POLECANE NOWOŚCI - luty 2021 r.
Dział dla Dorosłych
Książki
Dariusz Kortko, Jerzy Porębski – „Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku"
Wydawnictwo Agora, 2020
Przejmująca biografia człowieka, którego życie to gotowy scenariusz filmowy.
Historia Macieja Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Jest jeszcze wielka tajemnica, która czyni tę opowieść fascynującą. Sami kierujemy naszym losem, czy jest on zapisany? Czym jest przeznaczenie i czy w ogóle istnieje? Nasze życie to świadome wybory czy ciąg przypadkowych zdarzeń? Kto wie?
Himalaista, przewodnik górski, ratownik TOPR, artysta malarz, grafik i scenograf związany z Teatrem im. S.I. Witkacego w Zakopanem. Maciej Berbeka zdobywca pięciu ośmiotysięczników, pierwszy człowiek, który zimą przekroczył wysokość 8000 metrów w Karakorum. Zimowy zdobywca Manaslu (wejście bez tlenu), Cho Oyu i Broad Peaku dwunastej pod względem wysokości góry na świecie, która w marcu 2013 roku zabrała go na zawsze.
Berbeka cudem unika śmierci na Broad Peaku w 1988 roku. Wraca pokonany. Ta porażka go zmienia. Rzadziej jeździ w góry, zakłada firmę, dba o dom, żonę i synów. Co sprawia, że po 25 latach zwyczajnego i dobrego życia znów pakuje plecak i jedzie właśnie pod tę górę? Co go tam pcha ćwierć wieku później? Niezałatwione porachunki, żądza przygody, zew? A może przeznaczenie?
„Przyszłość nie jest jeszcze napisana - mawiał Jerzy Kukuczka. - Ale nie będziesz żyć sekundy dłużej, niż jest ci to dane. Nie uciekniesz od tego, choćbyś nie wiadomo jak próbował".
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/berbeka-zycie-w-cieniu-broad-peaku-kortko-dariusz-porebski-jerzy,p1248950357,ksiazka
Radek Rak – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"
Wydawnictwo Powergraph, 2020
Nagroda Literacka NIKE 2020
Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.
Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.
Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.
Źródło: https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/basn-o-wezowym-sercu
Anna Rudnicka-Litwinek – „Dziewczyny na skrzydłach. Polskie lotniczki, które zdobyły niebo"
Wydawnictwo Znak Horyzont, 2020
„O, znowu baba! I co? Też będziesz płakać?", „Jak na babsko, to ujdzie" – słyszały od swoich instruktorów. Nie pozwoliły jednak, by mężczyźni zniszczyli ich marzenia.
W latach 20. Karolina jako pierwsza Polka samodzielnie siada za sterami
Basia, Anna i Jadwiga pilotują najszybsze myśliwce czasów II wojny światowej
Kasia, dziewczyna z małej wioski, ujarzmia srebrnego smoka – wojskowego MiG-a
Nie tylko chłopcy marzą o lataniu. Poznając historię awiacji okazuje się, że kobiety zdobywały niebo na równi z mężczyznami. Sterowały pierwszymi powietrznymi statkami i konstruowały własne skrzydła z drewna. Jednak zawsze było im nieco trudniej, bo oprócz grawitacji musiały pokonać ludzką niechęć.
Przyszedł czas, by przypomnieć o odważnych, niezależnych, pełnych pasji lotniczkach – pionierkach i tych nam współczesnych. W czasach, gdy większość kobiet nie mogła nosić spodni, one założyły lotniczy kombinezon i zdobyły niebo. Dziś, gdy mundurem lotnika szczycą się głównie mężczyźni, one wbrew stereotypom również po niego sięgają. Oto losy dziewczyn, którym wyrosły skrzydła.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/dziewczyny-na-skrzydlach-rudnicka-litwinek-anna-177444
„Spis lokatorów" - antologia
Wrocławski Dom Literatury, 2020
Zbiór opowiadań autorstwa cenionych wrocławskich twórców (autorami tekstów są Maciek Bielawski, Beata i Eugeniusz Dębscy, Tomasz Majeran, Jędrzej Pasierski, Krzysztof Rudowski, Nadia Szagdaj, Agnieszka Wolny-Hamkało, Filip Zawada, Andrzej Ziemiański). Opowiadania z pogranicza wielu gatunków i stylistyk oscylują wokół tematu domostwa: jako przestrzeni miłości i przyjaźni, często skomplikowanych relacji sąsiedzkich, tajemnic z przeszłości i zbrodni, a także – co aktualne zwłaszcza ostatnio – miejsca pracy.
Książka objęta jest mecenatem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/spis-lokatorow-zbiorowa-praca-186335
Dział dla Dzieci
Książki
Aleksandra Litwina – „Historia starego mieszkania. Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji"
Wydawnictwo Prószyński Media, 2020
Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji.
Stary dom w cichej rosyjskiej uliczce, trzecie piętro, drzwi po lewej - i już jesteśmy u Muromcewów. Do starego moskiewskiego mieszkania weszliśmy październikowym wieczorem 1902 roku i zostaliśmy w nim na całe sto lat. Poznaliśmy kilka pokoleń żyjącej tam rodziny, ich sąsiadów i przyjaciół. Staliśmy się świadkami spotkań i rozstań, biedy i szczęścia, strat i nadziei, jakie przeżyło wiele rodzin w Rosji.
W historii zwyczajnych mieszkańców odbiła się historia ich kraju w XX wieku. Opowiedzieli nam ją nie tylko sami bohaterowie, lecz także przedmioty: meble i ubrania, naczynia i książki, gry i sprzęty codziennego użytku. Przecież rzeczy noszą na sobie pieczęć czasu, przechowują pamięć i ślady epoki, w której powstały i służyły ludziom. Stają się świadkami historii - nie tej z podręczników, ale niezwykle ważnej dla każdego z nas, dla historii naszych rodzin, naszych przyjaciół, dla historii nas samych.
"Historia starego mieszkania" w 2017 roku została uznana przez rosyjskie środowisko wydawnicze za najlepszy innowacyjny książkowy projekt roku, stała się laureatem konkursu "Rewizor". Ilustratorka, Ania Diesnicka, za pracę nad książką otrzymała jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie literatury dla dzieci - Bratislava Golden Apple Award oraz dyplom rosyjskiego konkursu dla ilustratorów "Obraz knigi".
Aleksandra Litwina studiowała na Uniwersytecie Moskiewskim oraz Instytucie Literackim im. A.M. Gorkiego. Jest autorką wielu książek historycznych dla dzieci. Mieszka w Rosji.
Ania Diesnicka jest autorką i ilustratorką, która była nominowana do wielu nagród, w tym Nagrody im. Astrid Lindgren, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie literatury dziecięcej. Mieszka w Rosji.
Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/historia-starego-mieszkania-6701538-ksiazka.html
Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński – „Którędy do Yellowstone?"
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2020
Wielka podróż przez różnorodne parki narodowe w wielkim albumie komiksowym pełnym wiedzy o świecie dzikiej przyrody.
On jest nieśmiały, ona – przebojowa. On – ogromny i ciężki, ona – mała i zwinna. Poznajcie żubra Kubę i wiewiórkę Ulę – parę przyjaciół z Puszczy Białowieskiej. Właśnie dostali tajemniczy list z Ameryki i wybierają się w wielką podróż tropami dzikiej przyrody.
Poprowadzi ich ona przez osiem niezwykłych parków narodowych w najróżniejszych zakątkach naszej planety. Od amerykańskiego Yellowstone przez Park Narodowy Grenlandii po indonezyjski Park Narodowy Komodo. Od amazońskiej puszczy przez afrykańską pustynię po chiński las bambusowy. W każdym z tych miejsc spotkają miejscowe zwierzęta, poznają ich zwyczaje i środowisko, przeżyją wiele przygód i dowiedzą się mnóstwa ciekawych rzeczy.
Co żubr ma wspólnego z bizonem?
Jak podróżuje lodowiec?
Dlaczego wilki są potrzebne?
Jak zwierzęta radzą sobie z upałem afrykańskiej pustyni, a jak – z mrozami Arktyki?
Skąd się wzięły nieloty na Nowej Zelandii?
Na czym polega noc polarna?
Dlaczego panda musi ciągle jeść?
Aleksandra i Daniel Mizielińscy są mistrzami przekazywania wiedzy w przystępny i atrakcyjny sposób. Tym razem ogrom informacji o dzikiej przyrodzie różnych kontynentów zawarli w dowcipnym i wciągającym komiksie, który płynnie przenika się z efektownymi planszami edukacyjnymi.
Źródło: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/zapowiedzi/prod-ktoredy_do_yellowstone.html
Helena Sienkiewicz-Więcław - „Powiedział księżyc"
Wydawnictwo Grupa Cogito, 2020
„Powiedział Księżyc" to trzydzieści jeden rozmów Księżyca z Mysz-Onem. Rozmów na tematy ważne, ale, podane w formie inspirującej dziecięcą wyobraźnię.
Czym jest przyjaźń, czy ważne są marzenia, dążenie do celu? To subtelna lekcja filozofii nie tylko dla dzieci. Dialogi o sprawach dotyczących każdego z nas, podane w formie lekkiej, poetyckiej, nie zamkniętej, pozwalającej rozwinąć temat w rozmowach z dzieckiem. Inspiracją do rozmów są również piękne ilustracje niezwykłej artystki, jaką jest Ewa Pazyna - jej dzieła są bajkowymi obrazami, które zachwycą dzieci i ich rodziców.
Źródło: https://www.motyleksiazkowe.pl/literatura-dziecieca/44771-powiedzial-ksiezyc-9788385534143.html
Katarzyna Wasilkowska - „Świat Mundka"
Wydawnictwo Literatura, 2020
Książka wyróżniona w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY
Masz trzynaście lat, a za sobą kilka potyczek przy rodzinnym stole? To może znasz Mundka, który chce rysować komiksy, ale jego ojciec nie widzi w tym ani trochę przyszłości? Może jest w twojej klasie jakaś Inga, która trzyma marzenia w tekturowym pudle na dnie szafy? Albo łysi bliźniacy o wielkich imionach, którzy chcą robić małe rzeczy? Oddaję Ci Świat Mundka, bo pewnie trochę przypomina Twój. Autorka
Oto świat Mundka, gdzie słodkie czereśnie i stare landrynki mieszają się z kwitnącą lawendą. Gdzie powstają nietuzinkowe historie ołówkiem rysowane, rodzą się nieśmiałe uczucia i plany na wielkie kariery. Ale za każdym sukcesem młodości musi stać dojrzała mądrość!
Znakomita powieść dla młodzieży. Mądra, pokazująca różne odcienie dojrzewania mówiąca o tym, że atmosfera domu tworzy młodego człowieka. Może go budować, ale również niszczyć. To nie marzenia rodziców są ważne, ale dbanie o własną ponadprzeciętność, pielęgnowanie talentu i walka o to, co w nas wyjątkowe. Cenny przekaz dla zagubionej młodzieży.
Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/swiat-mundka
Mirosław Wlekły - „Przygoda dzika Toniego Halika"
Wydawnictwo Agora, 2021
Sto lat temu urodził się chłopiec, którego największym marzeniem było zostać Indianinem.
W Płocku, gdzie chodził do szkoły, nikt nie brał jego planów na poważnie. A tymczasem wiele lat później ów chłopiec, już jako dorosły mężczyzna trafił do Ameryki Południowej i razem z żoną wyruszył w niebezpieczną podróż do serca tropikalnego lasu w Brazylii. Był przekonany, że dotrze do Indian i że stanie się jednym z nich. Czy mu się to udało? Dołączcie do szalonej wyprawy Toniego i Pieret Halików! Poznacie szamana, zobaczycie różowe delfiny, niebieskie papugi, a nawet weźmiecie udział w indiańskiej bitwie!
Tony Halik niczego się nie bał, znał wszystkie języki świata, a przygód miał tyle, że trudno je zliczyć, w dodatku z każdej opresji wychodził cało. Niesamowity polski podróżnik, fotograf i filmowiec. Mieszkaniec Buenos Aires, Miasta Meksyk i Warszawy. Obywatel całego świata. Polacy pamiętają go z kultowego programu telewizyjnego „Pieprz i wanilia", który prowadził razem z Elżbietą Dzikowską. Kilka lat temu jego postać przypomniał reporter Mirosław Wlekły w swojej bestsellerowej książce „Tu byłem. Tony Halik". A niedawno do kin wszedł film dokumentalny o nim.
Teraz jego perypetie mogą też poznać (i pokochać) dzieci! Książkę wzbogacają wspaniałe ilustracje Magdy Kozieł – Nowak, dzięki którym świat Halika, Indian, brazylijskiej selwy i leśnych duchów ożywa na naszych oczach.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/przygoda-dzika-toniego-halika-wlekly-miroslaw,p1254132323,ksiazka-p