Zapraszamy na andrzejkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) – 29 listopada o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46. W tym miesiącu naszą lekturą jest powieść Kazuo Ishiguro „Klara i słońce”
Autor przedstawia nam świat widziany oczami niezwykłej narratorki. Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej.
Odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? I wreszcie najważniejsze: czym jest miłość?
Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona. Oczywiście nie zabraknie też na spotkaniu wróżb andrzejkowych.
2024-11-27 11:38
Wiadomość z ostatniej chwili! W dniach 30.11 – 01.12.2024 r. - w naszej bibliotece zagoszczą studentki wolontariuszki kierunków informatycznych i ścisłych, które przeprowadzą dwudniowe bezpłatne zajęcia z nowych technologii dla dzieci w wieku 10-13 lat. IT for SHE Kids to: doskonała okazja, aby poznać podstawy programowania i robotyki w przyjazny i ciekawy sposób; szansa na zdobycie nowych umiejętności z obszaru STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka). To z pewnością będzie czas spędzony aktywnie i twórczo, sprzyjający rozwojowi nowych umiejętności i poszerzaniu horyzontów. to szansa na wzmocnienie pewności siebie i wiary we własne możliwości.
Szczegóły naboru: zapisy dzieci w wieku 10-13 lat ruszają 26 listopada 2024 r., od godz. 9.00
Numer telefonu do Działu dla Dzieci i Młodzieży: - 76 81 88 346. Ilość miejsc mocno ograniczona!
Warsztaty zaplanowano na: sobota – niedziela – w godz. 9.30- 13:30.
Wolontariat IT for SHE Kids jest realizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.
Współorganizatorem IT for SHE Kids jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości — realizator Programu PROJEKTOR.
Więcej o projekcie IT for SHE Kids można przeczytać na stronie: www.itforshe.pl/pl/#wolontariat, a o Programie PROJEKTOR na stronie: www.projektor.org.pl
2024-11-25 11:04
Dla zwiedzających "ISKRY NIEPODLEGŁEJ" informacje regulaminowe: rekomendowany wiek zwiedzających ukończone 10 lat (nieco młodsze dzieci pod opieką rodziców również mogą obejrzeć wystawę); wejście do naczepy ekspozycyjnej możliwe tylko po pozwoleniu wydanym przez animatora, obsługę wyznaczoną przez Instytut Adama Mickiewicza;
z uwagi na szczególny charakter i intensywność bodźców audiowizualnych pokazy w naczepie mogą wywoływać negatywne skutki zdrowotne u osób chorych na epilepsję, choroby błędnika lub nadwrażliwość na dźwięki lub światło. Osoby z powyższymi schorzeniami uczestniczą w pokazach na własne ryzyko; dzieci i młodzież mogą przebywać na terenie naczepy wyłącznie pod opieką rodziców lub/i opiekunów, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo; podczas korzystania z naczepy należy bezwzględnie stosować się do uwag i poleceń wydawanych przez animatorów, obsługę; na terenie pokazów zabrania się:
palenia tytoniu oraz papierosów elektronicznych, /posiadania, używania oraz dystrybuowania alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych, / spożywania posiłków i napojów,/ śmiecenia,/ niszczenia jakichkolwiek elementów wyposażenia,/ wprowadzania na teren pokazów zwierząt,/ wnoszenia i prowadzania na teren pokazów rowerów, rolek, hulajnóg, deskorolek lub innych podobnych urządzeń,/ wnoszenia na teren pokazów ostrych, niebezpiecznych przedmiotów, a także broni palnej lub materiałów niebezpiecznych, łatwopalnych lub wybuchowych,/ wnoszenia na teren pokazów źródeł ognia,/ wchodzenia do pomieszczeń, które nie są przeznaczone do zwiedzania.
Na terenie pokazów ISKRY NIEPODLEGŁEJ dopuszcza się używania aparatów fotograficznych bez lamp błyskowych oraz kamer wideo, ale jedynie wówczas, gdy nie będzie to przeszkadzać innym zwiedzającym. Wykonane zdjęcia oraz materiały filmowe mogą służyć jedynie do celów prywatnych, przy czym organizator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw osób, które zostały uwidocznione na fotografiach oraz materiałach filmowych wykonanych przez zwiedzających.
Instytut Adama Mickiewicza nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy zgubione na terenie wystawy.
Nieprzestrzeganie regulaminu skutkuje koniecznością opuszczenia terenu pokazów ISKIER NIEPODLEGŁEJ.
2024-11-22 16:04
„Amicus Librorum – Przyjaciel Biblioteki”
Honorowy tytuł przyznawany przez Kapitułę Legnickiej Biblioteki Publicznej osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym m.in. dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie w tym roku został nadany Paniom: Renacie Hermanowicz, Jadwidze Matys oraz Agnieszce Marczak - Mandosik.
Nadanie tytułu jest wyrazem uznania i wdzięczności za bezinteresowną pomoc, wspierającą rozwój placówek bibliotecznych. Szczególnie dziękujemy Nauczycielkom Bibliotekarkom z PZS w Chojnowie za wieloletnią współpracę promującą czytelnictwo oraz nieocenione wsparcie podczas organizacji chojnowskich obchodów Narodowego Czytania. Pani Agnieszce Marczak - Mandosik dziękujemy za inicjatywę organizacji wystawy pt. "Malujemy samodzielnie i z pomocą" i doroczne wsparcie logistyczne, dzięki któremu wystawa rokrocznie gości w "Galerii Młodych".
W czwartek - 21 listopada w gościnnych progach Legnickiej Biblioteki Publicznej odbyło się uroczyste wręczenie tytułów. Fantastycznym prezentem dla wszystkich przybyłych było spotkanie ze Sławkiem Gortychem - autorem bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach.
2024-11-22 15:27
W dniach 24 – 26 listopada 2024 r. do Rynku w Chojnowie zawita mobilne widowisko edukacyjne Instytutu Adama Mickiewicz pt. “Iskry Niepodległej”. W niedzielę – 24 listopada 2024 r. , w godz.9-17 OTWARTE DLA WSZYSTKICH. WSTĘP WOLNY!
W specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej o długości 20 m, rozkładającej się na szerokość 7 m, z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, umieszczono wystawę o wybitnych Polkach i Polakach XIX, XX, XXI wieku z różnych dziedzin życia: techniki, medycyny, nauki, eskploracji świata i kosmosu, sportu uzupełniają nowe technologie i design. Specjalnie wykreowane grafiki, transparentny ekran, na którym jeździ cyfrowy narrator spektaklu i stół, który pozwoli wytworzyć iskry dadzą poczucie fantastycznego doświadczenia. Historie m.in. Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego, Wandy Rutkiewicz dopełniają wyjątkowe eksponaty, m.in.: Order Orła Białego, Order Virtuti Militari, chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów.
W godzinach porannych w poniedziałek i wtorek wystawa dla uczniów szkół chojnowskich. W poniedziałek - w godz. 15-17 wystawa ponownie dostępna dla każdego!
Film promocyjny: https://youtu.be/wZr9kKlxock
2024-11-22 11:22