Katalog on-line

Noc w Zaczarowanym Ogrodzie


zobacz zdjęcia    


     Tradycyjnie, przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ odbywa się w Noc Świętojańską.


Tym razem, w słoneczne popołudnie, spotkałyśmy się w Zaczarowanym Ogrodzie Eli. Tegorocznym hasłem przewodnim Nocy było: Słowianki. I dlatego nasze stroje były wariacją na temat, jak wyglądały dawniej Słowianki.


Zabawę zaczęłyśmy, jak zwykle, od uwicia świętojańskich wianków. Kiedy już każda z nas miała na głowie cud - kwiecie, zasiadłyśmy do uczty. A były na niej przeróżne strawy i napitki, m.in. ostre języczki Dobrogniewy, paluszki Wołocha maczane w ziołach, skrzydlaty przysmak Mieszka, sałatka Kupały, źródlana woda Świętosławy czy miód chwackich wojów.

Podczas biesiady toczyły się rozmowy na przeróżne tematy. Nie zabrakło dyskusji i o czerwcowej lekturze, którą była powieść Edmunda de Waala „Zając o bursztynowych oczach". Zdaniem jednej z klubowiczek, to wspaniała opowieść na lato, a osoba, która chciałaby rozwiązać zagadkę „netsuke", musi obowiązkowo przeczytać tę książkę.

W trakcie spotkania zwiedziłyśmy także Zaczarowany Ogród. Podziwiałyśmy rozkwitłe kwiaty, kosztowałyśmy owoców z krzewów i drzew wszelakich. Najbardziej do gustu przypadły nam dojrzałe czereśnie.

Oczywiście, nie zapomniałyśmy o innym naszym świętojańskim zwyczaju, jakim jest „Spływ Wianków o Północy" . Wieczorem poszłyśmy nad spokojne wody Skory i tam odbył się emocjonujący wyścig naszych kwiecistych stroików.


A potem... a potem pod gwiaździstym niebem, jeszcze długo można było słyszeć nasze rozmowy przeplatane śmiechem.


Ja tam byłam i miód piłam, a co widziałam, to opisałam.

                                                                                                                                      Z łgarskim wakacyjnym pozdrowieniem - Ahoj!


Anna Kopyra

moderator MDKK i DKK ŁGARZ

przy MBP w Chojnowie

Wakacje z Biblioteką on-line: lipiec - sierpień 2020 (www.biblioteka.chojnow.eu) *** Wystawa Tadeusza Rybczyńskiego "Podążając za marzeniami": lipiec - sierpień 2020

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki