Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Sąd nad Keren Walker, czyli IV Ogólnopolska Dyskusja Literacka


                                                                                                                                                                                      zobacz zdjęcia


          Od czterech lat Instytut Książki w Krakowie we współpracy z różnymi wydawnictwami organizuje w ramach programu „Tu czytamy" Ogólnopolską Dyskusję Literacką. Poprzednie edycje były skierowane do dorosłych klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki. W tym roku Instytut i Wydawnictwo „Zielona Sowa" postanowili zaprosić do Dyskusji młodzież.

           Dokładnie 8 października o godz. 17:00 ponad 400 osób z pięćdziesięciu wybranych młodzieżowych klubów z całej Polski, rozpoczęło dyskusję na temat książki Eve Ainsworth „7 dni". Wśród tych szczęśliwców znalazł się i chojnowski MDKK. „7 dni" nie jest to typową powieścią młodzieżową. Owszem, głównymi bohaterkami są czternastolatki, czyli Jess i Kez. Ale to przede wszystkim książka o przemocy, o jej ofiarach i o oprawcach.

           Naszą Dyskusję, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie, poprowadziła Zofia Łabuz - szkolny pedagog i trener komunikacji interpersonalnej w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. Spotkanie miało formę warsztatu. Wybranym osobom, które przeczytały książkę, zostały powierzone role bohaterów powieści. I dopiero wtedy rozpoczęła się debata - sąd nad Keren Walker.

Na początku prokurator odczytał akt oskarżenia. Były to fragmenty, w których poznaliśmy ofiarę - Jess. Następnie głos zabrał obrońca odczytując fragmenty przedstawiające oskarżoną oraz jej sytuację rodzinną.

W dalszej części przewodu sądowego obrońca powołał świadków: Kez, jej chłopaka, koleżanki i matkę Kez. Każda z tych osób starała się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego oskarżona tak postępowała, jaka była przyczyna nienawiści nastolatki, co ją popchnęło do takich zachowań.

Po wysłuchaniu zeznań, bezstronni sędziowie - w tej roli pani Ewa Wołoszyn i pani Magdalena Czapska - wydali wyrok. Kez jest winna zarzucanej jej zbrodni: znęcania się nad Jess i próbę jej zabójstwa. Ale na jej obronę przemawia fakt, że sama była ofiarą przemocy. I dlatego wymiar kary jest łagodny - praca społeczna i terapia.

Z takim wyrokiem zgodzili się pozostali uczestnicy spotkania, którym taka formuła debaty bardzo się spodobała.

W dalszej części Dyskusji młodzież zachęcała do sięgnięcia po tę pasjonującą książkę. Według opinii klubowiczów, to dobra powieść, co więcej, powinna stać się lekturą szkolną. Jedną z jej zalet jest prosty i zwięzły styl. Innymi - ważna tematyka i przedstawienie środowiska młodych ludzi, takie jakie jest w rzeczywistości. Ciekawa okładka i dobre tłumaczenie to również mocne atuty książki Eve Ainsworth „7 dni", które mogą przysporzyć jej czytelników.

          Spotkanie, choć trwało dwie godziny, upłynęło nam bardzo szybko. Na zakończenie pani Zofia Łabuz otrzymała, jako pierwsza, dyplom honorowego członka Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się na Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej.


Anna Kopyra

moderator DKK ŁGARZ i MDKK

przy MBP w Chojnowie



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki