Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                                        POLECANE   NOWOŚCI  -  listopad 2020 r.


 

Dział dla Dorosłych

Książki
 

Anthony  Everitt  – „Chwała Rzymu: jak tworzyło się imperium"

Wydawnictwo  Rebis,  2020

Pasjonująca opowieść o tym, jak z małej osady nad Tybrem Rzym przekształcił się w imperium, które zmieniło oblicze świata.

Anthony Everitt przedstawia wciągającą, a przy tym rzetelną  naukowo opowieść o drodze Rzymu do chwały, pełną ważnych lekcji dla naszej epoki. Jak starcie między patrycjuszami i plebejuszami kształtowało politykę republiki? Dlaczego roztropna rzymska strategia oferowania obywatelstwa pokonanym sąsiadom przyczyniła się do rozwoju kiełkującego imperium? Jak to się stało, że niewyobrażalne bogactwo i potęga wypaczyły tradycyjną republikańską virtus i w Rzymie, triumfującym na zewnątrz, pojawiły się pierwsze oznaki rozkładu wewnętrznego?

Autor kreśli niezapomniane portrety wielkich Rzymian, m.in. Cyncynata ,symbolu rzymskiej odwagi i surowości obyczajów; błyskotliwego wodza Scypiona Afrykańskiego, który odparł zagrożenie ze strony Hannibala. Oddaje też głos pisarzom, historykom, myślicielom, których uwagi na temat sztuki rządzenia i „dobrego życia" inspirowały wszystkie zachodnie potęgi od starożytności po obecne czasy, jak choćby Cyceron, wytrawny prawnik, mówca i filozof – jego pisma poświęcone sprawiedliwości i wolności do dziś kształtują nasz dyskurs polityczny.

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/chwala-rzymu-jak-tworzylo-sie-imperium-everitt-anthony,p1239568534,ksiazka-p

 

Jacek Komuda  – „Wizna"

Wydawnictwo  Fabryka Słów,  2020

Tragiczny wrzesień 1939 roku.

Niemiecki korpus pancerny generała Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii. Zakładano, że jego sukces przyniesie klęskę stronie polskiej po zaledwie dziesięciu dniach oporu.

Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna. Dwie kompanie piechoty ukryte w kilku betonowych schronach nad Narwią wsparte sześcioma działami. Mniej niż 700 żołnierzy przeciwko 40 tysiącom.

40 do 1.

Tak rozpoczyna się desperacka walka kapitana Władysława Raginisa. Bój do ostatniej krwi, naboju i samobójczej śmierci dowódcy, który przysiągł, że żywy swej pozycji nie opuści.

Dziś epizod ten znany jest jako legendarna obrona Wizny.

Źródło: https://fabrykaslow.com.pl/autorzy/jacek-komuda/wizna/


 

Barry Lopez  – „Arktyczne marzenia"

Wydawnictwo Marginesy, 2020

Najważniejsza książka Barry'ego Lopeza, nagrodzona m.in. National  Book  Award.

Niepowtarzalna opowieść o dalekiej Północy i jej cudach: skarłowaciałych lasach, zorzach polarnych i skutych lodem morzach, o wołach piżmowych, niedźwiedziach polarnych i narwalach. Lopez przybliża historię rdzennych Inuitów i – często zakończonych tragicznie – wypraw śmiałków marzących o eksploracji lodowych wybrzeży.

To opowieść o zapadającej w pamięć czystości wyrazu, przypominająca pod tym względem krainę, którą Lopez opisuje. Arktyczne marzenia to niezaprzeczalnie arcydzieło.

Ta książka jest jak literacka Cieśnina Beringa – ze wszystkich stron migruje przez nią całe bogactwo arktycznego życia. Lopeza czyta się w nieprzerwanym zachwycie; po pierwsze względem jego pisania, po drugie – tej planety i rządzących nią praw. Nie znam żadnego innego autora z tak wielkim sercem dla natury. Nic, tylko patrzeć mu przez ramię i słuchać. Wybitne!

Adam Robiński

Od wielu lat, odkąd wreszcie udało mi się tę książkę przeczytać, twierdzę, że to najlepsza książka o Arktyce, jaką miałem przyjemność poznać. Nie da się jej połknąć w jeden wieczór, choć gdy się ją czyta, trudno się oderwać. Czytałem ją ponad rok, za każdym razem po kilkanaście stron. Nie potrafiłem szybciej i po każdej dawce musiałem trochę odpocząć, żeby to na spokojnie przetrawić. Barry Lopez zawsze zdaje się sięgać głębiej, dociekać uważniej niż inni autorzy. To książka pełna pięknej mądrości, a zdumionego czytelnika pochłania mnogość faktów i tajemnych więzi, które Lopez odkrywa i przedstawia tak, że nagle przyrodnicze, geograficzne i filozoficzne splątanie północnego świata staje się oczywiste. To fantastyczna uczta i choć może trwać bardzo długo, to i tak czuje się żal, kiedy się kończy.

Mikołaj Golachowski

Źródło:  https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133264/arktyczne-marzenia

 

David McCullough  – Pionierzy. Ludzie którzy zbudowali Amerykę

Wydawnictwo  Poznańskie, 2020

Dramatyczna panorama początków Ameryki nakreślona piórem dwukrotnego zdobywcy Nagrody Pulitzera!

Po wojnie o niepodległość zakończonej pokojem wersalskim w 1783 roku Amerykanie wzbogacili się o nowe tereny, nad którymi dotychczas panowali Brytyjczycy. Ogromne, bogate w surowce terytorium na północny zachód od rzeki Ohio czekało na białych osadników.

Pionierzy często podróżowali grupami, krytymi wozami, w których przewozili cały swój dobytek. Wyprawa na północny zachód wymagała nie lada odwagi – tereny te były zasiedlone przez plemiona indiańskie, które często wchodziły w konflikt z osadnikami. Amerykańscy pionierzy, pokonując kolejne trudności, zakładali osady i miasta, uprawiali ziemię, tworzyli kraj, który znamy dzisiaj – pełny wartości i ideałów, ale również z krwawą historią.

Źródło: https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/pionierzy-ludzie-ktorzy-zbudowali-ameryke/?doing_wp_cron=1605254495.0040678977966308593750

 

Andrzej Ochał   – Orla straż. Kiedy świat udaje, że nie widzi

Wydawnictwo  Fundacja Orla Straż, 2019

To swoisty reportaż, w którym autor przedstawia nam fundację Orla Straż, pomagającą na Bliskim Wschodzie ofiarom ISIS. Opowiada historię wielkiej, niedostrzegalnej przez świat zachodni tragedii i niesprawiedliwości, oraz działań Polaków mających choćby w minimalnym stopniu naprawić zło, które się wydarzyło. Pokazuje też realia - czasami bardzo zaskakujące - panujące obecnie na terenie Iraku i w obozach uchodźców. Daje nam do ręki doskonale zilustrowaną historię ludzi, którzy powiedzieli nie "złu"  tego świata i poświęcając swoje kariery, dotychczasowe życie, który mogliby spędzić z rodziną lub przed telewizorem, zakasali rękawy i wzięli się do ciężkiej pracy.

We wstępie autor w żołnierski, prosty sposób i w krótkich słowach wyjaśnia dlaczego ludzie tworzący fundację wybrali taką drogę. Bo uważają, że tak trzeba.

Książka przedstawia zarówno postacie ludzi tworzących Orlą Straż, jak również ludzi którym pomagają. Umiejscawia tragedię ofiar terroryzmu w dobrze opisanym kontekście, pozwalającym nam spróbować zrozumieć to co niezrozumiałe.

 

Zachęcamy do zapoznania się z tą przygotowaną z niesamowitą starannością publikacją, opatrzoną zdjęciami i mapami.

o autorze:

Andrzej Ochał, urodzony w 1980 roku mieszkaniec Prabut. Z zawodu technik ochrony mienia. Jest byłym żołnierzem Legii Cudzoziemskiej.

Źródło: https://www.ksiegarniaswpawla.pl/Orla-Straz-ksiazka-Andrzej-Ochal.html


 

Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska  -   Dziwne jest serce kobiece…Wspomnienia galicyjskie

Wydawnictwo Czytelnik,  2019

Dziwne jest serce kobiece. Wspomnienia galicyjskie to lektura dla czytelnika, który skądinąd znając dzieje polityczne Polski, odnajdzie tu zapis emocji, marzeń, nadziei, radości i smutków dziesiątków barwnych postaci z krwi i kości, których wielowątkowe losy wpisane są w kontekst ledwo co zarysowanych wydarzeń wielkiej historii.

Autorka tego pamiętnika to postać niezwykła, wyrastająca nie tylko ponad miarę swoich czasów. Tuż po maturze, w wieku osiemnastu lat wychodzi za mąż za Jana Skąpskiego i przez siedemnaście lat (od 1903 do 1920) dzierżawią z mężem dworskie majątki na Sądecczyźnie. Jeszcze młódka, a szybko przeobraża się w światłą, nowoczesną gospodynię, dzięki czemu dzierżawione majątki zaczynają kwitnąć. Studiuje podręczniki zarówno dotyczące wychowania dzieci, jak i wszelkich upraw, także hodowli zwierząt gospodarskich. Obarczona siedmiorgiem potomstwa, znajduje czas na systematyczne czytanie, interesuje się nawet psychologią i filozofią (Freud, Platon). Zbiera pieśni ludowe, zajmuje się działalnością społeczną (m.in. zakłada Szkołę Gospodyń Wiejskich). A przy tym jest utalentowaną pianistką, występuje nawet z publicznymi recitalami. Wiodą z mężem niby prowincjonalne życie, lecz przegląda się w nim niemal cała epoka. Nie brak w jej życiu i zdarzeń tragicznych. Z godnością jednak znosi śmierć dwojga dzieci, jak i lata wojny, która na terenie Sądecczyzny przebiegała wyjątkowo okrutnie. Pisze o tym wszystkim w sposób rzeczowy, konkretny, niekiedy drobiazgowy, wciągając nas w swój świat, że mamy wrażenie, jakbyśmy w tamtych czasach żyli.

Wiesław Myśliwski

Zofia Skąpska urodziła się 24 maja 1881 r. w Kaliszu, zmarła 14 sierpnia 1961 r. w Krakowie. Dzieciństwo spędziła w majątku Goszczynno i Krakowie, gdzie odebrała staranne wykształcenie. W roku 1900 wyszła za mąż za Jana Skąpskiego. W panieńskich czasach krakowskich i przez pierwszych kilka lat małżeństwa pisała często i dużo. Snuła różne opowieści inspirowane szkolną lekturą, marzeniami, rozwijającą się uczuciowością. Na pierwszą publikację zdecydowała się w 1903 r. w piśmie "Przełom". Jej teksty znalazły uznanie wśród czytelników, a także w redakcji, która zamówiła u niej kolejne utwory. Zofia Skąpska równolegle pisała również wspomnienia, których, być może niezamierzonym przez Autorkę walorem, jest przedstawienie, poprzez koleje życia swojej rodziny, historii kraju i ukazanie uniwersalizmu losów narodu i kilku pokoleń inteligencji polskiej.

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/dziwne-jest-serce-kobiece-wspomnienia-galicyjskie-6612097-ksiazka.html

 

 

Dział dla Dzieci

Książki

 

Paweł Beręsewicz  - Skandal w stolicy nudy

Wydawnictwo Literatura, 2020

Nocny wypadek cysterny z czekoladą burzy spokój w sennych Owczynach. Setki tysięcy złotych płyną po asfalcie z tonami słodkiej masy. W miasteczku huczy od plotek. Czy na pewno winien był pech i trudne warunki na drodze? A może plan „wypadku" zrodził się w czyjejś głowie? Może to, co dla jednych było stratą, innym przyniosło korzyści? Takie pytania spędzają sen z oczu dwunastoletniego Grześka Marchfelda.

Czy klucz do prawdy kryje się w Starym Sierocińcu, fabryce o wdzięcznej nazwie „Owieczka", tajemniczej fundacji, amatorskim teatrze, zakładzie karnym? A może mózg ciemnej intrygi pracuje jeszcze gdzie indziej?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/skandal-w-stolicy-nudy-beresewicz-pawel,p1245493596,ksiazka-p

 

Megumi Iwasa  – „Z pozdrowieniami, Żyrafa

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2020

Zabawnie napisana i zilustrowana minipowieść epistolarna rozgrywająca się w świecie zwierząt.

Żyrafa nudzi się na swojej sawannie. A że Pelikan – też z nudów – właśnie zaczął świadczyć usługi pocztowe, Żyrafa postanawia napisać list. Do kogo? No… za horyzont! Tak list trafia do Pingwina – i zaczyna się zupełnie wyjątkowa korespondencyjna znajomość.

Błyskotliwa opowieść o tym, że ze słów mogą wyniknąć śmieszne nieporozumienia, ale i tak ważniejsza od nich jest przyjaźń.

Książka, która w Japonii – kraju autorki – stała się bestsellerem i od lat jest lekturą szkolną. Idealna do samodzielnego czytania dla początkujących czytelników.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/z-pozdrowieniami-zyrafa-iwasa-megumi,p1240795745,ksiazka-p?fromSearchQuery=%E2%80%9D%3B++megumi+iwasa++%E2%80%93+%E2%80%9Ez+pozdrowieniami%2C+%C5%BCyrafa


 

Kolorowe listy świnki Pepy

Wydawnictwo Media Service Zawada, 2019

Kolorowa książeczka w twardej oprawie i dużym formacie. Każdy tom jest w całości poświęcony bohaterom bajek pt. 

„Świnka Peppa" lub „Psi patrol". Lektura książeczki zapewnia sporą porcję dobrej zabawy i ciekawych przygód ulubionych kreskówkowych postaci.

Źródło: https://www.empik.com/kolorowe-listy-swinki-peppy,p1214986135,prasa-p

 

Artur Pacuła  „Gdzie jest korona cara?

Wydawnictwo Oficyna  4eM , 2020

Pierwszy tom przebojowej serii, wyróżnionej przez Forum Miłośników Pana Samochodzika.

Poznajcie Monikę, Alę, Igora i Mirasa, którzy wspólnie wyjeżdżają na wakacyjny obóz wspinaczkowy do Zamku Czocha. Zwykły wyjazd szybko zamieni się jednak w pełną wrażeń przygodę! A wszystko przez Bossa, czyli Mariusza Krygiera, pasjonata i nauczyciela historii w ich podstawówce. To on wprowadza grupę przyjaciół w świat historycznych zagadek związanych z zaginionymi po II Wojnie Światowej skarbami.

Oprócz wspinaczki młodzi bohaterowie będą szukać zamkowych tuneli i tajnych skrytek. Nie zabraknie nocnych pościgów, ale też niespodziewanych sytuacji. Czy uda im się wreszcie trafić na mityczną koronę i klejnoty carskiej rodziny Romanowów?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/gdzie-jest-korona-cara-pacula-artur,p1240014118,ksiazka-p

 

Kazimierz Szymeczko  -  Tetrus

Wydawnictwo Literatura, 2019

Po wypadku samochodowym Michał ląduje na wózku. Ma sprawną prawą rękę, może poruszać głową i cieszyć się, że w ogóle żyje. Początkowo daleko mu do tego, ale rehabilitacja i kompletnie nowe towarzystwo – innych połamańców dochodzących do siebie w ośrodku Caritas, gdzie jest zmuszony zamieszkać – bardzo mu w tym pomagają. Chłopaki lubią drążyć temat, pośmiać się, pomagają mu złapać dystans – to ogromna ulga dla jego skołatanych myśli. Wciągają go w rugby – bo mózg lubi ruch. No i nie bez znaczenia jest, że dziewczyny lubią wysportowanych…

Michał mozolnie dochodzi do tego, że jego życie – życie tetrusa – ma swój głęboki sens i cel. Nie każdy ma szczęście to odkryć, nie mając nawet osiemnastu lat!

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/tetrus-6500977-ksiazka.html


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki