Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Czy zaraźliwy bakcyl historii grasuje już po Chojnowie?

                                                                                                  

                                                                                                                                                                   zobacz zdjęcia



           Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ w Chojnowie przyjechał do nas Sławomir Koper - autor poczytnych książek historycznych. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 i Powiatowego Zespołu Szkół spotkali się z pisarzem o godz. 13.00, a dorośli czytelnicy o godz. 17.00.

          Podczas tych dwóch spotkań Sławomir Koper opowiedział nam o początkach swojego pisarstwa, które jak się okazało nie były najłatwiejsze, i o tym co było dalej. Bardzo długo szukał wydawcy pierwszej książki. Ukazała się w końcu w 2005 r. , a i tak cały nakład poszedł na makulaturę. Ale historia zawsze była jego pasją i tą pasją chciał zarazić innych - dlatego nie poddał się. Dzięki wytrwałości, cierpliwości i uporowi, jego zdaniem ważnym cechom pisarza, dalej pisał. Obecnie w swoim dorobku ma ponad 30 wydanych książek, stałą rubrykę felietonisty w tygodniku „Do Rzeczy". Na podstawie jego scenariusza powstał ośmioodcinkowy dokument „Polscy szpiedzy", a niedawno otrzymał propozycję napisania scenariusza filmu fabularnego. Ma także pomysły na napisanie następnych książek dotyczących współczesnej historii Polski.

         Przyznał się, że chętniej czytają go kobiety niż mężczyźni. I tego mu zazdroszczą koledzy po fachu. Usłyszał także opinię, iż jego publikacje zalicza się do literatury pociągowej lub autobusowej. Nie zraża się tym, ponieważ jest przekonany, że historię tworzą żywi ludzie, a nie suche fakty i martwe cyferki.Tej idei jest wierny w swoich książkach. Pisze o znanych postaciach z literatury, filmu czy polityki. I nie tylko o ich triumfach, ale i o słabościach, i namiętnościach. Czyni to w taki sposób, aby w czytelnikach rozpalić chęć dalszego pogłębiania wiedzy na dany temat. Opiera się tylko na wiarygodnych źródłach historycznych np. pamiętnikach, listach, aktach spraw sądowych czy też rozmowach z żyjącymi świadkami. A potem to bardzo dokładnie analizuje.

         Zarówno młodzież, jak i starsi chojnowianie z zapartym tchem słuchali niezwykłej gawędy autora. Bezpośredni sposób bycia i zdolności krasomówcze docenili wszyscy - mogliby słuchać pisarza aż do rana albo i dłużej.

         Muszę się przyznać, że po tym spotkaniu zaraziłam się bakcylem historii, nabrałam ochoty do ponownego odkrywania naszych dziejów. Mam wrażenie, że i pozostali uczestnicy nie byli odporni i także dopadł ich ten sam zaraźliwy bakcyl.



Anna Kopyra

moderator DKK ŁGARZ i MDK

przy MBP w Chojnowie


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki