Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                                           
                                                                         


                                                                           NOWOŚCI - czerwiec 2015 r.


Dział dla Dorosłych


Książki



Anna Maria Anders - „Córka generała i piosenkarki"


Dzisiaj, po latach sądzę, że miałam dziwne dzieciństwo. Nie miałam żadnego pojęcia o tych wszystkich sprawach. O wielu z nich dowiedziałam się później. Czasami dużo później.

Ojciec bardzo chciał wrócić do Polski i na pewno wierzył, że to się stanie. I byłam tak wychowywana.

[…]

Zawsze jedną z najważniejszych dla ojca spraw było wykształcenie młodych ludzi. Przecież we wszystkich jego działaniach - i to nie tylko tych realizowanych po wojnie, ale jeszcze w jej trakcie: w Rosji, potem w Iraku, Iranie, na Bliskim Wschodzie, we Włoszech - przewija się kwestia edukacji.

[...]

Jednocześnie dostrzegam, że ciągle wiedza o tamtych czasach jest niepełna. To nadal jest efekt wieloletniej kłamliwej propagandy, ale przede wszystkim - rezultat przemilczania zasług ojca i historii 2 Korpusu. Chcę, aby młodzież o tym wiedziała."

                                                                                                                                  Anna Maria Anders


Krystyna Mirek - „Podarunek"


Marta ma męża i dzieci, ale czuje się bardzo samotna. Jej małżeństwo jest nieszczęśliwe, syn i córka pogrążeni we własnych sprawach, a teściowa, należąca do szanowanej rodziny z tradycjami, na każdym kroku daje wyraz swojemu niezadowoleniu...

Marta, chcąc zmienić swoje życie, wysyła do losu malutką prośbę. Prośbę o szczęście, o gwiazdkę z nieba. Los podejmuje wyzwanie i spełnia życzenie. Jednak zupełnie inaczej niż ktokolwiek się spodziewał.



Sikorski Marek - "Smoki i smokobójstwo"



Przez wiele stuleci uważali uczeni i teologowie, że smoki istnieją i mają szatańskie pochodzenie. Opowiadano, że spotykano je w morzu, w powietrzu, w górach, w świecie podziemnym, a nawet w grobowcach. Smokoznawcy pisali o właściwościach leczniczych smoczych kości i sadła oraz smoczej krwi. Dawny świat był przekonany, że u jego początków miała miejsce kosmiczna walka bogów ze smokami. Idea smokobójstwa pojawiła się też w chrześcijaństwie. Wielu świętych Pańskich i kilka błogosławionych dziewic oraz niektórzy pobożni rycerze pokonywali te diabelskie stwory. Według biblijnej wizji końca świata zostanie smok pokonany na zawsze.  Różne smocze historie mają też swoje przyrodnicze uzasadnienie, a świat nauki odkrył istnienie smoków, ale zabroniono ich zabijania. O tych i innych smoczych osobliwościach jest ta książka.


Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii oraz autorem wielu książek o zabytkach i dziejach kultury, m.in. wydał   "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". W maju 2015 r. spotkał się z chojnowianami w Miejskiej Bibliotece Publicznej.



Magdalena Tulli - „Szum"


Najnowsza powieść jednej z najwybitniejszych polskich pisarek. Naznaczona emocjonalną intensywnością historia kobiety próbującej przełamać towarzyszące jej od zawsze poczucie wyobcowania i poszukującej porozumienia z matką, z którą zawsze łączyły ją trudne relacje.

To najodważniejsza, najbardziej osobista książka Magdaleny Tulli. Autorka ukazuje w niej uniwersalną prawdę o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości, niedostosowania, a także dojmująca potrzeba wzajemnego zrozumienia i wybaczenia.




Dział dla Dzieci



Książki



Anna Czerwińska-Rydel ; Renata Piątkowska - „Moje prawa ważna sprawa!"


Dwie pisarki - Anna Czerwińska-Rydel i Renata Piątkowska - docenione przez krytyków literackich, szanowane przez rodziców, kochane przez dzieci. I temat - jeden z najważniejszych we współczesnym świecie - temat praw dziecka.

Ta książka uzmysławia dzieciom, jakie są ich prawa, obowiązki i przywileje. O niektórych zapewne wiedzą, niektóre dopiero poznają dzięki tej książce. Ważne, aby zrozumiały. Dlatego autorki nie cytują przepisów, tylko prezentują codzienne sytuacje, w których może mieć zastosowanie Konwencja o Prawach Dziecka. Tłumaczą je ustami bohaterów - rodziców, dziadków, znajomych pań z ławeczki w parku. Wiele z opisanych historii nie wymaga pointy - ta nasuwa się małemu czytelnikowi sama.

Jest tu miejsce na powagę, chwilę refleksji, ale i na uśmiech. Bo przecież mówiąc o poważnych sprawach, nie trzeba zachowywać śmiertelnej powagi.



Lara Fox ; Hilary Frankel - „Nastolatki - kod dostępu : poradnik dla rodziców napisany przez dwie nastolatki"


Większość rodziców zdaje sobie sprawę, że nastoletnie dzieci nie zawsze mówią to, co tak naprawdę myślą. Niewielu jednak wie, że podobna rozbieżność istnieje między tym, co mówią rodzice, a tym co słyszą ich dzieci. Autorki tej książki, dwie nastolatki, przedstawiają typowe rozmowy pomiędzy rodzicami i ich dziećmi, po czym je analizują. Teraz możesz się w końcu dowiedzieć, dlaczego dziecko zbywa cię milczeniem, gdy starasz się mu pomóc, oraz jak użycie różnych słów może przynieść zupełnie odmienne rezultaty.

Zanim więc powiesz: „Hej, wiem, jak to jest być nastolatkiem", zwróć uwagę na to, że dzisiejsze nastolatki żyją w odmiennym świecie i posługują się innym językiem niż ten, który pamiętasz. Wzajemne rozszyfrowywanie kodu może pomóc przełamać te bariery i zbudować lepszą, silniejszą więź między rodzicami i dziećmi.



Nela mała reporterka - „ Nela i tajemnice świata"


„Nazywam się Nela i mam dziewięć lat. A to jest już moja trzecia książka!

Gdy miałam pięć lat, zaczęłam podróżować po świecie i nagrywać filmy. Byłam w wielu ciekawych krajach na różnych kontynentach.

Zapraszam cię w niezapomnianą podróż. Opowiem o pięknych miejscach, które poznałam, i o fascynujących zwierzętach, które zobaczyłam.

W tej książce zabiorę cię do Peru, Boliwii, Wietnamu, na Mauritius, do doliny Omo w Etiopii, do Tajlandii i na Kostarykę... A niektóre przygody będą z dreszczykiem... Bo będą straszne i tajemnicze.

Świat jest cudowny i oczami wyobraźni możesz ze mną podróżować oraz przeżywać wspaniałe przygody!"



„Opowiadania z uśmiechem" (Polscy Pisarze Dzieciom)



Opowiadania, skierowane do dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, a także ich rodziców i opiekunów, napisali znani i cenieni, uhonorowani licznymi nagrodami, najlepsi polscy autorzy. Zetem usiądź wygodnie, wyrównaj oddech, przytul swoją pociechę i … razem śmiało wkroczcie do świata przygody!


Opowiadania z uśmiechem" pokazują dzieciom drogi znalezienia swojego miejsca w życiu, w relacjach z innymi ludźmi. Dają prawo do przeżywania smutku, radości i strachu. Pozwalają złościć się bez lęku i poczucia winy, bo wszystkie uczucia - także te niełatwe - są potrzebne i ważne."

                                                                                                                           Alicja Lipska-Piątek

                                                                                                                                     psycholog



Valérie Latour-Burney ; Emmanuelle Lepetit - „Rodzinne przygody Mikołajka"



Na podstawie książek Goscinny'ego i Sempégo.

Początek wielkiej przygody!
Z mamą i tatą nie można się nudzić! Tata Mikołajka obiecał, że zbuduje mu prawdziwy zamek, żeby można było pobawić się w rycerzy. A mama jak zwykle przygotuje pyszny podwieczorek. Mikołajek mówi, że kumple są fajni, ale to mama i tata są najlepsi na świecie!







Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki