Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                                         

     POLECANE   NOWOŚCI   -  sierpień  2019 r.



 


Dział dla Dorosłych

 


Książki


Phil Collins  – „Jeszcze nie umarłem. Autobiografia"

Wydawnictwo Dolnosląskie, 2019


Phil Collins – piosenkarz, autor tekstów, zdobywca najważniejszych nagród. Nie wzbudza kontrowersji, nie jest bohaterem skandali. Co kilka lat powraca z nowym materiałem muzycznym. Tym razem szykuje materiał niezwykły: swoje wspomnienia, w których odsłoni kulisy życia artystycznego i prywatnego, rozprawi się z traumami młodości i rozliczy ze słabościami.

Książka wywoła poruszenie, będą sprostowania gwiazd. Do tego niepublikowane wcześniej fotografie z prywatnego archiwum. Według Collinsa nie warto czytać jego istniejących biografii, bo niewiele mają wspólnego z prawdą. Tę artysta odkryje dopiero teraz.



Źródło: https://www.empik.com/phil-collins-autobiografia-collins-phil,p1128187053,ksiazka-p



Rafał Fronia – „Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami"

Wydawnictwo SQN, 2018


Zrozumieć górę i tych, którzy próbują ją zdobyć.

Publikowane przez niego dzienniki z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2018 roku zdobyły tysiące czytelników. W tej książce Rafał Fronia podejmuje próbę wyjaśnienia, dlaczego najwyższe góry są tak kuszące i co sprawia, że mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa co roku setki śmiałków próbują wdrapać się na ich szczyt. I jak te góry zmieniają człowieka.

"Anatomia góry" to niezwykła opowieść o himalaizmie i obcowaniu z górami. To pełne emocji opisy wypraw w Andach, Pamirze, Himalajach i Karakorum. To szaleńcze przygody, górskie cuda, tragedie i sukcesy. A wszystko to okraszone kulisami ostatniej polskiej wyprawy na K2 oraz charakterystyką kolegów himalaistów.

Sięgnij po tę opowieść i poczuj się, jakbyś tam był. Ta książka poniesie Cię na szczyty ośmiotysięczników bez wychodzenia z domu!


Źródło: https://www.empik.com/anatomia-gory-fronia-rafal,p1200921539,ksiazka-p




Scott Jurek, Jenny Jurek – Północ. Jak odnalazłem siebie na Szlaku Appalachów"

Wydawnictwo Galaktyka, 2018


Nowa książka autora bestsellera Jedz i biegaj. Pasjonująca opowieść o wyczerpującej, a zarazem inspirującej czterdziestosześciodniowej wyprawie po rekord prędkości na Szlaku Appalachów.
Północ to 3523 kilometry morderczej, górskiej trasy, 80 kilometrów każdego dnia, przez prawie siedem tygodni. Jurek zdawał sobie sprawę, że zmusi swój organizm do skrajnego wysiłku, wyrzekając się wygód i dłuższego odpoczynku. Nie mógł jednak przewidzieć fizycznej i emocjonalnej ceny, jaką przyjdzie mu zapłacić – a także satysfakcji, jaką zrewanżuje mu się szlak.

Północ jest olśniewającą opowieścią o wytrwałości i wewnętrznej przemianie, jest portretem człowieka stawiającego czoła najbardziej wymagającemu, wyjątkowemu i wzniosłemu wyzwaniu swego życia. To historia, która natchnie zarówno biegaczy, jak i każdego, kto dąży do poznania swoich możliwości.


Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4857241/polnoc-jak-odnalazlem-siebie-na-szlaku-appalachow



Aleksandra Klonowska – Szałek - „Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury"

Wydawnictwo Buchmann, 2019


W którym porcie można dostać najlepszą rybę? Co robić zimą na Mazurach i gdzie na Warmii można stracić zasięg telefonu?

Aleksandra Klonowska-Szałek wybrała się w podróż po jednym z najgorętszych pod względem turystycznym regionów Polski po to, by odkryć je na nowo. Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury to kontynuacja przewodnika po polskich agroturystykach, który ukazał się wiosną 2018 roku nakładem wydawnictwa Buchmann. Tym razem poznamy nie tylko najciekawsze bazy noclegowe, lecz także warte odwiedzenia lokalne knajpy i restauracje oraz miejsca, gdzie można kupić dzieła sztuki albo je tworzyć. W przewodniku nie zabraknie również poleceń dla miłośników sportu, bo Mazury to przecież nie tylko żagle i kąpiele w jeziorze, oraz opisów zaskakującej natury. Wszystkie polecane przez autorkę miejsca utrzymane są w duchu slow life. W końcu zwiedzić Warmię i Mazury w pośpiechu to żadna sztuka, a żeby poznać ich najgłębsze tajemnice, trzeba dużo czasu, uważności i… oddechu.


Źródło:https://www.empik.com/odetchnij-od-miasta-warmia-i-mazury-klonowska-szalek-aleksandra,p1223802163,ksiazka-p





Dział dla Dzieci

 


Książki


Giles Andreae, Guy Parker-Rees – „Bądź dzielny pingwinku"

Wydawnictwo Amber, 2018


Pingwinek Pip Pip boi się wody, więc kiedy jego przyjaciele bawią się radośnie w oceanie, biedny Pip Pip musi bawić się całkiem sam. Czy zdoła przezwyciężyć swój lęk i wreszcie skoczy do wody? Czasem wystarczy tylko odrobina zachęty i mnóstwo miłości, żeby odważyć się i... skoczyć! 
Nowa pięknie rymowana, wzruszająca i cudownie pozytywna opowieść autorów kultowej książki "Żyrafy nie umieją tańczyć" z pierwszych miejsc list bestsellerów od 20 lat w 30 krajach, sprzedanej w ponad 2 000 000 egzemplarzy. Pomaga nabrać poczucia własnej wartości i pewności siebie.


Źródło:http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4868501/badz-dzielny-pingwinku



Helen Docherty, Thomas Docherty – „Bajkołapek na dobranoc"

Wydawnictwo Amber, 2018


Pięknie ilustrowany i pięknie rymowany światowy bestseller wydany w 17 krajach autorów Rycerza, który nie chciał walczyć.

W każdym domu
na dobranoc
książki dzieciom
wciąż czytano.

I nagle wszystkie książeczki z bajkami zaczynają znikać. Kto podkrada bajki?
Jeden dzielny zajączek postanawia rozwiązać zagadkę.


Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/bajkolapek-na-dobranoc-helen-docherty-129980



Agnieszka Stelmaszczyk - „Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir"

Wydawnictwo Wilga, 2019


Rodzina Mazurskich to najbardziej zwariowana rodzina na świecie! Gdy nadchodzą wakacje, postanawiają wyruszyć w podróż życia. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem… Podczas podróży po Europie przeżywają mnóstwo zakręconych przygód wśród których kryje się nawet pewna…kryminalna zagadka! Czy mimo mrożących krew w żyłach zbiegów okoliczności rodzinie uda się odwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca?

Jedenastoletni Jędrek Mazurski, jego rodzice, kuzynka Marcela, z którą Jędrek uwielbia się sprzeczać, oraz babcia – nazywana bunią wybierają się w podróż po Europie. Rodzina przemierza samochodem państwa, zatrzymując się na jakiś czas w różnych miejscach, zwiedzając i przeżywając przy tym wiele przygód – czasem zabawnych a innym razem mrożących krew w żyłach. Pewnego dnia bunia nawiązuje romans z przystojnym Hiszpanem, a Jędrek wpada na trop kryminalnej intrygi! Co jeszcze czeka na Mazurskich podczas tej niezwykłej podróży? Warto wybrać się w podróż ich tropem! Frankfurt, Orange w Prowansji, Barcelona, Lazurowe Wybrzeże, Cannes, Wenecja, Padwa, to tylko niektóre z miejsc do których dotrze zakręcona rodzinka. A średniowieczne zamki i weneckie kanały staną się tłem dla prawdziwej kryminalnej zagadki.


Źródło:https://www.empik.com/bunia-kontra-fakir-mazurscy-w-podrozy-tom-1-stelmaszyk-agnieszka,p1226562257,ksiazka-p

 


Tomasz Szurawski - „Abecadło rymy skradło"

Wydawnictwo Magnus, 2018


Książka jest edukacyjną rymowanką opartą na abecadle, zawierającą smaczki z różnych dziedzin – od matematyki, przez przyrodę i chemię, a na historii czy geografii kończąc. Można ją uznać za nawiązanie do klasyki – "Abecadła" Tuwima, a idąc dalej – za aktualizację, bądź symboliczną kontynuację tytułu "Abecadło rymy zjadło" Wandy Chotomskiej. Z drugiej strony wpisuje się w silnie zakorzenioną i popularną wśród starszych dzieci kulturę hip-hopu, czyli opisywania rzeczywistości w melodyjny, rymowany sposób. Książka jest elementarzem dziecka inteligenta, będąc jednocześnie dopasowana do otaczającej nas pop kultury. Kolejne litery alfabetu w sposób przyjazny i zabawny wprowadzają rodziców i/lub dzieci w wybrane elementy wiedzy – Gniezno, legenda o Piaście czy Wandzie, historia pieniądza, Odyseusz, Układ Słoneczny, horoskop… – to tylko niektóre ze zrymowanych wątków. Książka skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-8 lat i 9-12 lat, ale także do rodzica – jest ambitna, niejednokrotnie opiekun musi zajrzeć do dodatkowych pomocy, by w pełni odpowiedzieć na pytanie dziecka.



Źródło : https://www.empik.com/abecadlo-rymy-zjadlo-szurawski-tomasz,p1206153431,ksiazka-p



Małgorzata Ruszkowska, Marta Ruszkowska - „Warszawiacy"

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2018


Lekkie, dowcipne i wzruszające literackie portrety sławnych warszawiaków.

Jakie rośliny hodowała w swoim ogródku królowa Bona? Co jadało się u Jana III Sobieskiego? Jak udał się pierwszy publiczny występ Chopina? Komu Warszawa zawdzięcza kanalizację, kto użyczył twarzy warszawskiej Syrence i kto poprowadził pierwszy w Polsce program radiowy? Kim byli, co robili i gdzie bywali Władysław z Gielniowa, Anna Jagiellonka, Sokrates Starynkiewicz, Helena Rzeszotarska, Bolesław Prus, Franciszek Fiszer, Hanka Ordonówna, Julian Tuwim, Janusz Stanny? Tego wszystkiego – i wielu innych rzeczy! – dowiecie się z "Warszawiaków".

Dwie Siostry i dwie siostry – Małgorzata i Marta Ruszkowskie zapraszają na spacer po Warszawie, od tej najdawniejszej po taką, jaką znamy dzisiaj. Spotkacie tu najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych mieszkańców stolicy. To ludzie, którzy mieszkali w Warszawie, ale byli ważni dla całego kraju – królowie i królowe, znani pisarze i wydawcy, słynne aktorki, zasłużeni politycy i przedsiębiorcy, wielkie naukowczynie i cała masa innych fascynujących postaci.

Dzięki siostrom Ruszkowskim te legendy schodzą z piedestałów i przechadzają się po stołecznych ulicach.

Do książki dołączona jest artystyczna mapka Warszawy uwzględniająca miejsca wymienione w tekście.



Źródło: https://www.empik.com/warszawiacy-ruszkowska-malgorzata-ruszkowska-marta,p1201692908,ksiazka-p



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki