23 kwietnia 2016 r. , w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Wrocław rozpoczął roczną kadencję jako Światowa Stolica Książki UNESCO. W tym czasie podjęte były liczne inicjatywy związane z promocją książki i czytelnictwa. Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprosiła wszystkie dolnośląskie biblioteki publiczne do uczestnictwa w „PRZYJĘCIU DLA KRÓLOWEJ KSIĄŻKI”. Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie przyłączyła się do tej akcji. Przyjęcie - dla młodych czytelników i ich rodzin - odbyło się w naszej bibliotece 23 kwietnia. O godz. 11.00 przeprowadzone zostały zajęcia plastyczno-literackie, podczas których wykonywane były życzenia dla tej wyjątkowej królowej, na specjalnie przygotowanych kartonach w kształcie książki. Finałem spotkania było wyjście małych bohaterów bajkowych o godzinie 12.00 przed budynek biblioteki i złożenie życzeń Królowej Książce. Tym samym młodzi, młodsi i najmłodsi Dolnoślązacy wspólnie i o tej samej porze przywitali Światową Stolicę Książki UNESCO. Po powrocie do biblioteki odśpiewaliśmy wszystkim książkom „100 lat” oraz jeszcze - przy małym co nieco - wspólnie spędziliśmy miło czas.
2016-05-02 11:46
Spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Mirosławskim, który z wielką pasją opowiedział chojnowianom o swojej ubiegłorocznej wyprawie do Maroka i zaprezentował wiele zdjęć. Poznawanie tego kraju, razem z towarzyszącym mu od lat w podróżach kolegą, zaczęło się od Marrakeszu i zwiedzania jego zabytków, podziwiania mozaik i ornamentów. Następnym etapem był port w Essaouirii z imponującymi murami obronnymi. A potem Meknes i Fez. Nasz gość z wielkim zainteresowaniem obserwował też życie codzienne w tych miejscach: place i targowiska, warsztaty rzemieślnicze, garbarnię skór, miejscową kuchnię z bardzo popularną tutaj słodką herbatą i tadżinem. Ta marokańska wyprawa to nie tylko miasta, ale też górska wędrówka po Atlasie Wysokim i zdobycie najwyższego szczytu Toubkal.
2016-04-29 12:24
The Tolkien Society w 2003 roku ogłosiło 25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena. I corocznie ogłasza motto patronujące temu szczególnemu Dniu - w 2016 r. jest to „Życie, śmierć i nieśmiertelność”, a ma upamiętnić 100. rocznicę krwawej bitwy nad Sommą, w której poległ też przyjaciel pisarza - R.Q. Gilson. W Chojnowie Dzień Czytania Tolkiena obchodziliśmy 31 marca. Organizatorami tego wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Tak jak i w ubiegłym roku przyjął on formę konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
2016-04-07 15:57
Jak ciekawie można opowiadać o trudach życia na terenach podbiegunowych przekonaliśmy na spotkaniu z dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego - dr hab. prof. Henrykiem Marszałkiem, zatytułowanym „Ostre góry pod biegunem, czyli o przyrodzie Spitsbergenu”. Profesor z wielkim entuzjazmem opowiadał o Spitsbergenie, czyli Ostrych Górach, o uniwersyteckiej Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego, w której już kilkakrotnie przebywał prowadząc badania. Opowiadał o trudnej codzienności, nieoczekiwanych spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi, a także o badaniach prowadzonych na tej największej, w dużej mierze pokrytej lodowcami, norweskiej wyspie.
2016-01-25 21:54
W październiku br. na rynku wydawniczym ukazała się biografia „Krystyna Sienkiewicz – różowe zjawisko” napisana przez Grzegorza Ćwiertniewicza, wrocławskiego polonistę i krytyka teatralnego. Z inicjatywy mieszkańców Chojnowa zorganizowaliśmy spotkanie z autorem książki. Grzegorz Ćwiertniewicz z wielką pasją opowiadał jak powstała biografia, jak pisze się o wspaniałej aktorce i jaką osobą jest Krystyna Sienkiewicz. I jak spełnia się swoje marzenia, bo ta publikacja ukazująca bogatą osobowość bohaterki i jej życie osobiste oraz dorobek artystyczny, to spełnione, wielkie marzenie autora. A pracował nad nią kilka lat.
2015-12-22 20:48