Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


  NOWOŚCI -  marzec 2024 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

„Polska niezwykła. Dolnośląskie” pod. red. Ewy Lodzińskiej i Waldemara Wieczorka 
Wydawnictwo Demart, 2023

Przewodnik po województwie dolnośląskim obejmuje naprawdę piękne i warte odwiedzenia regiony, takie jak:
- Karkonosze ze Śnieżką (jednocześnie najwyższym szczytem sąsiednich Czech)
- Góry Izerskie, które przestały być już symbolem dewastacji środowiska spowodowanej wydobyciem
węgla brunatnego i opartej na nim energetyce
- Kotlinę Kłodzką ze słynnymi zdrojami (Polanica, Kudowa, Duszniki czy Lądek) oraz Górami Stołowymi
(z najstarszym szlakiem turystycznym – w naszym rozumieniu – na świecie), Bardzkimi czy Masywem Śnieżnika
(z Trójmorskim Wierchem, z którego wody opadowe trafiają do aż trzech zlewisk morskich:
Bałtyku, M.Północnego i M.Czarnego)
- Masyw Ślęży (tajemnicze miejsce pogańskiego kultu, na które można się wspiąć bez żelaznej kondycji)
i Wzgórza Strzelińskie
- Łużyce (z Parkiem Krajobrazowym „Łuk Mużakowa” wpisanym na Listę UNESCO,
niegdyś zamieszkałe przez zachodnich Słowian),
- Góry Sowie z tajemniczymi podziemnymi miastami i naprawdę wiele innych
Niektóre z tych terenów są chronione przez powołanie parków narodowych
i krajobrazowych. Dodatkowo wyobraźnię odwiedzających rozpalają złoto i skarby ukryte tutaj w dalszej
i całkiem nieodległej przeszłości, ślady wojen i bitew, obecności Piastów, Czechów, Austriaków i Niemców, wielkie wspaniałe siedziby władców, działalność wynalazców i noblistów i wreszcie… pełnokrwiste miasta i miasteczka z Wrocławiem na czele. Naprawdę wiele jest do odkrycia, do czego gorąco zachęcamy.
Źródło: https://demart.com.pl/przewodniki/105-wojewodztwo-dolnoslaskie.html

Bo-Reum Hwang – Witajcie w księgarni Hyunam-Dong 
Wydawnictwo Albatros, 2024

Koreański bestseller, który w ciągu zaledwie pięciu miesięcy sprzedał się w ponad 110 tysiącach egzemplarzy, a teraz podbija serca zachodnich czytelników!
Ujmująca i pełna wdzięku opowieść o szukaniu pocieszenia i akceptacji w życiu oraz o uzdrawiającej mocy książek.
Myślała tylko o jednym: "Muszę założyć księgarnię”. Yeong-ju była wypalona – fizycznie i emocjonalnie. Choć spełniała się w życiu prywatnym i zawodowym i powinna być szczęśliwa, czuła jedynie wyczerpanie. Pewnego dnia, w przypływie odwagi, postanowiła zrealizować dawne marzenie. Przeprowadziła się do małej dzielnicy na obrzeżach Seulu i otworzyła kameralną księgarnię, Hyunam-dong.
Przez pierwszych kilka miesięcy łzy Yeong-ju tylko odstraszają odwiedzających. Ale długie godziny spędzane w księgarni dają jej czas na zastanowienie się, co powinno należeć do jej nowych obowiązków. Gdy zatrudnia Min-juna, sympatycznego baristę, również szukającego życiowej drogi, a potem zaczyna organizować spotkania autorskie, kółko czytelnicze i powoli opracowuje własną filozofię sprzedaży książek, zaczyna wreszcie czuć się swobodnie – nareszcie jest u siebie.

Źródło:   https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/witajcie-w-ksiegarni-hyunam-dong/

Maciej Jakubowiak – Hanka: opowieść o awansie
Wydawnictwo Czarne, 2024

Najpierw była Albina. Skończyła parę klas w wiejskiej szkole, na więcej nie pozwolił jej ojciec. Potem Hanka – już z maturą, pracowniczka biurowa kopalni, w młodości nawet sportsmenka. A po Hance – Maciek, absolwent dobrych studiów, miejska inteligencja. Pozornie brzmi to jak modelowa historia awansu na tle XX wieku. Jednak przez kolejne strony tego autobiograficznego eseju przewija się niepokojące pytanie: czy to rzeczywiście był awans? Bo przecież żeby mówić o swoim lepszym życiu, trzeba założyć, że poprzednie było gorsze. A kiedy uznaje się, że wreszcie zostało się kimś, to zakłada się przy tym milcząco, że poprzednicy w sztafecie pokoleń byli nikim.

Maciej Jakubowiak na warsztat bierze swoją rodzinę, ale własna historia jest dla niego punktem wyjścia do przyjrzenia się awansowi społecznemu w szerszym ujęciu. Jaką rolę naprawdę odgrywają w nim edukacja, państwo, praca? Co nam po nim zostaje: opowieści rodziców i dziadków, stosunek do pieniędzy i podróży, a może brzuch? I jak opisać to, że choć jest lepiej, to może nie do końca się udało?

Jeśli tak jak ja czekaliście na polskiego Eribona, oto on. Ten pięknie napisany esej opowiada losy zwykłej rodziny, wyjaśniając, w jaki sposób bieda i wykluczenie przeorały kilka pokoleń Polaków. Hanka, która czuła się nikim, miała szczęście: utalentowanego syna, który dostrzegł w niej wspaniałą bohaterkę literacką. Ale to on jest jej dłużnikiem i o tym także jest ta książka. Błyskotliwa, wzruszająca i ważna. Joanna Kuciel-Frydryszak

Nie mogłam się oderwać. Jakubowiak pisze świetnie. Aż mi gula z zazdrości skoczyła. Zyta Rudzka
Źródło:   https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hanka

Anna H. Niemczynow – „Słowa wdzięczności. Z zachwytu nad życiem 
Wydawnictwo Luna, 2024

Czy można być wdzięcznym mimo doświadczenia anoreksji, bulimii, przemocy słownej, cielesnej, rozwodu i wielu innych?
Otóż można.
Niemczynow udowadnia to na kartach Słów wdzięczności. Mało tego, sugeruje, że tym, co może pomóc w uzdrowieniu relacji z samym sobą, jest koncentracja na rzeczach z pozoru małych, takich jak chociażby wypicie filiżanki kawy. Nie zachwycisz się wielkimi rzeczami, jeśli nie uradują cię rzeczy drobne. Nie zmienisz nic, zrzucając na innych odpowiedzialność za swoje upadki. Bycie "tylko” człowiekiem to wychodzenie na zero. Bycie człowiekiem wdzięcznym to niezwykła postawa szacunku dla otaczającego nas świata. Wszak z wdzięcznością jest tak, że gdy zaczniemy ją praktykować, to nasz sposób odbierania świata zewnętrznego całkowicie się przeistoczy.
Wyzbądźmy się oczekiwań, że ktoś coś musi dla nas robić. To niezwykle uwalniające uczucie, które ściągnie z naszych ramion ogrom stresu. Warto spróbować, nie mamy nic do stracenia. A możemy zyskać.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/dziennik-wdziecznosci-niemczynow-anna-h,p1427097444,ksiazka-p

Jennifer Niven – Podtrzymując wszechświat
Wydawnictwo Bukowy Las, 2023

Przejmująca, pełna prawdy historia o poszukiwaniu akceptacji i miłości
Wszystkim się wydaje, że dobrze znają Libby, dziewczynę kiedyś zwaną „najgrubszą nastolatką w Ameryce”. Nikt jednak nie zadaje sobie trudu, żeby poznać ją tak naprawdę. Po śmierci mamy Libby zajadała się w czterech ścianach swojego domu w towarzystwie załamanego ojca i własnego smutku. Teraz dziewczyna wraca do szkoły, jest gotowa na nowych przyjaciół, miłość, na wszystko, co życie ma jej do zaoferowania. Wszystkim się wydaje, że dobrze znają Jacka. Owszem, to popularny i lubiany uczeń, ale i osoba, która nauczyła się nie rzucać w oczy. Jack potrafi zaprojektować i zbudować niemal wszystko, ale nie jest w stanie zrozumieć, jak działają trybiki jego własnego mózgu. Nikt nie zna wielkiego sekretu Jacka: chłopak nie rozpoznaje twarzy, nawet rodzeni bracia wyglądają dla niego jak obcy ludzie. Jack i Libby, połączeni okrutną licealną zabawą, spotykają się na szkolnej terapii. Oboje są wściekli, ale wściekłość powoli zmienia się w zainteresowanie. Odkrywają, że im więcej czasu spędzają ze sobą, tym mniej czują się samotni i niepotrzebni.
„Nigdy dotąd nie polubiłem bohaterów książkowych tak bardzo, jak polubiłem Libby i Jacka. Podtrzymując wszechświat pięknie przypomina, jak ważne jest, by podchodzić do innych ze zrozumieniem”. Jay Asher, autor 13 powodów
„Wspaniale napisana i jakże prawdziwa, a do tego wprowadza parę bohaterów, którzy już zawsze będą należeli do moich ulubionych. Każdy czytelnik zakocha się w Libby Strout!” Nicola Yoon, autorka Ponad wszystko
Jennifer Niven jest autorką bestsellerowej powieści „Wszystkie jasne miejsca”, a także czterech powieści dla dorosłych czytelników, trzech książek niebeletrystycznych oraz scenariusza do filmu na podstawie „Wszystkich jasnych miejsc” (nowość Netfliksa). 
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:   https://www.empik.com/podtrzymujac-wszechswiat-jennifer-niven,p1387760477,ksiazka-p

Brock Yates – Ferrari. Człowiek i maszyna 
Wydawnictwo SQN, 2024

Ferrari to czerwień. To wyścigi. Doskonałość, luksus i osiągnięcia.
Mniej znany jest człowiek stojący za tą marką. Przez prawie siedemdziesiąt lat Enzo Ferrari dominował w imperium motorsportu, które zdefiniowało świat szybkich samochodów.
Obok papieża Ferrari był najbardziej szanowanym człowiekiem we Włoszech. Ale czy był łagodnym padrone przedstawianym przez uwielbiającą go światową prasę, czy też bezwzględnym despotą, który doprowadzał swoich pracowników na skraj szaleństwa, a kierowców wyścigowych jeszcze dalej?
Dlaczego zrezygnował z kariery kierowcy wyścigowego? Jak wyglądało jego spotkanie z Mussolinim? Z jakich powodów krytykował go Watykan? Jak wpłynęła na niego śmierć syna? Biografia napisana przez Brocka Yatesa przenika przez misternie skonstruowaną powłokę Ferrariego i odkrywa prawdę kryjącą się za jego dziwacznymi relacjami z kobietami, współpracą z faszystami oraz fanatyczną obsesją na punkcie prędkości.
Od wielkiej pasji po genialny marketing, który wykreował słynny wizerunek motoryzacyjnego giganta, od nadzwyczajnych marzeń po często brutalne, ale niezwykle skuteczne metody zarządzania – ta historia jest równie szybka, skandaliczna i efektowna jak historia stajni Ferrari.
Opowieść o fascynującym i tajemniczym człowieku, który zbudował markę Ferrari, zainspirowała Michaela Manna do nakręcenia filmu Ferrari.
Źródło:   https://sqnstore.pl/wydawnictwo-sqn/sqn-sport/5009-ferrari-czlowiek-i-maszyna-brock-yates.html

 

Dział dla Dzieci

Książki 

Rachel Bright – „Wieloryb, który chciał więcej 

Wydawnictwo Zielona Sowa, 2023

Wieloryb ma niełatwe zadanie: musi znaleźć idealny przedmiot, który sprawi, że będzie się czuł spełniony. Podróżuje po całym oceanie i zbiera wszystko, co znajduje na dnie. Ale niezależnie od tego, ile przedmiotów w danej chwili posiada, nadal nie czuje się szczęśliwy.
Czyżby to prawdziwa przyjaźń, a nie stan posiadania mogła wreszcie uszczęśliwić wieloryba?
Piękna rymowana opowieść o empatii i przyjaźni, zachęcająca dzieci do dzielenia się z innymi i bycia dobrym.
"Wieloryb, który chciał więcej" to pięknie zilustrowany picturebook autorstwa Jima Fielda i Rachel Bright ("Mysz, która chciała być lwem", "Koala, który się trzymał", "Wiewiórki, które nie chciały się dzielić"). Ta książka to nie tylko wyjątkowe ilustracje, ale przede wszystkim zabawna, pouczająca historia z morałem, który na długo zapadnie w pamięć niejednemu dziecku.

Źródło:  https://www.zielonasowa.pl/wieloryb-ktory-chcial-wiecej-22842.html

 

Katarzyna Kucewicz – „Marcelinka. Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców

Wydawnictwo Frajda, 2023

Zbiór siedmiu opowiadań, które skupiają się na rozpoczynaniu szkolnej przygody i odnalezieniu się wszystkich dzieci, w tym również tych wysoko wrażliwych.

Jak to jest, gdy biała koszula drapie i trudno w niej ustać? Jak odnaleźć się w klasie, w której nikogo nie znasz? Czy nadmierna ekscytacja i zgiełk mogą być przytłaczające z powodu nadmiaru wrażeń i hałasu?

Psycholog Katarzyna Kucewicz odsłania świat wyjątkowo wrażliwej Marcelinki. Książka pokazuje zarówno wyzwania, które czyhają na wrażliwe dzieci w pozornie zwyczajnej codzienności, jak i sposoby, w jakie można im pomóc. Opowiadania wspierają wrażliwe dzieci, jak i ich rodziców, czy opiekunów.

Śledząc perypetie Marcelinki czytelnicy dowiedzą się, jak wspierać ponadprzeciętnie wrażliwe dzieci i pomóc im odnaleźć się w nowych realiach szkoły. Ta książka podkreśla, jak ważne jest, aby wszystkie dzieci czuły się dobrze ze sobą i wykorzystywały słusznie swoją wrażliwość. Ponieważ różnorodność jest w sam raz! Książka, która z niezwykłą wrażliwością przybliża nam świat dzieci oraz inspiruje do empatii i zrozumienia ich przeżyć.

Polecamy również drugi tom przygód Marcelinki wydany przez Wydawnictwo Frajda: “Marcelinka i świąteczny kołowrotek”

Katarzyna Kucewicz - psycholożka, psychoterapeutka. Autorka książek oraz licznych artykułów w czasopismach psychologicznych i lifestylowych, ekspertka w programach telewizyjnych i radiowych. Od lat przygląda się zagadnieniu wysokiej wrażliwości, pracuje z osobami czującymi za bardzo. Z pasją dzieli się swoją wiedzą psychologiczną na Instagramie: @psycholog_na_insta.

Źródło:  https://natuli.pl/pl/p/Marcelinka.-Opowiesc-dla-bardzo-wrazliwych-dzieci-i-ich-rodzicow/26111

 

Samantha Newman – Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych

Wydawnictwo HarperCollins, 2023

Starannie wydany zbiór 15 opowiadań według najsłynniejszych utworów Williama Szekspira. Kultowe dramaty przeobrażono w zachwycające opowieści - napisane przystępnym językiem i interesująco zilustrowane klasyczne utwory ożywają z nową siłą. Takie nowoczesne ujęcie pomaga przybliżyć dzisiejszej młodzieży znane i lubiane utwory najsłynniejszego dramaturga, które każdy powinien znać, jednak do lektury zachęcamy nie tylko dzieci. Książka jest polecana także jako pomoc dla nauczycieli, a dzięki wysmakowanym ilustracjom oraz eleganckiemu wydaniu to wartościowa pozycja na prezent.

W książce znajdują się opowiadania na podstawie dramatów Szekspira:

Antoniusz i Kleopatra

Jak wam się podoba?

Komedia pomyłek

Hamlet

Król Lear

Stracone zachody miłości

Makbet

Kupiec wenecki

Sen nocy letniej

Wiele hałasu o nic

Otello

Romeo i Julia

Burza

Opowieść zimowa

Wieczór Trzech Króli

W serii ukazała się również książka Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko

Źródło: https://harpercollins.pl/pl/products/szekspir-to-nie-dramat-opowiesci-dla-mlodych-2874.html

 

Timo Parvela – Cienie. Dzwoneczek

Wydawnictwo Dwukropek, 2023

Siódmoklasista Pete szepcze do ucha mikołajowi w galerii handlowej rozpaczliwe życzenie świąteczne – aby jego przyjaciółka Sara wyzdrowiała z nieuleczalnej choroby. Aby życzenie się spełniło, Pete musi oddać własny cień. Godzi się i Sara zdrowieje nagle i w pełni. Ale z chłopcem zaczyna dziać się coś dziwnego. Nie odczuwa żadnych emocji. Antidotum na ten stan jest tylko mały dzwoneczek od sań, który przywraca mu cień i uczucia. Pete odkrywa straszliwą prawdę: w dzwoneczku skrywa się jego wnętrze, on sam zaś żyje teraz jako cień samego siebie. Wkrótce zauważa, że nie jest jedyny – niektórzy ludzie także nie mają cieni. Pete chce się dowiedzieć, dlaczego, i odzyskać swój cień, ale nie może narazić zdrowia Sary. Nie ma wiec wyjścia, jak tylko dotrzeć do sedna mrocznego procederu. Okazuje się, że wszystkim grozi niebezpieczeństwo - zagrożony jest cień samego Świętego Mikołaja. Tak długo, jak Święty Mikołaj i jego cień są jednością, wszechświat pozostaje w równowadze. Rozdarcie oznaczałoby koniec świata.

Czy jednak ktoś taki jak Pete jest w stanie go uratować?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/dzwoneczek-cienie-tom-1-parvela-timo,p1408881383,ksiazka-p

 

Katarzyna Rygiel i in. - „Kleks. Nowy początek 

Wydawnictwo Agora, 2023

Najpotężniejsze zaklęcie brzmi: „A co by było, gdyby…”

Nie takie miały być te urodziny! Ada Niezgódka liczy na imprezę niespodziankę, tymczasem odwiedza ją dziwny gadający ptak. W dodatku wręcza jej tajemnicze zaproszenie. Dzięki niemu Ada przenosi się do Akademii, której dyrektorem jest legendarny profesor Ambroży Kleks. W tym magicznym miejscu dziewczynka odkrywa swój talent do rozwiązywania problemów – podobno nierozwiązywalnych. Zdobywa też nowych przyjaciół, których będzie musiała ochronić przed wielkim niebezpieczeństwem.

Nie Adaś, a Ada. Akademia, w której uczą się już nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki. Zarówno z Polski, jak i z całego świata. W uwspółcześnionej wersji kultowej historii o najbardziej bajkowej ze szkół jedynie pan Kleks wcale się nie zmienił: pozostaje zaskakującym, pełnym ciepła i niezwykłego poczucia humoru przyjacielem dzieci, zwierząt i magicznych stworzeń. Powieść napisana na podstawie scenariusza filmu „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego porwie was na nowo w czarodziejski świat wykreowany przez Jana Brzechwę.

„Wiele się w Akademii pozmieniało. Nowi uczniowie (i uczennice!), jeszcze bardziej niesamowite lekcje, a i sam profesor jakby młodszy. Na szczęście niezmienne pozostały wyobraźnia, która ma wielką moc, i magia, dzięki której słynna szkoła wciąż jest najbardziej niezwykłym miejscem w świecie bajek. Oto nowy Kleks na nowe czasy!”

– Piotr Fronczewski

„Lekcje empatii, harmonii czy aleliminacji powinny odbywać się w każdej szkole. Zapraszam was do Akademii pana Kleksa, w której nauczyciel jest przyjacielem, a marzeń nie wolno się bać!”

– Tomasz Kot

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://bonito.pl/produkt/kleks-nowy-poczatek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki