Zapraszamy dzieci do lat 4 na bezpłatne zajęcia "Kwoka co się zowie" w ramach Bibliotecznej Akademii Malucha: 27 lutego br. o godz.11.00. Szczegółowe informacje w Dziale dla Dzieci i Młodzieży.
2019-02-22 11:46
W ramach „Ferii z Biblioteką”, 5 lutego br. gościliśmy na spotkaniu autorskim - już po raz trzeci w Chojnowie - Joannę Mueller – Liczner. Dotychczasowe tomy poetyckie wydane przez Panią Joannę skierowane były do dorosłych, ale ostatnia książka napisana jest dla dzieci. Tom „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” zawiera poemat o dobrych piratach oraz wiersze m.in. o bojakach, o wścibskim wychucholu, lwie chodzącym po levelach i innych, przeważnie morskich, stworach. Na spotkaniu poetka zaprezentowała kilka wierszy z pomocą syna Jasia, który był wraz z rodzeństwem pomysłodawcą tomiku. Opowiadała również o swojej pracy i odpowiadała na pytania dziecięcej publiczności. Można było też zakupić promowaną książkę, a po spotkaniu dzieci uczestniczące w zajęciach feryjnych wykonywały ilustracje do wierszy naszego gościa.
2019-02-20 17:06
Tegoroczne „Ferie z Biblioteką”, trwające od 4 do 8 lutego br., odbywały się pod hasłem „A to historia! Zdarzyło się w Polsce”. Rozpoczęły się niemałą atrakcją - wizytą aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa. Zabawą animacyjną „Tropem Rycerskiej Przygody” dzieci przekroczył mury królestwa, żeby stać się księżniczkami i rycerzami. Przez cały czas trwania animacji mieszkańcy bajkowej krainy mieli szansę wziąć udział w quizie rycerskim oraz bawić się przy pomocy chusty animacyjnej. Następnego dnia, 5 lutego, mali i dorośli chojnowianie spotkali się z pisarką Joanną Mueller – Liczner i bohaterami jej nowej książki „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” . Było ciekawie i zabawnie, a po spotkaniu uczestnicy ferii rysowali ilustracje do wierszy naszego gościa. Kolejne dni obfitowały w ważne informacje historyczne, z których dzieci dowiedziały się o czasach Bolesława Chrobrego, Jadwigi – króla, a potem królowej Polski, czy Zygmunta Starego. Po wysłuchaniu opowiadań Grażyny Bąkiewicz „Srebrny dzban”, „Kronika pisana igłą” oraz „Bona – zło wcielone” dzieci wykonywały makiety grodów z naturalnych materiałów, tworzyły kronikę na szarym arkuszu papieru oraz wyklejały pizzę z warzywami, które królowa Bona przywiozła do Polski.
2019-02-20 16:29
Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Adam Hałat – „Miłość aż po grób. Niezwykłe losy Krzysztofa Grabowskiego, arystokraty, lotnika 301 Dywizjonu Bombowego, pierwszego Polaka, który samotnie przepłynął Atlantyk ”; Bohdan Hryniewicz – „Chłopięca wojna. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”; Piotr Mazik, Kuba Szpilka – „Krupówki”; Marek Oramus – „Na niebie i ziemi. Największe tajemnice Wszechświata objaśniają czołowi polscy naukowcy” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Temple Grandin – „Rozwiń swoją wyobraźnię”; Lynne Rosen, Joe Borgenicht – „Gry i zabawy z berbeciem. Podręcznik użytkownika”; Agnieszka Nożyńska-Demianiuk – „Wiersze logopedyczne dla dzieci”; Nela i wyprawa do serca dżungli” Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.
2019-02-20 15:30
Zapraszamy na wernisaż wystawy kalendarzyków listkowych Zbigniewa Dudka „LATA MIJAJĄ – KALENDARZE POZOSTAJĄ”: 22 lutego 2019 r. o godz.18.00, wstęp wolny. Wystawa będzie zaprezentowana w Galerii Młodych do końca marca br. „W ciągu 46 lat, bo tyle już kalendarzyki zbieram, zgromadziłem 174.316 egzemplarzy ze 162 państw ze wszystkich kontynentów, od największych mocarstw po najmniejsze kraje położone na zagubionych na oceanach wysepkach. Oczywiście nie sposób zgromadzić wszystkich ani prawie wszystkich kalendarzyków. Na szczęście, uważam bowiem, że znacznie ciekawsze jest w działaniach zbieracza gromadzenie niż zgromadzenie.” - Zbigniew Dudek
2019-02-15 14:42