Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Narodowe Czytanie 2019 - Nowele polskie:

Słowem i pieśnią

    

zobacz zdjęcia


     Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie było inaczej niż zwykle. Para Prezydencka zaproponowała bowiem nie jedną lekturę, ale osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie. Do czytania zostały wybrane: „Dobra pani" E. Orzeszkowej, „Dym" M. Konopnickiej, „Katarynka" B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków" B. Schulza, „Orka" W. S. Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…" S. Żeromskiego, „Sachem" H. Sienkiewicza i „Sawa" H. Rzewuskiego.


Było to dla nas nowe wyzwanie, ale w Chojnowie czytaliśmy wszystkie lektury. Czytaliśmy je na happeningu przeprowadzonym 7 września w centrum miasta przez Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ oraz 12 września - w różnorodnych formach w Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 4, Powiatowym Zespole Szkół i na spotkaniu finałowym.


Na spotkaniu finałowym „Narodowe Czytanie 2019 - Nowele polskie", które odbyło się na Rynku, zaprezentowaliśmy „Katarynkę" Bolesława Prusa, opowieść o prawniku Panu Tomaszu i niewidomej dziewczynce. Opowieść o tym, jak można i trzeba być dobrym.  

Na scenie udało się stworzyć klimat epoki noweli, m.in. dzięki elementom dekoracyjnym udostępnionym przez Muzeum Regionalne w Chojnowie. Dopisała nie tylko pogoda.


Po refleksjach wokół wyborów narodowych lektur, którymi podzielił się dyrektor MOKSiR-u Stanisław Horodecki, „Katarynkę" czytali chojnowianie - tradycyjnie już, przedstawiciele różnych środowisk. Niektórzy z nich wystąpili w stroju nawiązującym do XIX wieku, czasów bohaterów noweli. Także wśród publiczności i organizatorów można było zauważyć przebrane stylowo osoby.


Wybrane fragmenty noweli wspaniale zaprezentowali kolejno: Katarzyna Burzmińska - redaktor „Gazety Chojnowskiej", Lucyna Setla-Bar - dyrektor Żłobka Miejskiego, Mariusz Garbera - dyrektor Muzeum Regionalnego, Krystyna Czapska - radna Rady Miejskiej, Elżbieta Świerczek - emerytowany główny księgowy miejskich instytucji kultury, Hanna Kądziołka i Michał Piróg - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, Natalia Zachary i Paulina Fudala - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, Klaudia Korniłowicz - uczennica Powiatowego Zespołu Szkół, Barbara Karasek - nauczyciel, Adam Swatek - uczeń Powiatowego Zespołu Szkół i Małgorzata Cieśla - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.


Niezwykle nastrojowym akcentem spotkania były pieśni wykonane profesjonalnie przez uczestników Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło i pod jej kierownictwem. W programie „Pejzaże polskie głosem i muzyką malowane", w którym z okazji Roku Stanisława Moniuszki znalazły się m.in. pieśni kompozytora, wystąpili solo: Wiktoria Eliaszewicz, Łukasz Kindel, Amelia Sułek, Karolina Tuszyńska-Kluzek oraz: Amelia Brylak, Magdalena Chłodnicka, Emilia Derbich, Daria Gierasimczyk, Aleksandra Michałek, Maja Marysiewicz, Marysia Knopp, Wiktoria Noga, Nadia Szapował, Krzysztof Urszulak, Aleksandra Wieleżew.  

Muzyczną oprawę imprezy wypełniły utwory kompozytorów polskich, specjalnie wybrane do czytanych fragmentów i wykonane przez Mateusza Bojdę (saksofon) i Piotra Gościniaka (akordeon/instr. klawiszowe).


Na zakończenie burmistrz Chojnowa Jan Serkies wręczył wszystkim lektorom, muzycznym wykonawcom i uczestnikom happeningu pamiątkowe upominki książkowe, w których nie zabrakło i „Katarynki".

Na spotkaniu można było także otrzymać na własnych egzemplarzach nowel stempel okolicznościowej pieczęci przysłanej, jak co roku, z Kancelarii Prezydenta RP.


Narodowe Czytanie 2019 w Chojnowie zorganizowali Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji - podobnie jak w latach ubiegłych wspólnie z miejscowymi szkołami: Szkołą Podstawową nr 3, Szkołą Podstawową nr 4 i Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie.


Bardzo dziękujemy wszystkim, dzięki którym już po raz siódmy uczestniczyliśmy w akcji Narodowe Czytanie, popularyzującej wybitne dzieła polskiej literatury. Bądźcie z nami w przyszłym roku!


                                                                                                                                              Organizatorzy


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki