Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 POLECANE   NOWOŚCI    - październik  2020 r. 

 

Dział dla Dorosłych

 

Książki

 

Stanisław Horodecki  - „Kiedyś - obrazki czasu zaprzeszłego"

Wydawnictwo  UNIFOT,  2020

Kolejna książka naszego lokalnego twórcy, zajmującego się głównie tematyką regionalną, autora m.in. kilku publikacji o historii i zabytkach Chojnowa oraz powiatu legnickiego.

„Kiedyś" to zbiór wspomnień i opowiadań, które przenoszą nas w krainę dzieciństwa autora. Warto wybrać się w tę podróż i spojrzeć na opisywany przez niego świat. Może znajdziemy w nim również cząstkę nas samych?

„Myślę, że prawda Mickiewiczowskiej frazy o „kraju lat dziecinnych" tkwi uśpiona w każdym z nas. Wystarczy impuls, by z niepamięci wypłynęła na powierzchnię życia. W moim przypadku iskrą stały się wnuki; ich zadziwienia światem obudziły wspomnienia o „czasie zaprzeszłym" własnego dzieciństwa. Tak powstało „Kiedyś" - 26 opowiastek inspirowanych życiem w Głogowie lat 50. i 60. XX stulecia. Prawda miesza się w nich z fikcją, ale czy po tylu latach możliwe jest znalezienie Kopciuszka, który potrafiłby oddzielić te ziarna?" - pisze we wstępie Stanisław Horodecki.

W książce znajdziemy także wyjątkowe prace chojnowskiego rysownika Zbigniewa Halikowskiego. Nie powstały specjalnie na potrzeby publikacji, ale są pięknym jej dopełnieniem.

 

Marcin Makuch  - „Sekrety Legnicy: część 2"

Dom Wydawniczy Księży Młyn,  2019

Z pewnością kolejna część "Sekretów Legnicy" podbije serca czytelników tak samo jak jej poprzedniczka. Marcin Makuch ponownie zaprasza na wspaniałą wycieczkę po tajemniczych miejscach miasta nad Kaczawą i jego okolic. Swoje sekrety zdradzą zupełnie nowi bohaterowie. Na kolejnych kartach książki wyjątkowe historie opowiedzą m.in. cesarz Franciszek Józef i powojenny wiceprezydent miasta.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co skrywają legnickie często zapomniane baseny, kina czy browary oraz dlaczego ogórek został symbolem miasta, ta książka jest właśnie dla ciebie!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/sekrety-legnicy-czesc-2-makuch-marcin,p1163862429,ksiazka-p

 

Iwona Kienzler  - „Kobiety ze słynnych polskich obrazów: boskie, natchnione, przeklęte"

Wydawnictwo LIRA, 2020

Kim była nieszczęśliwa dziewczyna z portretów Wyspiańskiego? Dlaczego większość mitycznych postaci na obrazach Malczewskiego ma twarz jednej i tej samej kobiety o niepokojącej urodzie? Kto stał za desperackim czynem młodego Podkowińskiego, kiedy ten zdecydował się pociąć nożem swoje najsłynniejsze płótno? 

Na te i inne pytania odpowiada w swojej najnowszej książce Iwona Kienzler, zabierając czytelników w krainę polskiego malarstwa. Autorka przekonuje, że za kobietami ze znanych polskich obrazów kryją się często dramatyczne, ale zawsze ciekawe i warte poznania historie. To właśnie paniom widniejącym na najsłynniejszych płótnach Matejki, Wyspiańskiego, Malczewskiego czy Styki, znanych nawet tym, którzy nie są entuzjastami sztuki, poświęcona jest tak książka. Publikację wzbogacają kolorowe reprodukcje opisywanych obrazów. To ciekawa pozycja nie tylko dla wielbicieli malarstwa.

Boskie, natchnione, przeklęte… Przekonaj się, kto na nas zerka ze znanych polskich płócien.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/kobiety-z-polskich-obrazow-kienzler-iwona,p1244176577,ksiazka-p

 

„Zapomniane obrazy. Łemkowszczyzna w fotografiach Johna Masleya z lat 1923 i 1938" -  pod red. Jerzego Starzyńskiego

Wydawnictwo  Edytor, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca KYCZERA, 2018

Z okładki publikacji:

Czy unicestwiony w wyniku powojennych przesiedleń świat Łemków można w jakimś stopniu ożywić?

Odpowiedzią jest album „Zapomniane obrazy". Stanowi on wybór 140 fotografii wykonanych w latach 1923 i 1938 przez amerykańskiego Łemka Johna Masleya. Zdjęcia są zapisem dwóch wizyt autora w rodzinnej wsi Berest koło Krynicy. Obrazują różne aspekty życia jego rodaków: zabudowę wsi, roczny cykl zajęć rolniczych, prace w gospodarstwie, wyjazd na jarmark do Grybowa, odpust w cerkwi w Krynicy, wesela, spotkania towarzyskie.

W kolekcji dominują jednak pamiątkowe fotografie rodzinne i zbiorowe mieszkańców wsi. Porównanie zdjęć z obu wizyt pozwala uchwycić przemiany cywilizacyjne na Łemkowszczyźnie: rozwój budownictwa, ewolucję stroju ludowego, wpływ mody miejskiej. Masley potrafił połączyć dwie ważne dla dokumentalisty umiejętności: dobrego fotografa i bacznego obserwatora rzeczywistości.

 

Źródło: https://antykwariat-filar.pl/sklep/zapomniane-obrazy-lemkowszczyzna-w-fotografiach-johna-masleya-z-lat-1923-i-1938-the-forgotten-images-lemkovyna-in-photographs-of-john-masley-from-years-1923-and-1938-koncepcja-albumu-wybor-zdjec/


 

Dział dla Dzieci

Książki 

 

Emilia Becker - „Pamiętniki marzeń"

Wydawnictwo  Kocur Bury, 2019

 

Czy dziecięce marzenia mają wyjątkową moc? Czy jeśli bardzo się czegoś pragnie, można to spełnić, choćby w odległej przyszłości? Mikołaj chodzi do drugiej klasy. W jego szkole już od trzydziestu lat kultywowana jest wyjątkowa tradycja pamiętników marzeń. Wypełniają je wszystkie dzieci w drugim roku nauki. Zamykają w nich sny, które mogą się ziścić. Ale Mikołaj nie wie, o czym napisać. Nie ma już marzeń. Rodzice zadecydowali, że się rozwodzą i cały świat chłopca legł w gruzach. Czy to możliwe, by niepozorne zakurzone książeczki wyciągnięte ze szkolnego magazynu zmieniły coś w jego życiu?                                                       

 "Pamiętniki marzeń" to pełna ciepła, czarodziejska opowieść o przyjaźni, miłości i odwadze spełnienia tego, czego się naprawdę w życiu pragnie. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/pamietniki-marzen-becker-emilia,p1226568756,ksiazka-p

 

Andrzej  Perepeczko  -  „Jędruś: chłopak ze Lwowa"

Wydawnictwo  Literatura, 2019

 

Jędrek zawsze był otwarty, uśmiechnięty, ciekawy świata i ludzi. To dlatego był lubiany, ceniony, to dlatego został nie byle kim - tylko oficerem floty handlowej! Zanim jednak przepłynął świat wzdłuż i wszerz - wiele przeżył. Urodził się w jednym z najpiękniejszych miast przedwojennej Polski - we Lwowie, po którym uwielbiał spacerować z ukochanym dziadkiem. Musiał się z nim rozstać, kiedy tato awansował na kapitana i rodzina przeniosła się do twierdzy wojska polskiego w Modlinie. Tam zastała ją druga wojna światowej. 

Jędrek z siostrą, mamą i babcią rozpoczęli tułaczkę po Polsce. Chłopiec uczył się w konspiracji, pomagał rodzinie, pracując, a po przeprowadzce do Warszawy - rozpoczął walkę z okupantem, wstępując do Szarych Szeregów.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/jedrus-chlopak-ze-lwowa-perepeczko-andrzej,p1234706847,ksiazka-p

 

 

Katarzyna Wasilkowska  -  „Kobra"

Wydawnictwo  Literatura , 2019

 

Po wypadku rodzina Tomka musi na nowo wskoczyć na tory codzienności. Kiedy wydawało się, że chłopiec już przyzwyczaił się do nowej sytuacji, okazuje się, że los niesie dla niego kolejną niespodziankę. Wyjeżdża na mazowiecką wieś do babci, o której do tej pory nie miał pojęcia, i tam, daleko od domu, bez wsparcia najlepszych kolegów, poznaje tajemnicę swojej rodziny i mierzy się z własnym strachem.

Mocne przygody, bezimienne groby, sekrety i zabawne odkrycia, nowi znajomi i jeden (albo nawet dwóch) tajemniczych mścicieli. Oraz łoś.

Źródło : https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/kobra


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki