Katalog on-line

10 lat DKK w Chojnowie

                                                                                                          zobacz zdjęcia


W 2007 roku w ramach ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa „Tu czytamy" w bibliotekach publicznych zaczęły powstawać Dyskusyjne Kluby Książki. Do tego projektu przyłączyła się i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie. Pierwsze klubowe spotkanie, dla dorosłych, odbyło się 23 kwietnia 2007 roku, a kilka miesięcy później do dyskusji o książkach dołączyła młodzież.

Obecnie w Polsce jest ponad 1500 klubów. W Chojnowie działają dwa – dla dorosłych - ŁGARZ oraz młodzieżowy DKK zrzeszający uczniów z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Działalność chojnowskich klubów jest finansowana ze środków programu DKK oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Przez dziesięć lat spotkaliśmy się 300 razy, przeczytaliśmy ponad 265 książek, uczestniczyliśmy w trzech ogólnopolskich dyskusjach literackich i czternastu spotkaniach autorskich. Młodzież od 2015 roku, cyklicznie w marcu, organizuje Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Natomiast dorośli w czerwcu, już od kilku lat, spotykają się na Łgarskiej Nocy Świętojańskiej.

Dla uczczenia tej dziesięcioletniej aktywności zorganizowaliśmy 6 kwietnia specjalną imprezę, która rozpoczęła się od otwarcia wystawy „10 lat DKK w Chojnowie". Na wystawie znalazły się zdjęcia i różnego rodzaju pamiątki dokumentujące działalność klubów. Podczas wernisażu zostały także wręczone okolicznościowe upominki długoletnim członkom DKK ŁGARZ oraz szkolnym koordynatorom.

Po otwarciu wystawy odbył się pokaz multimedialny przedstawiający dekadę pracy klubów. Był to też czas na nasze wspomnienia.

Po prezentacji klubowicze wspólnie zdmuchnęli świeczki z urodzinowego tortu, wypowiadając życzenie spotkań jeszcze przez następne 100 lat.

A potem już prowadziliśmy rozmowy na różne tematy.

To wspaniałe przeżycie, pełne wzruszeń, na długo pozostanie w mojej pamięci, jak też i klubowiczów. Mamy nadzieję, że jeszcze przez długie, długie lata będziemy - tak jak do tej pory - chętnie spotykać się i dyskutować o książkach.


Anna Kopyra

moderator DKK Łgarz i MDK

przy MBP w Chojnowie

Wakacje z Biblioteką on-line: lipiec - sierpień 2020 (www.biblioteka.chojnow.eu) *** Wystawa Tadeusza Rybczyńskiego "Podążając za marzeniami": lipiec - sierpień 2020

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki