Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                                     POLECANE   NOWOŚCI    -  sierpień  2020 r.

 



Dział dla Dorosłych

 

Książki


Anna Klejzerowicz  – „Listy z powstania"

Wydawnictwo  Replika,  2018


 W ostatnich dniach walk powstańczych w pięknej willi na warszawskim Żoliborzu zostają zamordowani Maria i Juliusz Bońkowscy, którzy oczekują na wieści od swojej dzielnej córki Hanki, biorącej udział w powstaniu. Osierocają nie tylko Hankę, ale także młodszą córkę, Julię. To właśnie ona poniesie brzemię tamtych wydarzeń. Po wojnie, gdy na jaw wychodzi śmierć rodziców, a starsza siostra uznawana jest za zaginioną, Julia trafia do sierocińca. Nie przyjmuje jednak do wiadomości pogłosek o śmierci Hanki, na którą wciąż czeka. Poszukiwanie śladów zaginionej siostry, tropienie najmniejszej chociaż informacji o powstańczej łączniczce, staje się życiową misją Julii i jej córki – Marianny. Można nawet odnieść wrażenie, że kobiety balansują na granicy szaleństwa i opętania. Prawda, której z takim uporem szukają, staje się dla nich i dla ich bliskich śmiertelnie niebezpieczna. Przeszłość skrywa bowiem mroczne tajemnice. Choć tak naprawdę główna akcja fabularna dzieje się na przestrzeni lat powojennych, to życie tych dwóch kobiet naznaczone jest wydarzeniami z sześćdziesięciu trzech dni Powstania Warszawskiego.


"To powieść o tym, jak cienka i łatwo przekraczalna jest granica pomiędzy złem a dobrem, miłością a nienawiścią. To także opowieść o tym, jak najmniejsza chwila może odcisnąć bolesne i nieusuwalne piętno na życiu człowieka, czyli jak historia wraca echem we współczesności i kształtuje przyszłość. Polecam."

Leszek Koźmiński


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/list-z-powstania-klejzerowicz-anna,p1201253648,ksiazka-p

 


Bartosz Panek  – „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce"

Wydawnictwo  Czarne,  2020


Wielbiciele Podlasia dobrze znają Kruszyniany i Bohoniki. Miłośnicy Sienkiewicza z pewnością pamiętają Lipków. Ale nawet ci, którzy słyszeli o polskich Tatarach, zaliczają ich raczej do barwnej, egzotycznej przeszłości.


Przybyli na Litwę pod koniec XIV wieku, kiedy książę Witold rekrutował wojska przeciwko Krzyżakom. W zamian płacił ziemią w bezludnej głuszy. Zostali. Walczyli pod Grunwaldem, a potem w kolejnych wojnach i powstaniach. Legionista Aleksander Sulkiewicz był przyjacielem Piłsudskiego. Mufti Szynkiewicz szedł za trumną marszałka ramię w ramię z imamami wileńskim i warszawskim. Kilkanaście pokoleń wydało majorów, chorążych, tłumaczy królewskich, sędziów, rotmistrzów. Chociaż żyli otoczeni ludnością chrześcijańską, potrafili zachować odrębność narodową i wiarę muzułmańską.


Pod koniec lat trzydziestych XX wieku mieszkało ich w Polsce niecałe sześć tysięcy. Po II wojnie światowej Tatarów nie uwzględniała żadna z umów o repatriacji zawartych między Moskwą a Warszawą. Władze sowieckie traktowały ich jako Tatarów radzieckich, chociaż oni sami czuli się pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej. Ci, którym udało się opuścić Kresy, próbowali zacząć nowe życie w nowych miejscach. Dziś oficjalnie pozostało ich niespełna dwa tysiące.


Bartosz Panek zebrał, co ocalało. W fascynujących życiorysach swoich bohaterów przypomina, że kultura tatarska była i jest nieodłączną częścią naszego wspólnego dziedzictwa i choć dzisiaj społeczność tatarska jest nieliczna i podzielona, pamięć o niej musi przetrwać.


Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/u-nas-kazdy-jest-prorokiem

 



Beata Pawlikowska  – „Blondynka na Hawajach"

Wydawnictwo Edipresse, 2020


Marzyłam o tym od czasów szkoły średniej, kiedy po raz pierwszy usłyszałam nazwę Mauna Kea. Te dwa słowa brzmiały dla mnie magicznie. Mauna Kea – Biała Góra, najwyższy szczyt świata o wysokości ponad 10 000 metrów. Tajemniczy wulkan wyrastający z dna oceanu, święty dla rdzennych Hawajczyków.

   

Wyruszyłam wreszcie w podróż na Hawaje! Przez wulkany, czarne plaże i wodospady Big Island, po słynnej drodze do Hany na wyspie Maui, do magicznego lasu na prawie bezludnej wyspie Molokai i na plażę Waiki w Honolulu na wyspie Oahu. Szlakiem starożytnej wiedzy ho'opono'pono, huny, hawajskich  legend i polinezyjskiej przeszłości.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło:  https://www.empik.com/blondynka-na-hawajach-beata-pawlikowska,p1238668864,

 


Olga Rudnicka  – „Oddaj albo giń !"

Wydawnictwo  Prószyński Media, 2020


A podobno nie ma nic nudniejszego niż praca w bibliotece! Takie spostrzeżenie pojawiło się w głowie Matyldy Dominiczak, gdy stała nad leżącym w archiwum trupem jednego z czytelników, o którym mogła powiedzieć tylko tyle, że zazwyczaj nie zwracał książek w terminie. Jeszcze tego ranka niewinna bibliotekarka staje się główną podejrzaną w sprawie o zabójstwo.

 

Matylda nie zwykła pozostawiać w rękach innych osób tego, co da radę zrobić sama. Wbrew przeciwnościom losu, protestom męża, zakazom naczelnika policji i niechęci dyrektora biblioteki postanawia odkryć prawdę, a przynajmniej oczyścić się z zarzutów i podsunąć śledczym innego podejrzanego.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/oddaj-albo-gin-rudnicka-olga,p1238327204,ksiazka-p

 


Mariusz Urbanek  – „Zły Tyrmand"

Wydawnictwo Iskry,  2020


"Zły Tyrmand" Mariusza Urbanka to swoisty rewers słynnego Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda, legendy polskiego jazzu, socjalistycznego playboya, enfant terrible swingujących lat pięćdziesiątych PRL. Człowieka, który dla części swego środowiska był moralnym drogowskazem, jednym z niewielu, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem, dla reszty tylko niepoważnym bikiniarzem. O Tyrmandzie opowiadali autorowi ludzie, którzy wcześniej sami zostali sportretowani na łamach Dziennika i innych książek Leopolda Tyrmanda, wśród nich wielu takich, których nie ma już wśród nas: Agnieszka Osiecka, Irena Szymańska, Stefan Kisielewski, Zygmunt Kałużyński, Szymon Kobyliński, Eryk Lipiński i Jan Józef Szczepański. W książce opisują swe spotkania z Tyrmandem ludzie, którzy byli pierwowzorami bohaterów najgłośniejszej powieści łotrzykowskiej PRL – Zły, oraz Bogna, legendarna polska Lolita z Dziennika 1954.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/zly-tyrmand-urbanek-mariusz,p1237405295,ksiazka-p



Dział dla Dzieci

 


Książki


„Bajki wyciszajki do czytania z babcią i dziadkiem"

Wydawnictwo  Olesiejuk  Sp. z o.o., 2019


Zbiór uroczych opowiadań: mądrych, pouczających i ślicznie zilustrowanych oraz porad nawiązujących do tematu historyjek i opracowanych z myślą o najmłodszych.

Książka bliska każdemu dziecku.

 

Źródło: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/katalog/633532/

 


Dominika Gałka  – „Sklep z babciami"

Wydawnictwo Literatura, 2019


Ostatnie wakacje dzieciństwa (bo czwarta klasa to prawie tak, jakby się już było dorosłym: nowe przedmioty, nauczyciele, obowiązki…) w przypadku Wojtka to całkowita porażka. Zapracowani rodzice nie zaplanowali wakacji poza miastem, w mieście nudy, kurz i upał.

Wojtek przypadkowo trafia do sklepiku prowadzonego przez trzy starsze panie  i… od tej pory jego życie nabiera barw.

Tego lata Wojtek przekona się, że grunt, to dobra paczka… niekoniecznie rówieśników.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/sklep-z-babciami-galka-dominika,p1231188350,ksiazka-p

 


Alison Green  –  „Kto się boi Lisa ?"


Wydawnictwo Amber, 2020

Bestseller wydany w 10 krajach. Kto boi się Lisa w ciemności? Królik. I Pan Kaczor, Myszka i Owca. Wszyscy uciekają do domu Królika, żeby się schować. Ale czy Lis jest naprawdę taki straszny, jak myślą?

Pięknie ilustrowana i rymowana książka nagradzanych autorek, która pomaga pokonywać lęk przed tym, co nieznane. I uczy, że często lęk jest tylko tworem wyobraźni.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/kto-boi-sie-lisa-green-alison,p1229235266,

 


Marta Guśniowska  –  „Marvin"

Wydawnictwo Tashka , 2020


Marvin, czyli jak unikać umierania.


Wystarczy nie chodzić do lekarzy. W końcu oni zawsze coś znajdą. Tak twierdzi Marvin, dinozaur, który zrodził się spod pióra Marty Guśniowskiej i nagle, ni stąd, ni zowąd, zupełnie niechcący dowiedział się, że najczęstszą przyczyną umierania dinozaurów jest wyginięcie.


Bezlitosna statystyka zmusiła Marvina do natychmiastowego podjęcia decyzji o życiu „tu i teraz". I tak pocieszny dinozaur, dotąd spędzający wolne chwile niemal wyłącznie na jedzeniu lodów, zapragnął mieć przyjaciela. Przypadkiem znalazł aż dwóch i z tego przypadku zrodziło się najbardziej egzotyczne trio świata – dinozaur, żółw i motyl. Odtąd przyjaciele będą podróżować, by znaleźć sposób na pokonanie strachu, samotności i śmierci. Różnice gatunkowe między Marvinem, Finnem i Ulissesem, a także wynikające z nich różnice osobowościowe, stworzą nietuzinkowe przypadki i pozwolą szerzej spojrzeć na znane nam wszystkim sytuacje.


Marta Guśniowska prowadzi tę historię w typowy dla siebie sposób – osadza ją w konwencji komedii, doprawiając sporą ilością żartów budowanych na dosłownym rozumieniu języka. Dlatego Marvin, gdy mówi, że „budzi się w doskonałej formie", ma na myśli formę do keksu, w której sypia, a gdy „zasięga języka" to faktycznie wyciąga łapki do siedzącego wysoko na bibliotecznej półce czerwonego języka. Charakterystyczny styl autorki sprawia, że utwór czyta się szybko i przyjemnie, tu i ówdzie napotykając grę słów, która odbiera poważnym tematom trochę niepotrzebnej powagi.


Przygarnijcie „Marvina". To w końcu ostatnia szansa, by poznać tak blisko jakiegokolwiek dinozaura.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło : https://www.empik.com/marvin-gusniowska-marta,p1240915224,ksiazka-p

 


„Jan Marcin Szancer ambasador wyobraźni" - opracował zespół redakcyjny pod kierownictwem Henryka Gościańskiego i Karola Prętnickiego 

Oficyna Wydawnicza  G&P, 2020


Wyjątkowy album, przebogaty ikonograficznie, dokumentujący zarówno barwną biografię Jana Marcina Szancera, jak i twórczość tego artysty poprzez bogaty wybór jego najlepszych ilustracji. Będzie więc wspaniałą zachętą do przypomnienia sobie legendarnego, olśniewającego wręcz stylu artysty, okazją do ponownych wzruszeń i oczarowań, możliwością powrotu do wspaniałego świata baśni (i nie tylko) wykreowanego mistrzowską ręką Jana Marcina.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Źródło: https://www.empik.com/jan-marcin-szancer-ambasador-wyobrazni-szancer-jan-marcin,p1235389540,ksiazka

 


Shel Silverstein – „Drzewo darów"

Wydawnictwo Kinderkulka, 2017


„Była sobie raz jabłoń, która kochała małego chłopca".


Tak zaczyna się ta pełna niezapomnianej wnikliwości historia, napisana i zilustrowana przez wszechstronnie utalentowanego Shela Silversteina.


Każdego dnia chłopiec przychodził do jabłoni, jadł jej owoce, huśtał się na jej gałęziach albo zjeżdżał po jej pniu… I jabłoń była szczęśliwa. Ale w miarę jak chłopiec rósł, chciał od jabłoni coraz więcej, a ona nie przestawała dawać mu tego, czego potrzebował.


To tkliwa, zabarwiona smutkiem, ale i oferująca ukojenie opowieść. Shel Silverstein stworzył poruszającą przypowieść dla czytelników w każdym wieku – wzruszającą interpretację daru miłości i pogodnej akceptacji tego, w jaki sposób druga osoba jest w stanie ten dar odwzajemnić.

 

Źródło: https://kinderkulka.pl/ksiazki/drzewo-darow/


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki