Katalog on-line

Dział dla Dzieci i Młodzieży:

 

Książki nagrodzone w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatem literackim  Polskiej Sekcji  IBBY, zrealizowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy finansowym wsparciu Fundacji PZU:

Paweł Beręsewicz - „A  NIECH  TO  CZYKOLADA!"                                                                                                         

 III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.                                                                                      

Ta książka jest jak mistrzowski pokaz sztuki magicznej. Czytelnik (choć oczywiście ani trochę w magię nie wierzy!) jak dziecko daje się zwieść  iluzji. Zafascynowany, ulega sprytnym sztuczkom autora, brnie coraz głębiej w kreowany przez niego świat, a potem… nie może uwierzyć, że tak łatwo dał się nabrać, i śmieje się z własnej  naiwności. Na koniec  jednak zostaje z dziwnym poczuciem, że właściwie sam już nie wie, gdzie przebiega granica miedzy rzeczywistością  i iluzją. Bo czy świat, w którym żyjemy, nie jest tak naprawdę światem wyczarowanym z kapelusza przez zręcznego magika?

Marcin Szczygielski - „CZARNY  MŁYN"                                                                                                                    

Grand Prix w II Konkursie Literackim im Astrid Lindgren.                                                                                                            

Zaniedbana, pustoszejąca wioska, skąd wszędzie jest za daleko i gdzie nawet nie odbiera telewizja, to cały świat jedenastoletniego Iwo i grupki jego przyjaciół. Pewnego razu w tym ponurym miejscu zaczynają się dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia rzeczy, które z każdym dniem coraz bardziej przypominają koszmarny sen.

 

Dział dla Dorosłych:

Hiromi Kawakami - „NADEPNĘŁAM  NA  WĘŻA"

Książka  uhonorowana najważniejszym w Japonii literackim wyróżnieniem - nagrodą Akutagawy.           

Ten zbiór opowiadań udowadnia, że można śnić na jawie, że nie wszystko da się ogarnąć umysłem - i że czasami nie warto tego robić. Warto natomiast podążyć tropem skojarzeń, zejść w rewiry nieświadomego.

Robert Marshall - „W  KANAŁACH  LWOWA"

Książka, na której podstawie powstał nominowany do Oscara film Agnieszki Holland „W ciemności". Oparta na faktach dramatyczna historia Żydów, którzy podczas likwidacji getta we Lwowie w marcu 1943 r. ukryli się w kanałach pod miastem. Spędzili tam czternaście miesięcy. W podziemiach, w ciemności, wilgoci, wśród szczurów. Na przekór wszystkiemu… udało się przeżyć dziesięciorgu spośród ponad dwudziestoosobowej grupy. Pomógł im Leopold Socha, polski kanalarz.

 

Komputerowy Świat dla Każdego: "Bezpieczne zakupy w Internecie": 20 marca 2019, godz. 16.00 *** Wystawa Zbigniewa Dudka "LATA MIJAJĄ - KALENDARZE POZOSTAJĄ": luty - marzec 2019***Biblioteczna Akademia Malucha:"Przygoda małej pszczółki": 27 marca 2019, godz. 11.00 ***Światowy Dzień Czytania Tolkiena: 26 marca 2019, godz. 10:00

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki