Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                                              
                                                        POLECANE   NOWOŚCI    -   lipiec  2020 r. 



Dział dla Dorosłych


Książki


Piotr Derlatka  – „Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie"
Wydawnictwo Pruszyński i S-ka,  2019

 Pierwsza biografia Jonasza Kofty - piekielnie inteligentnego ironisty, poety-szydercy zdolnego do wychwycenia każdego paradoksu.
Mówił, że jego warsztat twórczy to najtańszy długopis, bo często je gubi, i parę zwiniętych w kieszeni kartek, a najlepsze utwory pisze, kiedy jest czymś zaskoczony. A pisywał dla największych: Hanny Banaszak, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Łucji Prus, Michała Bajora, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego i wielu innych.
Dziś nikt nie chce się przyznać, że był w SPATiF-ie, kiedy Kofta się dusił.
Indywidualista, dla którego najważniejsza była twórcza wolność, niezależność i dystans do świata. Dystans na pograniczu nieodpowiedzialności, bo pijał za dużo, nie dbał o zdrowie i często nie dotrzymywał zobowiązań podjętych w euforii życia towarzyskiego. Bywało, że znikał z domu, gdzie zostawiał żonę i syna zmagających się z codziennością i jego zobowiązaniami, a dowód osobisty wyrobił sobie dopiero w dwudziestym ósmym roku życia.
"Jestem taki człowiek między-między. Między aktorem a estradowcem, między autorem a wierszorobem, między pieśniarzem a grajkiem, między frajerskim moralistą a komentatorem politycznym. I jeszcze coś pośredniego między podbawiaczem, lirykiem i młotem satyry."
Zostawił po sobie ponad sześćset tekstów - piosenek i wierszy, jedenaście sztuk i scenariuszy teatralnych, obrazy, niezliczoną ilość tekstów pisanych do kultowych audycji radiowych. Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej - poeta zaangażowany.
"Od niedawna jestem starszy od własnego ojca. To bardzo zmienia perspektywę. Przypuszczam, że ta książka także zmieni niektóre wasze wyobrażenia o Jonaszu Kofcie. Dopóki Piotr Derlatka jej nie napisał, samo zadanie zebrania wszelkiej możliwej wiedzy o Jonaszu wydawało mi się niewykonalne, ojciec był bowiem jak duch - silnie naznaczał swoją obecnością ludzkie serca i czułą pamięć, ale niewiele, poza twórczością, pozostawił po sobie materialnych śladów. Tymczasem Derlatka potraktował to nie jako trudną do pokonania przeszkodę, lecz jako wyzwanie - o Jonaszu dowiedziałem się z jego książki mnóstwa rzeczy, o których nie miałem zielonego pojęcia. Każdy człowiek jest zagadką. Jonasz Kofta też był zagadką. Ale teraz, jak się zdaje, już odrobinę mniej skomplikowaną niż wcześniej."
Piotr Kofta

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/jego-portret-opowiesc-o-jonaszu-kofcie-derlatka-piotr,p1235457328,ksiazka-p


Michał Krupa  – „Płytkie groby na Syberii. Z Syberii do Afganistanu – prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu "
Wydawnictwo  Rebis, 2020

Z Syberii do Afganistanu - prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu.
W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. Uznany za winnego, został zesłany na Syberię do łagru Peczora. Tam na co dzień spotykał się z wyrafinowanym okrucieństwem i próbował przetrwać w skrajnie trudnych warunkach, w których więźniowie skazani na katorżniczą pracę na ogół nie przeżywali roku. Niemalże cudem zdołał się wydostać z łagru w ogólnym chaosie, który zapanował po niemieckiej inwazji na Związek Radziecki. Odbył morderczą podróż z Syberii do Afganistanu, gdzie wreszcie znalazł się w bezpiecznym miejscu.
Historia życia Michała Krupy to niezwykła opowieść o woli przetrwania człowieka w obliczu drastycznych przeciwności losu. Autor daje świadectwo sadyzmu Stalina i opresyjności reżimu, który stworzył.

Michał Krupa pochodził z Rudnika pod Myślenicami. Jako nastolatek został przyjęty do seminarium jezuickiego, ale z niego uciekł i wstąpił do wojska. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczył w 13. pułku kawalerii. Po 17 września próbował odszukać rodzinę i został aresztowany przez Sowietów. W Płytkich grobach na Syberii spisał wspomnienia swego uwięzienia i ucieczkę z syberyjskiego łagru do Afganistanu, pełną dramatycznych przeżyć i niebezpieczeństw.

Źródło: https://www.rebis.com.pl/pl/book-plytkie-groby-na-syberii-michal-krupa,HCHB09988.html


Naval – „Chłopaki z Marsa"
Wydawnictwo Bellona, 2020

GROM to nie jest logo, nazwa obiektu, muru czy uzbrojenia. GROM tworzą ludzie, ludzie z ogromną pasją.
Twórca GROM-u Generał Petelicki wiedział, że aby stworzyć tak elitarną jednostkę nie wystarczy przebrać ludzi w wypasione mundury, berety, wyposażyć w uzbrojenie, którego zazdrościł nam świat. Aby powstała nowa żołnierska jakość najważniejsza była zmiana mentalna.
Naval opowiada właśnie o takich ludziach, którzy z pasją, wielkim uporem, determinacją ową przemianę przeszli. Stali się elitą, zostali uznani za najbardziej skutecznych żołnierzy jednostek specjalnych. Ta książka to ukłon w stronę wszystkich tych, którzy przyczynili się do powstania nowej wojskowej jakości w naszym kraju.
To kolejna już książka Navala, która jest kontynuacją cyklu wspomnień z działań na wodach Zatoki Perskiej i Iraku. Chłopaki z Marsa znowu lądują w Iraku, misja stabilizacyjna przekształca się w brutalną wojnę. Nadżaf, Faludża, Mosul czy Karbala stały się miastami, w których trwały regularne bitwy. Wszędzie tam był GROM, po piętnastu latach przyszedł czas na opowieść, czas na prawdę o tamtej rzeczywistości.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/chlopaki-z-marsa-naval,p1240525580,ksiazka-p


David Nott – „Lekarz wojenny: chirurg na linii frontu"
Wydawnictwo Insignis, 2020

Już od ponad dwudziestu pięciu lat profesor David Nott – pracujący w londyńskich szpitalach chirurg ogólny i naczyniowy – co jakiś czas bierze bezpłatny urlop i wyrusza jako wolontariusz do najbardziej niebezpiecznych stref działań wojennych. Przeprowadzał ratujące życie operacje w wyjątkowo wymagających i trudnych warunkach – między innymi w 1993 roku w oblężonym Sarajewie i w tajnych szpitalach w kontrolowanym przez rebeliantów wschodnim Aleppo.
Konflikty zbrojne, których ofiary ratował na miejscu David Nott, to smutna historia wojen XXI wieku: Afganistan, Sierra Leone, Liberia, Darfur, Kongo, Irak, Jemen, Libia, Strefa Gazy i Syria. Jednak „Indiana Jones chirurgii", jak bywa nazywany Nott, ocalił niejedno życie także w krajach dotkniętych katastrofami naturalnymi – między innymi w Haiti i Nepalu po trzęsieniach ziemi.
Zawodowa pasja, głęboka empatia, pragnienie niesienia pomocy najbardziej potrzebującym i dreszcz emocji związany z pracą w obliczu śmiertelnego zagrożenia – wszystko to popycha go do działania.
Nott, który jest obecnie uważany za najbardziej doświadczonego chirurga urazowego na świecie, na pewnym etapie wolontariatu zdał sobie sprawę, że jego bezpośrednia pomoc w miejscach konfliktów wojennych lub katastrof naturalnych to trochę za mało – że tamtejsi lekarze powinni nauczyć się, jak skutecznie radzić sobie z najcięższymi przypadkami urazów u ofiar tych dramatycznych wydarzeń. Od 2015 roku wraz z żoną Elly prowadzi fundację, której celem jest upowszechnianie jego wiedzy i doświadczenia, by pomagały skutecznie ratować życie tam, gdzie zagrażają mu pociski i bomby.
Ta książka to poruszająca i z wielu powodów wyjątkowa opowieść prawdziwego bohatera – lekarza wojennego Davida Notta.
Wstrząsająca opowieść o dwóch dekadach wolontariatu w najniebezpieczniejszych miejscach na świecie.
Helen Brown, „Daily Mail"
To, jak [Nott] pisze o odwadze i współczuciu w obliczu niemal nieuniknionej śmierci, zapiera dech. Fiona Sturges, „Guardian"
Wspaniała, nie dająca się zapomnieć książka, bezpośrednia i boleśnie szczera. „Sunday Times"

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/lekarz-wojenny-nott-david,p1238663993,ksiazka-p?fromSearchQuery=lekarz+wojenny


Dział dla Dzieci


Książki 


Amina Hachimi Alaoui  – „Alya i trzy koty"
Wydawnictwo  Muchomor, 2017

 W biało – błękitnym domu w Casablance brzuch Miriam każdego dnia rośnie co raz większy … jak balon…! Trzy koty – Minusz, Pasza i Amir zaniepokojone zastanawiają się, jak zmieni się ich życie, kiedy na świecie pojawi się dziecko ?
Historia nie tylko o kotach. I o tym , jak zmienia się życie kiedy w domu pojawia się małe dziecko.

Źródło: https://www.muchomor.pl/pl/p/Alya-i-trzy-koty/208


Brynne Barnes  – „Książki nie mają skrzydeł"
Wydawnictwo  Amber, 2019

Książka nagradzanego brazylijskiego ilustratora, twórcy "Ośmiornicy na dachu", wyróżnionego w 2017 Złotym Medalem Independent Publisher Book Award – nagrody niezależnych wydawców.
Zabawna, niezwykła, pięknie rymowana i pełna magii opowieść o tym, co niezwykłego można znaleźć między stronicami książki. Wejdź do świata, gdzie wszystko jest możliwe – od wspinania się na drabinach między chmurami, przez szybowanie na grzbiecie ptaka, fantastyczne miasta zegarów, po wyprawę na statku piratów.
Ta niezwykła książka zabiera nas w podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: czym jest książka?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/ksiazki-nie-maja-skrzydel-barnes-brynne,p1235130528,ksiazka-p


Anita Bijsterbosch –  „Gdzie jest konik morski ?"
Wydawnictwo Adamada, 2017

Rety! Gdzie się podział dziesiąty dzidziuś? Tato konik morski zgubił gdzieś jedno ze swoich dziesięciorga maluchów. Szuka za rafa koralową, w muszli i pod kamieniem. Ale jedyne, co znajduje, to dużo innych zwierzątek…
Bestseller, który pomaga dzieciom na całym świecie zapamiętać liczby. Skuteczniej niż guziki, palce i liczydło razem wzięte.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/gdzie-jest-konik-morski-bijsterbosch-anita,p1136066108,ksiazka-p


Anna Taraska  –  „Kropka z błędem"
Wydawnictwo  Dwie  Siostry, 2018

Czym byłoby życie bez błędów? Smutną, szarą ortografią… Dowcipna opowieść o przygodach znaków przestankowych.
Kropka mieszka w zeszycie w trzy linie. Mówi, że kiedy dorośnie, chce zostać kropką nad „i". Ale na razie uwielbia robić fikołki, wisieć do góry nogami na najwyższej linii i rysować na brzegach kartek.
Błąd jest mały, kudłaty, i ma z tyłu jakby ogonek. Odkąd przyplątał się na stronę Kropki, stał się jej najlepszym przyjacielem. Razem biegają po kartkach, psocą i taplają się w atramentowych kałużach.
Gdy pewnego dnia Błąd znika bez śladu, Kropka jest zrozpaczona. Gdzie podział się jej przyjaciel? By go odnaleźć, musi wyruszyć w nieznane – poza okładki rodzinnego zeszytu.

Źródło : https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-kropka_z_bledem.html


Philip Reeve  –  „Gobliny"
Wydawnictwo Amber, 2019

Tom 1 tryskającej humorem serii fantasy autora światowych bestsellerów "Zabójcze maszyny" sfilmowanych przez twórców "Hobbita" i "Władcy Pierścieni".

Gobliny z Clovenstone to prawdziwa zgraja zabijaków! Bijatykę, rozbój i łakomstwo mają we krwi. Najlepiej jak najwięcej bijatyki!
Ale Skarper jest inny. W przeciwieństwie do reszty goblińskiej hałastry jest sprytny i przebiegły. Tylko on zdaje sobie sprawę, że pradawna magia drzemiąca pod Clovenstone ponownie budzi się do życia. Już wkrótce czeka go dzika przygoda, o jakiej nie śnili nawet najbardziej szaleni z goblinów…
"Połączenie Pratchetta z Tolkienem".
"The Times"

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/gobliny-reeve-philip,p1236875080,ksiazka-p


Gianni Rodari  – „Był sobie dwa razy  baron Lamberto"
Wydawnictwo Muchomor, 2020

"Był sobie dwa razy Baron Lamberto" to historia zamożnego  barona, który nie może się pogodzić z myślą, że się starzeje. Zatrudnia więc ludzi, którzy dzień i w nocy powtarzają jego imię. Lamberto, Lamberto, Lamberto wymawiane bez przerwy, ma odmłodzić staruszka i zapewnić mu wieczne życie na ziemi, ale, uwaga, w opowieści pojawia się Ottavio - siostrzeniec barona, który od pewnego czasu liczy na spadek po wuju. Ottavio nie może się pogodzić się z tym, że staruszek młodnieje. Ma więc plan....  
Sensacyjna, dowcipna i odprężająca lektura klasyka włoskiej literatury dziecięcej.
Gianniego Rodariego, który w 2020 roku obchodziłby 100 lecie urodzin. W serii "Pożeracze książek" ukazały się "Wiatr z księżyca"  Erica Linklattera i "Dom dla Tosi" Kai Malanowskiej .

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/byl-sobie-dwa-razy-baron-lamberto-czyli-tajemnice-wyspy-san-giulio-rodari-gianni-poklewska-koziello-ewa,p1240554856,ksiazka-p


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki