Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                                        

 

POLECANE   NOWOŚCI  -  listopad  2022 r.

 
 

Dział dla Dorosłych

 

Książki


 

Katarzyna Bareja  - „Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy"

Wydawnictwo Axis Mundi, 2022

Stanisław Bareja to nasze dobro narodowe. Wiele dialogów z jego filmów na stałe weszło do naszego języka, w dzisiejszej rzeczywistości tropimy „bareizmy" lub wzdychamy: „jak u Barei".  Jego talent zrealizował się  w komediach: Miś, Brunet wieczorową porą, Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz czy serialu Alternatywy 4, które w pełni zasługują na miano kultowych. Katarzyna Bareja, córka Stanisława, filmoznawczyni, psychoterapeutka,  sięgając po niepublikowane fragmenty rodzinnych pamiętników i prywatne listy, ukazuje życie Barejów widziane niejako „od kuchni" (notabene – miejsca, w którym najczęściej można było zastać jej ojca). Z czułością przedstawia sylwetkę reżysera w licznych anegdotach, oferując Czytelnikowi ciepły, rodzinny portret.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/zaby-w-smietanie-czyli-stanislaw-bareja-i-bliscy-bareja-katarzyna,p1293193651,ksiazka-p

 

Andrzej Brzezicki – „Wielka gra majora Żychonia"

Wydawnictwo Literackie, 2022 

Prawdziwa historia asa wywiadu, polskiego Jamesa Bonda

Postać Jana Henryka Żychonia jest wielobarwna, kontrowersyjna i tragiczna. Jako młody chłopak uciekł z domu do Legionów, walczył o granice odrodzonej Polski, był oficerem wywiadu niestroniącym od brutalnych metod, godnym przeciwnikiem niemieckiej Abwehry; wzbudzał też kontrowersje swoim nieokrzesaniem i zamiłowaniem do alkoholu. Zainicjował szereg ważnych akcji wywiadowczych, w tym najsłynniejszą „Wózek", polegającą na inwigilacji niemieckich przesyłek pocztowych przewożonych przez polskie Pomorze. Podczas II wojny światowej Żychoń został bezpodstawnie oskarżony o współpracę z Abwehrą. Uniósł się honorem, rzucił stanowisko, zgłosił się na front – i zginął pod Monte Cassino.

Książka Andrzeja Brzezieckiego jest porywającą biografią, którą czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną.

„Jan Henryk Żychoń — bezkompromisowy i bezwzględny oficer, walczący na froncie wywiadowczym, jednym z najtrudniejszych i najbardziej dwuznacznych moralnie, gdzie otwarta przyłbica jest błędem, a kłamstwo i podstęp — zasługą i metodą. Gdyby znakomita książka Andrzeja Brzezieckiego o Żychoniu ukazała się kilka lat wcześniej, to — kto wie? — może ten wielki patriota, znienawidzony przez Abwehrę i zawistnych kolegów, stałby się pierwszoplanowym bohaterem mojego cyklu szpiegowskiego? Polecam. Zdecydowanie polecam"

 MAREK KRAJEWSKI

Źródło : https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3956/wielka-gra-majora-zychonia


 

Rachel Joyce – „Marzenie panny Benson"

Społeczny Instytut Wydawniczy, 2022

Brawurowa opowieść o sile kobiecej przyjaźni.

Mając lat dziesięć, Margery Benson się zakochała. Mając lat czterdzieści sześć, uświadamia sobie, że to ostatni moment, by odnaleźć tę miłość i zacząć wszystko od nowa. Rzuca pracę nauczycielki i postanawia podążyć za marzeniem z dzieciństwa – odnaleźć złotego chrząszcza, który przed laty oczarował ją na ilustracji w książce o niesamowitych stworzeniach.

Na jej ogłoszenie o poszukiwaniu asystenta na ekspedycję do Nowej Kaledonii zgłasza się niejaka Enid Pretty. Ubrana w jasnoróżowy kostium blondynka nie wygląda na osobę, która ma jakiekolwiek pojęcie o takich wyprawach. Margery nie znosi jej od pierwszego wejrzenia, ale nie ma wyboru. Jeśli chce wyruszyć w podróż, jest skazana na Enid…

Rachel Joyce w olśniewający sposób opowiada o tym, co można odnaleźć, jeśli naprawdę się tego pragnie, a także o tym, co to znaczy być kobietą. Przede wszystkim jednak "Marzenie panny Benson" to niezwykła historia o sile kobiecej przyjaźni, dzięki której można osiągnąć nawet to, co wydaje się niemożliwe, i przeżyć przygodę, która zmieni życie.

Bestseller „New York Timesa"

Wilbur Smith Adventure Writing Prize

Najlepsza książka 2020 roku według „Woman & Home", „Daily Mail", „Bookmark" i „Good Housekeeping" 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/marzenie-panny-benson-joyce-rachel,p1313188955,ksiazka-p

 

 

Makoto Shinkai, Naruki Nagakawa  – „Ona i jej kot"

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego, 2022
 

Cztery kobiety, cztery koty, cztery przeplatające się ze sobą historie.

Miyu czuje, że jest inna niż wszyscy, i dlatego żyje samotnie. Pewnego deszczowego wiosennego dnia w kartonowym pudle znajduje kota i zabiera go do domu. Reina, tak samo niezależna jak jej kotka Mimi, wkracza w dorosły, nie zawsze przyjazny świat. Aoi to młoda kobieta, której życie naznaczyła śmierć najlepszej przyjaciółki. Staruszka Shino i jej kot wspierają bratanka, który szuka swojego miejsca w życiu.

Życiowym zmaganiom bohaterek dyskretnie przyglądają się koty, a z tej czułej obserwacji rodzi się szczególna, głęboka więź. Bo przecież świat koci niewiele się różni od ludzkiego, a wsparcie, jakie zapewnia druga istota, pozwala zmagać się z małymi i wielkimi problemami.

Ona i jej kot to cztery pełne uroku i zachwytu nad życiem opowieści, które powstały dzięki kotom zabranym z ulicy. To także nowa odsłona jednej z pierwszych prac znanego japońskiego reżysera filmów animowanych Makoto Shinkaia.

Naruki Nagakawa dokonuje nie lada sztuczki – sugestywne obrazy i oniryczną wizję Shinkaia przemienia w poetycką prozę. Mnóstwo ciepła i emocji, które rozpozna każdy, kto chociaż przez chwilę mieszkał z kotem pod jednym dachem!

Joanna Julia Sokołowska, autorka bloga Byłem tu. Tony Halik i prowadząca podcastu O Japonii

„Ciepła, mocna wizualnie i klimatyczna książka, która odpędza nawet najbardziej dogłębne poczucie samotności. Tutaj koty ratują ludzi i wyjaśniają, co się naprawdę w życiu liczy".

Anette König, SRF

„Czysta prostota. Kilka stron tej powieści dostarcza tylu wrażeń, co całe tomy innych".

MyanimeList.net

„Poruszająca opowieść o więzi, jaką tworzymy z naszymi zwierzętami".

AniList

„Krzepiąca kocia historia Shinkaia i Nagakawy to jednocześnie podnoszący na duchu emocjonalny przekaz skierowany do dwunożnych przyjaciół".

Lisette Gebhardt, Literaturkritik 

Makoto Shinkai – japoński filmowiec, animator, autor i artysta mangi. Początkowo pracował jako grafik komputerowy. W 1999 roku zadebiutował pięciominutowym filmem animowanym pt. Ona i jej kot, w którym użył własnych, ręcznie rysowanych ilustracji, a sceny 3D wykonał głównie za pomocą Adobe After Effects. Film został entuzjastycznie przyjęty i był wielokrotnie nagradzany. Po tym sukcesie Shinkai porzucił pracę grafika i zajął się produkcją filmową.

Naruki Nagakawa – japoński scenarzysta i autor mang, twórca adaptacji na powieść filmu Shinkaia Ona i jej kot.

Źródło: https://wuj.pl/ksiazka/ona-i-jej-kot


 

Andrzej Stasiuk – „Przewóz"

Wydawnictwo Czarne, 2021

Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy, żelazny wąż czołgów, ciężarówek, maszyn. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci. Żydowskie rodzeństwo, które w drodze do wyśnionej ziemi obiecanej, chowa się w stodole tuż obok kałuż świńskich wnętrzności. Chłopcy z partyzantki, wierzący jeszcze, że wojna jest przygodą, wykonują wyroki, których nie rozumieją. Ich dowódca czeka na rozkazy. Zanim nadejdą, każe liczyć czołgi i nad kolejnym butelkami bimbru, wśród roju much przekonuje, że już wkrótce będzie po kolana brodził we krwi wrogów. Wszyscy przychodzą do kobiety, przykucniętej, bosej, hardej. Czekają, upał mąci umysły.

A pewien mały chłopiec widzi, słyszy i zapamiętuje to wszystko: grzmot nadlatujących samolotów, drżenie ziemi. Po latach narrator próbuje opowiedzieć historię, której nie opowiedział mu ojciec.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/przewoz

 

 

Krzysztof Wielicki – „Solo. Moje samotne wspinaczki"

Wydawnictwo Agora, 2022

"Nawet gdy jestem sam, nie czuję się samotny. Wiem, że ktoś na mnie czeka w bazie, w domu. Dwudniową samotność można polubić, bo ona wynika z realizacji marzenia. Boję się samotności w życiu."

Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Samotnie wspinał się na Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Makalu, Nanga Parbat…  Wydawać, by się mogło, że jego kariera wspinaczkowa nie ma już przed czytelnikami tajemnic. A jednak. „Solo" to zapis samotnych wejść Krzysztofa Wielickiego na najwyższe góry świata okraszony subtelnie podanymi refleksjami autora – bohatera o kondycji człowieka, o górach, partnerstwie i samotności.

Alpinizm stawia na wartości, które wykluczają samotność: partnerstwo liny, zaufanie, uważność, troska o drugiego człowieka. Wspólne przeżycia są pełniejsze, wtedy lepiej smakują sukcesy, a porażki są mniej gorzkie. Skąd zatem ta potrzeba samotnej wspinaczki? Czy jest świadomym wyborem, czy dręczącą ambicją? Efektem splotu okoliczności?

Czy samotność w górach jest głębsza, pełniejsza, bardziej dojmująca? Pomaga czy przeszkadza? Paraliżuje, czy da się ją oswoić? Czegoś uczy, a może dodaje jedynie strach do ciszy i pustki?

Czy poznał odpowiedzi na te pytania? 

"Co powoduje, że człowiek decyduje się na  samotne wspinanie? Że mimo: niepokoju, stresu, strachu podejmuje to wyzwanie i realizuje je z pokorą pomieszaną z brawurą i zuchwałością?

Na te pytania Wielicki stara się odpowiedzieć w tej książce. Analizuje swoje wielkie samotne wspinaczki na ośmiotysięcznikach, próbuje odnaleźć ich przyczynę. Dociera jednak do zaskakującego odkrycia: gdy w samotności, przygotowując posiłek, rozlewa herbatę do dwóch kubków. Uzmysławia sobie, jak wielką sprawą jest w górach partnerstwo."

Janusz Majer, himalaista

"Jak ten „Asteriks" to robi? I po kiego diabła?

Trudno Go nie podziwiać. Równie trudno nie lubić. Najtrudniej nie być go ciekawym. Co w nim siedzi? Co jest jego magicznym napojem? I jakim cudem przeżył wyzywając na solo tyle najpotężniejszych szczytów? Odpowiedzi znajdziecie w tej książce. Gwarantuję, że nie oderwiecie się od niej."

Jacek Żakowski, dziennikarz

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/solo-moje-samotne-wspinaczki-wielicki-krzysztof,p1286402834,ksiazka-p

 

 

Dział dla Dzieci

 

Książki

 

Guo Jing  – „Jedynaczka"

Wydawnictwo Mandioca, 2022

 

„Oszałamiająca niema powieść graficzna badająca izolację i zaradność dziecka" - tak recenzentka opisała komiks nagrodzony ALA-ALSC Notable Children's Book of the Year 2016.

Guojing w doprawdy porywający sposób, nie wypowiadając ani jednego słowa, opowiedziała magiczną historię zagubienia pewnej dziewczynki w chińskim mieście. Baśniowy świat wyobraźni dziewczynki unosi się ponad szarugą przemysłowego miasta, spowitego w gęstym smogu.

Chińska artystka przebojem wdarła się tą opowieścią na rynek baśni, bajek i komiksów, bowiem „Jedynaczka" jest książką, która na świecie podbiła serca wielbicieli tych trzech gatunków literackich.

Ten komiks jest po prostu piękny, wzruszający i poruszający, tym bardziej, że osadzony w konkretnych realiach - Chin czasów jedynego dziecka w "nowoczesnej" rodzinie.

Dziesiątki nagród, wiele międzynarodowych wydań, setki świetnych opinii w serwisach polecających literaturę nie wzięły się znikąd. Guojing wie jak opowiadać obrazami!

Nagrody:

- Best Illustrated Children's Books of 2015 - The New York Times

- Nominacja do Nagrody Eisnera 2016

- Trzy najlepsze książki dla dzieci i młodzieży - The Washington Post

- Top Ten Children's Books of 2015 - The Wall Street Journal

- Publishers Weekly Best Top Ten Children's Books of 2015

- 2016 China Eslite Bookstore Reading Staff Award

- nr 1 na zimowej liście Indie Next dla dzieci 2015-2016

- Kirkus Recenzje Najlepsze książki z obrazkami 2015

- Wystawiony na Towarzystwie Ilustratorów: Wystawa Sztuki Oryginalnej 2015

- ALA-ALSC Wybitna Dziecięca Książka Roku 2016

- Grudniowa lista najlepszych książek Amazon

- Rekomendacja People Magazine

Źródło: https://tantis.pl/jedynaczka-p3229909#product-specifics

 

 

Marc-Uwe Kling – „Dzień, w którym dziadek spalił czajnik"

Wydawnictwo Debit, 2022

W czasie wakacji babcia i dziadek przyjeżdżają, żeby przypilnować wnuków. Tiffany, Max i Luisa dobrze wiedzą, kto tak naprawdę ma kogo pilnować. A jednak zostawiają dziadka samego w kuchni. Otóż dziadek stawia na kuchence nowy czajnik w stylu retro, a potem włącza płytę. Czy to tylko roztargnienie? Czajnik zaczyna się topić, przez co w całym domu strasznie śmierdzi i cała rodzinka musi spędzić popołudnie i noc w ogrodzie.

Ale co można robić przez tyle czasu w ogrodzie? Kiedy wszyscy robią się głodni, pomysły zaczynają pojawiać się jeden po drugim…

Pełna rodzinnego ciepła historia z zabawnymi ilustracjami Astrid Henn.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/dzien-w-ktorym-dziadek-spalil-czajnik-kling-marc-uwe,p1286378917,ksiazka-p

 

 

Marc-Uwe Kling – „Dzień, w którym babcia popsuła internet"

Wydawnictwo Debit, 2020

To był ten jeden jedyny raz, kiedy Tiffany powinna była pilnować babci. I akurat dziś babcia musiała popsuć internet. Cały internet. Na całym świecie. No, super….

Bez internetu nic nie jest już tak jak dawniej. Max nie może cały czas gapić się w komórkę, Luisa nie może słuchać muzyki, a dziadek – oglądać telewizji. Nawet mama i tata wrócili wcześniej do domu, bo nie mogli pracować. Nikt nie wie, co robić – tak zupełnie bez internetu.

A jednak robi się z tego całkiem fajny dzień. Mimo że internet jest popsuty! A może właśnie dlatego?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/dzien-w-ktorym-babcia-popsula-internet-kling-marc-uwe,p1286378908,ksiazka-p

 
 

Eduarda Lima – „Strajk"

Wydawnictwo Babaryba, 2022

 

Zwierzęta na całym świecie zawarły milczące porozumienie: nie tylko przestały się odzywać, ale także współpracować z człowiekiem! Na kuli ziemskiej nastała zupełna cisza... Rozpoczął się strajk zwierząt!

Strajk w bardzo prosty, a zarazem przejmujący sposób przedstawia najmłodszym czytelnikom problem zanieczyszczenia środowiska, nadmiaru śmieci oraz plastiku. Szkodliwa dla Ziemi działalność człowieka doczekała się w końcu odpowiedzi ze strony zwierząt, które postanowiły zaprotestować i ogłosić własną formę strajku klimatycznego! Lektura tej książki to doskonała inspiracja dla rodziców oraz wychowawców do wspólnych rozmów z dziećmi na temat naszej odpowiedzialności za równowagę ekologiczną na Ziemi

Źródło : https://tantis.pl/strajk-p2989796

 

 

Mifflin Lowe  –  „Tata. Człowiek, mit, legenda"

Wydawnictwo Słowne, 2022

Bądź bohaterem dla swojego dziecka!

Silniejszy niż Wielka Stopa, potężniejszy niż Thor, mądrzejszy niż Einstein… Szast-prast i już – w mig robi najlepsze spaghetti z czekoladowymi drażami. Zmienia pieluchy, bo po prostu to lubi, potrafi też liczyć do nieskończoności. I to dwa razy!

Tata. Najwspanialszy człowiek pod słońcem!

Zabawna i niezwykle wzruszająca opowieść o miłości, która jest w stanie zmienić zwykłego rodzica w wielkiego bohatera.

Na końcu książki mały czytelnik znajdzie niespodziankę – specjalne miejsce na opowieść o jego, wyjątkowym tacie.

Książkę zilustrował Dani Torrent, laureat wielu wyróżnień, w tym nagród fundacji Fita z Girony i Manuel António da Mota z Portugalii, doceniony również przez amerykańskie Stowarzyszenie Ilustratorów (SOI).

"Święto szalonej wyobraźni pewnego ojca."

“Publisher's Weekly”

"Czytelnicy zamarzą, by być jak ten tata i jego syn – marzyć o wielkich rzeczach i je osiągać."

“Kirkus”

Fragment książki:

"A gdy po kąpieli i umyciu zębów chcę się do niego przytulić w łóżku, tata zawsze się zgadza.

I wtedy, tuż przed zaśnięciem, mówi do mnie to, co lubię najbardziej:

– Śpij spokojnie, mały. I pamiętaj, żeby mieć wielkie marzenia, bo możesz osiągnąć wszystko.

Z takim tatą jak mój chyba naprawdę mogę.

Ale wiesz, o czym marzę najbardziej?

Żeby być takim jak on."

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/tata-czlowiek-mit-legenda-lowe-mifflin,p1297554744,ksiazka-p

 

 

Małgosia Piątkowska, Monika Utnik-Strugała  - „W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2022

Kiedy moja córeczka była mała, bardzo bała się burzy. Postanowiłam więc, że kiedyś jej wyjaśnię, dlaczego pada deszcz, jak powstają pioruny i czy można się przed nimi uchronić oraz skąd się bierze tęcza. Chciałam, żeby zrozumiała zachodzące w przyrodzie zjawiska i przestała się ich lękać. Dziś mogę z dumą powiedzieć, że Ania z radością biega po kałużach, a co więcej – wcale nie boi się już burzy.

Przed wami książka, z której dowiecie się wszystkiego nie tylko o deszczu, lecz także o przewidywaniu pogody, kaloszach czy wycieraczkach samochodowych!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/w-deszczu-czyli-co-sie-dzieje-kiedy-pada-piatkowska-malgosia-utnik-strugala-monika,p1297205194,ksiazka-p


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki