej "Miłości" i idealnie oddają klimat opowieści.

Ten wyjątkowy picturebook to doskonały pretekst do rozmowy z dziećmi o miłości, bliskości, rozłące, uczuciach i wyzwaniach z nimi związanych. Autorki umiejętnie poruszają trudne sprawy w delikatny i pokrzepiający sposób, ale nie zapominają przy tym o humorze i dobrej zabawie. Wszystko to czyni z "Miłością" jedną z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych książek dla dzieci dostępnych na rynku.

Źródło: https://tantis.pl/milosc-p2967126?utm_source=google&utm_medium=css&utm_campaign=Tantis

 

 

Agata Hącia – „Figlarne słówka. O wędrówkach słów i innych tajemnicach języka"

Wydawnictwo Naukowe PWN, 2021

Skąd pochodzą słowa?

Jak zmieniają się ich znaczenia?

Jaka przeszłość kryje się w imionach?

Kto nadał nazwy miastom, górom i rzekom? 

Czy słowa mają magiczną moc?
 

Słowa figlują. To fakt. I o tym właśnie jest ta książka. O tym, jak potrafią się zmieniać, jakie budzą skojarzenia, jakie fikają koziołki, jak potrafią nas nabrać, jak wędrują i przeskakują z języka do języka. A że językiem posługujemy się wszyscy, warto podejrzeć harce słów, żeby je zrozumieć. Dlaczego? Ponieważ ich natura w pewnym sensie odzwierciedla naturę ludzi. Jest odbiciem naszych przyzwyczajeń i potrzeb. I właśnie dlatego Figlarne słówka Agaty Hąci to książka, wbrew tytułowi, nie tylko o słowach. To także książka o ludziach – i o tym, co lubią robić ze słowami i w ogóle z językiem.

Mówi się, że język żyje – ale czy zastanawiamy się, co się kryje za tym obiegowym powiedzeniem? Na dzieje słów mają wpływ historia i kultura, mody i trendy – wszystko to, co się przez wieki wydarza i tworzy rzeczywistość. Bo słowa są osadzone w rzeczywistości właśnie, ale... równie mocno – w jej interpretacji. Tak jak ludzie przeinaczają czasem obraz wydarzeń, tak też robią to słowa. Tak jak ludzie chcą się czasem oderwać od codzienności, prozy życia – tak też słowa odrywają się od dosłowności i przenoszą w świat magii, wierzeń, emocji i tęsknot. I tak jak rozmawiamy o życiu – możemy też rozmawiać o słowach, a przy tym dobrze się bawić.

Dla kogo są Figlarne słówka? Dla młodszych i starszych czytelników, którzy chcą wyruszyć na wędrówkę w poszukiwaniu językowych przygód. Dla każdego, kto jest ciekaw języka! Książkę można czytać wspólnie – na przykład dzieci z rodzicami czy starszym rodzeństwem.

Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Figlarne-slowka,872835085,p.html

 

 

Mackenzi Lee  -  „Historia na czterech łapach"

Wydawnictwo Media Rodzina, 2020

SIAD! ZOSTAŃ! LEŻEĆ!

A jeśli leżeć, to najlepiej z książką "Historia świata na czterech łapach".

To nie psypadek, że właśnie psy stały się wiernymi towarzyszami człowieka. Wszyscy znamy Łajkę – pierwszego psa w kosmosie. Ale kto wie, że suczka Isaaca Newtona niemal zrujnowała mu życie, a czworonóg Alexandra Grahama Bella pomógł w wynalezieniu telefonu? Albo że Napoleon Bonaparte miał na pieńku z psami? (Serio, serio!).

"Historia świata na czterech łapach" to książka historyczna, o jakiej wam się nie śniło. Można w niej znaleźć opowieści o psach – prawdziwych, mitycznych i takich, które łączą w sobie oba te elementy – oraz oczywiście o ludziach.

„W zależności od czasu i miejsca poglądy dotyczące psów i ich roli w społeczeństwie ogromnie się różniły. Psy bywały ulubieńcami domu, towarzyszami, myśliwymi, siłą roboczą, obrońcami, szkodnikami, przedmiotem eksperymentów; były czczone, upamiętniane, budziły lęk, odrazę, nienawidzono oraz kochano je i wszystko pomiędzy".
(Fragment przedmowy)

Psysięgamy, to prawdziwa kopalnia wiedzy! Wiedzy podanej w sposób uroczy i zabawny, gwarantujący niekontrolowane wybuchy śmiechu!

Mackenzi Lee studiowała w Simmons College, który ukończyła z tytułem licencjatu z historii oraz magistra z twórczego pisania dla dzieci i młodzieży, a książki jej autorstwa otrzymały status bestsellerów „New York Timesa". Mieszka w Bostonie, gdzie zarządza księgarnią, pije colę i głaszcze każdego napotkanego psa.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

Źródło: https://www.empik.com/historia-swiata-na-czterech-lapach-lee-mackenzi,p1247714934,ksiazka-p

 

 

Ka Mochi  -  „Dzieci z Hamamatsu"

Wydawnictwo Tatarak, 2020

Rodzina Laury przenosi się do Japonii. Wszystko tu jest inne, nowe, niezrozumiałe. Język, jedzenie, zwyczaje. Jak się odnaleźć, co jeść, z kim uda się zaprzyjaźnić? Jak oswoić nowe miejsca? Dzieci z Hamamatsu to nie tylko książka przewodnik po fascynującym kraju, to też przewodnik po emocjach i przeżyciach dziecka, które próbuje się odnaleźć w nieznanej rzeczywistości.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/dzieci-z-hamamatsu-mochi-ka,p1240432457,ksiazka-p

 

 

Sabine Bohlmann  -  „Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić"

Wydawnictwo  Mamania, 2020

Wszystkie popielice przygotowują się do zimowego snu. Ale mała popielica w ogóle nie jest zmęczona! Co robić, przecież zaraz wszyscy wokół będą spać?

Wszystkie zwierzęta chcą pomóc zasnąć maleństwu, ale każde z nich jest tak bardzo zmęczone, że zasypiają jedno po drugim. A mała popielica wciąż nie może spać…

Urocza opowieść dla dzieci, które kochają historie o zwierzętach, ale niekoniecznie lubią kłaść się spać. Może z małą popielicą będzie im łatwiej zasnąć?

Źródło: https://mamania.pl/product-pol-572-Historia-malej-popielicy-ktora-nie-mogla-zasnac.html


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki