Katalog on-line

Gospoda pod Rozbrykanym Kucykiem,

czyli Dzień Czytania Tolkiena w Chojnowie


                                                                                                                    zobacz zdjęciaWitajcie moi przyjaciele: mae govannen i mellyn nin!


      The Tolkien Society w 2003 roku ogłosiło 25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena, ponieważ w tym dniu w ogniu Góry Przeznaczenia został unicestwiony Jedyny Pierścień.  W tym czasie na całym świecie organizowane są różne imprezy, których celem jest popularyzacja twórczości J. R. R. Tolkiena. W roku 2018 motto Dnia Tolkiena to „Dom i serce: wiele sposobów na bycie hobbitem".

Chojnów, już po raz czwarty, przyłączył się do tych obchodów. Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, klubowicze z Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Miejska Biblioteka Publiczna.I jak w latach ubiegłych nasza biblioteka na ten jeden dzień stała się tajemniczym Lasem Toma Bombadila, w którym odważni śmiałkowie zmagali się w potyczkach o miano Drużyny Pierścienia.

      Impreza rozpoczęła się od wystąpienia hiril Eldy - Ewy Wołoszyn, szkolnego koordynatora MDKK, która przedstawiła, jaką rolę pełni ognisko domowe w życiu każdego z nas. Wysłuchaliśmy także fragmentu powieści „Hobbit" czytanego przez elleth Turante – Weronikę.

Zanim przystąpiliśmy do konkursu odbyło się uroczyste pasowanie na Strażnika Ksiąg z Lothorien. Nie jest łatwo to miano otrzymać - należy spełnić wiele różnorodnych i trudnych warunków m.in. należeć do Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Po tej pięknej i wzruszającej ceremonii uczniowie z klas V szkół podstawowych przystąpili do konkursu „W zaczarowanym Lesie Toma Bombadila". Udział w nim wzięły cztery zespoły pięcioosobowe: drużyna Elfów, Ludzi, Krasnoludów i Hobbitów. W zmaganiach o zaszczytne miano Drużyny Pierścienia pomagali im starsi koledzy z gimnazjów, którzy pełnili rolę elfów przewodników i jurorów.

      Do wykonania było pięć zadań sprawdzających m.in. umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczości i zapamiętywania. Można było także uzyskać dodatkowe punkty przez odnalezienie dwóch zagadek i ich rozwiązanie. Wszystkie drużyny dziarsko i z uśmiechem przystąpiły do rozgrywek. I choć przydzielone misje okazały się nie najłatwiejsze, pogoda ducha do końca ich nie opuszczała.

Kiedy wszystkie zadania zostały rozwiązane a zagadki odnalezione, zespoły bezpiecznie powróciły do Gospody pod Rozbrykanym Kucykiem i nastąpiło podliczanie punktów. Okazało się, że Drużyna Ludzi i Hobbitów ma tyle samo punktów. Musiała nastąpić dogrywka. Z wypiekami na twarzach dwie drużyny przystąpiły do boju. Pierwsze zadanie skończyło się ponownym remisem obu drużyn, dopiero drugie wyłoniło zwycięzców. I ostatecznie pierwsze miejsce oraz tytuł Drużyny Pierścienia w roku 2018 przypadł Drużynie Hobbitów, czyli uczniom klasy V C Szkoły Podstawowej nr 4.

Wszyscy uczestnicy tych zaciętych zmagań zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami.

      Na zakończenie naszej imprezy elfy udały się do Urzędu Miejskiego, aby wręczyć p. Janowi Serkiesowi - Burmistrzowi Miasta Chojnowa zakładkę upamiętniającą chojnowski Dzień Czytania Tolkiena.

A wszystkim, którzy wzięli udział w tych obchodach, bardzo dziękujemy.


Z elfickim pozdrowieniem: Nai elen siluva lvenna! (Niech gwiazda oświetla Wasze drogi!)


Anna Idreneth Kopyra

moderator DKK i MDKK

przy MBP w Chojnowie

  Od 21 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie jest otwarta dla Czytelników *** 

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki