Katalog on-line

   

 


 

                                                        POLECANE   NOWOŚCI    -   kwiecień   2019 r.

 
Dział dla Dorosłych

 


Książki

 

Sławomir Koper – „Polscy terroryści i zamachowcy. Od powstania styczniowego do III RP"

Wydawnictwo Harde,  2019


Sławomir Koper w przystępny sposób prezentuje kulisy zamachów i polskich wydarzeń terrorystycznych, aż do czasów współczesnych.
Autor oparł się wyłącznie na faktach, przedstawił je precyzyjnie, bez upiększania i osobistych ocen. Odsłania szczegóły, o których niewielu z nas wiedziało, także i ja. Udowadnia, że terroryzm był zawsze obecny w dziejach ludzkości. Odważnie pokazuje, że my, Polacy, również nie byliśmy wolni od stosowania takich metod.

Jerzy Dziewulski

Każdy terrorysta to zamachowiec, ale czy każdy zamachowiec to terrorysta? Czy terrorysta może być bohaterem? Czy idea uzasadnia zbrodnię? Czy walka Polaków o wolność usprawiedliwiała terror? To tylko kilka z wielu pytań, które powinien zadać sobie każdy czytelnik tej niezwykłej, nadzwyczaj ciekawej i pouczającej książki.

Vincent V. Severski


Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/polscy-terrorysci-i-zamachowcy-od-powstania-styczniowego-do-iii-rp-6485596-ksiazka.html

 Dionisios Sturis, Ewa Winnicka – „Głosy"

Wydawnictwo Czarne, 2019


To była zwykła, kochająca się rodzina. On ciężko pracował, ona zajmowała się dziećmi. „Co się stało, że zabił?" – krzyczały pierwsze strony gazet, a obok dramatycznych tytułów pojawiały się zdjęcia atrakcyjnej blondynki i młodego mężczyzny. Mężczyzny, który tuż po niedzielnym grillu zabił nożem sześć osób, w tym dwoje swoich dzieci i jedno przyjaciół. Zbrodnia, której dopuścił się Damian Rzeszowski w piękne niedzielne popołudnie przy zacisznej ulicy Victoria Crescent, zelektryzowała nie tylko brytyjską wyspę Jersey, ale też całe Zjednoczone Królestwo. I przyznać trzeba, że nie poprawiła wizerunku polskiego emigranta.

Ewa Winnicka i Dionisios Sturis w Głosach próbują odpowiedzieć na to dręczące pytanie: co się stało, że zabił? Przemierzają brytyjski raj podatkowy, wyspę Jersey, na którą w poszukiwaniu lepszego życia przeprowadziła się rodzina Rzeszowskich. Rozmawiają z policjantami, znajomymi, przyjaciółmi, skrupulatnie śledzą przebieg rozprawy sądowej i przejmująco odmalowują postać zabójcy. Przede wszystkim jednak odczarowują mit emigrantów jako królów życia, pokazując to, o czym zazwyczaj się nie mówi. Cenę, jaką płaci większość wyjeżdżających: poczucie wyobcowania, egzystencję na granicy biedy, stres, choroby psychiczne, przemoc.


Źródło:  https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/glosy

 Magdalena Maruck – „Śląskie niebo Jürgena Gretschela"

Wydawnictwo EDYTOR, 2018


Autorką książki jest dr Magdalena Maruck. Jürgen Gretschel pracował w PKS Złotoryja, zasłużył się w przywracaniu pamięci historycznej, min. postawienia Pomnika Trozendorfa, właściwego opisu fontanny Górników, a na końcu utworzenia lapidarium w Świerzawie. Jürgen najpierw miał zespół taneczny "Złoty Lew" ale po otwarciu granic zespół przestał istnieć. 5 lat temu nauczył tańców dolnośląskich Zespół Pieśni i Tańca Legnica. Kilka z nich zaprezentujemy na spotkaniu.
Od wielu lat Jürgen Gretschel gotował i prezentował na wielu spotkaniach tradycyjną kuchnię dolnośląską. Udało się odtworzyć prawie 40 przepisów tradycyjnych potraw dolnośląskich, które zostały ugotowane i zaprezentowane w książce. Współtwórczynią tej części książki jest Róża Rzepakowska z Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, znakomita w przyrządzaniu tradycyjnych potraw dolnośląskich. Wiele z tych potraw Róża zaprezentuje na spotkaniu.
Jedną z części książki są przedstawione obrzędy i zwyczaje jakie tu były do 1945 roku oraz Kalendarium historii Śląska - Małej Ojczyzny Jürgena Gretschela opracowane przez Jürgena Gretschela, to kolejne „smaczki" tej książki.
Wszystkie teksty w książce są w języku polskim i niemieckim.


Źródło:  http://edytor.legnica.pl/promocje/41/slaskie-niebo-jrgena-gretschela

 


Cezary Gutowski, Aldona Marciniak – „Niezniszczalny : niesamowita historia Roberta Kubicy"

Wydawnictwo Ringier Axel Springer, 2019


Każdy sporowiec zalicza w swojej karierze wzloty i upadki. Niektórym w kontynuacji zmagań sportowych przeszkadzają warunki jakimi rządzi się świat sportu, innym problemy w życiu prywatnym, a wielokrotnie także kontuzje. W życiu Roberta Kubicy, jedynego Polaka w Formule 1, doszło do wypadku, o którym mówił cały kraj i cały sportowy świat. Pisało się, że jeśli powróci na tor będzie to gotowy materiał na film i fantastyczny temat na scenariusz. 

Droga Roberta Kubicy była długa i wyboista, lata walki o dostanie się do najwyższych rangą wyścigów motorowych, wypadek, po którym musiał walczyć o życie i zdrowie, a następnie brawurowy powrót do sportu wyczynowego, ponownie aż na sam szczyt. Kariera Kubicy jest pełna momentów, w których pokazał jak wytrwałym i ambitnym jest sportowcem, ale i człowiekiem. 


Źródło : https://www.znak.com.pl/ksiazka/niezniszczalny-niesamowita-historia-roberta-kubicy-marciniak-aldona-gutowski-cezary-137301Bob Batchelor – „Stan Lee : człowiek – Marvel"

Wydawnictwo SQN, 2018


Szczera, prawdziwa i wciągająca opowieść o człowieku, który marzył o karierze pisarskiej, a zrobił o wiele więcej: odmienił oblicze amerykańskiej popkultury.

Bob Batchelor opisuje jedną z najciekawszych postaci świata komiksu, ojca najbardziej popularnych komiksowych superbohaterów – Stana Lee. Życie słynnego scenarzysty było równie niesamowite, co wymyślane przez niego historie. Lee, dzięki ogromnej wytrwałości i niezwykłemu talentowi, już jako nastolatek został redaktorem w wydawnictwie, które potem zasłynie jako Marvel Comics. To tam powstała Fantastyczna Czwórka, Spider-Man, Hulk, Iron Man, X-Men czy Avengers – najsłynniejsze postaci komiksowego świata, którymi fascynują się od kilkudziesięciu już lat kolejne pokolenia czytelników. Na podstawie ich przygód wciąż powstają popularne adaptacje filmowe, a sami superbohaterowie stali się niezniszczalnymi symbolami kultury popularnej na całym świecie.

Stan Lee. Człowiek-Marvel to nie tylko historia życia kultowego wizjonera, ale także analiza genezy jego najważniejszych dzieł oraz próba określenia wpływu komiksu na kulturę popularną XX i XXI wieku.


Źródło : https://www.empik.com/stan-lee-czlowiek-marvel-batchelor-bob,p1213424090,ksiazka-p

 Dział dla Dzieci

 


KsiążkiSusanna Isern  – „Uczuciometr inspektora krokodyla. Rozpoznaj, zmierz i kontroluj swoje uczucia"

Wydawnictwo Dwukropek, 2018


Poznajcie inspektora Krokodyla, który pomoże wam zrozumieć, zmierzyć i poznać sposoby na kontrolowanie emocji. „Uczuciometr inspektora Krokodyla" to niezwykła książka zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Poznamy dziesięć podstawowych emocji, po których meandrach oprowadzi nas inspektor Krokodyl. Przy pomocy skonstruowanego przez siebie przyrządu, jakim jest uczuciometr, wyjaśni nam, co czujemy w określonych sytuacjach i dlaczego. Wspaniałe ilustracje, wzbogacone o czytelną instrukcję rozpoznawania uczuć oraz niezwykle ciekawe opowiadania będą zachętą do rozmowy o emocjach, które przeżywamy każdego dnia.


Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/uczuciometr-inspektora-krokodyla-susanna-isern-127836

 


Agata Królak – „Czujemisie"

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2018


Misie, tak jak przedszkolaki, mają mnóstwo różnych uczuć. I tak jak przedszkolaki, nie zawsze wiedzą, jak je nazwać. Dlatego w tej książce opisują swoje uczucia za pomocą konkretnych sytuacji, tworząc w ten sposób obrazowe, a zarazem życiowe definicje.

Czuję się tak, jakbym potrafił fruwać.
Czuję się tak, jakbym zgubił ulubiony kamyk.
Czuję się tak, jakby nikt nie chciał się ze mną bawić.

Jakie uczucia się za nimi kryją? A może wy też czasem tak się czujecie? W szukaniu odpowiedzi pomogą wam ciepłe i sugestywne ilustracje oraz nazwy uczuć umieszczone na końcu książki.


Źródło:  http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-czujemisie.html

 


Amy Krouse Rosenthal – „Nie mrugaj"

Wydawnictwo Kinderkulka, 2019


Nie mrugaj!" to książka, która składa czytelnikowi propozycję nie do odrzucenia: Jeśli potrafisz powstrzymać się od przewracania kolejnych stron, możesz nie spać nawet całą noc. Co powiesz na taką umowę? Prosta i kusząca, prawda? Pamiętaj jednak, że za każdym razem, gdy mrugniesz, musisz przewrócić jedną stronę. Brzmi świetnie. Myślisz, że dasz radę?

Zabawna i interaktywna opowieść na dobranoc, której narratorem jest bezczelna, wypchana sowa. Dzieci lubią wyzwania i możemy się założyć, że staną na głowie, żeby zmierzyć się z tym rzuconym w książce „Nie mrugaj"... szczególnie, kiedy na szali leży pora spania.


Źródło:  https://www.empik.com/nie-mrugaj-rosenthal-amy-krouse,p1213237254,ksiazka-p


 

Colin Thiele – „Chłopiec z burzy"

Wydawnictwo Albatros , 2018


Przyjaciele, którzy wiele mogą sobie dać i wiele mogą się od siebie nauczyć.

Ukochane opowieści milionów dzieci w Australii i na całym świecie po raz pierwszy wydane w Polsce.

Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, pod jego opieką wyrastają na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem


Źródło : https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/chlopiec-z-burzy-i-inne-opowiadania/

 


Charlotte Guillain, Yuval Zommer – „Tajemniczy świat pod stopami"

Wydawnictwo Wilga, 2018


Autor bestsellerowych Wielkich Ksiąg: Robali, Ssaków i Morskich Zwierząt wraz z Charlotte Guillain, autorką ponad 100 książek dla dzieci odkrywają ciekawym świata młodym czytelnikom świat kryjący się pod ziemią!

Na kolejnych kartach mistrzowsko ilustrowanej księgi pokazują jak zbudowane jest wnętrze Ziemi, jakie skarby można znaleźć pod powierzchnią, jakie zwierzęta mają tu swoje kryjówki. Niezwykły atut stanowią rozkładane karty, które sprawią, że wędrówkę do wnętrza Ziemi odbędziemy niemal dosłownie krok po kroku!


Źródło: https://www.empik.com/tajemniczy-swiat-pod-stopami-zommer-yuval-guillain-charlotte,p1214234528,ksiazka-p

Wakacje z Biblioteką on-line: lipiec - sierpień 2020 (www.biblioteka.chojnow.eu) *** Wystawa Tadeusza Rybczyńskiego "Podążając za marzeniami": lipiec - sierpień 2020

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki