Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


 

   POLECANE   NOWOŚCI  - październik  2022 r.

 



 

Dział dla Dorosłych

 

Książki


 

Dalajlama XIV  - „Wolność na wygnaniu. Autobiografia"

Wydawnictwo PIW, 2021

Jak napisał we wstępie do niniejszego wydania Jego Świątobliwość Dalajlama: „W tej książce próbowałem opowiedzieć, co przeszedł mój naród, odpierając ataki komunistycznych Chin na wszystko, co tybetańskie, i w jaki sposób staraliśmy się zachować skarby dziedzictwa naszej kultury na wychodźstwie. Zasady niestosowania przemocy i współczucia, na których zbudowana była nasza cywilizacja, mają ogromny potencjał i mogą dobrze służyć sprawie pokoju i harmonii na całym świecie. Mam więc nadzieję, że ten przekład pomoże polskiemu Czytelnikowi w lepszym zrozumieniu nie tylko tragedii Tybetu, ale także znaczenia niestosowania przemocy oraz pokojowej walki o wolność i godność".

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/wolnosc-na-wygnaniu-autobiografia-dalajlama,p1258238014,ksiazka-p

 

 

Anthony Doerr – „Miasto w chmurach"

Wydawnictwo Poznańskie, 2022

Bohaterowie Miasta w chmurach są marzycielami i outsiderami. Łączy ich jeden starożytny tekst: historia Aetona, który pragnie zostać ptakiem, by odlecieć do utopijnego miasta w niebiosach.

Osierocona Anna i przeklęty chłopiec Omeir przebywają po przeciwnych stronach potężnych murów podczas oblężenia Konstantynopola w 1453 roku.

 

Współczesne Idaho. Weteran wojenny, osiemdziesięcioparoletni Zeno próbuje uchronić bibliotekę przed wybuchem bomby, podłożonej przez nastoletniego idealistę Seymoura.

Konstance, dziewczyna z odległej przyszłości, sięga po najstarsze znane ludzkości opowieści, aby dotrzeć do prawdy.

 

Anthony Doerr utkał misterny gobelin z czasów i miejsc, który jest odzwierciedleniem naszej ogromnej sieci wzajemnych połączeń – z innymi gatunkami, z ludźmi nam współczesnymi, tymi, którzy żyli przed nami, oraz tymi, którzy pojawią się na świecie, kiedy nas już na nim zabraknie. Miasto w chmurach jest przepiękną, odkupieńczą powieścią o władzy, jaką dzierżą księga, Ziemia i ludzkie serce.

 

Źródło : https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/miasto-w-chmurach/

 
 

Toshikazu Kawaguchi – „Zanim wystygnie kawa"

Wydawnictwo Grupa Wydawnicza Relacja, 2022

 

Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa.

Światowy bestseller. Ponad milion sprzedanych egzemplarzy.

 

A gdyby móc cofnąć się w czasie? Gdyby choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni…

W małej bocznej uliczce w Tokio ukryła się klimatyczna kawiarnia, która od ponad stu lat serwuje starannie parzoną kawę. Krążą pogłoski, że swoim klientom oferuje też wyjątkową możliwość podróży w czasie.

 

W „Zanim wystygnie kawa" spotykamy cztery osoby, z których każda ma nadzieję skorzystać z tej oferty. Ktoś chce się skonfrontować z dawną miłością, ktoś powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą, spotkać córkę, której nigdy nie było okazji poznać.

Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.


 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/zanim-wystygnie-kawa-kawaguchi-toshikazu,p1308540416,ksiazka-p

 
 

Andrzej Pilipiuk – „Przetaina"

Wydawnictwo Fabryka Słów, 2022

Wędrujemy, by odnaleźć siebie. Żeby po tragicznych chwilach poskładać strzaskaną duszę.

W odległej krainie, na brzegu nieznanego morza żyją Plemiona. Czczą Boga o Stu Twarzach i jego kociogłową córkę Nefem i prowadzą proste, spokojne życie. Wszystko wskazuje jednak na to, że już niedługo przyjdzie im podzielić los Przodków, których cywilizację zmiótł z powierzchni ziemi olbrzymi kataklizm. Jedynym ratunkiem wydaje się ucieczka w głąb kontynentu, na nieznane ziemie zamieszkiwane przez obce i być może wrogie plemiona. W poszukiwaniu nowego miejsca do życia wyrusza wyprawa złożona ze śmiałków wskazanych przepowiednią. Być może połączenie na powrót dwóch zwaśnionych plemion odwróci los. Zadanie nie będzie jednak ani proste, ani bezpieczne, a na ścieżkach prowadzących przez góry pozostaną nie tylko ślady stóp, ale i ślady krwi. Ale w bogach nadzieja. Wszak oni zawsze prowadzą nas właściwą drogą, a jeśli się na niej potykamy, to o własne nogi.

 

Fantastyka według Andrzeja Pilipiuka - z tej opowieści nauczycie się więcej, niż ze szkolnych podręczników. 

 

Źródło: https://fabrykaslow.com.pl/autorzy/andrzej-pilipiuk/przetaina/

 
 

Janusz Skowroński – „Zapomniane tajemnice Karkonoszy"

Wydawnictwo CB, 2020

Janusz Skowroński przybliża czytelnikom nieznane szerzej wydarzenia, które rozgrywały się w Karkonoszach w ostatnich latach II wojny światowej i pierwszych latach pokoju. Dzięki odnalezieniu wielu świadków i dotarciu do nieznanych dotąd dokumentów, autorowi udało się odkryć największe tajemnice, jakie kryją w tym pasmie górskim. Opisuje m.in. ucieczki Hansa Franka i Karla Hankego, odnalezienie dzieł Jana Matejki we wsi Hain, tajemniczą postać pułkownika Sokołowa, chorobę, śmierć i dziwne okoliczności pochówku pisarza Gerharta Hauptmanna, czy poszukiwania Ericha Fuchsa. Bohaterami innych opisanych tutaj historii są tak różnorodne osoby, jak np. Hanna Reitsch, Johannes Becher, Gieorgij Żukow, Konstantin Rokossowski, Wojciech Tabaka, Stanisław Lorentz, Henryk Świątkowski, Leopold Staff, czy Jan Olszewski. Wszystkie te postacie, z pozoru nie mają ze sobą wiele wspólnego, ale ich losy splotły się w Karkonoszach. Do książki dołączono płytę z filmem "Tajemnice Łąkowego Kamienia".

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/zapomniane-tajemnice-karkonoszy-skowronski-janusz,p1243822235,ksiazka-p

 


 

Dział dla Dzieci

 

Książki
 

Paweł Beręsewicz  – „Czemu tata siedzi w garnku"

Wydawnictwo Literatura, 2022

Plotki się potwierdziły! Tata był kiedyś mały! Dowody odkryto w albumie dziadka. To, co widać na zdjęciach, z trudem mieści się w głowie. Tata siedzi w garnku, tata pełza pod krzesłem, tata wchodzi do telewizora. Pytany o wyjaśnienia, dziadek wykręca się i zasłania niepamięcią. Czy dociekliwemu wnukowi uda się skłonić go do wspomnień? Czy i my poznamy te zdumiewające historie ukryte w starych fotografiach?

"Czemu tata siedzi w garnku?" to książka dla całej rodziny. Czytajcie wspólnie i śmiejcie się razem. To dopiero pierwsza część. Kolejnych szukajcie we własnych domowych albumach.

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/czemu-tata-siedzi-w-garnku-beresewicz-pawel,p1276554527,ksiazka-p

 

 

Holly Forman-Patel – „Oswoić potwora gniewu"

Wydawnictwo GWP Elżbieta Zubrzycka, 2022

Każdy z nas miewa gorsze dni i czasami się gniewa. Nie ma w tym nic złego – wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Tak naprawdę znaczenie ma to, czy nie przejmują one nad nami kontroli, a także sposób, w jaki je wyrażamy. Książka Oswoić potwora gniewu zawiera ponad pięćdziesiąt wesołych ćwiczeń, które pomagają dzieciom zrozumieć gniew, zaakceptować to uczucie i się z nim uporać. Autorka zabierze twoje dziecko w podróż, podczas której ono: wypróbuje różne sposoby radzenia sobie z gniewem, wykonując fantastyczne ćwiczenia oparte między innymi na rysowaniu, myśleniu czy pracy z własnym ciałem; dowie się, jak inne dzieci przeżywają gniew i radzą sobie z takimi samymi uczuciami, jakich ono doświadcza; odkryje wskazówki, po których rozpozna, kiedy w jego ciele pojawia się gniew, co jest jego przyczyną i jak może go wyładować w bezpieczny sposób. Ćwiczenia opisane w książce zostały zaczerpnięte z terapii opartych na dowodach naukowych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, praktyka uważności, EMDR czy terapia zabawą. Pomogą one dziecku zrozumieć, że odczuwany przez nie gniew nie jest zły i co może zrobić, by zapanować nad tym uczuciem, zamiast pozwalać, by to potwór gniewu przejmował nad nim władzę.

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/oswoic-potwora-gniewu-holly-forman-patel-204398

 
 

 „Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną"

Wydawnictwo Harper Collins Polska, 2020

 

 Zbiór opowieści dla dzieci, w którego powstanie zaangażowali się czołowi polscy pisarze i ilustratorzy.

Książka ma duże litery, dobrze się sprawdzi jako samodzielna lektura dla czytelników w wieku wczesnoszkolnym. Z kolei nauczycielom to kompendium pomoże w nauczaniu form i gatunków literackich. Do "Kociołka opowieści" trafiły bowiem:

  • przypowieść Justyny Bednarek "O srebrnej łyżce";
  • fantasy Zofii Staneckiej "Kiedy pada deszcz. Przejście";
  • wierszowana bajka Agnieszki Frączek "Po co komu mamut?",
  • baśń "O rybaku, który szukał księżyca" Emilii Kiereś;
  • reportaż Ewy Nowak "Kot, który zgubił dom";
  • komedia pomyłek Joanny Olech "Ząb czarownicy"
  • oraz kryminał Zuzanny Orlińskiej "Kosmiczna katastrofa".

Ilustracje przygotowali: Daniel de Latour, Aleksandra Krzanowska, Joanna Rusinek, Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Olech, Magda Kozieł-Nowak i Adam Pękalski.  

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/kociolek-opowiesci-poczytaj-ze-mna-opracowanie-zbiorowe,p1245767376,ksiazka-p

 

 

Charlie Mackesy  -  „Chłopiec, kret, lis i koń"

Wydawnictwo Albatros, 2022
 

Ta książka jest jak uścisk przyjaciela, który przyszedł, by wesprzeć Cię w najgorszym momencie.

Opowiada o tym, jak poradzić sobie ze strachem i bólem.

Przypomina, że każdy z nas jest wart miłości i daje temu światu coś, czego nie daje nikt inny.

 

Na pięknych ilustracjach chłopiec, kret, lis i koń podejmują wędrówkę przez nieznany świat i dzielą się mądrością, która pomaga przetrwać każdą burzę.

Czasem najwięcej odwagi i hartu ducha wymaga zmierzenie się z wyzwaniami codzienności. Chłopiec, kret, lis i koń przypomną Ci o powodach, dla których warto się nie poddawać.

Wzruszająca i uniwersalna lekcja życia.

 

Połączenie Kubusia Puchatka oraz Małego Księcia.

 

Źródło : https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/chlopiec-kret-lis-i-kon/

 
 

Tomasz Stawiszyński  - „Misja sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii"

Wydawnictwo Słowne, 2022

Kiedy Tosia i Franek gubią się w centrum handlowym okazuje się, że nie jest to zwykły przypadek. Rodzice gdzieś zniknęli, a inni ludzie chodzą jak w transie, zapatrzeni w swoje smartfony i tablety. Dzieci wyruszają na poszukiwanie, a ich misji towarzyszy niezwykła Sowa i jej rezolutny kompan, pies Berti. Czy odnajdą rodziców i uwolnią ludzi od tajemniczej, mrocznej siły która pochłania ich czas i marzenia?

Przygodowa fabuła z niezwykłym, wnikliwym spojrzeniem na ponadczasowe zagadnienia. Skłania do refleksji i zachęca dzieci do zadawani pytań.

Autor ­‒ uznany filozof i eseista ‒ ze znawstwem i konsekwencją zaprasza młodych czytelników do filozofowania. W przekonaniu, że filozofia w żadnym razie nie jest oderwana od naszego codziennego doświadczenia. Wręcz przeciwnie: to właśnie dzięki upartemu szukaniu odpowiedzi na filozoficzne pytania możemy uczynić nasz świat lepszym. Bez względu na wiek.

„Tomasz Stawiszyński zrobił coś niesłychanie ważnego ‒ i zrobił to doskonale. Wykorzystując potężne zaklęcia swojego talentu, opowiedział historię, dzięki której najbardziej kluczowa wartość ludzkiej egzystencji – mądrość – staje się dla młodego człowieka czymś ciekawym i wartym zdobycia, ba!, nieustannego zdobywania. Sekretnym składnikiem baśniowego eliksiru stworzonego przez autora Misji Sowy jest Korczakowskie traktowanie dziecka tak, jak powinno być traktowane zawsze i wszędzie: podmiotowo. W ten sposób czuje się ono ważne i całym sobą doznaje, że mądrość może być przygodą jego życia, na dodatek przygodą, którą samo współtworzy."

Przemek Staroń, psycholog, autor książek, Nauczyciel Roku 2018

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/bajki-etyczne-stawiszynski-tomasz,p1290788403,ksiazka-p


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki