Katalog on-line

Eksplozja bombowych dziennikarzy w bibliotece


                                                                                                                           zobacz zdjęcia


15 maja 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie, podczas warsztatów dla młodzieży, wybuchła „bomba językowa". Podłożył ją znany autor kryminałów - Krzysztof Koziołek.

Pisarz przyjechał do nas na zaproszenie, już po raz drugi, Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece. Tym razem przeprowadził warsztaty dla początkujących, bombowych dziennikarzy.

Młodzież nie tylko dowiedziała się, jak uzbroić „bombę językową", ale i w jaki sposób ją podłożyć, aby zasięg eksplozji był porażający. W tym celu, według słów naszego prelegenta, należy zadawać przenikliwe pytania, uściślać otrzymane wypowiedzi, mieć duży zasób słów i zaprzyjaźnić się ze słownikiem synonimów. Ale przede wszystkim, jak wielokrotnie podkreślał, dużo czytać, i jeszcze więcej czytać.

Aby „bomba" prawidłowo eksplodowała, potrzebny jest schemat.

Najistotniejszą rzeczą w artykule, jak zapewniał Krzysztof Koziołek, jest lont - tytuł, którego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi czytelnika. Poczesne miejsce zajmuje także zapalnik - lead, nagłówek mający zachęcić do zagłębienia się w treści. Umiejętnie zrobione zdjęcia są także ważne, czasami decydują o sile i intensywności eksplozji.

Tych i innych porady dotyczących konstruowania bombowego artykułu wysłuchali, w wielkim skupieniu, przyszli autorzy.

Po teorii przyszedł czas na praktykę.

I tu młodzi adepci niełatwej, acz arcyważnej sztuki pisania bombowych artykułów, wykazali się dużym zapałem i pomysłowością. Nie zawiedli, wszystkie zadania wykonali poprawnie. Mistrz był tym zachwycony.

Każdy, kto uczestniczył w tych pasjonujących zajęciach, naprawdę zasłużył na miano bombowego dziennikarza.

Może podczas ponownych odwiedzin Krzysztofa Koziołka w bibliotece rozwiążemy zagadkę kryminalną sprzed lat. Kim jest duch biblioteczny? I dlaczego straszy tylko dorosłych?!Anna Kopyra

moderator DKK ŁGARZ i MDKK

przy MBP w Chojnowie

Wakacje z Biblioteką on-line: lipiec - sierpień 2020 (www.biblioteka.chojnow.eu) *** Wystawa Tadeusza Rybczyńskiego "Podążając za marzeniami": lipiec - sierpień 2020

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki