Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                                               POLECANE NOWOŚCI - luty 2016 r.




Dział dla Dorosłych



Książki



Stanisław Sławomir Nicieja - Kresowa Atlantyda: historia i mitologia miast kresowych.

T. 6, Stryj, Kuty, Rybno, Baniłów, Kniaże, Załucze

Wydawnictwo MS, 2015


W tomie VI autor kontynuuje swą wyprawę na Kresy dawnej Rzeczpospolitej. Tym razem ukazuje fascynującą scenerię miasteczka Stryj, w którym urodzili się m.in.: najdowcipniejszy polski pisarz, autor zadziwiających książek dla dzieci Kornel Makuszyński oraz słynny podróżnik - Kazimierz Nowak, który na rowerze objechał całą Afrykę, pisząc ze swej wyprawy genialne reportaże. Kuty to "stolica polskich Ormian". a w pobliskich Kniażach urodził się legendarny polski aktor Zbyszek Cybulski. W książce przedstawiono historię jego rodziny, świat jego dzieciństwa, zabaw i dramatów. .... W VI tomie "Kresowej Atlantydy" jest tak jak zawsze obfity indeks nazwisk i ok. 250 unikatowych fotografii, a fabuła tej książki przepleciona jest dziesiątkami anegdot i fascynujących mini-opowieści o losach żyjących tam od wieków Polaków, Ormian, Ukraińców, Żydów i Rumunów.


Źródło: http://www.sklep.gildia.pl/



Emilia Padoł - „Dżentelmeni z PRL-u"

Prószyński Media, 2015


Czy dżentelmen jest w modzie? A może czasem się wstydzi? Czy jest wrażliwy, obrażalski, czy kocha adrenalinę równie żarliwie, jak kocha kobiety? Do tego walczy i skrywa się za swoim kostiumem? Dziewięciu bohaterów tej książki — Leopold Tyrmand, Zbigniew Cybulski, Marek Hłasko, Leon Niemczyk, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulski, Jerzy Zelnik, Andrzej Łapicki i Jan Nowicki — to mężczyźni zachwycający sukcesami, podziwiani za urodę, często drażniący wizerunkiem. Wszyscy byli w PRL-u idolami — łączyły ich charyzma, ambicja i zdumiewające losy. Każdy z nich był wzorcem w inny sposób, zawsze jednak w wyjątkowej życiowej roli — roli dżentelmena.


Emilia Padoł (ur. 1985) - dziennikarka i antropolożka literatury. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Polonistyki. Na co dzień współpracuje z portalem Onet, gdzie publikuje swoje teksty i wywiady. Mieszka w Krakowie. Autorka książki „Damy PRL-u".


Źródło: http://www.proszynski.pl



Agata Tuszyńska - „Narzeczona Schulza: apokryf"

Wydawnictwo Literackie, 2015


19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz. Kilka lat później Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta… To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do Sanatorium pod Klepsydrą.

Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne ślady, na podstawie których Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwóch wybitnych osobowości. Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał Mesjasza, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?

Piękna opowieść o miłości, stracie i sztuce, która po raz kolejny okazała się potężniejsza niż śmierć.


Źródło: http://www.wydawnictwoliterackie.pl



Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



Barbara Ciwoniuk - „Ten gruby"

Wydawnictwo Literatura, 2014


Życie Jacka to pasmo nieszczęść i upokorzeń. W szkole dręczą go koledzy, w domu nie daje spokoju znerwicowana, nadopiekuńcza matka.

Jacek jest zmęczony życiem w ciągłym impasie i marzy tylko o tym, by ludzie przestali go dostrzegać. Jednak po kolejnym pobiciu postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i po raz pierwszy mówi matce „nie".

Adrianna od wypadku nie chce nikogo widzieć. Na pięć lat zamyka się w pokoju i prawdziwy świat podgląda zza firanki. Czy spotkanie tych dwojga wpłynie na ich losy? Czy dzięki przyjaźni, z początku bardzo trudnej, będą mieli odwagę wrócić do pełnego życia?

To doskonały przykład na to, że miłość zaborcza to miłość krzywdząca, powodująca więcej bólu niż szczęścia. (…) Powieść ta to apel do matek, by nauczyły się słuchać swoich dorastających dzieci i pozbyły się przeświadczenia, że to one zawsze mają rację. By zauważyły, że ich dzieci mają swoje potrzeby, dążenia i marzenia, które bardzo rzadko pokrywają się z tym, co rodzice uznają dla nich za najlepsze


Źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl



"Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim"

Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska

Wydawnictwo Święty Wojciech, 2015


Co szczególnego i ważnego dzieje się od stycznia do grudnia? Jak lepiej rozumieć znaczenie obchodzonych świąt, okazji, rocznic? Co zrobić, by się do nich przygotować? Jak pełniej je przeżyć? Na te pytania pomaga odpowiadać ks. Jan Twardowski (1915-2006), który jest tu nauczycielem, przewodnikiem i przyjacielem.

Teksty zebrane w książce "Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim" (niektóre publikowane po raz pierwszy) tworzą serdeczną, życzliwą, mądrą opowieść - taką, która trafia zarówno do dzieci, jak i do dorosłych; taką, która i przygotowuje do świąt, i przypomina o ważnych rocznicach, ale też otwiera oczy na otaczający świat, uczy wrażliwości i dobroci. Jednym słowem: pomaga przygotować się do ważnych dni całego roku i zapiąć wszystko na ostatni guzik.


Źródło: https://www.swietywojciech.pl



Robert Winston - „Co się dzieje w mojej głowie"

Wydawnictwo G+J RBA, 2013


Jak działa twój mózg i dlaczego robisz to, co robisz?

Wybierz się na wyprawę po umyśle, zwiedź najcudowniejszy i najbardziej złożony narząd ludzkiego ciała. Poznaj jego misterną anatomię i dowiedz się, skąd się biorą twoje emocje, zachowania, wspomnienia i osobowość. Od zmysłu smaku do zjawiska telepatii - przekonasz się, w jak fascynujący sposób twój mózg decyduje o tym, co robisz i kim jesteś.


Źródło: http://www.national-geographic.pl/



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki