Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

(szerokość: 375 / wysokość: 192)Warsztaty wyrażania uczuć i przemyśleń prozą   

 

     Kilka ostatnich spotkań Chojnowskiego Klubu Literackiego poświęcone było opowiadaniu jako formie wypowiedzi literackiej.

     Kwietniowe warsztaty rozpoczęliśmy omówieniem głównych wyróżników  charakteryzujących opowiadanie. Potem prezentowaliśmy własne utwory. 

Małgorzata Krzywda przeczytała utwór „Ponad czasem", którego akcja rozgrywa się  w 1959 r. i 2008 r. w Chojnowie. Uznaliśmy, że bardzo interesujące było przedstawienie losów bohaterów w tych dwóch czasach, wplecione w historię naszego miasta.

W innym tonie były utwory przedstawione przez Ludwikę Suchecką .„Egzotyczny gość" to miniatura, utwór lekki, ciepły. Natomiast „To tylko zdechł pies" jest bardziej refleksyjny, bardzo zastanawia i wzrusza.

Na zakończenie spotkania Elżbieta Karpińska własnym zgrabnym tekstem „Awans społeczny" przypomniała chojnowiankę, którą wielu z nas pamięta.

     Podczas następnych warsztatów Jadwiga Stachowicz po raz pierwszy zaprezentowała nam swoje wiersze, z bogatego już dorobku literackiego. Potem Edmund Chamera przeczytał opowiadanie „Rzeka". Przedstawił  w nim pewną historię jako sen wędkarza, który wspomina swoje życie.

      Czerwcowe warsztaty poświęcone były opowiadaniu, ale w wydaniu mistrzów. Rozpoczął je Edmund Chamera prezentując własną nagrodzoną recenzję książki Janusza Meissnera „Opowieść pod psem", która ukazała się w czasopiśmie dla myśliwych. Recenzja  stała się dla nas  pretekstem do rozważań nad odbiorem utworów.

Sięgając po teksty mistrzów mogliśmy wysłuchać również Jarosława Macewicza, który zwrócił uwagę na opowiadanie „Pogarda" Alberto Moravia. Utwór, który czytał wiele lat temu, utkwił mu w pamięci. Czy dzisiaj zrobi na odbiorcy równie głębokie wrażenie? Jarosław z pewnością jeszcze raz sięgnie po tę książkę.

Jednym z omawianych przez nas mistrzów był także Edward Stachura. Małgorzata Krzywda przeczytała jego opowiadanie „Pokocham ją siłą woli". W utworze pojawia się filozofia, metafizyka. Małgorzata widzi w tym tekście poetyckość. Był dla niej inspiracją, dzięki której powstał jej wiersz „Autoportret".

 

AUTOPORTRET

    „(bo inność drażni jednakowość)" E. Stachura  - „Się"

 

     inna niż inne

     wrażliwa aż nadto

     pojawiła się

     w czasach na wskroś

     materialnych

     w celu

     bez powodu

     przypadkiem jakby

 

 

     zakłamanie

     intrygi fałsz

     tak obce

     jak prostolinijności

     że bliżej ma

     do mężczyzn

     niż kobiet

    

 

     potępiona

     wyśmiana

     niezrozumiana

     przez jednakowych

     obejmuje siebie

     bezpieczną ciszą

     drzew

 

     przemijając

     tęskni za innym

     zdolnym

     pokochać ją

     siłą wolnej

     woli

(szerokość: 375 / wysokość: 281)Prezentacje zakończyła Jadwiga Stachowicz opowiadaniem Sławomira Mrożka „Droga obywatela". Bardzo rozbawiła nas historia meteorologa, który pisał rzetelne raporty na temat prognozy pogody. Mrożek doskonale pokazuje absurdy komunizmu, jest w tym mistrzem.

Podsumowując, prowadzący warsztaty Tadeusz Sznerch zwrócił uwagę na klasyków: Gogola, Czechowa, Żeromskiego czy Dąbrowską. W ich utworach czytelnik znajdzie dystans, humor, ironię, kreacyjność. Podkreślił ponadto, że dla wielu Bruno Schulz, autor m.in. „Sanatorium pod Klepsydrą", jest pisarzem wybitnym, wyprzedził swoją epokę.

Opiekun klubu podjął się na wakacjach szczegółowo przeanalizować i ocenić nasze prace przedstawione na warsztatach. Należy podkreślić, że jego cenne rady udzielane są życzliwie, w przyjaznej atmosferze, co zachęca nas do pracy.

     Kolejne spotkanie klubu zaplanowaliśmy we wrześniu, zajmiemy się kiczem i grafomanią w literaturze. Już teraz serdecznie na nie zapraszamy.

                                                                                                                                                                                                 ec, ei

 

 

 

 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki