W ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy cykl spotkań dla dzieci i dorosłych zatytułowany „Na tropach smoków”. Wszystkie spotkania odbyły się 13 maja, dwa z nich poprowadził dr Marek Sikorski, historyk sztuki i autor m.in. książek popularnonaukowych o smokach. Podczas prelekcji z ilustracjami „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie zagadki historycznej”, przeprowadzonej dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 4, opowiedział o losach smoka wawelskiego. Miłym akcentem było przygotowanie przez uczestników spotkania rysunków smoka. Na wykładzie dla dorosłych „Smoki i smokobójstwo. Mit walki ze złem” dr Sikorski omówił mit walki ze złem ucieleśnionym w wizerunku smoka. Po spotkaniach nasz gość przekazał bibliotece specjalny Dyplom Pogromcy Smoka.
2015-05-19 15:23
W ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy cykl spotkań dla dzieci i dorosłych zatytułowany „Na tropach smoków”. Wszystkie spotkania odbyły się 13 maja. Najpierw w Bibliotecznej Akademii Malucha pojawił się legendarny smok, tytułowy bohater książki Urszuli Kozłowskiej „Smok wawelski”. Pojawiły się również kolorowe pacynki, które zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Po przeczytaniu opowieści o wawelskim smoku, dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące bohaterów oraz wydarzeń przedstawionych w książce. Plastycznym zadaniem najmłodszych uczestników BAM i ich rodziców było złożenie smoka z rozsypanych figur geometrycznych. Dużo emocji i radości sprawiły maluchom także zabawy „Smocze minki „ i „Smok goni swój ogon”.
2015-05-19 14:53
Obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek rozpoczeliśmy 8 maja otwarciem wystawy kolaży Urszuli Kwiatkowskiej – Sznerch „HOLONY II”. Artystka bierze udział w różnorodnych inicjatywach o charakterze plastycznym, m.in. aktywnie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Otwartą Pracownię przy Galerii Sztuki w Legnicy. W ramach wystaw zbiorowych miała możliwość przedstawienia swoich prac plastycznych mieszkańcom Legnicy. „HOLONY II” to jej druga indywidualna wystawa - w 2010 r. zadebiutowała w Legnickiej Bibliotece Publicznej wystawą „HOLONY”. Na wernisażu, licznie przybyli goście, mogli podziwiać 23 kolaże w pięciu cyklach: Czarne anioły, Koniec świata, Płonący raj, Kim jest kobieta?, Bibliotekarki. Specjalnym gościem była Janina Stasiak, historyk sztuki, która opowiedziała o historii i technice kolażu oraz dokonała analizy zaprezentowanych prac. W drugiej części spotkania wszyscy mogli skorzystać z porad legnickiej artystki i stworzyć własny kolaż na małych warsztatach artystycznych. Zaproszenie do twórczej zabawy przyjęli i młodsi, i starsi uczestnicy wernisażu. Kolaże wykonywane były indywidualnie oraz zbiorowo, ciekawych pomysłów było bardzo dużo.
2015-05-19 13:41
Krecik i przyjaciele, czyli prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. W naszej Bibliotecznej Akademii Malucha, tym razem, odwiedził nas niezrównany Krecik i jego przyjaciółka Myszka, dzięki którym dowiedzieliśmy się co to znaczy prawdziwa przyjaźń. Bawiliśmy się świetnie, weseląc się przy różnych zabawach tanecznych i plastycznych.
2015-05-19 12:33
W ramach obchodów „Bliżej Książki 2015” gościliśmy Tomasza Trojanowskiego - autora książek dla dzieci i młodzieży, scenariuszy i słuchowisk radiowych. Pisarz spotkanie rozpoczął od zadania dzieciom pytania, co jest potrzebne, żeby napisać książkę. Różne były odpowiedzi, ale gdy padła odpowiedź, że wyobraźnia, poświęcił jej sporo uwagi. Podkreślił, że to właśnie czytanie rozwija wyobraźnię. Potem dzieci kierowały pytania do autora. I nie tylko otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Miały także okazję wysłuchania fragmentów „Kocich historii” odczytanych przez pisarza, jak również obejrzenia zdjęć kotów, które były inspiracją do napisania opowiadań.
2015-04-23 13:53