Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Czytanie to magia, czytanie jest cool...

15 maja, na zakończenie Tygodnia Bibliotek, przygotowaliśmy coś specjalnego dla chojnowskich przedszkolaków. O tym, że „Czytanie to magia” przekonywał w tym dniu na pokazie edukacyjno-magicznym Piotr Szumny, jeden z czołowych polskich iluzjonistów.
Na spotkaniu Pan Piotr stworzył magiczną atmosferę przenosząc dzieci w świat iluzji, a poprzez fantastyczną zabawę i niesamowite poczucie humoru zachęcał ich do czytania książek i odwiedzania biblioteki. Książki bowiem rozbudzają naszą wyobraźnię i dzięki nim możemy wraz z ich bohaterami przeżywać rozmaite przygody, przenosić się w czasie i przestrzeni, zgodnie z rozbrzmiewającym na sali, co jakiś czas, zaklęciem: ”Czytanie to magia, czytanie jest cool, czytanie to cały wyobraźni świat mój”.
Poznaliśmy także kompana pana Piotra - psa Pimpusia, który rozpoznawał książki po zapachu. Dowiedzieliśmy się również m.in. czym jest chochlik drukarski i biały kruk oraz dlaczego przed snem, zamiast korzystać z internetu lub telewizji, lepiej jest poczytać książki.
Czarodziejskich sztuczek było co niemiara, a widzowie wciągnięci do zabawy, chętnie brali w nich udział. Uśmiechów, oklasków i zachwytów na buziach nie było końca.
Zakończeniem naszego spotkania było wspólne zdjęcie oraz pożegnanie psa Pimpusia.

2023-05-29 23:22

Niektórzy lubią poezję

Do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Chojnowie w tym roku przyłączył się Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ, który wraz z Miejską Biblioteką Publiczną 11 maja zorganizował spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej.
Dlaczego Szymborska i dlaczego maj? Tradycyjnie majowe spotkania DKK poświęcane są noblistom z dziedziny literatury. Poznajemy lub przypominamy sobie literatów nagrodzonych tym prestiżowym wyróżnieniem.
Wisława Szymborska znalazła się także wśród zasłużonych osobistości, którzy zostali patronami roku 2023. Corocznie wybierani są oni przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. W swojej laudacji Senat podkreślił, że „O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem”.
I nas klubowiczów na nowo zachwyciła. I tym zachwytem chcieliśmy się podzielić z chojnowianami. Nasza polska poetka zawsze Łgarzom była bliska. Nawet wśród pierwszych lektur klubu z 2007 roku, pojawił się tomik poetycki „Dwukropek”. Postanowiliśmy zorganizować, na podobnych zasadach jak Ogólnopolskie Dyskusje Literackie, imprezę poetycką poświęconą Wisławie Szymborskiej

2023-05-29 16:27

Gdzie mieszka bajeczka?

Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8 maja w Żłobku Miejskim „Słoneczko” odbyły się zajęcia czytelnicze pt. ”Gdzie mieszka bajeczka?” Baju, baju, bajanie, zaczynamy czytanie. Baju, baju, bajanie, pokaż mi swoje zasłuchanie - tymi krótkimi rymowankami rozpoczęliśmy spotkanie z Tygryskami. Dzieci wysłuchały kilku wierszy z książki Czesława Janczarskiego „Gdzie mieszka bajeczka?”, a potem był pokaz różnych książek, które posiadamy w naszej bibliotece. „Książka z dziurą”, „Guzikowa książka” i „To nie jest książka” bardzo się dzieciom spodobały. Tym razem pracą plastyczną było wyklejenie książki w kolorowe motylki i kwiatki.
Piosenka „Książeczki, bajeczki” i inne zabawy sprawiły maluchom także wiele radości.

2023-05-26 17:17

Podziękowania za życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek

Bardzo dziękujemy za życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodziliśmy 8 maja.

Naszym Czytelnikom, władzom miasta i lokalnym instytucjom – bardzo dziękujemy za pamięć, miłe słowa i niespodzianki.

2023-05-26 16:49

Legimi – wydawanie kodów dostępu


Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że kończy się pula kodów dostępu do Legimi wydawanych w 2023 roku.
Pozostały jeszcze 3 kody – zapraszamy.

2023-05-12 16:11


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki