Jolanta Bąk - 1000 ciekawostek o Polsce.
Wydawnictwo DRAGON, 2019.
"1000 ciekawostek o Polsce" to niezwykle ciekawa pozycja, która opisuje najdłuższe, najwyższe i najbardziej nieprawdopodobne miejsca, jakie można zobaczyć w Polsce!
Zastanawiałeś się, co takiego można jeszcze zwiedzić w Polsce? Jako najbardziej turystyczne miejsca kojarzą ci się tylko góry i morze? Nic bardziej mylnego! Sięgając po "1000 ciekawostek o Polsce" poznasz atrakcje, o których nie miałeś pojęcia.
Polska to piękny kraj, w którym jest wiele do zwiedzenia i podziwiania. Książka to istna skarbnica wiedzy o najważniejszych i najciekawszych atrakcjach, jakie możemy obejrzeć, oraz faktach, o których nie mieliśmy pojęcia. Liczne ciekawostki geograficzne, przyrodnicze czy historyczne wciągną nas na długie godziny i zachęcą do tego, aby samemu sprawdzić ich źródła. Kolorowe fotografie oddające charakter i piękno Polski są doskonałym uzupełnieniem treści.
"1000 ciekawostek o Polsce" otworzy nam oczy na własny kraj i przedstawi go w zupełnie innym świetle. Polska to nie tylko zimny Bałtyk i zatłoczony Giewont. To różnorodne lasy, jeziora i rzeki, historyczne budowle pamiętające królów i wydarzenia, o których na długi czas nie będziemy w stanie zapomnieć!
Źródło:https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/1000-ciekawostek-o-polsce-praca-zbiorowa?
Marek Borucki - Bohaterowie polskich powstań narodowych.
Wydawnictwo MUZA, 2017.
Wielka i szanowana w Europie Rzeczpospolita przestała istnieć w końcu XVIII wieku. Znikła w dramatycznych okolicznościach. Naród utracił niepodległość, ale przecież nigdy się z tym nie pogodził. Dążenie do suwerenności i walka z tyranią zaborców stały się narodową cechą Polaków. Etapami walki o wolność były powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie, styczniowe, wielkopolskie, śląskie i warszawskie.
Książka Marka Boruckiego, historyka, opowiada właśnie o tych narodowych zrywach, a zwłaszcza o ich uczestnikach, przywódcach. O powstańcach, którzy nie szczędzili zdrowia i życia, nawet gdy szanse na zwycięstwo były niewielkie. Co istotne, autor ukazuje ducha walki Polaków, zaangażowanie i wiarę w zwycięstwo, a nie rozpacz i zwątpienie.
Wśród opisanych bohaterów są główni przywódcy powstań, między innymi: Tadeusz Kościuszko, Piotr Wysocki, Edward Dembowski, Józef Piłsudski, Józef Dowbor-Muśnicki, Wojciech Korfanty.
Jednak prawdziwym atutem publikacji są nakreślone portrety mało znanych, a często w ogóle zapomnianych bohaterów, takich jak: architekt i literat Rafał Krajewski, rotmistrz Adam Remigiusz Grocholski, Anna Pustowójtówna – adiutant samego Mariana Langiewicza, czy Stefania Aluchna – kierowniczka szyfrantek podczas powstania warszawskiego.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/bohaterowie-polskich-powstan-narodowych-marek-borucki-111898
Małgorzata Hałyszyn-Dygas - Perły, perełki Rzeczypospolitej. Prekursorzy, przedsiębiorcy, patrioci.
Wydawnictwo WOLUMEN, 2019.
Co by było, gdyby dorobek pokolenia Lilpopów, Hennebergów, Norblinów, Fragetów, Jabłkowskich, Witaczków… nie został zniszczony przez zabory, wojny, wykradziony przez komunizm, a następnie rozparcelowany przez drapieżny wolny rynek?
Ten kapitał, ta myśl prekursorska dotarła na nasze ziemie kilka wieków temu. Powstały słynne na świecie firmy, których polski rodowód i dzieje przywołujemy z niepamięci. Oto 22 prawie zapomniane historie związanych z ziemią polską słynnych rodzin i przedsięwzięć: oprócz już wymienionych czytelnik znajdzie tu dzieje firmy Carla Hartwiga czy Władysława Kruka, Karola Wedla czy piwa polskich Habsburgów i Królewskiego. Lecz to nie wszystko bo jeszcze Błękitna Strzała, czyli WKD, mydło „Szary Jeleń", mleko w proszku i warszawski „drapacz chmur"! A także dzieje najstarszego polskiego banku spółdzielczego w Brodnicy, i ubezpieczeń – PZU. Wszystko w kolorze i na ponad 300 ilustracjach!
W publikacji opisano: Browary Warszawskie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, C. Hartwig Gdynia S.A., Dom Towarowy „Bracia Jabłkowscy", Gazeta Bankowa, Hefra, Henneberg - OSM Siedlce, Leon Idzikowski, W. Kruk, KUL, Lilpop, „Ład" Spółdzielnia Artystów, Mannów Ród, Norblin Grupa Kapitałowa, Patek A., Pollena Aroma, Prudential Polska, PZU, Wedel E., Witaczkowie, WKD, Żywiec Grupa. Współwydawca: Fundacja Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło: https://www.empik.com/perly-perelki-rzeczypospolitej-prekursorzy-przedsiebiorcy-patrioci-dygas-malgorzata,p1222906639,ksiazka-p
Anna Herbich - Dziewczyny sprawiedliwe: Polki, które ratowały Żydów.
Wydawnictwo ZNAK, 2019.
„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat"
Łucja wyprowadziła z getta najlepszą przyjaciółkę Belę. Rodzina Ireny pod nosem gestapowców ukrywała na strychu trzyosobową żydowską rodzinę.
Nie musiały się wychylać. Mogły spokojnie przeżyć wojnę w rodzinnych domach. Nie mogły jednak patrzeć na to jak niemieccy okupanci traktują Żydów. Polują na nich, zamykają w gettach, wysyłają do obozów koncentracyjnych na pewną śmierć. Prześladują ich znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Niewinnych ludzi, którzy według nazistowskiej ideologii stracili prawo do egzystencji.
Nie pozostały obojętne na ich cierpienie. Nie zawahały się im pomóc, mimo że ryzykowały życiem swoim i swoich najbliższych. Dziewczyny sprawiedliwe, które zrobiły to co uznały za słuszne.
https://www.znak.com.pl/ksiazka/dziewczyny-sprawiedliwe-anna-herbich-147267
Kamil Janicki - Niepokorne damy: kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę.
Wydawnictwo ZNAK, 2018.
Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę.
Przekonywano je, że są słabe, chwiejne, pozbawione właściwej tylko mężczyznom determinacji oraz siły. Nie uwierzyły.
Olka na niebezpieczeństwo patrzyła z pogardą. Zarządzała tajnym arsenałem, w którym trzymano tysiące sztuk broni. Szmuglowała karabiny, rewolwery i prowizoryczne bomby. Gdy inni stchórzyli, ona osobiście przerzuciła przez granicę setki tysięcy rubli zrabowanych z pociągu. Igrała z carską ochraną i z niemiecką policją. Zawsze o krok przed wrogiem.
Maria niezwykły szyk i grację łączyła z żelazną wolą i niezłomną wiarą w Wielką Sprawę. Mało kto wiedział, że sławna lwica salonowa, łamiąca serca niezliczonych adoratorów, to jednocześnie bojowniczka o niezwykłym harcie ducha. Nie dała się złamać, nawet gdy zamknięto ją w ponurych lochach Cytadeli warszawskiej.
Wanda od dziecka marzyła tylko o jednym: by ruszyć na wojnę w mundurze polskiego żołnierza. Nie zdołały jej zniechęcić drwiny kolegów ani rechot dowódców, którzy w armii nie widzieli miejsca dla żadnej kobiety. Wiedziała, że udowodni im, jak bardzo się mylili. Nawet jeśli będzie musiała to zrobić w męskim przebraniu i pod fałszywym nazwiskiem.
Kobiet takich jak one były setki. Niepokornych i nieugiętych. Prawdziwych wojowniczek, bez których nie byłoby wolnej Polski.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/niepokorne-damy-kamil-janicki-127062
Iwona Kienzler - Polki władczynie Europy.
Wydawnictwo BELLONA, 2019.
Niniejsza publikacja poświęcona jest Polkom, którym dane było odcisnąć trwały ślad w historii państw, do których zawitały jako żony władców, bądź tym, które wybiły się na samodzielność, albo, jak stało się to w przypadku Katarzyny Jagiellonki, przeżyły dramatyczne przygody, starając się być wsparciem dla swoich mężów. Wszystkie bohaterki zamieszczonych tu opowieści były córkami udzielnych władców, poza Maryną Mniszchówną, Julią Hauke i Matyldą, królową Belgów, ale z kolei ich losy są urzeczywistnieniem bajki o Kopciuszku – ale niekoniecznie ze szczęśliwym zakończeniem. W książce m.in. władczyni wikingów – Świętosława, a także Elżbieta Łokietkówna – najpotężniejsza królowa doby średniowiecza czy cesarzowa Elżbieta – Piastówna na cesarskim tronie.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/polki-wladczynie-europy-iwona-kienzler-149959?query=polki%20wl
Stanisław Koper – Polscy terroryści i zamachowcy. Od powstania styczniowego do III RP.
Wydawnictwo HARDE, 2019.
Autor oparł się wyłącznie na faktach, przedstawił je precyzyjnie bez upiększania i osobistych ocen. Odsłania szczegóły, o których niewielu z nas wiedziało, także i ja. Udowadnia, że terroryzm był zawsze obecny w dziejach ludzkości. Odważnie pokazuje, że my, Polacy, również nie byliśmy wolni od stosowania takich metod.
Jerzy Dziewulski
Każdy terrorysta to zamachowiec, ale czy każdy zamachowiec to terrorysta? Czy terrorysta może być bohaterem? Czy idea uzasadnia zbrodnię? Czy walka Polaków o wolność usprawiedliwiała terror? To tylko kilka z wielu pytań, które powinien zadać sobie każdy czytelnik tej niezwykłej, nadzwyczaj ciekawej i pouczającej książki.
Vincent V. Severski
źródło:https://www.znak.com.pl/ksiazka/polscy-terrorysci-i-zamachowcy-od-powstania-styczniowego-do-iii-rp-slawomir-koper-137251
Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach. Pod red. Kamila Janickiego.
Wydawnictwo ZNAK, 2019.
Wybitni stratedzy. Charyzmatyczni wodzowie. Polacy
„Policzym ich, jak ich pobijem" – stwierdził Chodkiewicz na widok trzy razy silniejszej szwedzkiej armii pod Kircholmem. Jak powiedział, tak zrobił. Gdy polska jazda uderzyła we wrogie szeregi, nie było co zbierać.
„Bijcie się twardo, ale po rycersku" – instruował żołnierzy generał Maczek. I tak pokierował pancerną kawalerią, by zamknąć Niemców w morderczym potrzasku, a aliantom otworzyć drogę do Europy.
„Mieczów ci u nas dostatek" – drwił z Krzyżaków Władysław Jagiełło. Oni myśleli, że mają przeciw sobie prostaka i barbarzyńcę. On – za jednym mistrzowskim pociągnięciem złamał największą potęgę militarną kontynentu.
Geniusze, którzy na zawsze odmienili sztukę wojny. Wielcy generałowie, zdolni kreować dzieje i przerysowywać granice mocarstw. Zdobywcy, triumfatorzy, wyzwoliciele: od Kijowa w roku 1000, przez wiktorię wiedeńską roku 1673, po bitwę warszawską 1920 roku. Wielcy Polacy.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/polscy-bogowie-wojny-zbiorowy-137628?query=polscy%20bogowie
Stanisław Rosik - Wortizlava. Czy Wrocław był(a) kobietą?: w tysiąclecie Kroniki Thietmara.
Wydawnictwo CHRONICON, 2018.
Spis treści:
Pamiętny rok 1017 / 5
Wrocław w świecie Kroniki Thietmara / 9
Ekskurs: kłopotliwa kariera "Wrotizli" / 23
Na tropie początków nazwy piastowskiego grodu na odrzańskim ostrowie / 27
Wortizlaus i Wortizlava para bez legendy / 33
Słowo o Thietmarze / 43
Przypisy / 48
Wybór literatury / 53
Wykaz ilustracji / 55
Od redakcji i autora / 57
Nota o autorze / 59
źródło: http://www.chronicon.pl/index.php?act=aktualniew&id=74
Agnieszka Teterycz-Puzio - Zamachy na Piastów.
Wydawnictwo POZNAŃSKIE, 2019.
Od nieudanej próby zabójstwa Bolesława Chrobrego podczas spotkania z cesarzem Henrykiem II, po dramatycznie dla Polski morderstwo Przemysła II, dzieje naszej pierwszej dynastii usiane są zamachami i spiskami na życie władców. Motywacje zamachowców nie zawsze były natury politycznej. Choć nie wszyscy Piastowie wiedli tak bujne życie, jak Kazimierz Wielki, próby ich usunięcia miewały także podłoże osobisto-erotyczne.
Jakie były dalsze losy zamachowców? Co popychało ich do czynów, które nie raz dramatycznie zmieniały dzieje Piastów i całego kraju? I jak Polska prezentowała się pod tym względem na tle „średniej europejskiej"?
Źródło:https://www.znak.com.pl/ksiazka/zamachy-na-piastow-agnieszka-teterycz-puzio-141669
Witold Urbanowicz – As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303.
Wydawnictwo ZNAK, 2016.
Druga wojna światowa widziana z kokpitu.
„Początek jutra", "Świt zwycięstwa" i "Ogień nad Chinami" – porywające wojenne wspomnienia polskiego asa myśliwskiego po raz pierwszy w jednym tomie!
Jak wyglądały pierwsze dni września 1939 roku z perspektywy porucznika lotnictwa?
Co czuje człowiek ostrzeliwany przez messerschmitta?
Jak to jest – w piątek zestrzelić cztery niemieckie samoloty jednego dnia, a w poniedziałek powtórzyć ten wyczyn?
Jak wygląda powietrzny pojedynek z kamikadze?
Co myśli pilot, gdy widzi ciało zestrzelonego wroga spadające do pełnego rekinów oceanu?
O swoich wojennych przygodach, od pierwszych dni kampanii wrześniowej, przez bitwę o Anglię w składzie Dywizjonu 303, aż do walk z Japończykami w słynnej formacji „Latające Tygrysy", opowiada jeden z najskuteczniejszych pilotów myśliwskich w naszej historii.
Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/as-wspomnienia-legendarnego-dowodcy-dywizjonu-303-witold-urbanowicz-27542