Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
  POLECANE   NOWOŚCI -   maj 2020 r.
 
 

Dział dla Dorosłych
 
 
Książki
 
Hanna Kowalewska – „Okna z widokiem na Weronę"
Wydawnictwo  Literackie, 2019
 
Nowa powieść z bestsellerowego cyklu o Zawrociu.
Dom, który zniknął.
Wiolonczelistka, która gra na uczuciach innych.
Sekrety, których nikt nie chce zdradzić.
Nudny luty na prowincji? Nic z tego. Gdy tylko Paweł wyjeżdża w sprawach rodzinnych i zawodowych do Paryża, Matylda trafia na trop kolejnej tajemnicy. Należąca do Zawrocia Werona, pokryta bluszczem posesja wraz z jeziorkiem w kształcie podkowy, przyciąga ją jak magnes. Matylda szybko jednak pojmuje, że sekrety Werony nie będą tak łatwe do odkrycia ani tak przyjemne, jakby sobie tego życzyła. Zmowa milczenia i ostrzeżenia nie są jednak w stanie powstrzymać Matyldy przed dociekaniem prawdy o wydarzeniach sprzed lat, które zmieniły życie bliskich jej osób.
Czy uda się jej odkryć prawdę, gdy nikt nie chce jej w tym pomóc?
Czy zdoła naprawić to, co zostało zniszczone?
"Okna z widokiem na Weronę" to opowieść o zmaganiu się z rzeczywistością i splątaniu ludzkich losów oraz o tym, jak przeszłość nieodwracalnie wpływa na naszą teraźniejszość.
W tej powieści ogień płonie nie tylko w kominku, gotowy niszczyć i spopielać. Zawrocie jednak pozostaje niezmiennie azylem, światem jak ze szklanej kuli, w której śnieg wiruje tylko przez chwilę.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:https://www.empik.com/okna-z-widokiem-na-werone-kowalewska-hanna,p1234314813,ksiazka-p 
 

 
Mikołaj Łoziński – „Stramer"
Wydawnictwo Literackie, 2019
 
Być może miałeś już okazję poznać Mikołaja Łozińskiego, laureata Paszportu POLITYKI, który jest autorem nagrodzonej „Książki". Tym razem oferuje Ci on podróż do Tarnowa z okresu międzywojennego i przedstawia opowieść o Żydach w powieści „Stramer". Czym może Cię zaskoczyć?
O czym jest książka „Stramer"?
Mikołaj Łoziński wprowadza do fabuły rodzinę Stramerów – Nathana i Rywkę oraz ich sześcioro dzieci. To Żydzi, którym przyszło żyć w Polsce. Nie raz muszą walczyć z aparatem władzy. Historia rodziny ukazana jest na tle historycznym i przedstawia działania ruchu socjalistycznego i komunistycznego w Polsce.
Stramerów polityka dotyka szczególnie. Ich życie to ciągła walka. Muszą stawiać czoła kłopotom dnia codziennego i mierzyć się z problemami okresu dorastania ich latorośli. Hesia i Salka fascynują się komunizmem. Rena romansuje z żonatym mężczyzną, zaś Rudek nie potrafi pogodzić tego, jak ma się zachowywać i co robić, z tym, czego naprawdę chce. Najmłodsi – Wela i Nusek, chcą być już dorośli, choć nie do końca wiedzą, z czym się to wiąże.
Niezwykła opowieść o niezwykłej rodzinie
Wielowątkowe dzieło Mikołaja Łozińskiego jest zaskakujące, ale i wielopoziomowe. To opowieść o pragnieniach i tęsknotach, o tragicznej miłości, zdradach, rozstaniach i osobistych dramatach, a wszystko to okraszone wątkami politycznymi. Czy rodzina Stramerów poradzi sobie z tyloma problemami na raz? Czy wyjdzie z nich obronną ręką? Poznaj wszystkich jej członków, zaprzyjaźnij się z nimi i sprawdź, czego naprawdę pragną! Bądź ich towarzyszem, kiedy w ich świecie pojawi się coś niespodziewanego.

 Źródło:https://www.empik.com/stramer-lozinski-mikolaj,p1231825257,ksiazka-p 
 

Grzegorz Senderecki - „Przewodnik po Polsce z filozofią w tle. Tom 2, Dolny Śląsk"
Wydawnictwo Nova Res, 2020
 
Opowieść o miejscach, czasach, ludziach i ideach.

Ten przewodnik zabierze Cię w podróż po Dolnym Śląsku i chyba zaskoczy. Wrocław, Świdnica, Strzegom, Legnica, Nysa, Otmuchów, Jelenia Góra i inne miejscowości Dolnego Śląska przyciągały mistyków, filozofów, astronomów i różnych szaleńców, którzy zostawili tu swój ślad. Jeśli pragniesz podążyć ich drogami, książka ta pomoże Ci zrozumieć, co chcieli nam przekazać. Wskaże miejsca, które ukształtowały ich niepospolite umysły. Urokliwe położenie tych miejsc i fascynujące zabytki stanowią przyczynek do snucia żywych opowieści o dawnych czasach, ludziach oraz ideach, którymi się kierowali i które tworzyli. Anegdoty, obrazowość i sugestywna narracja sprawią, że udasz się w podróż inną niż dotąd.

Rodzina Kauffmannów była niechętna małżeństwu ich córki z Gustavem Bornem, gdyż ten był tylko ubogim asystentem, którego praca polegała głównie na inseminacji żabich jaj. Do tego po pracy pisał wiersze, prezentował się więc niezbyt poważnie. Mimo oporu ze strony rodziców małżeństwo zostało zawarte. W roku 1882 w kamienicy przy placu Wolności 5 przyszedł na świat Max Born.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

https://www.empik.com/przewodnik-po-polsce-z-filozofia-w-tle-tom-3-senderecki-grzegorz,p1236226248,ksiazka-p  
 

Patrick Shannon  – „Nikola Tesla. Zapomniany geniusz"
Wydawnictwo Videograf,  2020
 
Nikola Tesla był niedocenionym za życia geniuszem elektrotechniki. Jednym z najwybitniejszych umysłów nowożytnego świata, autorem ponad 300 patentów i twórcą przeszło 120 wynalazków, które przyczyniły się do dynamicznego rozwoju inżynierii elektrycznej i innych gałęzi nauki w XX wieku. Bez niego nieznane byłyby m.in. elektrownie wodne, prąd zmienny, prądnica, pilot do telewizora, roboty przemysłowe ani radio. Jego życie kryje również wiele tajemnic. Podobno wymyślił promienie potrafiące strącać samoloty z odległości kilkuset kilometrów, bezprzewodową transmisję prądu, potrafił kontrolować pogodę…
O tajemniczych urządzeniach, które demonstrował jedynie wybranym osobom, do dzisiaj krążą legendy. Sam twierdził, że pomysły zawdzięcza trójwymiarowym wizjom, które stają mu przed oczami. Jeszcze w 1919 roku mówił: „Świat nie jest gotowy na moje projekty". Dlaczego więc ten fascynujący, zasłużony i zarazem niedościgniony umysł umarł w samotności i ubóstwie, z opinią ekscentryka, dziwaka i mrocznej, nieco demonicznej osoby, podejrzanej o współpracę z siłami nadprzyrodzonymi? Przez dziesiątki lat był praktycznie zapomniany przez świat, który zawdzięcza mu tak wiele. Od niedawna powraca do zbiorowej pamięci dzięki kilku filmom, wielu publikacjom i samochodowi marki Tesla, model S.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:https://www.empik.com/nikola-tesla-zapomniany-geniusz-shannon-patrick,p1237933169,ksiazka-p 

 
 
 
 Dział dla Dzieci
 
 
Książki
 

Elisa Gehin - „Co to za smutna mina?"
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2019

Przezabawny pop-up, który rozchmurzy każdą dziecięcą buzię!
Głowa do góry! Dość fochów i marszczenia czoła! Z tą książką zaraz poprawi Ci się humor!

Jak zmienić smutny grymas w uśmiech i zrobić najśmieszniejszą minę? Przekonajcie się sami! Otwierajcie klapki i ciągnijcie za łapki, by rozruszać buzie bohaterów – i swoją własną.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:https://www.empik.com/co-to-za-smutna-mina-gehin-elisa-duisit-bernard,p1235671830,ksiazka-p 

 
 
Rachel Ignotofsky - „ Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda"
Wydawnictwo Egmont, 2019

 Zapraszamy na fascynującą wędrówkę po naszej planecie i jej dużych i małych ekosystemach - od raf koralowych, pustyń, przez lasy deszczowe aż po kroplę wody.
Za pomocą rysunków, map i infografik autorka wyjaśnia, jak funkcjonuje Ziemia i jak możemy o nią dbać, chroniąc jej rozmaite ekosystemy, ich mieszkańców i jej biologiczną różnorodność.
Ten niezwykły przewodnik po naszym wspaniałym wspólnym domu na pewno ucieszy dociekliwych czytelników w różnym wieku. Ale ciekawe!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:https://www.empik.com/wspaniala-planeta-ziemia-i-jej-przyroda-ignotofsky-rachel,p1231761603,ksiazka-p

 
Katarzyna Kozłowska - „Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować"
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2020

Feluś jest już przedszkolakiem. Nadszedł czas, żeby poznał  zasady dobrego wychowania. Dowie się, że w różnych sytuacjach, czy to w domu, czy w przedszkolu, należy zachować się w określony sposób. Dzięki temu, że pozna kodeks przedszkolaka, będzie wiedział, jak ładnie jeść przy stole, kiedy używać magicznych słów: "proszę", "przepraszam", "dziękuję", i jak zachować się w teatrze.
Kontynuacja książki "Feluś i Gucio idą do przedszkola".

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:https://www.empik.com/felus-i-gucio-wiedza-jak-sie-zachowac-kozlowska-katarzyna,p1223637055,ksiazka-p 
 
 
Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś - „Co zrobić z tą górą śmieci?"
Wydawnictwo Adamada, 2020
 
To jest książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by na serio zatroszczyć się o Ziemię…
Czytając książkę od początku do końca, poznasz kilka praktycznych sposobów na ograniczenie ilości odpadów. Dlaczego nie wszystkie? Bo nikt ich nie zna, ciągle powstają nowe! Może i ty coś wymyślisz? Przeglądając strony od końca do początku, zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałki, zobaczysz, jak bardzo zasypaliśmy świat odpadami. Coś z tym trzeba zrobić...

Źródło: https://www.adamada.pl/co-zrobic-z-ta-gora-smieci.html 



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki