Katalog on-line

                                                        POLECANE   NOWOŚCI    -   styczeń   2020 r.

 


Dział dla Dorosłych

 

Książki


Elżbieta Cherezińska – „Wojenna korona"

Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2019

 

 "Wojenna korona" - czwarty tom bestsellerowego cyklu "Odrodzone Królestwo".

Dokonało się.  Na skroniach Władysława Łokietka spoczęła królewska korona.  Ale wrogowie króla rosną w siłę. Jan Luksemburski wygrywa straszliwą bitwę pod Muldorf i wyrasta na ważnego europejskiego gracza. Krzyżackie intrygi sprawiają, że wyrok papieski jest nie do wykonania. Władysław zaczyna pojmować, iż żadna dyplomacja nie pozwoli mu odzyskać Pomorza. Wchodzi w sojusz, który nikomu w Europie nie przyszedł do głowy. Zaskakuje wrogów i rusza na wojenną zemstę za królobójstwo sprzed trzydziestu lat.  Król nie ma jednak pojęcia, że na życie jego jedynego syna, zawziął się nieznany wróg. Następca tronu jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie a na Królestwo Polskie rusza potężna armia Jana Luksemburskiego.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/odrodzone-krolestwo-tom-4-wojenna-korona-cherezinska-elzbieta,p1231825266,ksiazka-p

 

 

Sławomir Koper – „Nobliści skandaliści"

Wydawnictwo  Harde, 2019


Autor zawsze lubił „odbrązawiać" wybitne postacie z naszych dziejów, podobnie jest także w tej książce. Informacje, jakie Czytelnicy w niej znajdą, będą ogromnym zaskoczeniem. Biografowie bowiem niechętnie dzielą się posiadaną wiedzą, dokonując skutecznej autocenzury. Do wiadomości czytelników podają treści nie budzące kontrowersji, a „niewygodną" resztę zachowują dla siebie. W efekcie powstają bardzo „budujące" opowieści, ale często nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło:  https://www.empik.com/noblisci-skandalisci-koper-slawomir,p1234207610,ksiazka-p

 

Wojciech Młynarski – „Polska miłość "

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2019


Na początku jego kariery poetyckiej sławna aktorka Kalina Jędrusik zapytała Wojciecha Młynarskiego: "Młody człowieku, skąd pan tyle wie o kobietach?". Młynarski napisał wówczas dla niej piosenkę "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną", która w 1964 roku wygrała Festiwal w Opolu. 

Miłość w piosenkach Młynarskiego nie była nigdy "słodkim banałem". Choć pisał najczystsze liryki ("Gram o wszystko", "Poranne łzy", "Moje życie, twoje życie"), zawsze był w nich jakiś pomysł, gra słów, puenta. "Polska miłość" - bo przecież "Po co jechać aż do Werony, do Werony daleko hen, w naszym mieście też są balkony do tragicznych stworzone scen".
W tomie "Polska miłość" znalazło się sto czterdzieści tekstów. Wiele z nich po raz pierwszy ukazuje się w druku. Oprócz wielkich przebojów, które wygrywały festiwale i są śpiewane przez kolejne pokolenia, znajdą tu Państwo utwory mniej znane, śpiewane lub recytowane na scenach teatrów czy napisane do szuflady i znalezione w archiwum. Czytelnicy będą mogli też zajrzeć do wybranych rękopisów i maszynopisów Wojciecha Młynarskiego.
Do naszej książki świetnie pasuje komentarz Mistrza z roku 1991, choć wtedy dotyczył innego dzieła: "Książeczkę tę można śmiało ofiarować każdemu, o kim myślimy z odrobiną uczucia. Inaczej mówiąc, nabywając ten zbiorek, dokonują Państwo cennej lokaty kapitału (uczuciowego)".
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło:  https://www.empik.com/polska-milosc-mlynarski-wojciech,p1223684752,ksiazka-p

 

Vincent V. Severski – „Christine"

Wydawnictwo  OsnoVa, 2019


Bohaterką książki jest Krystyna Skarbek, polska agentka brytyjskiej tajnej służby nazywana przez Winstona Churchila „ulubionym wywiadowcą". Krystyna jest w Belgradzie i stara się nawiązać jak najwięcej konspiracyjnych kontaktów, a także za wszelką cenę nie dopuścić, aby Jugosławia przystąpiła do wojny po stronie Niemców. Jest też w posiadaniu ważnych dokumentów dotyczących inwazji Niemiec na Związek Radziecki. Jej misja nie kończy się powodzeniem. 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło:  https://www.empik.com/christine-powiesc-o-krystynie-skarbek-severski-vincent-v,p1231966013,ksiazka-p

 

 

Dział dla Dzieci

 

Książki


Sarah-Jayne Blakemore – „Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka"

Wydawnictwo Mamania, 2019


Nagroda Towarzystwa Królewskiego w Londynie dla najlepszej książki naukowej 2018 roku!

Dlaczego z prostego w obsłudze dziecka wyrasta wymagający nastolatek?
Dlaczego tak ciężko zwlec go rano z łóżka?
Dlaczego tak często podejmuje ryzykowne zachowania?

Przyjęło się żartować, że nastolatki to bezmózgie stworzenia. Nie myślą racjonalnie, nie potrafią ocenić ryzyka, wszystko jest dla nich czarno-białe. Rodzice zaciskają zęby i powtarzają: „Wyrośnie z tego". Co sprawia, że okres dorastania jest tak wrażliwy? Inaczej mówiąc – co kryje mózg nastolatka?


Wielokrotnie nagradzana profesor neuronauk Sarah-Jayne Blakemore wyjaśnia, co dzieje się w mózgu dorastających dzieci. Wieloletnia praca jej zespołu badawczego pokazała, że okres dorastania jest czasem niezwykłej wrażliwości rozwojowej, ale jednocześnie wyjątkowej kreatywności, która powinna zostać dogłębnie poznana i doceniona. Bo chociaż czasem nastolatek sprawia wrażenie, jakby szukał dziury w całym, on musi po prostu… wynaleźć siebie.


Sarah-Jayne Blakemore: profesor w Institute of Cognitive Neuroscience londyńskiego University College, prowadzi badania nad rozwojem mózgu w okresie dorastania oraz poznaniem społecznym w autyzmie. Laureatka Royal Society Insight Investment Science Book Prize. We wcześniejszych latach tę nagrodę zdobyli m.in. Stephen Hawking i Bill Bryson.


Źródło: https://mamania.pl/product-pol-371-Wynalezc-siebie-Sekretne-zycie-mozgu-nastolatka.html

 


Marie – Isabelle Callier, Annick Masson – „Nie, nie, nie!"

Wydawnictwo Arti, 2019


Książka opowiada historię dziewczynki, która na wszystkie prośby swojej mamy reaguje w ten sam sposób, mówiąc:
NIE, NIE, NIE!
Zadowolona jest tylko wtedy, gdy może się bawić i nikt jej w tym nie przeszkadza.
Jednak pewnego dnia zachowanie dziewczynki zupełnie się zmienia…
Inspirująca książka dla najmłodszych, która daje do zrozumienia co w życiu jest naprawdę ważne


Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/nie-nie-nie-marie-isabelle-callier-156718

 


Charlotte Gastaut – „Giselle" 

Wydawnictwo Mamania, 2018


Zjawiskowo piękna książka o nieszczęśliwych historii zakochanej Giselle. Misterne koronkowe ilustracje i półprzezroczyste strony skrywają jedną z najpiękniejszych opowieści epoki romantyzmu.

Kiedy dziewczyna odkrywa, że jej ukochany w rzeczywistości jest księciem przyrzeczonym innej pannie, serce pęka jej z rozpaczy. Staje się jedną z willid, duchów młodych dziewcząt, które sprowadzają nieszczęście na napotkanych młodzieńców.

Czy Giselle uda się uratować Alberta przed śmiertelnym uściskiem Myrthy, królowej willid?


Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/giselle-charlotte-gastaut-128639?query=gastaut

 


Anna Jurczyńska – „Polskie księżniczki" 

Wydawnictwo Media Rodzina , 2019


Historia wcale nie musi być nudna!
Od lat panuje przekonanie, że światem kierowali książęta, a także królowie. Jednak w rzeczywistości wcale tak nie było. Kobiety nie były jedynie marionetkami w rękach swoich mężów.
Polskie księżniczki to zbiór ciekawostek o najznamienitszych damach.
Napisana z rozmachem oraz humorem książka, w której znajdziecie odpowiedzi na szereg pytań:
Nad czym głowiła się Dobrawa?
Kogo obdarzyła uczuciem Świętosława?
W jakim celu Jadwiga wykorzystała siekierę?
Kto jako pierwszy ubrał suknię z dekoltem?


Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/polskie-ksiezniczki-anna-jurczynska-142518?query=jurczy%C5%84ska

 


Magdalena Ludwiczak – „Kadelkowe rozterki", „Kadelkowe rozterki 2" 

Wydawnictwo Białe Pióro , 2019


Niezwykła opowieść o chłopcu, który został obdarowany przez los siostrą zamiast brata. Ciepła, pełna empatii i wesoła historia dla dzieci od lat 4. Kto jest głodny na czekoladę? Czemu Kadelek nie lubi dziewczynków. I jak zostać superbratem? Przeczytajcie koniecznie!

Cześć! Mam na imię Konrad, ale mówią do mnie KADELEK. Wszystko przez moją siostrę, która miała być bratem! Chodzę już do szkoły, chociaż wolę bawić się z ADASĄ. Ale... o tym Wam opowiem.

 

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/kadelkowe-rozterki-magdalena-ludwiczak-139038, https://www.znak.com.pl/ksiazka/kadelkowe-rozterki-2-magdalena-ludwiczak-157902

 


Peter H. Reynolds – „Kropka" 

Wydawnictwo Mamania , 2019


„Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie" – powiedziała pewnego dnia nauczycielka do Vashti. Dziewczynka twierdzi, że nie potrafi rysować. Ale może umie się podpisać? Na pewno!

Prosta historia o tym, dokąd nas doprowadzi pomysłowość i wyobraźnia. Bo przecież w każdym z nas może drzemać wyjątkowy talent!


„Kropka" Petera H. Reynoldsa stała się inspiracją dla wielu nauczycieli, którzy zainaugurowali coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. To przypadające 15 września święto jest obchodzone już w ponad stu krajach, stając się okazją do twórczych działań w przedszkolach i szkołach.


Źródło:  https://mamania.pl/product-pol-211-Kropka.html

Wakacje z Biblioteką on-line: lipiec - sierpień 2020 (www.biblioteka.chojnow.eu) *** Wystawa Tadeusza Rybczyńskiego "Podążając za marzeniami": lipiec - sierpień 2020

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki