Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                                                                               POLECANE NOWOŚCI:  wrzesień  2014 r.

Dział dla Dorosłych


Książki

Spośród książek nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE  2014 ostatnio zakupiliśmy:

Brygida Helbig - "Niebko"

Kresy przed wojną. Służąca polskich chłopów rodzi na strychu dziecko i umiera. To początek rodzinnych sekretów, z którymi zmierzyć się muszą kolejne pokolenia. Zimą 1939 roku rodzina Niemców galicyjskich zostaje rozkazem Hitlera przesiedlona nad Wartę, skąd z końcem wojny w trzaskającym mrozie uchodzi przed Armią Czarwoną do Rzeszy. Z ułamków opowieści, jak w dziecięcej zabawie w niebko, Marzena próbuje złożyć historię swojej rodziny. 

Brygida Helbig, (1963) urodzona w Szczecinie, pisarka i literaturoznawczyni. Profesor i wykładowca uniwersytetów: Viadriana w Słubicach oraz Humboldtów w Berlinie.


Jerzy Pilch - "Drugi dziennik 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013"

W Drugim dzienniku wadzi się ze sprawami najistotniejszymi, futbolem, czyli życiem, wspólnotą, zwycięstwem i teologią, czyli śmiercią, samotnością, przegraną. Nadal rozmawia z pisarzami, przodkami, z czytelnikami, też - z chorobą. Daruje czytelnikom bardziej księgę niż książkę.

Jerzy Pilch (ur. 1952) - jeden z najwybitniejszych i najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarzy.
Laureat wielu nagród i wyróżnień.


Jerzy Pilch - "Wiele demonów"

Pierwsza od pięciu lat powieść Jerzego Pilcha jest prawdziwym świętem opowieści. Mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pełnej zaskakujących zdarzeń i intensywnych detali; zaludnionej tyleż swojskimi, co dziwacznymi postaciami. Opowieści o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych. 


Wacław Radziwinowicz - "Gogol w czasach Google'a"

Wacław Radziwinowicz, jeden z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki, wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie, stworzył obraz Rosji rozpiętej między wciąż żywymi absurdami rodem z Gogola i Czechowa a nieznośnym dziedzictwem człowieka sowieckiego. Kraju, jak mówią sami Rosjanie, o historii nieprzewidywalnej, kraju przeklętych poetów i złodziei w limuzynach, bojowników o prawa człowieka i morderców bez twarzy, samotnych bohaterów i brutalnych sołdatów.

"Sensacja! Okazuje się, że Rosję można zrozumieć.
Przeczytałem tę książkę z ogromną przyjemnością. Wacek Radziwinowicz to znakomity obserwator, który nie boi się rosyjskich paradoksów."
                                                                                 Wiktor Jerofiejew


Ziemowit Szczerek - "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli Tajna historia Słowian"

"Autor ma na tyle dobre oko, żeby opisać ten ekstremalny cyrk ukraiński należycie. Bez polskiego sentymentu i komplementów. Zobaczył wszystko, jak trzeba. Po lekturze tej książki nie wiem, jak udało mi się już prawie czterdzieści lat tutaj przeżyć. Orzeźwiający i szokujący reportaż."

                                                                              Andrij Bondar

Ziemowit Szczerek jest dziennikarzem, podróżuje, zajmuje się dziwactwami w Europie Środkowej i Wschodniej.


Audiobooki


 Hanna Cygler -  trylogia o burzliwym życiu uczuciowym Zosi Knyszewskiej


"Tryb warunkowy"  (część  1 trylogii)
Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zosia Knyszewska rozpoczyna studia i dorosłe życie, w którym miłosne wybory wydają się jej największym problemem. W tle życiowych perypetii Zosi rozgrywają się przełomowe wydarzenia polityczne tamtych czasów - powstanie "Solidarności", wprowadzenie stanu wojennego, internowania...

"Deklinacja męska/żeńska"  (część  2 trylogii)
Zosia po burzliwej miłości do Marcina postanawia ułożyć sobie życie na nowo. Z powodów m. in. politycznych sytuacja jednak się komplikuje. Nowa rzeczywistość rozczarowuje bohaterów. Czy Zosia poradzi sobie z rywalką, którą jest praca Witka i czy to jedyna rywalka?

"Przyszły niedokonany"  (część  3 trylogii)
Po decyzji o rozstaniu z mężem Zosia Knyszewska wraca do rodzinnego Gdańska. Na skutek pewnego zbiegu okoliczności poznaje dwóch sympatycznych facetów. Okazuje się, że wraz z nimi Zosia może 
wreszcie zrealizować swoje marzenia i zająć się urządzaniem wnętrz. Radzi sobie z wieloma wyzwaniami nowej biznesowej rzeczywistości, ale pojawiają się też zagrożenia i rozterki.

Hanna Cygler - z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności - czytelników i swojej - pisze powieści (nie tylko dla kobiet).


Marek Niedźwiecki - "Radiota czyli skąd się biorą Niedźwiedzie"

Jeden z najlepszych radiowców wszech czasów w szczerej, chwilami bolesnej, ale zazwyczaj pogodnej i zabawnej książce, która wyjaśnia skąd się biorą Niedźwiedzie.
Wszyscy znamy głos Marka Niedźwieckiego. Dla wielu to wzorzec radiowego brzmienia. Jest jednym z mistrzów tworzenia nastroju wyłącznie za pomocą dźwięku. Ale nie wszyscy wiedzą, jaką cenę  ten chłopak z Szadku zapłacił za popularność. Dla fanów jego kultowego głosu to będzie wyjątkowa przyjemność. Marek Niedźwiecki sam  
opowiada swoją historię. A jak przystało na człowieka radia -                                                                               na bieżąco komentuje i opowiada to, czego nie ma w tej książce.
  

Dział dla Dzieci


Książki


Elsa Beskow - "Zimowa wyprawa Ollego"

Olle dostał od ojca nowe narty i nie może się doczekać, kiedy będzie mógł je wypróbować.  A zimy jak nie ma, tak nie ma. Nareszcie przed Bożym Narodzeniem zaczyna sypać śnieg. Olle zakłada narty i wyrusza do lasu. Wokół jest pięknie. Nagle staje przed nim starzec od stóp do głów przyodziany w oślepiającą biel, Olle nie ma wątpliwości, że trafił do zaczarowanego lasu...

Elsa Beskow (1874-1953) napisała i zilustrowała ponad trzydzieści książek dla dzieci. Wiele z nich stało się klasyką gatunku i wznawianych jest z powodzeniem do dziś, choć od pierwszego wydania minęło nierzadko sto lat. Elsa Beskow oczarowywje czytelnika niezwykłym wyczuciem przyrody, prowadzi go przez baśniowe światy skandynawskich lasów, jednocześnie nie stroniąc od realizmu.


Christina Björk - "Księżniczki i smoki"

Księżniczki i smoki od niepamiętnych czasów zamieszkują baśnie i bajki. Lecz oto nastały nowe porządki w książęcych komnatach! Księżniczki korzystają z Internetu, jeżdżą na hulajnogach, a w domkach dla lalek mają elektryczne odkurzacze. Są samodzielne i świetnie sobie radzą. Porwane przez smoka same ratują się z opresji.
Siedem historii o siedmiu księżniczkach na siedem dni tygodnia.  Lub,  jak kto woli, do przeczytania jednym tchem!


"Na ratunek : sami czytamy"

"Na ratunek" to zabawne opowiadania o trzech chłopcach: Julku, Maćku i Kubie.
Poznaj ich ciekawe przygody i dowiedz się , komu pomogli!
Duża czcionka ułatwia naukę czytania. Po każdym opowiadaniu umieszczono najtrudniejsze wyrazy, a czytanie uatrakcyjniają komiksy.


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki