Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Republika ludzi kochających czytać, czyli 15- lecie DKK w Chojnowie

Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce zaczęły powstawać w 2007 roku z inicjatywy Instytutu Książki w Krakowie.
Pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się 23 kwietnia 2007 roku, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wkrótce, we współpracy z nauczycielami pełniącymi rolę koordynatorów, powstał Młodzieżowy DKK dla uczniów z chojnowskich szkół.
Członkowie klubów spotykają się przeważnie raz w miesiącu, aby porozmawiać o przeczytanych lekturach. Starają się poznać książki zarówno autorów polskich, jak i zagranicznych, nagradzanych, ale i debiutantów oraz przypomnieć sobie lub poznać klasyków znanych i tych mniej znanych. Nie skupiają się na jednym gatunku literackim, czytają od eseju po powieść postapokaliptyczną.
Klubowicze uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę, są także współtwórcami swoich imprez. W kalendarium MBP na stałe zagościły takie wydarzenia, jak Światowy Dzień Czytania Tolkiena czy Łgarska Noc Świętojańska.
Jubileusz DKK w postanowiliśmy uczcić, jak przystało na wielbicieli literatury, spotkaniem autorskim z Romanem Husarskim.

2022-05-13 12:02

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: Wystawa Marty Kondrackiej „Cztery pory roku na dolnośląskich szlakach Jakubowych”

Zapraszamy na wystawę fotograficzną Marty Kondrackiej „Cztery pory roku na dolnośląskich szlakach Jakubowych”. Na zdjęciach autorka pokazuje nam swoją Dolnośląską Drogę św. Jakuba – poprzez niezwykle subtelne piękno pobudzające do refleksji. To jej trzecia wystawa w naszej Galerii Młodych, w 2010 roku prezentowała „Dolny Śląsk w obiektywie”, a pięć lat później fotograficzne wspomnienia z różnych miejsc - „W drodze..”. Obecną wystawę można obejrzeć do końca maja. *** W 2004 roku rozpoczęto w Polsce wytyczanie pierwszych odcinków Drogi św. Jakuba, jako części europejskiej sieci Camino de Santiago. Dziś, w naszym kraju, to już ok. 6000 kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli.

2022-05-05 16:55

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: spotkanie autorskie z Moniką B. Janowską

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Moniką B. Janowską: 12 maja, godz.18.00 (po spotkaniu kiermasz książek autorki). *** Monika B. Janowska - w 2011 roku debiutowała powieścią ”Gra o pałac”, nominowaną do Legnickiej Książki Roku 2011. Kolejna książka „Zawracanie głowy” trafiła do rąk czytelników w 2013 roku. Na swoim pisarskim koncie ma jeszcze powieści: ”Połknąć żabę” (2017), „Czwarty pokój” (2019), „Mało brakowało” (2019), „Selfie z Toskanią”(2020) oraz w 2021 r. „Diabli wzięli święty spokój” – Książka Roku 2021 w kategorii KOMEDIA KRYMINALNA w plebiscycie serwisu Granice.pl. Powieści Moniki B. Janowskiej tryskają dobrym humorem, obfitują w zwariowane przygody zwykłych-niezwykłych bohaterek i zaskakujące zbiegi okoliczności, ale przede wszystkim pozwalają się oderwać od szarej codzienności. Rodzinne miasto autorki – Legnica, stanowi tło jej powieści i nawet, gdy zdarza się inaczej, to bohaterki zawsze są z nią związane. Utrzymane w humorystycznym stylu książki Moniki B. Janowskiej cieszą się popularnością, zbierają dobre recenzje, dostarczają znakomitej rozrywki oraz skutecznie poprawiają humor. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie, bowiem nutka romansu miesza się z odrobiną historii, sensacji czy nawet kryminału.

2022-05-04 20:12

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: spotkanie autorskie „Świat pod Kyczerą”

Zapraszamy na spotkanie autorskie „Świat pod Kyczerą” - z red. Jerzym Starzyńskim oraz autorami zdjęć Piotrem Kuziakiem i Rafałem Wyciszkiewiczem: 11 maja, godz. 17.00. Album, który zdobył tytuł Legnickiej Książki Roku 2020, jest zapisem dwudziestu trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, zorganizowanych w latach 1996 -2020. ***Jerzy Starzyński - animator kultury, historyk, choreograf, badacz kultury łemkowskiej. Założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”, prezes stowarzyszenia pod tą samą nazwą. Pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Autor licznych  publikacji i wydarzeń poświęconych dziejom i kulturze Łemków. Za swoją działalność otrzymał  wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagroda Fundacji Popierania Niezależnej Kultury Polskiej „Polcul” z Sydney, Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Nagroda Miasta Legnicy, „Zasłużony Działacz Kultury Ukrainy”. Piotr Kuziak – fotografią zajmuje się od 15. roku życia, czyli niemal już pół wieku. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” dokumentuje fotograficznie od samego początku. Poza folkolorem fotografuje też przyrodę, czemu sprzyja upodobanie do rowerowych wycieczek po leśno-polnych obrzeżach Lubina, w którym mieszka. Rafał Wyciszkiewicz -  fotografik, muzyk, podróżnik rowerowy. Dokumentalista Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą” od 2000 roku. Jego zdjęcia były publikowane w kilku książkach, m.in.: „Kto siedzi na miedzi(y)?”, „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej”, "Ubiory Łemków w XIX – I połowie XX wieku”. Jako muzyk największy sukces osiągnął w 1990 roku w Jarocinie, zdobywając z zespołem Maria Nefeli nagrodę publiczności.

2022-05-04 20:06

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: 8 - 15 maja

Zapraszamy do uczestnictwa w XIX Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, który organizujemy wspólnie z lokalnymi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i edukacyjnymi: Żłobkiem Miejskim „Słoneczko”, Przedszkolem nr 1, Przedszkolem nr 3, Szkołą Podstawową nr 3 i Szkoła Podstawową nr 4 oraz Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie.
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa i bibliotek, zainicjowana w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczne hasło: „Biblioteka – świat w jednym miejscu” odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, zaledwie punkt, a z drugiej strony – drzwi do Universum. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Cały świat w jednym miejscu, cała wiedza na wyciągnięcie ręki. Program naszego Tygodnia Bibliotek:

2022-05-04 16:15


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki